City remizovalo s Arsenalom, United vyhral v Liverpoole

Shelvey dostáva červenú kartu.
Shelvey dostáva červenú kartu. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|23. sep 2012 o 14:45

V dvoch nedeľných derby sa zradila jedna remíza a jedno víťazstvo hostí.

BRATISLAVA. Dva sporné momenty ovplyvnili zápas medzi Liverpoolom a Manchestrom United. V 39. minúte šiel hráč Liverpoolu Shelvey do tvrdého stretu s Evansom z Manchestru. Shelvey šiel do sklzu s jednou vystretou nohou a Evans šiel do sklzu s oboma nohami.

Rozhodca sporný moment rozhodol v prospech Manchestru tak, že vylúčil Shelveyho, Evans potrestaný nebol. Anglický komentátor to zhodnotil, že by si obaja za nebezpečnú hru zaslúžili červenú.

Tréner United Alex Ferguson vyzval pred súbojom Liverpool FC - Manchester United v osobnom liste všetkých fanúšikov, aby na štadióne nešírili nenávisť medzi najslávnejšími klubmi v Anglicku.

Kapitán Liverpoolu Steven Gerrard odporučil spouluhráčovi Luisovi Suárezovi, aby podal pred zápasom ruku Patriceovi Evrovi z United. Nevraživosť medzi dvojicou vznikla počas vlaňajšieho duelu, keď Suárez údajne rasisticky urážal Evru.

Liverpool bol lepší

Liverpoolčan si musel odpykať osemzápasový trest. „Títo dvaja hráči môžu byť kľúčom. Podanie si rúk je začiatkom zápasu a obaja sú zodpovední za to, aby sa odštartovalo na dobrej vlne,“ uviedol Gerrard.

Suárez na rozdiel od predchádzajúceho duelu počúvol Gerrarda, ruku podal. Liverpool bol v 159. ligovom derby od začiatku lepší a aktívnejší a túžil po prvom ligovom triumfe v sezóne.

V 39. minúte ho však oslabil Shelvey, ktorý fauloval Evansa a bol vylúčený. Shelvey pri odchode údajne vynadal Fergusonovi.

„Snažil sa ma obviniť,“ tvrdil pre Sky Sports,“ kouč United. Liverpool i tak otvoril skóre – v 46. minúte sa presadil Gerrard.

United o päť minút vyrovnal – gól dal Rafael. Deväť minút pred koncom rozhodol po veľmi prísne nariadenej penalte Robin Van Persie. Útočník United mal namále, Reina si na loptu siahol a takmer ju vytlačil von z brány.

Valencia filmoval

Fanúšikovia Liverpoolu cítili oprávnene krivdu, televízne zábery usvedčili Valenciu, že faul nafilmoval. Penaltu rozhodca Halsey rozhodne nemal nariadiť. Trénera Liverpoolu Brendana Rodgersa nahnevali niektoré verdikty rozhodcu.
„Prehral lepší tím, výsledok nie je spravodlivý,“ tvrdil. United kopal v tejto sezóne už štvrtú jedenástku, ale z gólu sa tešili až teraz. Persie je s piatimi gólmi najlepším kanonierom Premier League.

United vyhral štvrtý z piatich ligových zápasov, Liverpool naopak prehral už tretí duel a je na zostupovom mieste. Takýto zlý štart mali Liverpoolčania naposledy pred 101 rokmi. Celý zápas odohral slovenský stopér Martin Škrtel (Liverpool).

V druhom veľkom nedeľnom derby medzi úradujúcim majstrom Manchestrom City a Arsenalom sa zrodila remíza 1:1. Domáci viedli od 40. minúty hlavičkou Lescota, hostia skórovali v závere druhého polčasu taktiež po rohu.

Manchester City - Arsenal 1:1 (1:0)

Gól: 40. Lescot - 82. Koscielny

Liverpool - Manchester United 1:2 (0:0)

Góly: 46. Gerard - 51. Rafael, 81. van Persie (penalta)

Červená karta: 39. Shelvey

Newcastle - Norwich City 1:0

Gól: 20. Ba

Tottenham - QPR 2:1