Dvadsaťjednotka prehrala s Holandskom 0:2

Futbalisti do 21 rokov v prvom zápase baráže o postup na európsky šampionát 2013 prehrali s Holanďanmi 0:2.

Róbert Mak v súboji s Jordy Clasiem.(Zdroj: TASR)
Kvalifikácia Anglicko - Slovensko na legendárnom Wembley >>

BRATISLAVA. Triumf suverénneho víťaza 10. kvalifikačnej skupiny zariadil v druhom polčase dvoma gólmi Marco Van Ginkel.

Zverencov trénera Ivana Galáda čaká odveta v Rotterdame v pondelok 15. októbra. Na záverečný turnaj postúpia víťazi siedmich barážových duelov, ktorých doplní Izrael ako organizátor šampionátu.

Slovensko - Holandsko 0:2 (0:0)

Gól: 55. a 82. Ginkel

Slovensko: Šulla - Štetina, Gyömbér, Kolčák, Čonka - Greguš, Lásik - Pauschek (59. Holúbek), Kiss (77. Oršula), Mak - Mikovič (88. Vojtuš)

Holandsko: Zoet - Leerdam, Bruma, Nuytinck (86. Dijks), Blind - Wijnaldum, Maher, Clasie, Van Ginkel - De Jong, Wildschut (75. Cabral)

Už po siedmich sekundách mohol otvoriť skóre Pauschek, ktorý sa hneď po rozohraní lopty a rýchlej akcii dostal až pred brankára Zoeta, ten však včasným vybehnutím zmaril jeho príležitosť. Hostia prvýkrát pohrozili v siedmej minúte, no Van Ginkel spred šestnástky namieril len do stredu brány.

O päť minút neskôr hlavičkoval po centri Mikoviča z pravej strany Kiss iba do rúk súperovho gólmana. Onedlho sa na druhej strane dostal k nebezpečnému zakončeniu Blind, keď lopta len tesne minula vinkel Šullovej svätyne.

Mladí Slováci hrali s favoritom vyrovnanú partiu, čo dokumentovala aj tutovka Maka z 19. minúty. Po Mikovičovej kolmici sa rútil sám na Zoeta a hoci ho dokázal obísť, jeho zakončeniu v páde chýbala razancia a obranca stihol upratať loptu na rohový kop.

Do konca polčasu si už ani jedno z mužstiev nevypracovalo žiadnu vážnejšiu šancu, zaujali len dva tvrdé, ale nepresné pokusy Maka.

Aj po zmene strán sledovali diváci na vypredanom štadióne Národného tréningového centra zaujímavý futbal. V 54. minúte sa postaral o vzruch ďalekonosnou strelou tesne vedľa Wijnaldum, no o ďalšie dve minúty už hostia udreli po tom, čo sa Van Ginkel dostal za chrbát domácej obrany a strelou k žrdi nedal Šullovi šancu - 0:1.

Holanďania po tomto momente prevzali iniciatívu a v 62. minúte mohol zvýšiť ich náskok po rýchlej akcii De Jong, ktorého strele chýbali len milimetre. V 67. minúte Zoet s námahou vytesnil Mikovičovu strelu na rohový kop, po ktorom sa takmer podarilo vyrovnať Kolčákovi, keď jeho odkop v tiesni z polovice ihriska vyškriabal holandský gólman spod brvna.

Snaženie domácich výrazne otupil v 82. minúte Van Ginkel svojim druhým gólom, keď v skrumáži zvlízka dorazil loptu do siete - 0:2. Tri minúty pred koncom ešte spred veľkého vápna napriahol Lásik, no nepochodil rovnako ako ani v nadstavenom čase Kolčák.

Ivan Galád, tréner SR 21: "Mali sme svoj plán, ktorý sme v prvom polčase dodržiavali a vypracovali sme si dve veľké šance, ale súper bol silný a napokon aj efektívnejší. My sa učíme, Holanďania už sú top mužstvo a to nám dokázali, keď svoje príležitosti premenili. Futbal nám dnes ukázal realitu. Sme v ťažkej situácii, prehrať 0:2 doma je veľmi nepríjemné, ale v odvete sa pokúsime hrať dobrý futbal. Nič nie je nemožné, aj keď naše šance sú už menšie."