Týždeň vo futbale: Silný štart LM a tvrdé tresty pre Nitru

Zápasy v Lige majstrov a Premier League, ale tiež rozhodnutia futbalových funkcionárov v Česku a na Slovensku, prinášame päť najdôležitejších udalostí týždňa vo futbale.

Seydouba Soumah.(Zdroj: TASR)
Neymar, Coutinho či Firminho v Berlíne za 135€ >>

Zápasy v Lige majstrov a Premier League, ale tiež rozhodnutia futbalových funkcionárov v Česku a na Slovensku. Prinášame päť najdôležitejších udalostí týždňa vo futbale.

1. Víťazstvo Realu nad Citizens

V poslednej minúte zápasu Ligy majstrov medzi Realom Madrid a Manchestrom City vypálil Ronaldo nechytateľnú rotovanú strelu na brankára Haarta a rozhodol zápas v prospech domácich. Real v ňom pritom už dvakrát prehrával.

Stretnutie medzi anglickým a španielskym majstrom patrilo k najlepším zápasom v Lige majstrov za posledné roky. Za zmienku stojí aj oslava Ronaldovho gólu trénerom Mourinhom.

2. Exemplárny trest pre Nitru a Soumaha

V zápase deviateho kola Corgoň ligy medzi Nitrou a Trnavou došlo ku kontroverznej udalosti. Hráč tmavej pleti Soumah napadol počas zápasu dvoch hráčov Trnavy a následne aj rozhodcu.

Futbalový zväz ho za to potrestal polročným zákazom činnosti, v neprospech Nitry kontumoval dva zápasy (jeden z toho v Slovenskom pohári, čo znamená automatické vypadnutie zo súťaže) a klub naviac musí zaplatiť pokutu, rovnako ako hráč.

Soumah sa bránil, že k jeho skratovej reakcii došlo po rasistických poznámkach protihráčov. Tí to odmietajú, Trnava zostala bez trestu.

3. Rozhodca pomohol United k víťazstvu

Derby medzi najúspešnejšími anglickými futbalovými klubmi v histórií - Liverpoolom a Manchestrom United - bolo poznačené zlyhaniami hlavného rozhodcu. V dvoch sporných momentoch poškodil domácich.

Na konci prvého polčasu došlo ku nebezpečnému stretu hráča Liverpoolu Shelveyho a hráča United Evansa. Shelvey šiel do sklzu jednou nohou a Evans oboma. Rozhodca vyhodnotil situáciu ako faul Shelveyho a ukázal mu červenú kartu. Vylúčený mohol byť aj hráč United.

Liverpool napriek oslabeniu otvoril skóre, United o päť minút vyrovnal. Remízový stav vydržal až do 80. minúty, kedy došlo k druhej spornej situácií.

Krídelník Manchestru Valencia nafilmoval pád v šestnástke a rozhodca odpískal penaltu, ktorú van Persie premenil. Manchester tak derby vyhral 2:1.

4. Korupčný škandál v Česku

Šéf českej futbalovej Sparty Daniel Křetinský rokoval so šéfom českej futbalovej asociácie Miroslavom Peltom a predložil mu dôkazy o korupciu vo futbale.

Malo ísť o zápasy, ktorých výsledok alebo skóre boli dopredu dohodnuté. Dôkazy majú odhaliť nemorálne konanie rozhodcov a funkcionárov.

Křetínský sa odhodlal k tomuto kroku po prehratom zápase Sparty s Plzňou, ktorý vraj výrazne v neprospech Sparty ovplyvnil hlavný rozhodca. Fanúšikovia sa však pýtajú, prečo nepredložil tak závažné dôkazy už skôr.

Daniel Křetínský (FOTO - MF Dnes)

5. Oscarove góly proti Juventusu

Mladý útočník Oscar, ktorý prišiel do Chelsea údajne až za 32 miliónov eur, strelil v prvom kole Ligy majstrov talianskemu majstrovi Juventusu Turín dva góly v priebehu dvoch minút. Najmä druhý patrí k ukážkovým.

Dvadsaťjedenročný hráč tak začína splácať investíciu majiteľa klubu Abramoviča. Napriek tomu, že londýnsky klub získal poľahky dvojgólové vedenie, šláger medzi víťazom Ligy majstrov a Juventusom skončil remízou 2:2.

Stojí tiež za zmienku:
  • náhle ukončenie reprezentačnej kariéry Johna Terryho
  • Ibrahimovičov rekord v Lige majstrov, švédsky útočník sa stal prvým v histórii, ktorý skóroval v súťaži v drese šiestich klubov (Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, AC a PSG