Beh je u Janečkovcov rodinná diagnóza

Sportnet|30. sep 2012 o 20:40

Odpor k behaniu u dcéry bývalej reprezentantky zlomil učiteľ. Telocvikárkou je už aj mama.

BRATISLAVA. Čisto ženský beh, ktorý má v Rakúsku štvrťstoročnú tradíciu a 25-tisícové účastnícke pole, dorazil aj na Slovensko. Po dvoch pokusných ročníkoch zažila Bratislava v sobotu premiéru dámskeho dm behu na dvoch tratiach (4 a 9 km), na ktorý sa prihlásilo 838 dievčat a žien vo veku od sedem do 64 rokov.

Obe kategórie suverénne vyhrali Novozámčanky Janečkové: dlhšiu 39-ročná mama Dana a kratšiu jej 17-ročná dcéra Lucia. „Splnili sme, čo sme si doma naplánovali,“ smiali sa. „Beh je naša rodinná diagnóza.“

Na takýchto podujatiach sú mená víťaziek z hľadiska významu to posledné, ich príbeh je však pozoruhodný: ukazuje, že učiteľov podnet môže byť silnejší než mamin príklad.

Presvedčil ju telocvikár

Dana Janečková, účastníčka polmaratónskych MS 1997 a víťazka bratislavského maratónu 2007, dodnes figuruje v historických slovenských desiatkach všetkých behov nad 3000 metrov vrátane stípla.

„Keď som bola v najlepšej forme, dcérka so mnou cestovávala na preteky, ale vždy s plačom,“ spomína.

„Budem musieť bežať? vypytovala sa. Až keď som ju ubezpečila, že nebude, upokojila sa. Donútiť ju bežať pätnásť minút v kuse bola tortúra, lebo už po piatich sa vypytovala: A koľko ešte?“

V dvanástich ju však učiteľ poslal reprezentovať školu na preteky a keď ich vyhrala, mali vyhrané atletika aj mama.

Lucia Janečková je ešte juniorka, má iba sedemnásť, v slovenských tabuľkách žien 2012 však figuruje medzi prvými tromi na 1500, 3000 aj 5000 m. Vlani dobehla desiata na Európskom olympijskom festivale mládeže a v decembri by rada štartovala na seniorskom európskom šampionáte v krose v Budapešti.

Mama učiteľkou

„Keby predvlani nedostala akútny zápal obličiek, bola by dnes ďalej, no hlavné je, že behanie ju baví,“ teší sa mama. Dcéru zlomil telocvikár. Dnes už je kvalifikovanou učiteľkou aj mama.

„Na vysokú školu mi počas kariéry nezvýšil čas. Po nej som si predsavzala, že ju musím vyštudovať – a podarilo sa,“ vraví. Diaľkovo? „Čoby, denne. Spolužiačky mi hovorili mamina,“ ohradila sa čerstvá absolventka Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa.

Dnes nastupuje na plný úväzok na Strednej odbornej škole vo Dvoroch nad Žitavou. Pochvaľuje si: „Teším sa, máme nielen telocvičňu a fitcentrum, ale aj bazén.“