AKTUALIZOVANÉ 19:30

Sagan skončil na šampionáte štrnásty, ďalší možno vynechá

Mladý cyklista bol na seba po pretekoch nahnevaný. Tvrdí, že mimo prvej desiatky skončil vlastnou chybou.

Belgický víťaz Philippe Gilbert sa obzerá za seba pred cieľom pretekov vo Valkenburgu. Špecialista na jednodňové preteky sa odtrhol na poslednom kopci a záver na rovine bezpečne kontroloval.(Zdroj: SITA/AP)
Súboj Hamšík vs. Škriniar len za 155€ >>

Majstrovstvá sveta vyhral Belgičan Philippe Gilbert. Súperom utiekol dva kilometre pred cieľom na záverečnom stúpaní na kopec Cauberg a pre Belgicko získal 26. zlato v histórii.

VALKENBURG. „Som na seba nahnevaný,“ hodnotil Peter Sagan nedeľňajšie preteky na majstrovstvách sveta v Holandsku.

Mladý cyklista mal preteky dobre rozbehnuté a v závere mohol bojovať o medaily. V záverečnom stúpaní však nezachytil nástup Belgičana Philippa Gilberta a za umiestnenie mimo prvej desiatky vinil seba.

„V poslednom kole som mal veľmi dobrú pozíciu. Bál som sa, že v závere budem rozchádzať súperom šprint, a preto som vyčkával,“ opisoval rozhodujúce momenty na stúpaní na kopec Cauberg.

Asi 150 m pred cieľom ho však z oboch strán zatvorili súperi a Sagan sa k útoku nedostal. „Urobil som veľkú chybu. Bez nej by som najhoršie skončil piaty.“

Štyria Slováci nedokončili

Mladý pretekár pritom na 267-kilometrovej trati zajazdil obdivuhodné preteky. Hoci vo Valkenburgu štartovali ďalší piati Slováci, veľkú časť pretekov musel Sagan jazdiť s minimálnou podporou od svojho tímu.

„Na takýchto pretekoch, žiaľ, nemáme tak silné tímové zastúpenie ako iné kvalitné štáty,“ povedal. Okrem neho prešiel cieľom iba Matej Jurčo na 91. mieste, ďalší štyria jazdci nedokončili.

Ako prvý pre technické problémy odstúpil kapitán Martin Velits. K defektu z úvodu sa neskôr pridali problémy s prehadzovaním a po polovici pretekov Velits zosadol z bicykla.

„Kým sa ku mne dostalo naše mechanické auto, už som bol bez šance dostihnúť pelotón,“ povedal po predčasnom konci.

Velits dostal zlý bicykel

Asi dve hodiny pred koncom sa z pelotónu odpojili Maroš Kováč s Jurajom Saganom.

Jazdu Petra Velitsa, najväčšej Saganovej podpory, potom ukončil nevhodný rezervný bicykel. „Vôbec mi nesedel,“ hovoril po odstúpení.

Posed bol podľa neho príliš blízko k riadidlám. „Behom kola som začal dostávať kŕče a nebolo to nič dobré. Hnevá ma to. Nebola to síce fantázia, ale tieto preteky sa dali dokončiť.“

Belgičania ťahali

V tom čase sa preteky začali naplno rozbiehať. Z pelotónu utiekla časť silných jazdcov, vrátane Španiela Contadora, Holanďana Gesinka a Francúza Voecklera, a vpredu vytvorila veľmi silnú skupinu s 29 jazdcami.

Skupina, vedená najmä Contadorom, zvyšovala náskok a chvíľami hrozilo, že sa zopakuje scenár z londýnskej olympiády; vtedy pelotón podcenil niekoľko únikov a až do cieľa útočníkov nedostihol.

Najmä Belgičania a Nemci sa však tvrdou prácou postarali o dostihnutie skupiny a 32 kilometrov pred cieľom sa začínalo prakticky odznova.

3-960_res.jpg

Pelotón stúpa na kopec Cauberg. FOTO: SITA/AP

Gilbert súperom zamával

Na záverečné stúpanie dorazili najväčší favoriti, vrátane Petra Sagana, spoločne v 45-člennej skupine. Tam zaútočil Belgičan Philippe Gilbert a súperom nedal šancu.

„Na spodku Caubergu som mal výbornú pozíciu,“ priblížil rozhodujúce momenty. „Rýchlo som sa obzrel za seba a potom odfrčal preč.“

„Belgičania prakticky odtiahli celé preteky a Gilbert si preto titul zaslúži,“ uznal aj Sagan.

Striebro si vyjazdil Nór Edvald Boasson Hagen a bronz Španiel Alejandro Valverde.

Otázna Florencia

„Slovensko nie je Liquigas, premárnil som priveľa síl pri jazde na čele,“ analyzoval preteky Slovák.

„Majstrovstvá sveta sú si podobné. Každým rokom sa na nich viac rozkukávam. Vidím, že ak vyjde aj šťastena, potom sa môže podariť dobrý výsledok.“

Na ďalších MS v Taliansku, ktorých trať zverejnili pred pár dňami, sa však možno nezúčastní. „Moje posledné dva svetové šampionáty boli ľahšie, ďalší rok bude ťažší,“ hovorí o trati s takmer päťkilometrovým stúpaním. „V tejto chvíli si myslím, že vo Florencii jazdiť nebudem.“

ico

Majstrovstvá sveta v Holandsku

Muži - preteky s hromadným štartom (Maastricht - Valkenburg, 267 km): 1. Philippe Gilbert (Belg.) 6:10:41 h, 2. Edvald Boasson Hagen (Nór.) +4 s, 3. Alejandro Valverde (Šp.), 4. John Degenkolb (Nem.), 5. Lars Boom (Hol.), 6. Allan Davis (Aus.), 7. Thomas Voeckler (Fr.), 8. Ramunas Navardauskas (Litva), 9. Sergio Luis Henao Montoya (Kol.), 10. Oscar Freire (Šp.), ... 14. Peter Sagan +5, 91. Matej Jurčo +8:55 min, Peter Velits, Martin Velits, Maroš Kováč a Juraj Sagan (všetci SR) nedokončili

(sita)


17.04 Druhý končí Nór Edvald Boasson Hagen a tretí Španiel Alejandro Valverde. Peter Sagan obsadil 14. miesto.

17.02 Philippe Gilbert si ide po víťazstvo na majstrovstvách sveta po skvelom nástupe na Caubergu! Súperom doslova utiekol a na záverečnej rovinke už kontroluje prvé miesto.

16.57 Všetci chcú byť vpredu. Je tam aj Sagan. Začína sa stúpanie na Cauberg. Nastupuje favorit pretekov, Belgičan Gilbert.

info
Cieľ
 • Preteky vyhral Philipe Gilbert,
 • striebro má Edvald Boasson Hagen,
 • bronz Alejandro Valverde,
 • Peter Sagan skončil 14.

16.49 Preteky vrcholia, Sagan si bude musieť na záverečných kilometroch pomôcť sám.

16:41 Lídrov sa snaží roztrhnúť Vincenzo Nibali, ale žiadny z favoritov s ním nechce ísť. Posledné kolo.

16.20 Pelotón dostihol silnú vedúcu skupinu s Contadorom a preteky sa 32 km pred cieľom začínajú odznova. V balíku sú všetci hlavní favoriti vrátane Sagana.

16.10Sagan vyzerá vo veľkej pohode,“ komentujú na Eurosporte. „To vyzerá nádejne pre slovenský rýchlik.“

Už len dostihnúť vedúcu skupinu a pobiť sa o pekné umiestnenie. Do hodiny sa rozhodne, zostáva záverečných 40 kilometrov a pelotón opäť sťahuje – stráca už iba 30 sekúnd.

15.57 Havária v pelotóne. Viacerí cyklisti zostávajú so zraneniami na asfaltke, jazdci za nimi nemôžu na úzkej ceste prejsť.

Pelotón je teraz menší, rovnako tak sa ale trhá aj vedúca skupina - na 17 jazdcov.

1-960_res.jpg

Cyklisti musia na ceste do cieľa prekonať úzke, kľukaté cesty, krátke, ale prudké stúpania, vychýrené šikany aj rýchlostné spomaľovače.
FOTO: SITA/AP

15.38 Sagan sa snaží odpovedať na vývoj pretekov. Spolu s Kolumbijčanmi a Belgičanom Gilbertom vyprovokujú únik z pelotónu, ale ich útok rýchlo končí. Štyri kolá do konca pretekov.

15:29 Únik, ktorý režíruje Alberto Contador, vyzerá nebezpečne. Skupina je veľká, má veľa silných mien a jej náskok prekročil minútu. Okrem iných v nej sú 4 Taliani a 3 Španieli.

Britské hviezdy, ktoré minulý rok spolu vybojovali zlato, postupne končia. Na trati už nie je ani Cavendish, ani Froome, ani Wiggins.

15.13 Veľký útok! Z pelotónu unikajú Španiel Contador, Holanďan Gesink a Francúz Voeckler a vytvárajú vpredu veľmi silnú čelnú skupinu s celkovo 29 jazdcami. Okamžite získava asi 30 sekundový náskok.

Peter Sagan zostáva v pelotóne s hlavnými favoritmi, do cieľa zostáva 80 kilometrov.

Saganovi pomocníci pomaly odpadávajú. Po Martinovi Velitsovi, ktorý z pretekov odstúpil skôr, si kamera všimla aj odpadávajúcich Juraja Sagana a Maroša Kováča.

slovensko-r725-st.ir3-_t600_res.jpg

Slovenský tím sa s pribúdajúcimi kilometrami zmenšuje. FOTO: Tumblr

15.07 Sagan už v tomto roku na Caubergu jazdil. V rámci pretekov Amstel Gold Race vtedy na kopci nechal za sebou aj Philippa Gilberta (favorita dnešných pretekov), ale v cieli mu už chýbali sily a skončil tretí. Tu si môžete pozrieť zábery z pretekov.

Saganov boj o víťazstvo na Caubergu (Amstel Gold 2012)

15.00 Zostávajú približne dve hodiny do cieľa pretekov. Akú taktiku má pripravenú slovenský tím?

Sám Sagan pred pretekmi tvrdil, že pôjde konzervatívne a bude sa držať hlavných favoritov. Trať ale Slovákovi ponúka viac alternatív.

ico

1. Nepočká do posledného kola a utečie z pelotónu skôr. Podobnú taktiku veľmi pravdepodobne vyskúšajú niektorí favoriti (napr. Španiel Rodriguez alebo Francúz Voeckler). Sagan by sa k nim mohol pridať, ale šanca, že ho pelotón dostihne, je veľká.

2. Počká v pelotóne do posledného kola a zaútočí pri záverečnom stúpaní na Caubergu. Za kopcom však je ešte takmer dvojkilometrová rovina – to je zrejme príliš veľa na sólový únik.

3. Počká v pelotóne do posledného kola a pokúsi sa zvíťaziť v záverečnom šprinte. V ňom má najväčšiu šancu zvíťaziť, ale zároveň riskuje, že sa zopakuje scenár z olympiády: vtedy pelotón „uprchlíkov“ nedostihol a favoriti skončili v poli porazených.

14.27 Preteky sa rozbiehajú. Presne ako na olympiáde sa z pelotónu začínajú odpútavať ďalší cyklisti. Za čelnou skupinou sa vytvorila druhá, v ktorej majú zastúpenie všetky silné tímy (Belgicko, Španielsko, Taliansko).

Favorizovaní Belgičania preto v pelotóne zvyšujú tempo a náskok„uprchlíkov“ rýchlo sťahujú. V istej chvíli päťminútový náskok sa 110 km pred cieľom scvrkol na +2.15 min.

14.15 Martin Velits už Petrovi Saganovi nepomôže. Podľa Eurosportu odstúpil z pretekov. Odpadáva aj Mark Cavendish.

13.48 Kopec Cauberg, na ktorom sa dnes bude rozhodovať, nie je ani obzvlášť dlhý, ani obzvlášť strmý, ale vo svetovej cyklistike má výsadné postavenie.

„Cyklistika má ako každé náboženstvo svoje sväté miesta. Alpe d’Huez je cyklistický Jeruzalem a Cauberg je jedna z jeho katedrál,“ píše Cycle Sport.

Hlavným atribútom Caubergu nie je stúpanie ani dĺžka, ale atmosféra. „Toto je ľudový kopec. Davy šalejú a vždy to tak bolo.“

mesto_res.jpg

Limburg cyklistiku miluje. Jedinečnú atmosféru na Caubergu dotvárajú v spodnej časti kopca bary a obchodíky po stranách.
FOTO: Amstelgoldrace.nl

13.20 Cyklisti sa dostali na 16,1 km dlhý okruh vo Valkenburgu, absolvujú na ňom celkovo desať kôl. Situácia na čele sa nemení, 11 mužov na čele si udržiava vyše 5-minútový náskok.

13.10 Nevieme, kto dnes zvíťazí, ale vieme, kto určite nevyhrá: obhajca titulu, Brit Mark Cavendish, sa s dúhovým dresom rozlúčil ešte pred pretekmi.

„Šanca, že obhájim titul, je nulová,“ cituje ho Cyclingnews. „Ísť (kopec) Cauberg desaťkrát je jednoducho priveľa.“

foto
Aj nepredvídateľné preteky majú favoritov. Pozrite si zoznam 10 jazdcov s dobrou šancou uspieť.

12.55 Kým sa preteky naplno rozbehnú, pozrite si, ako cyklisti bojovali v Limburgu o titul majstra sveta pred 14 rokmi v galérii portálu Cyclingnews.

Na Caubergu vtedy pretekal aj Lance Armstrong a svoje kariéry štartovali mladučkí Brit Wiggins a Švajčiar Cancellara.

armstrong_res.jpg

Valkenburg hostí už štvrtý svetový šampionát. Na snímke Lance Armstrong v roku 1998.
FOTO: Cyclingnews

12.40 Po prvých dvoch zo šiestich hodín pretekania sa vpredu vyprofilovala 11-členná skupina bez favoritov.

Jej náskok na zatiaľ veľmi pokojný pelotón sa aktuálne zvýšil na viac ako päť minút. Najznámejší v skupine je Timmy Duggan, Saganov kolega z Liquigasu a majster USA z tohto roka.

12.20 Nad Limburgom je zatiahnutá obloha. Je možné, že neskôr spŕchne, hlásia predpovede.

12.10 Preteky vysielajú aj v televízii: na Eurosporte začali o 11.00, na slovenskej Dvojke sa pridajú o 13.00. Kto sa spolieha na internet, ponuku prenosov nájde tu a tu, alebo vyskúša tento priamy link na vysielanie Eurosportu.

idylka_res.jpg

FOTO: SITA/AP

12.05 Bez ohľadu na to, ako dnešné preteky dopadnú, prežil Sagan úžasnú sezónu. Vyhral 4 bodovacie súťaže etapových pretekov – vo februári v Ománe, v máji v Kalifornii, v júni vo Švajčiarsku a v júli na Tour de France – a zaznamenal množstvo veľkolepých etapových víťazstiev.

12.00 Otázka dňa je jasná: Akú šancu má dnes Peter Sagan? V nepredvídateľných pretekoch ho mnohé stránky zaradili medzi 10 najväčších favoritov.

Aké sú jeho výhody a nevýhody, nájdete v malom preview pretekov alebo v tabuľke nižšie.

ico

+ trať s krátkymi, ale prudkými stúpaniami Saganovi sedí

+ všestrannosť; zaútočiť môže kedykoľvek, zvládne dlhý únik aj šprint v balíku

- slabšia forma v porovnaní s prvou polovicou sezóny

- menej skúseností; viacero jarných jednodňových pretekov mal dobre rozbehnutých, ale ani žiadne nevyhral

- v pelotóne vedia, aký silný je vo finišoch; v úniku bude ťažko hľadať parťáka

- na rozdiel od olympiády má síce tímovú podporu, ale nie dostatočne silnú, aby dokázala výraznejšie ovplyvniť dej pretekov

11.55 Kto sa chce stať majstrom sveta, musí v holandskom Limburgu ako prvý zvládnuť náročných 261 kilometrov.

Po 106-kilometrovom výlete južnými časťami regiónu čaká cyklistov celkovo desať 16,1 km dlhých okruhov so stúpaniami na Bemeleberg (sklon 5 percent) a náročnejší Cauberg (5,8 percent).


Profil 16,5-kilometrového okruhu. Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 312
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 025
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 843
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 159
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 737
 6. Kam do tepla v januári? 2 536
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 285
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 213
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 544
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 541

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Budú slovenskí športovci v bezpečí na olympiáde v Kórei

Ako sa vyvíja vzťah Južnej a Severnej Kórey pred olympijskými hrami? Kto sú najväčšie slovenské medailové nádeje?

Najdrahší stojí toľko, čo nemocnica. Čo rozhoduje o cene futbalistov?

Je to ako s nehnuteľnosťami. Ceny najlepších futbalistov určuje trh a kvalita.

Šatan a ďalší majú najobjektívnejší subjektívny názor, tvrdí Valábik

Bývalý hokejista Boris Valábik hodnotí nomináciu hokejovej reprezentácie na olympiádu.

Paradox? Sklamaná Kuzminová je bližšie k postu líderky

Napriek zbabraným rýchlostným pretekom môže Anastasia Kuzminová už v sobotu opäť získať dres líderky Svetového pohára.