Zvolen je po deviatich kolách bez prehry

(Autor: SITA)
TASR|9. okt 2012 o 19:55

Deviate kolo extraligy malo na programe v utorok päť zápasov.

BRATISLAVA. Aj po šestine základnej časti hokejovej extraligy je na čele Zvolen bez jedinej prehry, keď si v dueli 9. kola doma hladko poradil so Skalicou 8:3.

Piešťany v zostave už aj s obrancom Richardom Lintnerom vybojovali cenný triumf 3:2 nad Nitrou najmä vďaka hetriku Jozefa Haringa. Na druhé miesto tabuľky sa posunuli Košice po jasnom víťazstve 5:0 nad Žilinou.

V závere prišiel na domácom ľade o body Poprad s Martinom, keď Tomáš Petruška najskôr pri hre bez brankára vyrovnal a ten istý hráč osem sekúnd pred koncom stanovil na 4:3 pre hostí.

HK Poprad - MHC Mountfield Martin 3:4 (1:0, 1:1, 1:3) - kliknite

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 8:3 (1:1, 4:1, 3:1) - kliknite

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 5:0 (2:0, 0:0, 3:0) - kliknite

ŠHK 37 Piešťany - HK Nitra 3:2 (0:1, 2:0, 1:1) - kliknite

Dukla Trenčín - HC'05 Banská Bystrica 3:4 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1) - kliknite

HK Poprad - MHC Mountfield Martin 3:4 (1:0, 1:1, 1:3)

Góly: 16. Vandas, 24. Špelda, 52. Tomas - 59., 60. Petruška, 34. Dírer, 41. Beran. Rozhodovali: Jura - Bogdaň, Smerek, vylúčení: 4:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1045 divákov

Domáce prostredie a nevýrazný výkon v Nitre velili Popradčanom bodovať naplno, čomu podriadili taktiku od úvodných minút. Už v 2. minúte mohol po zmätkoch v obrane hostí skôrovať Klouda, ale puk z jeho hokejky smeroval mimo bránky.

V 10. minúte sa gólman Šúrek vyznamenal pri šanci Buca a cestu do siete si nenašiel ani teč Skokana po Koskinenovej strele. Prvý úspech zaznamenali domáci v 16. minúte, keď šikovnú kombinačnú akciu zakončil bekhendom Vandas.

V 22. minúte mal druhý gól na hokejke Sabolič keď položil Šúreka, ale zakončil nepresne. Krátko nato však Špelda prestrelil pohotovým príklepom všetko čo mu stálo v ceste a domáci viedli 2:0. Martinčania sa nevzdávali a snažili sa o kontaktný gól.

V 26. minúte reflexívny zákrok betónom zabránil skórovať Beranovi, po ktorom to v dvoch sľúbných akciách skúšal aj Petruška. Aktivita Martina priniesla úspech v 34. minúte, keď strelou spoza obrancov zaskočil Nikkiläho Dírer a znížil na rozdiel gólu.

Vyrovnanie prišlo hneď po vhadzovaní na začiatku tretej tretiny, keď po chybe obrany sa dostal k puku osamotený Beran a poľahky prekonal Nikkiläho. 45. minúta patrila brankárovi Šúrekovi, ktorý skvelými zákrokmi zabránil Takáčovi, Skokanovi a Tomasovi prikloniť misky váh opäť na stranu Popradu.

V 48. minúte delili Buca od gólu len centimetre. Skvelý Šúrek dokázal odolávať šanciam Popradu len do 52. minúty, kedy sústavný tlak premenil blafákom na tretí gól Tomas.

Hostia však v úplnom závere dokázali zázračne strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Najskôr v 59. minúte odvolali brankára a so šťastím sa im podarilo vyrovnať, keď sa krížna prihrávka Petrušku odrazila od domáceho obrancu za bránkovú čiaru a 8 sekúnd pred koncom Petruška strelou zblízka zabezpečil prekvapujúce rozuzlenie zápasu.

Jozef Škrak, tréner Popradu: "Dokázali sme si vytvoriť celý rad gólových príležitostí. Puk poskakoval pred bránou aj v bránkovisku, ale veľa sme z toho nevyťažili. V samotnom závere zápasu možno aj s prispením niekoho iného súper hral do konca zápasu presilové hry, z čoho vyťažil maximum."

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "Súper strelil góly po našich chybách a mal ešte niekoľko skvelých príležitostí, ktoré však nepremenil. Zato, že naši hráči stáli tam kde mali byť a zachovali si chladnú hlavu, tak aj hlavne so štastím v posledných sekundách sme boli úspešní."

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 8:3 (1:1, 4:1, 3:1)

Góly: 38., 40. P. Zuzin, 8. L. Jurík, 21. Mucha, 33. Huňady, 44. Síkela, 47. Chovan, 54. Brabenec - 12. Kudrna, 23. J. Jurík, 47. Preisinger. Rozhodovali: Baluška - Gajan, Tornay, vylúčení: 1:4, navyše: Podkonický (Zvolen) 10 minút za zhodenie rukavice, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1698 divákov

Zápas sa začal spomienkou na zosnulého trénera A-mužstva Zvolena a neskôr mládežníckych družstiev Jindřicha Říčnýho.

Prvá šanca bola na strane domácich. V 5. minúte sa dostal do veľkej príležitosti Mucha, ale šancu nevyužil. O minútu mali domáci tlak na súperovu bránku, ale brankára Trenčana neprekonali. V 8. minúte domáci prečíslili súpera, Škvaridlo prihral L. Juríkovi a ten bezpečne skóroval.

O dve minúty Konečný vysunul Holoviča do samostatného nájazdu, ale Šimko jeho strelu vystihol. V 12. minúte už bolo vyrovnané, po chybe domácej obrany Bartánus nahral spoza bránky Kudrnovi a ten Šimka prekonal. V závere tretiny sa Skaličania mohli dostať do vedenia, ale Šimka nedokázali prekonať. Druhá tretina sa začala s 18-minútovým oneskorením, kvôli pokazenej rolbe.

Domáci využili presilovku už po 12 sekundách, keď Mucha presne mieril spoza kruhov. O dve minúty sa Bakoš preštrikoval pred domácu bránku, prihral dobre postavenému J. Juríkovi a opäť bolo vyrovnané.

V 32. minúte rozhodca avizoval vylúčenie skalického hráča a Huňady poslal vyrazenú strelu spať do bránky. Po Podkonického prihrávke sa dostal do sólového útoku cez pol ihriska Peter Zuzin a svoj nájazd bezpečne premenil.

V posledných sekundách druhej tretiny nahodený Brabencov puk poslal opäť do siete Peter Zuzin. V 47. minúte diváci videli tri góly. Najprv Síkela poslal puk pod hornú žrďku, potom sa strelecky presadil Chovan a o 31 sekúnd i skalický Preisinger. Juraškovu strelu od modrej čiary tečoval do bránky Brabenec a Zvolenčania ešte stále v tejto sezóne nenašli premožiteľa.

Peter Mikula: "Vedeli sme, že Skalica je nepríjemný súper. Podali sme kolektívny výkon, dominovali sme na brankárskom poste. Rozhodujúci bol štvrtý a piaty gól až potom sa súper zlomil. Dve tretiny to bolo vyrovnané.

Peter Oremus: "Skladáme nový tím, máme zranených hráčov a mladí hráči sa potrebujú zohrať a potrebujú na to svoj čas. Až potom môžeme napredovať."

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)

Góly: 3. Kuběna, 12. Pašek, 41. Marcinko, 43. Jenčík, 51. Marcinko (tr. str.). Rozhodovali: T. Orolin - Bednár, Gavalier, vylúčení: 4:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3475 divákov

Ešte pred začiatkom duelu si prevzal z rúk prezidenta HC Košice Juraja Mondíka dres so symbolickým číslom 500 kapitán "oceliarov" Richard Jenčík, ktorý odohral v nedeľu svoj 500. duel v slovenskej extralige. Košičania začali stretnutie od úvodu aktívne a už v 3. minúte otvoril skóre zápasu Kuběna, keď zužitkoval prihrávku Pašeka - 1:0.

Domáci pokračovali vo svojej aktivite aj v ďalšom priebehu, v 4. minúte pohrozil Jenčík, no Laca v bránke hostí neprekonal. O päť minút neskôr sa dostali do dobrých šancí Kolba, Kuběna a Takáč, stav sa však nezmenil. V 11. minúte počas presilovej hry domácich tvrdo vypálil od modrej čiary Deyl, ale Laco podržal svoj tím.

O minútu neskôr už vyťahoval puk zo svojej siete, keď si Pašekovu prihrávku zrazil do vlastnej siete jeden zo žilinských obrancov - 2:0. V ďalšom priebehu si Košičania zahrali ešte dve presilové hry, no "vlci" zo Žiliny si už dali pozor.

Začiatok druhej tretiny patril hosťom, ktorí si postupne vytvorili mierny tlak, no ich strelecké príležitosti buď leteli mimo bránky domácich, alebo si s nimi poradila košická defenzíva na čele s brankárom Hylákom. Na opačnej strane mohol v 29. minúte zvýšiť vedenie Košíc Richard Huna, ale puk z jeho hokejky putoval iba vedľa Lacovej bránky.

Vzápätí sa ocitol v dobrej šanci Gmitter, no pred bránkou hostí nepochodil. Tri minúty pred druhou sirénou sa dostal až pred gólmana hostí Róbert Huna, zoči-voči Lacovi však neuspel. Následná dorážka z hokejky kapitána Jenčíka iba minula priestor bránky.

Už po 11 sekundách tretieho dejstva prekonal Laca v bránke hostí Marcinko, ktorý vymietol pravý horný roh a zvýšil už na 3:0. V 43. minúte už bolo 4:0, keď sa pred žilinskou bránkou najlepšie zorientoval Jenčík a nekompromisne skóroval.

O päť minút neskôr sa ocitol sám pred hosťujúcou bránkou Róbert Huna, ale v obrovskej šanci nechal vyniknúť Laca. Hostia kontrovali iba streleckými pokusmi z väčších vzdialeností, Hylák bol však pozorný. V 51. minúte zmaril aj najväčšiu šancu hostí z hokejky Kokavca.

Vzápätí sa na opačnej strane Marcinko rútil sám na Laca, nedovolene ho však atakoval jeden zo žilinských hráčov a rozhodca nariadil trestné strieľanie. To Marcinko lišiacky zužitkoval, keď poslal puk pomedzi Lacove betóny - 5:0. V 55. mohol v oslabení zaznamenať čestný úspech hostí Lažo, ale pred Hylákom nedokázal uspieť.

Pavel Zubek, asistent trénera Košíc: "Začali sme tak, ako by malo mužstvo na domácom ľade vstúpiť do zápasu, teda agresívne, dobre korčuliarsky a dokázali sme streliť dva góly. Druhá tretina bola nevýrazná a nepriniesla veľa zvratov. Sme radi, že sme vstúpili do posledného dejstva veľmi aktívne, podarilo sa nám hneď v úvode dať gól, ktorý podľa môjho názoru rozhodol i zápas. Prínos a oživenie do hry priniesol i Tomáš Marcinko."

Ladislav Spišiak, tréner Žiliny: "Prvá tretina nám vôbec nevyšla, boli sme pomalší, ako keby sme tam ani neboli a podporili sme to i nedisciplinovanou hrou. Spravili sme zmeny a druhá tretina bola z našej strany asi najlepšia. Mali sme šance a mohli sme dostať do zápasu. V tretej tretine sme chceli ešte dvihnúť hlavy hore, ale gól v prvom striedaní rozhodol o zápase. Košičanom gratulujem, zaslúžene zvíťazili."

ŠHK 37 Piešťany - HK Nitra 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Góly: 27., 34., 54. Haring - 20. Kováčik, 47. Tománek. Rozhodovali: Lauff - M. Korba, P. Korba, vylúčení: 6:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2281 divákov

Domáci začali aktívne s veľkým tlakom. Hneď v prvom striedaní Mertel vo vyloženej pozícii netrafil bránku. Onedlho po ňom Chylo prešiel cez štyroch brániacich hráčov, ale jeho strelu chytil hosťujúci brankár. Z veľkého tlaku však do prestávky nič nevyťažili.

V poslednej minúte z ojedinelého protiútoku sa Nitra dostala do vedenia zásluhou Kováčika. V druhej tretine mohol nitrianske vedenie zvýrazniť Segľa, ale v presilovke netrafil odkrytú domácu bránku. Potom už prebrali iniciatívu domáci a v presilovke dokázal vyrovnať Haring.

Z ďalších šancí, ktoré mali Melichárek a Otčenáš, ale gól nepadol a tak sa po výbornej prihrávke H. Ručkaya opäť presadil Haring. Hostia mohli v poslednej minúte vyrovnať, ale Tománek v presilovke na domáce šťastie trafil iba do brankára.

Nitra v snahe vyrovnať vstúpila do tretej tretiny aktívne. Mašlonka sám pred Tomekom trafil len jeho hokejku. Z aktivity však vyťažili vyrovnávajúci gól, keď sa presadil Tománek strelou od brvna. Domáci však túžili vyhrať a vytvorili si veľa šancí, najväčšiu z nich spálil Stupka.

O výsledku rozhodla 54. minúta, keď Lintner našiel na modrej čiare Haringa a ten tvrdou strelou prekonal Valenta. Nitrania vrhli všetko do útoku, ale už sa im nepodarilo vyrovnať.

Milan Klement, tréner Piešťan: "Prvá tretina bola z našej strany veľmi dobrá, ale v jej závere sme dostali zbytočný gól. V druhej časti sme našťastie zápas otočili a rozbehli sme sa. Napokon vyhralo trpezlivejšie mužstvo. Chuť po triumfe bola na našej strane väčšia ako u súpera."

Antonín Stavjaňa, trenér Nitry: "Dnes sme začali s rešpektom, domáci si vytvorili tlak, ale vďaka brankárovi Valentovi sme ho dokázali ustáť. Domáci potom v druhej časti otočili skóre, čo bola veľká škoda. Na našej strane boli chyby v obrane a v útoku nám chýbalo viac dravosti. Nevytvorili sme si žiadne protiútoky, čo dnes rozhodlo a súperovi gratulujem k víťazstvu."

Dukla Trenčín - HC'05 Banská Bystrica 3:4 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 28., 32. Pardavý, 19. Mikula - 15. Heizer, 31. Nemček, 51. Češík, rozhodujúci nájazd Hudec. Rozhodovali: D. Konc, Gašparík - Holienka, Valach, vylúčení: 5:4 presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 1590 divákov

V posledných troch stretnutiach získala Dukla šesť bodov a odpútala sa od zostupového miesta. Dnes obecentvo čakalo dobrý hokej, ale bolo veľmi sklamené. Dukla zle strieľala, zle rozohrávala a nedarili sa jej ani úniky. Jediným hráčom, čo chcel tento nepriaznivý stav zmeniť bol Pardavý. Víťazstvo Banskej Bystrice za ich snahu a bojovnosť bolo zaslúžené.

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Na dnešné stretnutie musíme rýchlo zabudnúť, pretože to bol najhorší výkon v extralige. Chcem sa ospravedlniť hlavne obecenstvu, ktoré prišlo na stretnutie namlsané z víťazstiev v Piešťanoch a Žiline."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Dôkladne sme narušovali rozohrávku domácich, čo sa nám nakoniec podarilo. Naše víťazstvo je veľmi cenné."