AKTUALIZOVANÉ 20.52

V Skalici padlo 15 gólov, vo Zvolene 12

V 5. kole extraligy si víťazstvá pripísali hokejisti Banskej Bystrice i Popradu.

Andrej Kudrna za bránkou Nitry.(Zdroj: SITA)

Košice siahali na bod

Domácim vyšla prvá tretina nadmieru a pomohla im najmä presilovka a 7. minúta, keď padli dva góly. Úvodný poslal do siete Češík v presilovke o dvoch hráčov a trvalo len 18 sekúnd a trochu šťastne Heizer po odrazenom puku od korčule Chovana zvýšil na nádejných 2:0. Druhá tretina už bola o niečom inom. Košičania sa pustili do súpera tak aktívne, že mu nenechali dýchať a prejavilo sa to aj na priebežnom stave.

V 22. min úplne voľný Mlynarovič zavelil do frontálnej ofenzívy, v 30. min presilovku piatich na troch zužitkoval Marcel Haščák a skóre úplne otočil v 37. min Róbert Huna. Náladu 'baranom' zlepšil Heizer v 38. min, ukážkovo si nakorčuľoval a narysoval tak dramatický scenár v tretej tretine. Jej začiatok neprial Richardovi Hunovi, ktorý odkorčuľoval z ľadu otrasený a s kolektívnou pomocou. Veľmi rýchlo sa však spamätal a mohol svojim pomôcť, no nepomohol už v oslabení od 46. min.

Stačilo, aby si premiešal Hvila puk pri mantineli a naservíroval ho 'špílmachrovi' Jánovi Sýkorovi pred bránku. V 49. min nastala takmer identická situácia, opäť pri vylúčení Chovana sa na dvakrát usiloval Hyláka v bránke prekonať Ján Sýkora. Košičania potom zasypali bránku Slipčenka spŕškou striel a mali aj smolu, keď občas chýbali centimetre, aby ho prekonali.

Od 54. min zohrieval trestnú lavice Ján Sýkora, hostia však presilovku zahrali žalostne a domácich od prvého víťazstva v normálnom čase na domácom ľade neodklonili. Presne 47 pred koncom si zahrali hostia power play, no bezvýsledne.

HC'05 Banská Bystrica - HC Košice 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)

Góly: 7. Češík (Hvila, M. Grman), 7. Heizer (Bambúch), 38. Heizer (Jabrocký, Kubka), 48. Sýkora (Hvila, Češík) - 22. Mlynarovič (Marek Slovák, R. Jenčík), 30. Marcel Haščák (Kolba, R. Jenčík), 37. Róbert Huna (P. Svitana, M. Macejko)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Tvrdoň, Navrátek, 1322 divákov

Banská Bystrica: Slipčenko - Richter, M. Grman, Kubka, Bambúch, Ketner, Styk, Predajniansky - J. Sýkora, Češík, Hvila - Jabrocký, Heizer, Marcinek - Lamper, Petro, Lunter - Šimun, Michal Hlinka, F. Nemček

Košice: Hylák - Deyl, M. Macejko, Kolba, Martin Chovan, M. Takáč, Michal Novák, Gajdoš - P. Svitana, Róbert Huna, Richard Huna - Mlynarovič, Marek Slovák, R. Jenčík - Kuběna, Marcel Haščák, Pašek - Gmitter, E. Piatak, Jokeľ

Pozápasové hodnotenia:

Miroslav Chudý, asistent trénera B. Bystrica: "Máme mladé mužstvo, nech to neznie ako výhovorka, no opäť sme sa neubránili výkyvu. Veľa narobí tlak, nervozita, tomuto sa však nevyhnú viaceré mužstvá a nemalo by sa to stávať. Musíme však byť veľmi spokojní, dôležité boli naše dva úvodné góly. Prežili sme ťažké chvíle, no bojovnosťou a veľkou snahou sme si nakoniec vydreli tri body a aj si ich zaslúžili. Podľa mňa sme podali najlepší výkon v sezóne a poďakovať sa treba aj divákom."

Radim Rulík, kouč Košíc: "Oslabenia nám nevychádzajú, asi ich predtým hráči často nehrávali a musia sa to naučiť. My sme si nezaslúžili bodovať, hrali sme nedisciplinovane, v prvej tretine bez nasadenia, nohy nám nešli. Do zápasu sme sa síce vrátili, no pokazili sme si to tretím inkasovaným gólom. Oslabenia zaúradovali aj v tretej tretine, celkove sme podali zlý výkon."

Poprad potreboval predĺženie

Popradčania hneď od úvodných minút zavelili k mohutnému náporu a na piešťanskú bránku sa valil jeden útok za druhým. Pod tlakom sa hostia dopúšťali nedovolených zákrokov, ale aj keď visel gól na vlásku, dokázali sa ubrániť aj popradským presilovkám. Až v druhej polovici úvodnej časti sa dokázali Piešťanci vymaniť spod popradského tlaku a dostať sa k sporadickým akciám. Gólové šance si však naďalej tvorili Popradčania, ale Sabolič, Tomas, Macejka, Rapáč a Takáč si vylámali zuby na bezchybnom Tomekovi.

Pravidlo "nedáš - dostaneš" sa v plnej kráse prejavilo v 24. minúte, keď ojedinelú akciu hostí premenil blafákom na gól Tatar. Studenú sprchu pre Poprad znásobil o minútu neskôr Chylo, keď zmätky v popradskom štvrtom útoku potrestal gólom do poloprázdnej bránky. Na popradské hokejky sa vkradla nervozita a boli to hostia, ktorí začali razom udávať tempo hry. V závere popradskej časti sa Popradčania nadýchli k náporu, ale bol to opäť festival nevyužitých šancí, zákrokov brankára Tomeka a nastrelenej žŕdky z hokejky Skokana.

Záverečnú tretinu načal nastrelením žŕdky hosťujúci Chylo, ktorý mohol tretím gólom definitívne rozhodnúť. Popradčania sa dostali späť do zápasu v silnej trojminútovke počas ktorej mali výhodu presilovej hry. V 48. minúte odklial čaro hosťujúceho brankára Tomas, keď po všachovaní zblízka využil dvojnásobnú presilovku. V 50. minúte sa pred Tomeka preštrikoval Sabolič, ktorý šikovne prestrčil puk za jeho chrbát. Snahu o víťazný gól sa Popradu do konca tretiny nepodarilo.

Rozhodnutie prinieslo až predĺženie, keď minútu pred koncom vymietol delovkou šibenicu kanonier Tomas.

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 3:2 pp (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)

Góly: Góly: 48. Tomas (Klouda, Suchý), 50. Sabolič (Klouda, Tomas), 64. Tomas (Sabolič) - 24. Tatar (Mertel, R. Filip), 25. Chylo (Haring)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, navyše Mertel (Piešťany) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - R. Gajan, Gavalier, 1 711 divákov

Poprad: Sidor - R. Suchý, M. Šterbák, Kovačevič, Pentikäinen, J. Špelda, D. Kramár, M. Kurali, Gaborčík - R. Tomas, Klouda, D. Skokan - S. Takáč, Koskinen, Sabolič - Macejka, D. Buc, Matúš Paločko - Gápa, Rapáč, Homa

Piešťany: Tomek - Urban, Brňák, Drgoň, Filip, Cuník, A. Kolník, Bučka, A. Hruška - Stupka, T. Melichárek, Tatar - Otčenáš, Mertel, J. Ručkay - Chylo, Peško, Haring - Jánoš, V. Nemec, S. Saliji

Jozef Škrak, tréner Popradu: "Od úvodného buly sme boli aktívni, vytvorili sme si tlak, ale nepodarilo sa nám dať ani jeden gól. Hráči dnes nezlomnou vôľou, bojovnosťou a nasadením dokázali nepriaznivý stav zvrátiť, za čo im patrí uznanie. Dúfam, že dnešný zápas bude pre nás odrazovým mostíkom do ďalších zápasov."

Milan Klement, tréner Piešťan: "Keby mi niekto povedal o štvrť na päť, keď sme došli pred zimák, že budeme mať bod, tak ho berieme. Po druhej tretine hovorím, že to bolo málo. V oslabení o dvoch hráčov v tretej tretine sa zápas otáčal. Je to naša hlúposť. Nie sme spokojní."

Gólová prestrelka vo Zvolene

Domáci mali hneď v úvode zápasu výhodu presilovky a Mucha ju dokonale využil. O päť minút sa strelecky presadil opäť Mucha, ktorý strelou od modrej čiary zasiahol hornú časť Kristínovej bránky. Gól na hokejke mal aj mladý Koyš, ale domáci brankár Šimčík jeho strelu vystihol.

V druhej časti Trenčania využili hneď v prvých sekundách presilovku. Biro z pravej strany delovkou poslal puk za domáceho brankára. Trenčanom vyšla aj následná presilovka. Bagin najprv po sóle nepremenil, ale na druhý pokus spoza bránky už nezaháľal. Hostia po vyrovnaní ožili. Domáci nevyužili ani deväťdesiatsekundovú presilovku o dvoch hráčov.

Po druhom góle Bagina sa Trenčania ujali vedenia. Ich radosť ale netrvala dlho, lebo Lukáš Jurík našiel ideálne postaveného Chovana a ten z voleja vystrelil a vyrovnal na 3:3. V 34. minúte prasklo po narazení hráčov na trestnej lavici plexisklo a mužstvá odišli do šatní.

Po polhodine sa začalo opäť hrať a Podkonický rozjasal divákov, keď pri hre štyroch na štyroch strelou spoza hráča otočil skóre.

V poslednej tretine sa pri presilovej hre presadil aj Škvaridlo, keď ušiel trenčianskej obrane a pridal piaty gól domácich. Vzápätí prišla nepozornosť domácej obrany a Trenčania dvoma rýchlymi gólmi opäť vyrovnali. V 57. minúte Peter Zuzin nahodil puk a Podkonický ho poslal do bránky. Minútu pre záverečným hvizdom upevnil domáce víťazstvo Brabenec.

HKM Zvolen - Dukla Trenčín 7:5 (2:0, 2:3, 3:2)

Góly: 3. Mucha (Michal Chovan, L. Jurík), 8. Mucha (Peter Zuzin, Brabenec), 34. Michal Chovan (L. Jurík, Škvaridlo), 37. Podkonický (L. Jurík), 49. Škvaridlo (Michal Chovan, Mucha), 57. Podkonický (Peter Zuzin), 59. Brabenec (Michal Chovan) - 21. Biro (Pardavý, T. Bokroš), 23. E. Bagin, 33. E. Bagin (J. Gašparovič, Tybor), 52. O. Mikula (Adamec, B. Mravík), 53. Fabuš (Pardavý)

Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: 2+10 Škvarido (Zvolen) napadnutie zozadu, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - P. Korba a M. Korba, 1371 divákov

Zvolen: Šimko - Juraško, P. Hraško, Ťavoda, Mucha, Pokovič, Výborný, Chytnarčík, Šiška - Peter Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Ľubor Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga - Méry, Síkela, Čanky

Trenčín: Kristín - T. Bokroš, Biro, E. Bagin, E. Bednár, Imrich, Ďurkech, Habšuda, M. Nemčík - Pardavý, J. Gašparovič, Fabuš - Tybor, Lelkeš, Sojčík - Radulay, Adamec, O. Mikula - B. Mravík, Stantien, Koyš

Jozef Kaláber (tréner Trenčína): "Inkasovali sme hneď na začiatku stretnutia a po prvej tretine sme zmenili spôsob hry. Podarilo sa nám vyrovnať. Zvolen zvýšil agresivitu, mali sme príležitosti v presilových hrách ísť do vedenia. Doplácame však na neskúsenosť mladých chlapcov, ktorí robia chyby. Keď nie jeden, tak druhý. Zvolen viedol, no nám sa podarilo opäť vyrovnať, ale urobili sme nepochopiteľné chyby, čo súper využil a vyhral stretnutie."

Peter Mikula (tréner Zvolena): "Obe mužstvá boli útočne naladené, obe chceli vyhrať. Pri takejto hre sa spraví veľa chýb. My sme ich spravili niekoľko v defenzíve, na čo sme doplatili v oslabeniach, kde sme inkasovali až tri góly. Mali sme však väčšiu túžbu zvíťaziť a to sa nám podarilo."

Žilinčania neuspeli v nájazdoch

Súboj šiesteho s ôsmym v tabuľke sľuboval tuhý boj o každý puk. Na programe bola najmä otázka, či domáci konečne strelia na domácom ľade gól. V úvode mali viac z hry hostia, ale stelecké pokusy skončili u pozorného Šureka.

Od 9. minúty sa obraz hry zmenil. Domáci pridali, lepšie korčuľovali, ale v koncovke sa nepresadili. Najmä Vartovník a Mikušovič nepremenili veľké príležitosti. Viackrát dobre zasiahol aj gólman Johanes. Nedáš-dostaneš sa potvrdilo aj tentokrát. V 22. minúte domáci nepokryli Laža a skúsený krídelník druhého útoku Žiliny otvoril skóre.

Domácich tento gól na prekvapenie nedeprimoval. Zvýšili svoje úsilie a v 31. minúte vyrovnal Markovič, ktorý po 151 minútach tejto sezóny konečne pretrhol streleckú smolu na domácom ľade. Viackrát sa už v tejto tretine útočníci nepresadili a tak na ukazovateli skóre svietil výsledok 1:1.

Tretia tretina mala najvyššie tempo. Obe mužstvá príkladne bojovali. Hostia boli v útoku nebezpečnejší, ale výborný Šurek zneškodnil šance Krajčiho v 47., Valáška v 48. a Škodu v 60. minúte. Na druhej strane nepochodil v 50. minúte Markovič a v 57. Horský.

Nerozhodlo sa v riadnom hracom čase, ani v predĺžení. Nakoniec víťazstvo a dva body pre šťastnejších martinských hokejistov zabezpečil v samostatných nájazdoch Beran.

MHC Mountfield - MsHK DOXXbet Žilina 2:1 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 31. Markovič (R. Pukalovič, Mikušovič), rozhod. sam. nájazd Beran - 22. Lažo (Dlouhý, V. Škoda)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, navyše: Horský na 10 min za nešp. správanie - Lažo na 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura, Kalina - V. Smerek, 1800 divákov

Martin: Šúrek - A. Novotný, M. Danko, R. Pukalovič, Tupý, Zukal, Perniš - T. Petruška, M. Beran, Vartovník - Markovič, M. Hollý, Mikušovič - Jonák, Horský, Fadrný - 30. Hús

Žilina: Johanes - Rúfus, Devečka, Sekáč, Dlouhý, Staňo - T. Sýkora, M. Ižvolt, Varga - Krajči, V. Škoda, Lažo - Michal Važan, Valášek, M. Drevenák - 21. Horanský, 30.- 40. Hájnik

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "Tlak na nás sme veľmi cítili. Každý sa nás pýtal, kedy strelíme prvý gól. Povedal som hráčom, že musíme ísť za víťazstvom. Strelili sme konečne prvý gól z hry a vyšlo nám to aj v samostatných nájazdoch. Sme šťastní, boli sme úspešnejší, získali sme dva body a verím, že nám pomôžu v ďalšom priebehu extraligy."

Ladislav Spišiak, tréner Žiliny: "Diváci videli veľmi dobrý hokej. Hralo sa z jednej strany na druhú s množstvom šancí. My sme vystrelil na bránku Martina 55-krát, ale Šurek v domácej bránke doslova čaroval a tak sme sa presadili za 65 minút len raz. V nájazdoch sa šťastie usmialo na domácich."

Skalica takmer prišla o víťazstvo

Po úvodných minútach, keď sa obe mužstvá na ľade hľadali, lepšie sa zorientovali domáci, zrýchlili hru a súpera pritlačili do jeho obranného pásma. Kutálkova žŕdka zazvonila na intenzívnejší útok, čo sa odzrkadlilo gólom Konečného už vo 4. minúte.

V nasledujúcich okamihoch domáci ovládli hru, hostia sa dostávali spod tlaku len sporadicky. Toto vyústilo do ďalších dvoch gólov. V závere tretiny sa Stümpelovi podarilo v presilovej hre znížiť na 1:4.

V druhej časti domáci pokračovali v nápore a bránka hostí sa otriasala v základoch. Ďalší priebeh zápasu poznačila séria vylúčení na nitrianskej strane, keď sa domáci rozstrieľali a gólmi Stielera, Gabriša a Bakoša, ktorý dal hetrik, súperovi odskočili.

Domáci mali dokonca možnosť trestného strieľania, ktoré ostalo nevyužité. V závere tretiny trocha poľavili a Hamrák skorigoval stav stretnutia na 7:2.

Na začiatku tretej tretiny mali domáci sériu presilových hier dokonca 5 na 3, ktoré sa im však nepodarilo zužitkovať. Na druhej strane prišla presilovka hostí, ktorú Trefný využil, znížil na 7:3 a Nitra sa dostávala do zápasu.

Hostia zrýchlili hru, korčuľovali, hrali tvrdšie v osobných súbojoch, čo sa hneď prejavilo. I keď inkasovali v 56. minúte gól z trestného strieľania, záver stretnutia patril im. Dotiahli výsledok na 7:8. Domáci sa pod ich náporom museli obávať o výsledok a tak z jasného zápasu nakoniec bola dokonalá dráma.

HK 36 Skalica - HK Nitra 8:7 (3:1, 4:1, 1:5)

Góly: 4. R. Konečný (Holovič, J. Jurík), 11. Stieler (Kutálek), 16. M. Bakoš (Kutálek, Barák), 23. Stieler (Gabriš, M. Bartánus), 30. M. Bakoš (M. Bartánus, Trška), 32. Gabriš (Stieler, R. Školiak), 33. M. Bakoš, 56. M. Bartánus (z tr. strieľania) - 18. Stümpel (Vosátko), 34. Hamrák (Vosátko), 48. Trefný (König, T. Chrenko), 50. Rais, 56. Stümpel (Mašlonka, Rais), 57. Hamrák (Mašlonka, Rais), 57. Bene (Kadura)

Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 3:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Šefčík, Výleta, 1697 divákov

Skalica: Kotvan - I. Jankovič, Vyrúbalík, L. Kozák, Trška, Barák, Gabriš, Srnec, Jaborník - T. Višňovský, A. Kudrna, Preisinger - M. Bartánus, R. Školiak, M. Bakoš - Kutálek, Stieler, M. Šátek - J. Jurík, Holovič, R. Konečný

Nitra: Žigárdy - König, M. Bača, Vosátko, Ordzovenský, Rais, Trefný, F. Kuzma, Bene - Jokila, T. Chrenko, M. Segľa - R. Tománek, Stümpel, M. Kováčik - Pupák, Hamrák, Mašlonka - Kadura, Podstavek, Kmeč

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): "Prvé dve tretiny zápasu nám vyšli, strelili sme v nich 7 gólov. Tretia tretina bola podstatne slabšia. Dopustili sme sa množstva chýb, najmä v defenzíve, ktoré súper využil na skorigovanie výsledku."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Výsledky 8:7 sú veľmi divoké. Snáď jedinú radosť z toho majú diváci. Pre trénerov je takýto zápas nočnou morou. My sme tento súboj stratili už v prvej tretine. Naši hráči sa nedokázali prepnúť z domáceho módu."