Vettel vyhral aj v Suzuke, na Alonsa stráca už len 4 body

Španiel Alonso po kolízií skončil hneď na štarte.

(Zdroj: TASR/AP)

SUZUKA. Úradujúci majster sveta F1 Sebastian Vettel z tímu Red Bull zvíťazil aj na nedeľnej VC Japonska a po treťom triumfe v sezóne stráca na vedúceho muža celkového poradia Fernanda Alonsa iba 4 body.

Španiel si po vypadnutí ihneď po štarte nemal šancu prilepšiť bodové konto.

Za Vettelom, ktorý na okruhu v Suzuke už vyhral aj v rokoch 2009 a 2010 prišli do cieľa Brazílčan Felipe Massa na Ferrari, tretí skončil Japonec Kamui Kobajaši (Sauber).

Vettel po triumfe v kvalifikácii nenechal nič na náhodu a po dobrom štarte si udržal vedenie až do cieľa. Naopak, jeho tímový kolega Mark Webber z Austrálie najprv prišiel o druhú priečku, keď ho predbehol Kobajaši a potom po kolízii s Francúzom Romainom Grosjeanom vyletel z trate.

V prvej zákrute skončili preteky pre Alonsa po kontakte s Fínom Kimim Räikkönenom. Preteky nedokončil po kaambole ani Nico Rosberg na Mercedese a po prvom kole na krátky čas vyšlo na trať safety car. Za ním sa zoradili na čele Vettel, Kobajaši, Brit Jenson Button na McLarene, ktorý po treste štartoval z ôsmej priečky a Felipe Massa.

Brazílčan na Ferrari sa po prvých zastávkach v boxoch prebojoval na druhú priečku za suverénne jazdiacim Vettelom, a svoju pozíciu si udržal až do konca pretekov. Ďalšie zastávky v boxoch už zmenu na čele poradia nepriniesli, hoci o tretiu priečku bojovali až do záveru Kobajaši a Button.

Japonský jazdec napokon tretiu priečku ubránil a pred svojimi fanúšikmi obsadil pódiovú priečku. Kobajaši sa stal prvým Japoncom na stupňoch víťazov od tretej priečky Takumu Sata v tíme BAR na VC USA 2004, no v Indianapolise vtedy prišlo do cieľa pretekov iba osem vozidiel.

"Dlho som nevedel, kto vlastne v úvode vypadol, až keď som si všimol poradie za mojím chrbtom, uvedomil som si, že sa jazdí už bez Fernanda. Som rád, že som dnes zabojoval a získal v boji o titul veľmi dôležité body. Ešte však nasleduje dosť pretekov, táto sezóna je priam šialená. Moje auto šlo veľmi spoľahlivo, cítil som to v každom kole," povedal na stupňoch víťazov šťastný Vettel.