Slovan aj Žilina uhrali vonku len remízu

Prvé dva tímy tabuľky nedokázali na ihriskách súperov vyhrať.

Šebo v hľadisku.(Zdroj: SITA)
Súboj Škriniar vs. Hamšík v Janove za skvelých 129€ >>

BRATISLAVA. V 12. kole futbalovej Corgoň ligy zakopli na ihriskách súperov oba prvé tímy tabuľky. Slovan Bratislava remizoval na pôde Tatrana Prešov bez gólov, kým MŠK Žilina si nevedela rady s nováčikom z Myjavy (1:1).

Zaváhania favoritov poskytli šancu pre ďalšie tímy na priblíženie sa. Príležitosť využila Senica, ktorá vyhrala v Banskej Bystrici 2:1 a už len horšie skóre ju radí za druhú Žilinu. Tabuľka je po 12. kole "hustá" na miestach 2-6, pretože šieste Košice delí od Žiliny iba jediný bod.

Na chvoste klasifikácie sa nachádza naďalej Trnava, ktorá nezvládla ani piatkový duel v Košiciach, kde prehrala 0:1.

1. FC Tatran Prešov - Slovan Bratislava 0:0 - kliknite

Spartak Myjava - MŠK Žilina 1:1 (1:1) - kliknite

Dukla B. Bystrica - FK Senica 1:2 (1:0) - kliknite

FC Nitra - AS Trenčín 1:2 (1:1) - kliknite

1. FC Tatran Prešov - Slovan Bratislava 0:0

Rozhodoval: Vlk, ŽK: Kolčák, 2250 divákov

1. FC Tatran Prešov: Diviš - Bartek, Adámik, Petráš, Kolbas - Lipták - Papaj (71. Dolný), Adam, Zošák, Katona (66. Jakovlev) - Ševčuk

Slovan Bratislava: Putnocký - Pauschek, Gorosito, Kolčák, Lukšík - Grendel, Kladrubský (62. Žofčák) - Milinkovič (60. Mészáros), Halenár, Hlohovský (80. Szarka) - Ledesma

Bratislavský Slovan začal v Prešove s ofenzívnou taktikou a už v 2. minúte poslal loptu vedľa pravej žrde Divišovej brány Kladrubský. Ten istý hráč to skúšal aj v 13. minúte, ale brankár domácich s prehľadom zasiahol.

O štyri minúty neskôr napriahol spoza šestnástky i Milinkovič, znovu však trafil iba dobre postaveného Diviša. V ďalšom priebehu domáci hru vyrovnali a v 27. minúte Adámik hlavou po prvý raz vystrašil Putnockého v bráne hostí.

O päť minút neskôr napriahol takmer z 25 metrov Papaj, no lopta z jeho kopačky letela iba nad bránu "belasých". Na opačnej strane v 38. minúte poriadne natiahol Diviša z priameho kopu Halenár, stav sa však naďalej nezmenil.

Päť minút pred koncom prvého polčasu ešte pohrozili domáci hráči po rohovom kope, keď si na center najvyššie vyskočil Petráš, no loptu poslal iba tesne nad bránu.

Druhé dejstvo odštartovala najväčšia príležitosť zápasu, v 51. minúte Papaj z pravej strany našiel voľného Zošáka, no ten poslal loptu s prispením hosťujúceho brankára tesne vedľa brány. Z následného rohového kopu hlavičkoval na bránu hostí Ševčuk, ale Putnocký podržal svoj tím.

Zeleno-bieli pokračovali v útočnej aktivite a svoje akcie ťahali predovšetkým po pravej strane cez aktívneho Papaja, ktorý šestnástku hostí zamestnával početnými centrami. Belasí odpovedali v 71. minúte šancou Grendela, Diviš však jeho strelecký pokus bez väčších problémov kryl.

O tri minúty neskôr mal gól na kopačke Ševčuk, no jeho krížna strela iba tesne minula ľavú žrď Putnockého brány. Do konca duelu sa už stav nezmenil a obaja súperi si tak pripísali do tabuľky po jednom bode.

Angel Červenkov, tréner Tatrana: "Myslím si, že to bol taktický zápas. Mužstvo Slovana i Tatrana chcelo hrať dobrý agresívny futbal. Prvý polčas bol z môjho pohľadu viac taktický, no v druhom dejstve sme pridali na agresivite i aktivite a vytvorili si množstvo šancí pred bránou súpera. Nedokázali sme ich však premeniť."

Samuel Slovák, tréner Slovana: "Vedeli sme, že Prešov je doma veľmi dobrý, dobre bráni a každého súpera vie potrápiť. To sa aj potvrdilo najmä v prvom polčase, keď sme boli jednoznačne lepší, no Prešov veľmi dobre bránil a nepustil nás do ničoho. V druhom polčase domáci pridali a boli lepší. Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov."

Spartak Myjava - MŠK Žilina 1:1 (1:1)

Góly: 22. Častulín 36. Pečovský. Rozhodoval: Pavlík, 1995 divákov

Myjava: Šulla Siva, Častulín, Černáček, Mrva Kukoľ, Kuračka, Dian (60. Bruško), Ďuriš (77. Petráš), Sládek Harsányi (65. Kosík)

Žilina: Dúbravka Nunes, Akakpo, Piaček, Mabouka (46. Angelovič) Mihálik (65. Deza), Škriniar, Pečovský, Káčer (46. Barčík), Pich - Ceesay

Hostia zo Žiliny vstúpili do zápasu aktívne a prvú šancu mali hneď v 2. minúte, keď zľava odcentroval Pich, Mihálik bol v 16-tke neobsadený a z 11 metrov pálil nad bránu. Následne mali hostia ešte niekoľko streleckých pokusov, ktoré ale neboli pre Šullu v bráne Myjavy nebezpečné.

Domáci hráči sa postupne viac dostávali do hry, až v 22. minúte zahrávali štandardnú situáciu, keď Kuračka poslal center na hlavu Častulína a ten otvoril skóre zápasu 1:0. V 27. minúte kopali priamy kop z ľavej strany Žilinčania, Šulla odboxoval pred Ceesayom, lopty sa zmocnil Škriniar a jeho oblúčik skončil na brvne. Vyrovnanie priniesla 36. minúta.

V strede poľa Sládek prišiel o loptu v súboji s Pečovským, ten s loptou prešiel až pred 16-tku a presnou strelou k žrdi rozvlnil sieť 1:1. V 42. minúte nastala opäť chyba v rozohrávke domácich, hostia poslali loptu na nabiehajúceho Picha, ten z pravej strany pokutového územia dobre vystrelil, Šulla ale vyrazil na roh.

Tréner Adelaar urobil cez polčasovú prestávku 2 zmeny v zostave, aby oživil hru svojho tímu. V 54. minúte sa do zakončenia dral Pich, jeho strelu v poslednej chvíli zblokovala obrana Myjavy.

V 67. minúte zakrútil loptu z priameho kopu Barčík, Šulla ale nemal problémy so zásahom. Hostia boli aj naďalej aktívnejší, ale hráči Myjavy ich do väčších gólových príležitostí nepúšťali. Až v 76. minúte zblízka hlavičkoval Ceesay, ale jeho pokus nemal potrebnú razanciu.

Domáci bojovali, v 89. minúte mali aj priamy kop, následná skrumáž ale strelou neskončila. Ihneď z protiútoku pohrozili opäť hostia, Šulla bol pozorný. V nadstavenom čase Šulla znovu zasahoval po hlavičke Ceesaya a bravúrnym zákrokom nedopustil zmenu skóre. Zápas tak skončil remízou 1:1.

Ladislav Hudec, tréner Myjavy: "Z našej strany je hodnotenie jednoduchšie, pretože vieme, kde je Žilina a kde sme my. Chalani podali perfektný výkon, hrali sme organizovane. Začiatok bol zlý, lebo sme stratili 2 ľahké lopty, prišli tam dve ťažké štandardné situácie a dostať gól v 2. minúte by bolo veľmi zlé. Čakali sme na svoju šancu, vieme, že nám idú štandardné situácie. Zo zápasov v Ružomberku a so Žilinou máme štyri body, sme maximálne spokojný. Chalanom treba poďakovať. Vieme, že Žilina hrá technický futbal, takže nás bod teší."

Frans Adelaar, tréner Žiliny: "Zápas sme začali veľmi dobre, hneď v 2. minúte sme mali výbornú šancu. Vedeli sme, že Myjava hrá veľmi organizovane a kompaktne a je silná v štandardných situáciách, nakoniec z toho dala aj gól. Neviem, či na Slovensku sú iné pravidlá než v Holandsku, ale zákrok na Picha v 16-tke mala byť penalta. Naším najväčším problémom je, že z veľa šancí dávame málo gólov."

Dukla B. Bystrica - FK Senica 1:2 (1:0)

Góly: 25. Ferenčík - 49. a 64. Blackburn. Rozhodca Jaška, ŽK: Poljovka - Kalabiška, 1610 divákov.

Dukla B. Bystrica: Belic - Turňa, Poljovka, Chrappan (56. Hlinka), Savič - Gyömbér - Rejdovian, Považanec, Ferenčík (76. Brašeň), Pančík - Sachňuk (60. Slančík)

FK Senica: Švenger - Krajčík, Križko, Brabec, Wiljaars - Kóňa - Diviš (83. Varadi), Piroska, Babic (73. Kalabiška), Frýdek - Blackburn (86. Diarrassouba)

Bolestivý tŕň futbalovej biede vytrhol v 25. min krásny gól Ferenčíka až vtedy, keď sa rozžiarili na štadióne reflektory a 'prisvetlili' šedivej podpriemernosti. Nahrávku od Turňu si skvele v pokutovom území spracoval, stihol sa ešte kľučkou uvoľniť a prestrčil loptu zblízka do bránky. Dovtedy sa na ihrisku len neškodne medzi šestnástkami šachovalo.

Už v 4. min Považancova ďalekonosná strela aj s prispením brankára Švengera len obtrela zvonka brvno bránky a v tom momente nikto netušil, že sa nadlho vytratí zo Štiavničiek ruch a vyklíči nuda. Hostia pôsobili neškodne, ani raz neohrozili poriadne bránku a medzi tri žrde trafil v nádejnom postavení Blackburn zblízka v 40. min len náručie brankára Belica.

Dukla bola rýchlejšia, plastickejšia a občas sa aj z diaľky pokúšala, väčšinou nepresne, ohroziť Švengerovu svätyňu. V 28. min brejk Sachňuka preletel ponad brvno, a tým sa uzatvoril účet solídnejších akcií v prvom polčase. V druhom sa pokúšali Seničnaia niečo s výsledkom urobiť a nadviazať na víťaznú trojšnúru ďalším trojbodovým záberom. Najskôr však museli vyrovnať.

V 49. min sa im úmysel stopercentne vydaril, predchádzal mu vôbec prvý roh Seničanov v zápase, vzápätí druhý, po ktorom Piroska vcelku propagačne vystrelil a Blackburn ju zblízka na zadnej žrdi dorazil. V 54. min mal ďalší gól na kopačke Babic, nestačil však loptu lepšie umiestniť a trafil presne Belica v strede bránky.

Dukla akoby sa preľakla, dlhé minúty ju sprevádzal kŕč a hostia sa na útočnej polovici udomácnili. V 64. min po centri Diviša, teči Frýdeka opäť dorazil loptu do siete Blackburn a nad domácimi sa začalo zmrákať. Chmáry neodohnali až do konca, hostia sa pod ýýraznejší tlak nedostali a bez problémov sa ubránili aj v zopár spletitých situáciách.

Norbert Hrnčár, tréner B. Bystrice: "Dostali sme sa do vedenia, aj možnosti sme mali na ďalší gól, výkon bol v poriadku. V druhom polčase akási dekoncentrácia spôsobila kŕč, zväzovala nohy, bol to naozaj zápas dvocch polčasov, zo solídnosti sme klesli, chýbala chladná hlava pri riešení situácií v šestnástke."

Zdeněk Psotka, tréner Senice: "Náš výkon hodnotím z dvoch polčasov, prvý hlavne z ofenzívy bol jeden z najhorších, boli sme neplodní v rozhohrávke, nevyužili dobré lopty a mali len jednu šancu. Po zmene strán nastal obrat v dôraze, napádaní, presnosti, aktivite, za to všetko sme si víťazstvo zaslúžili."

FC Nitra - AS Trenčín 1:2 (1:1)

Góly: 25. Cleber - 43. Mazáň, 61. Depetris. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Szabó, Kroupa, Zelenický - Da Silva, Lobotka, ČK: 38. Gajdoš, 58. Kroupa po druhej žltej, 590 divákov

Nitra: M. Chudý - Harbuľák, Sruhár, M. Kolmokov, M. Szabó - Šimončič (88. Zelenický) - Čéry (79. Moravčík), V. Gajdoš, Cleber - Kroupa, Šimonek (75. Ivančík)

Trenčín: Volešák - Čögley, Rodriguez da Silva (46. Lobotka), Godál, R. Mazáň - Kleščík - T. Mazan, S. Štefánik, Diaz (83. Mondek), Holúbek - Depetris

Domáci nastúpili do zápasu ofenzívnejšie naladení a dostali sa aj do niekoľkých sľubných príležitostí. V 2. minúte strela Kroupu tesne minula ľavú žrď. V 13. minúte nebol po priamom kope úspešný Gajdoš, a gólom sa neskončila ani hlavička Kolmokova v 13. minúte, ktorý zblízka poslal loptu len do náručia pripraveného brankára Volešáka.

Hostia odpovedali šancou Štefánika, ktorého strelu z hranice šestnástky brankár Chudý chytil. V 19. minúte neotvoril skóre ani domáci Kroupa, ktorý nevyužil nedorozumenie medzi kapitánom hostí Godálom a brankárom Volešákom.

O tri minúty neskôr pokazil radosť Šimončičovi po individuálnej akcii brankár Trenčína Volešák. Na Cleberovu presne mierenú strelu z 25. metrov bol však už gólman hostí prikrátky a po priamom kope domácich bolo 1:0. V 38. minúte sa z trávnika musel po červenej karte porúčať domáci Gajdoš, ktorý fauloval Diaza, čo dalo hosťom vietor do plachiet.

Tí svoju presilovku využili už v prvom polčase. V 43. minúte zblízka dostal loptu za Chudého Kleščík, čím uzavrel na prvopolčasových 1:1. Rušno bolo v šestkástke domácich aj krátko po prestávke. V 49. minúte zachránila brankára Chudého ľavá žrď a o tri minúty neskôr hlavičkoval na opačnej strane Kroupa len do Volešákovho náručia.

Konštrukcia bránky hrala s domácim brankárom aj v 56. minúte, keď Depetris trafil z hranice šestnástky do brvna. Keď v 58. minúte dostal červenú kartu aj ďalší domáci hráč Kroupa, prevaha hostí sa ešte zvýraznila. V 61. minúte ju presnou hlavičkou potvrdil Depetris a Trenčín sa ujal vedenia.

V ďalšom priebehu sa hralo naďalej viac na polovici Nitry, no hostia už dvojnásobnú presilovku využiť nedokázali. V 79. minúte zaujala nezvyčajná situácia, keď žltú kartu dostal rozcvičujúci sa hráč domácich Zelenický. Na konečnom skóre to však už nič nezmenilo a po výsledku 1:2 putovali body do Trenčína.

Marián Šuchančok, asistent trénera Nitry: "Ťažko hodnotiť takýto zápas. Vstúpili sme doň agresívnou hrou, vytvorili sme si aj niekoľko šancí hneď v úvode. Ešte do vylúčenia Gajdoša sme mali na viac ako jeden bod, preto škoda vylúčenia Gajdoša. Situácia sa zmenila vylúčeniami a už tradične sme dohrávali bez vylúčených hráčov."

Marián Gula, tréner Trenčína: "Videli sme špecifický zápas, ktorý bol pre nás novou situáciou. Spočiatku sme mali problémy so zbieraním nakopávaných lôpt. To Nitra využila, po štandardnej situácii sa dostala do vedenia. Po našom góle na 1:1 sme zvýšili pohyb a tempo. V druhom polčase to bolo už o našej trpezlivosti, keďže Nitra mala už dvoch vylúčených. Musím povedať, že to nebol jednoduchý zápas, Nitra podala statočný výkon."