Pardavý nastúpil v Trenčíne aj so synom

Dvanáste kolo extraligy malo v piatok na programe štyri zápasov.

Pardavý mladší.(Zdroj: SITA)

Hokejová Tipsport extraliga mala v piatok na programe štyri zápasy 10. kola. Stretnutie HC Košice - HKM Zvolen zrušili kvôli požiaru, ktorý zasiahol v noci na piatok trafostanicu multifunkčnej košickej Steel Arény.

Zaujímavosťou piatkového večera bol duel v Trenčine, kde v zostave Dukly nastúpili spolu v rovnakých dresoch 41-ročný Ján Pardavý starší i jeho 18-ročný syn Ján mladší.

Domáci napokon zdolali Nitru 4:3 po nájazdoch. Predlžovať sa muselo aj v Piešťanoch, odkiaľ si dva body napokon odniesol Martin i v Poprade, kde v súboji dvoch posledných celkov tabuľky domáci vydreli triumf 3:2 nad Skalicou v predĺžení.

HC'05 B. Bystrica - MsHK Žilina 4:3 (2:1, 1:2, 1:0)

HK Poprad - HK 36 Skalica 3:2 po predĺžení (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)

ŠHK 37 Piešťany - MHC Mountfield 2:3 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Dukla Trenčín - HK Nitra 4:3 pp a sn (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 10. Heizer, 13. Novajovský, 25. Kubka, 41. Novajovský - 9. Troliga, 34. Škoda, 37. Važan. Rozhodcovia Lokšík - M. Valach, Zvrškovec, vylúčení 4:3, navyše Lažo (Žilina) 10 min+DKZ za nešportové správanie, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 1252 divákov.

Až do 26. min mal zápas dvoch tabuľkových susedov podobný scenár ako v prvom zápase sezóny. Po spolupráci s Nemčekom pridal Kubka tretiu presnú trefu domácich a chvíľkový dvojgólový rozdiel bol niečím novým v súbojoch oboch súperov.

Prvá tretina z nepísaného scenára nevybočila, nikto v nej nevyčnieval, no 'barani' si za dvojnásobnú početnosť striel zaslúžili viesť. Skóre otvoril síce hosťujúci Troliga v 9. min po využitom individuálnom nájazde, no o necelé dve minúty neskôr Heizer vyrovnal s uplatnením dokonalej obrátky a orientácie pred bránkou. V 13. min málo vídanou strelou takmer od modrej si sezónny gólový účet otvoril Novajovský.

V druhej tretine ťahali za kratší koniec, aj trochu smoliarsky, zasa domáci. Od Škodu v 34. min inkasovali nešťastný gól, keď spoza bránky nastrelil betón brankára Slipčenka a puk sa odrzail do siete. V 37. min Žilinčania opäť zatlačili, najskôr Devečkova bomba zarezonovala na žŕdke, vzápätí Važan trafil odkrytú bránku a vyrovnal. Na ľade pribudlo nervozity, aj keď si emócie obe strany dlho strážili.

O prvé vylúčenie sa postaral domáci Richter až v polovici zápasu a s vyšším trestom do konca zápasu sa s ľadom rozlúčil Lažo ako prvý potrestaný Žilinčan o minútu neskôr. V tretej tretine nabudil 'baranov' Novajovský pri hre štyroch na štyroch podobnou delovkou ako pri svojom predchádzajúcom góle.

Ku koncu vynikla snaha hostí vyrovnať, občas aj rozkrútili kolotoč pred bránkou Slipčenka, no bez gólového efektu. Presne tri minúty pred koncom spálil super šancu Troliga, na Slipčenka bol prikrátky, na druhej strane neprikrášlil víťazstvo osamotený Petro a výsledok zostal v nezmenenej podobe aj po 50-sekundovej power play hostí.

Miroslav Chudý, asistent trénera B. Bystrice: "Pre nás sú to tri cenné body, no víťazstvo sme doslova utrpeli, náš prejav nebol dobrý, kolektívny výkon zaostrával za zápasom v Trenčíne. To nás najviac mrzí, body tešia, no nad výkonom sa musíme hlbšie zamyslieť."

Róbert Rehák, asistent trénera Žiliny: "Deň predtým sme dvadsiatke strelili deväť a chceli sme na to nadviazať ďalším víťazstvom. Prvá tretina bola veľmi slabá, nehýbali sme sa, potom sme sa zmobilizovali, začali plniť to, čo sme si povedali, vyrovnali sme, škoda toho štvrtého inkasovaného gólu a mrzieť môže aj šanca v samom závere, bod by sme si zaslúžili.",

Góly: 9. Buc, 49. Šterbák, 62. Vandas - 25. Konečný, 26. Školiak. Rozhodovali: Jonák - Kalina, Smrek, vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše Klouda (Poprad) na 10 min za nešportové správanie, Buc (Poprad) na 10+DKZ za nešportové správanie, Skokan (Poprad) na 5+ DKZ za pichnutie, Školiak (Skalica) na 10 min za nešportové správanie, Školiak (Skalica) DKZ za vyhodenie hokejky mimo hracej plochy, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1404 divákov.

Úvodné minúty patrili Skaličanom, ktorí boli aktívnejší a vypracovali si niekoľko gólových príležitostí. Trška, Vyrúbalík a Kozák však pohoreli na dobre organizovanej obrane domácich na čele s pozorným brankárom Nikkilám. V 9. minúte im podarilo vsietiť gól, ktorý však neplatil pre faul Kutáleka a tak namiesto oslavy gólu nasledovala presilovka Popradu.

Tú domáci dokázali za 13 sekúnd premeniť na úvodný gól, keď po ostreľovaní skalickej bránky Buc bekhendom dopravil puk do siete. Vedenie vlialo domácim sebavedomie, ktorí prevzali iniciatívu a pod paľbou sa ocitol tentokrát skalický Kotvan. Počas popradskej prevahy sa dostal do samostatného úniku Jurík, ale Nikkilä jeho zámer vystihol.

V úvode prostredného dejstva sa do brejku dostal domáci Tomas, ale jeho blafák Kotvana neprekvapil. Domáci sa snažili tvoriť a tlačili sa do bránky, ale góly padli na druhej strane. V priebehu dvoch minút Skaličania otočili skóre na svoju stranu, keď sa ujali presné strely Konečného a Školiaka.

Hoci sa obraz hry ani po góloch veľmi nezmenil a domáci sa stále snažili o ďalšie góly, nedokázali nájsť účinný recept na dôslednú skalickú obranu. Popradčania však pričasto zohrievali trestnú lavicu, čím dávali hosťom šancu na zvýraznenie náskoku, tí to však do konca tretiny nedokázali využiť. Počas obrovskej porcie trestných minút sa Popradčania dokázali s vypätím všetkých síl ubrániť.

Skaličania trestuhodne premrhali dlhé minúty presiloviek o dvoch hráčov, počas ktorých mohli definitívne rozhodnúť a tak zákonite pykali v 49. minúte, keď vyrovnal Šterbák. V záverečných minútach predviedli Popradčania mohutný nápor, ktorého výsledkom bol gól v 59. minúte, ktorý však neplatil pre posunutie bránky. Tlak Popradu priniesol zaslúžený gól v predĺžení, keď Vandas gólom spustil na domácich tribúnach radostnú eufóriu.

Jozef Škrak, tréner Popradu: "Dokázali sme si vytvoriť tlak, z ktorého sme vyťažili jeden gól. Potom sa však diali divné veci a takmer celú druhú tretinu sme odohrali v oslabení, celkovo 17 minút, z toho viackrát o dvoch hráčov. Chcem sa poďakovať hráčom za nasadenie a za to, že bojovali do poslednej sekundy."

Peter Oremus, tréner Skalice: "V našej situácii poteší každý bodík, najmä v Poprade, aj keď prehra po predĺžení mrzí, pretože nám do kolonky prehier pribudla ďalšia. Máme sedem zranených hráčov, preto sme hrali na tri päťky."

Góly: 11. J. Ručkay, 25. Melichárek - 20. Petruška, 38. Pernič, rozhodujúci nájazd Markovič. Rozhodovali: J. Konc - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2310 divákov

Domáci začali aktívne. Hneď v prvom striedaní mohol skórovať Melichárek, ale Šurek vytiahol výborný zákrok. Domáci pokračovali v tlaku aj naďalej, skórovať mohli J. Ručkay a Haring, ich šance však v bránke neskončili.

V 11. minúte sa dokázal presadiť J. Ručkay tvrdou strelou spomedzi kruhov a Piešťany naďalej pokračovali vo veľkom tlaku. Melichárek sám pred bránkou netrafil puk a Drgoňa vychytal Šurek. V záverečných sekundách tretiny Lintner za súperou bránkou stratil puk a hostia sa dostali do prečíslenia, ktoré bez problémov zakončil Petruška a vyrovnal na 1:1.

V druhej tretine prinavrátil domácim vedenie Melichárek strelou pomedzi Šurekove betóny, ďalší gól mohol pridať Jánoš, v presilovke ale svoj nájazd nevyužil, rovnako dopadol aj J. Ručkay o chvíľu po ňom. V závere udreli zase hostia, Pernišove nahodenie od modrej čiary prepadlo Tomekovi medzi betóny do bránky.

Domáci sa od začiatku tlačili dopredu, ale ich strely končili na Šurekovi. Potom sa však dopredu odhodlali aj hostia, zlé Hruškove vyhodenie skoro potrestal Markovič, po ňom mohol skórovať aj Novotný od modrej čiary.

Potom sa však aktívnejšie presadzovali domáci, šance J. Ručkaya a samostatný nájazd Mertela, ale gólom neskončili. Išlo sa tak do predĺženia, v ktorom gól nepadol a v samostatných nájazdoch rozhodol v piatej sérii hosťujúci Markovič.

Milan Klement, tréner Piešťan: "V prvej tretine sme mali tlak, mohli sme dať viac gólov, ako len jeden. Na konci tretiny sme úplne zbytočne inkasovali. Ďalšie dve tretiny sme nehrali tak, ako by sme chceli. Dostali sme sa síce do vedenia, ale súper dokázal nešťastným gólom vyrovnať. Samostatné nájazdy boli potom lotéria a šťastie sa priklonilo na stranu hostí."

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "Nám sa podarilo s dávkou šťastia prestáť obrovský tlak domácich. Prehrávali sme, ale so šťastím sa nám podarilo vyrovnať. Nakoniec sme v samostatných nájazdoch zásluhou Markoviča rozhodli."

Góly: 40., 45. Tybor, 54. Jakúbek, rozhodujúci nájazd premenil Lelkeš - 24. Stümpel, 33. Chrenko, 47. Tománek. Rozhodovali: Baluška, Štefík - Junek, Šefčík, vylúčení: 7:13, navyše: Bokroš (Trenčín) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1720 divákov

Úvodná tretina nemala zo strany domácich s hokejom nič spoločné. Nepresné rozohrávky, nepresná streľba a neúspešné presilové hry, z toho dvakrát 5:3, prinútili divákov k piskotu. Jedinou atrakciou bol v zostave Dukly spoločný duel otca a syna Pardavých.

Do druhej časti sa muselo u domácich niečo zmeniť, ale priebeh hry tomu nenasvedčoval. V úvode tretiny bol vylúčený na 5+DKZ obranca Dukly Bokroš a Dukla inkasovala prvý gól. Hostia mali šance aj na druhý, ale Kristín udržal konto s jednou bránkou. Prišla však 33. minúta, keď sa Chrenko dostal cez neistú obranu Dukly a skóroval na 0:2. Dukla znížila tesne pred koncom tretiny, keď využila jedinú presilovú hru.

Tá však naznačila zvrat, lebo Tybor po otvorení tretej čati hry v 45. minúte vyrovnal. Nitru to však nepoložilo a pri hre 4:4 dala vedúci gól. Súboj o vyrovnanie pokračoval. Dukle sa podarilo vyrovnať v 54. minúte Jakúbekom. Nakoniec o víťazstve Trenčína rozhodli samostatné nájazdy.

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Môžem povedať len to, že sme so šťastím vyhrali. Po kontaktom góle Tybora sme zlepšili pohyb."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Dve naše individuálne chyby rozhodli o víťazste Dukly. Prvá bola v tom, že sme v úvodnej tretine mohli streliť ešte jeden-dva góly a druhá v tom, že bolo vylúčených veľa hráčov na našej strane."