AKTUALIZOVANÉ 21.59

Hokejisti Zvolena vyhrali aj jedenásty zápas za sebou

Hokejisti Zvolena pokračujú vo skvelých výkonoch, keď vyhrali aj jedenásty zápas sezóne, Žilinu zdolali 5:3.

(Zdroj: SITA)

Martinskí hokejisti otočili zápas s Trenčínom, v ktorom prehrávali 0:3. Nitra vyhrala vďaka výbornej tretej tretine nad Banskou Bystricou 4:1. Skalica doma zdolal Piešťany až po nájazdoch 3:2.

Martin otáčal z 0:3 na 4:3

V úvode zápasu nechcelo ani jedno mužstvo otvoriť hru. V 4. min mieril Petruška do brankára Kristína. O 4 minúty neskôr hrali domáci 55-sekundovú presilovku piatich proti trom, ale počas nej ani netrafili bránku. Naopak, Dukla bola v presilovke efektívnejšia. V 10. min sa najskôr "preháčkoval" až pred Šúreka Marosz a neskôr T. Bokroš strelou pod hornú žŕdku otvoril skóre - 0:1. V 13. min poslal Lelkeš puk z rohu klziska "do jazdy" Sojčíkovi, ktorý strelou do ľavého horného rohu nedal Šúrekovi šancu. Martinčania sa snažili vrátiť do stretnutia, ale Beran ani Hollý nevyužili svoje príležitosti. V koncovke pohotovejší hostia udreli v 18. min tretíkrát. Vaškovičovi stačilo iba 15 sekúnd, aby zužitkoval presilovku a vyhnal Šúreka z bránky. Päťdesiatštyri sekúnd pred prvým klaksónom znížil v presilovke Petruška - 1:3.

Na začiatku druhej tretiny spálil šancu domáci Mikušovič. "Kosačky" sa naďalej snažili o kontaktný gól. Aktivitou oplýval najmä Beranov útok, ale do streleckej listiny sa v polovici stretnutia nezapísali Beran ani Markovič. Najbližšie ku gólu mal Dírer, no zblízka na dvakrát neprekonal Kristína. Duel potom naberal na obrátkach, veľa vzruchu priniesla 31. min. Najskôr mieril Markovič v dobrej pozícii nad Kristínovu bránku, potom sa na druhej strane v prečíslení dvoch proti jednému vyznamenal Volentier, ktorý kryl Gašparovičovu strelu zblízka. A keď v 35. min Dírer nepretlačil puk za Kristínov chrbát, Trenčania naďalej hájili dvojgólový náskok.

V 46. min sa domáci napokon dočkali. Pri avizovanom vylúčení hostí sa okolo bránky obtočil Mikušovič a znížil na 2:3, čím odštartoval gólový obrat zápasu. V 50. min už bolo vyrovnané - puk z Novotného hokejky sa odrazil pred Berana, ktorý ho blafákom dopravil do siete - 3:3. Domáci hnaní neúnavným publikom dokázali v 58. min Markovičom otočiť skóre - 4:3. Dukle k vyrovnaniu nepomohla ani 50-sekundová hra bez brankára.

MHC Mountfield Martin - Dukla Trenčín 4:3 (1:3, 0:0, 3:0)

Góly: 20. T. Petruška (Markovič, A. Beňa), 46. Mikušovič (Murček), 50. M. Beran (Novotný), 58. Markovič (M. Beran) - 10. T. Bokroš (E. Bednár, Sojčík), 13. Sojčík (Lelkeš, Tybor), 18. Ľ. Vaškovič (Lelkeš, J. Koma)

Vylúčení: 3:5, presilovky: 2:2, rozhodovali: Lauff - Bogdaň, Jobbágy, 2800 divákov

Martin: Šúrek (18. Volentier) - A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., Tupý, Zukal, J. Perniš, Alexejev, M. Danko - Markovič, M. Beran, T. Petruška - Murček, M. Hollý, Mikušovič - Slávik, Fadrný, L. Vartovník - Hús, Dírer, Kentoš

Trenčín: Kristín - T. Bokroš, Biro, J. Koma, M. Nemčík, Habšuda, E. Bednár - J. Gašparovič, Marosz, Pardavý st. - Tybor, Lelkeš, Sojčík - Šišovský, M. Adamec, Jakúbek - Koyš, Broska, Ľ. Vaškovič

Róbert Pukalovič (tréner Martina): "Do zápasu sme vstúpili katastrofálne. Prehrávali sme už 0:3 a vystriedali sme brankára. Pomohol nám strelený gól na konci prvej tretiny. Po ňom som dúfal, že by sme mohli získať aspoň bod. Napokon sa nám podarilo vyhrať - aj preto, lebo hráči vložili do stretnutia srdce, bojovali a správne sa popasovali s nepriaznivým vývojom stretnutia."

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Vyšiel nám vstup do duelu, ľahko sme viedli 3:0. Škoda inkasovaného gólu na konci prvého dejstva. Druhú tretinu sme ešte zvládli, ale v poslednej časti hry nám už dochádzali sily. V tomto týždni sme mali nabitý program, hráči v ňom odohrali už štvrtý zápas.

Nitra otočila výsledok skvelou treťou tretinou

Prví mohli skórovať domáci, keď Chrenko v 5. minúte zamotal hosťom hlavy, dostal sa až pred brankára Slipčenka, no bránu netrafil. O 3 minúty nevyužil Lamper dobrú šancu pred nitrianskou bránou a z následného protiútoku poslal Stümpel puk tesne vedľa bránky hostí.

V prvej tretine tak diváci gól nevideli, no hneď v úvode druhej nechala obrana Nitry príliš priestoru Michalovi Grmanovi a ten otvoril skóre. V ďalšom priebehu sa Nitrania tlačili pred Slipčenka, ale český brankár si aj v druhej časti zápasu udržal čisté konto.

Úvod tretej tretiny patril domácim, keď Segľa zblízka vyrovnal na 1:1 a o 13 sekúnd zužitkoval Mašlonkovu prihrávku Jozef Stümpel - 2:1. V 48. minúte vznikla po šanci Nitry šarvátka, po ktorej udelili rozhodcovia viac malých trestov, v zápase však predčasne dohrali Kováčik z Nitry a Slipčenko z B. Bystrice. Do brány sa tak postavil Dzubina, no ten si prvýkrát siahol na puk až po strele Chrenka, keď ho vyťahoval zo siete vlastnej brány - 3:1. V 55. minúte hostia zdramatizovali stretnutie gólom Novajovského, no dve minúty pred záverom tretej tretiny potvrdil víťazstvo Nitry presnou strelou domáci obranca König.

HK Nitra - HC 05 Banská Bystrica 4:2 (0:0, 0:1, 4:1)

Góly: 45. Segľa (Kováčik, Trefný), 46. Stümpel (Mašlonka, Tománek), 52. Chrenko (Kmeč, Rais), 48. König (Hamrák, Podstavek) - 21. Grman (Heizer), 55. Novajovský (Grman, Heizer). Rozhodovali: Kubuš - Brath, Tvrdoň, vylúčení: 10:8, 48. Kováčik (5 + DKZ) - 48. Slipčenko (DKZ), presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2735 divákov

Nitra: M. Valent - Trefný, König, Ordzovenský, Vosátko, S. Hudec, Rais, M. Bača, Arvay - M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa - Jokila, Stümpel, R. Tománek - M. Mašlonka, Hamrák, Podstavek - Kmeč, Bene, Pupák

Banská Bystrica: Slipčenko (48. Dzubina) - Michal Grman, Richter, Bambúch, Kubka, Novajovský, Predajniansky, Styk, Ketner - Jabrocký, M. Hudec, Šimun, - Lamper, Heizer, F. Nemček - Jankovič, Češík, Petro - Zigo

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): "Po nešťastnom zápase v Trenčíne sme potrebovali vyhrať. Banská Bystrica je húževnatý súper, ktorý dobre korčuľuje. V prvých dvoch tretinách sme si vytvorili tlak, ale nepremenili sme naše šance. Dve tretiny sme sa trápili, ale v tretej sa nám to podarilo zlomiť. Víťazstvo nás samozrejme teší."

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): "Na horúcu nitriansku pôdu sme prišli v oklieštenej zostave a s túžbou bojovať. To sa nám aj dve tretiny darilo. V tretej sme však v priebehu pár sekúnd dvakrát inkasovali a potom to už pre nás bolo veľmi ťažké. Opäť sme sa presvedčili, že ak dáme do hry srdce, môžeme hrať s každým. Pre náš mladý tím je to opäť krôčik dopredu a treba si aj z tohto zápasu vziať ponaučenie."

Zvolen uspel aj v Žiline

Zápas medzi posledným a prvým tímom tabuľky začal aktívnejšie líder zo Zvolena. Strelecké pokusy Lukáša Juríka, Huňadyho i Síkelu ešte Laco kryl, ale na Chovanovo zakončenie po milimetrovej prihrávke Juraška už nemal nárok. Žilinčania kontrovali o 112 sekúnd neskôr, keď Krajči našiel Laža a ten nemal problém zasunúť puk do odkrytej Šimkovej brány. Po tomto góle sa tempo hry ustálilo a diváci výraznejšiu šancu nevideli. Domáci pozorne bránili a súpera nepustili do väčšieho tlaku ani pri dvoch početných výhodách.

Začiatok prostredného dejstva zvládli lepšie vlci. Po chybe zvolenskej obrany unikol Škoda a aj s pomocou šťastia pretlačil puk za Šimkov chrbát. Hostia odpovedali hneď v nasledujúcej presilovke, ale rozhodca pre postavenie hráča v bránkovisku gól neuznal. V polovici duelu domáci obrancovia trestuhodne prepadli a Škvaridlo vo vlastnom oslabení vyrovnal. Žilinčania potom zvýšili obrátky, Šimko však vynikajúco zasiahol pri dobrých možnostiach Krajčiho i Važana. Čo nevyšlo im, vyšlo opäť Škvaridlovi, ktorý 45 sekúnd pred sirénou prestrelil Laca delovkou z pravého kruhu.

Tempo hry v záverečnej časti diktovali domáci, hráči spod Pustého hradu sa sústredili hlavne na hru zo zabezpečenej obrany podporenú kvalitným výkonom brankára Šimka. Ten najskôr zlikvidoval bekhendové zakončenie Vargu i príležitosť Krajčiho, ale v 47. minúte už lovil puk zo svojej siete. Vo vlastnom oslabení unikol Važan, kľučkou si ho položil na ľad a pohodlne zasunul puk do siete. Keď sa už zdalo, že by sa stretnutie mohlo preniesť do predĺženia, Zvolenčania nemilosrdne udreli. 220 sekúnd pred sirénou efektne tečoval Hraškovu strelu do siete Michal Chovan a v záverečnej power-play pečatil výsledok do prázdnej brány Lukáš Jurík. Zvolen tak ani v jedenástom zápase premožiteľa nenašiel.

Žilina - HKm Zvolen 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Góly: 10. Lažo, 22. Škoda, 47. Važan - 8. Chovan, 31. Škvaridlo, 40. Škvaridlo, 57. Chovan, 60. L. Jurík. Rozhodovali: Orolin - Smerek, Smrek, vylúčení: 10:9 na 2 min, navyše: Lažo, Dlouhý, Kokavec 10 min za nešportové správanie - Mucha, Ťavoda 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:1, 1030 divákov

Žilina: M. Laco - Rúfus, Harant, Brcko, D. Devečka, Dlouhý, Sekáč, Niník - M. Kokavec, Troliga, T. Varga - R. Krajči, V. Škoda, Lažo - Važan, Valášek, Drevenák - T. Sýkora, Horanský, Hájnik

Zvolen: Šimko - Juraško, P. Hraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Méry, M. Jurík, Martin Ďaloga - Čanky, Huňady, Síkela

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Keď si niekto v pondelok pozrie štatistiku trestných minút, bude vedieť, čo sa tu dialo. Inak si myslím, že išlo o štandardný zápas. Keby sme za stavu 2:1 strelili tretí gól, možno by to bolo iné stretnutie. Diváci videli obojstranne dobrý hokej, hráči sa prezentovali dobrými výkonmi. Ak takto budeme hrať, budeme aj bodovať. Chýba nám len povestný kúsok šťastia."

Peter Mikula (tréner Zvolena): "Bol to ťažký a nervózny zápas so zbytočne veľa vylúčeniami. Na môj vkus ich bolo veľa, najmä tých na 10 minút, čo bolo nevýhodné pre náš tím. Chýbala nám súhra a ľahkosť. Chlapci mali srdce na správnom mieste."

Skalica zdolala Piešťany po nájazdoch

Od úvodu sa hral opatrný hokej, o väčší rozruch sa postaral až Vyrúbalík, ktorý si napádaný S. Salijim takmer vrazil puk do vlastnej bránky. V 13. min sa perfektným zákrokom predviedol Trenčan a nedovolil tak Haringovi otvoriť skóre zápasu. Na opačnej strane sólom cez polovicu klziska zaujal R. Konečný, ale ani on a následne ani I. Jankovič neprekonali Tomeka.

Prvý gól zápasu padol až v 23. min, keď Chylo prekonal dezorientovaného Trenčana. Vyrovnávajúci gól dosiahli Skaličania v polovici zápasu, Vyrúbalík sa dostal k vyrazenému puku a tvrdou strelou spomedzi kruhov prekonal Tomeka. V 35. min sa o nádherný hokejový moment postaral Andrej Kudrna, ktorý sa predral do útočného pásma, puk si posunul pomedzi nohy obrancu, náznakom strely si položil brankára a zakončil do prázdnej bránky. Dve minúty pred koncom II. tretiny mali Skaličania blízko k tretiemu gólu. Po akcii dvoch na jedného zakončoval Kutálek, k dorážke sa dostal I. Jankovič, Tomek však nepustil puk za svoj chrbát.

Tempo hry sa stupňovalo, na oboch stranách sme mali možnosť vidieť množstvo spálených šancí. V 47. min sa hosťom podarilo vyrovnať. Trenčan šiel po puk za bránku, kde ho oň pripravil Stupka. Skalický gólman sa nestihol včas vrátiť a Mertel tak spokojne zakončil do úplne odkrytej bránky. Svoj tím mohol v 55. min poslať do opätovného vedenia Preisinger, no trafil len dobre postaveného Tomeka. V predĺžení gól nepadol, v samostatných nájazdoch rozhodol o víťazstve domácich Preisinger.

HK 36 Skalica - ŠHK 37 Piešťany 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 31. Vyrúbalík (Trška, Preisinger), 35. Kudrna (Barák), rozhodujúci sam. nájazd Preisinger - 23. Chylo (Haring), 47. Mertel (Stupka, T. Melichárek)

Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - J. Bachúrik, P. Šefčík, 1876 divákov

Skalica: Trenčan - Vyrúbalík, Trška, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Jaborník, Srnec - Kutálek, R. Školiak, Preisinger - T. Višňovský, Holovič, R. Konečný - J. Jurík, A. Kudrna, Klejna - Stieler

Piešťany: Tomek - V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, Cuník, K. Grman, A. Hruška, Bučka - Stupka, Mertel, T. Melichárek - J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay - Chylo, Peško, Haring - M. Mihálik, V. Nemec, S. Saliji

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Chceli sme uhrať tri body, ale v situácii, keď nám chýbalo sedem hráčov základnej zostavy, sú dobré aj dva. Treba poďakovať chlapcom za bojovnosť a aj za to, že zvládli hru na tri päťky. Škoda, že v každom zápase sa dopustíme hrubých individuálnych chýb, ktoré súper využije. A naopak, naše šance, ktoré si horko-ťažko vypracujeme, a nie je ich málo, zostávajú nevyužité."

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Vedeli sme, že Skalica je na domácom ľade nepríjemný súper a bude sa chcieť rehabilitovať za výsledok u nás v 2. kole. Myslím si, že zo začiatku sa hral vyrovnaný hokej, aj keď bez gólov, no pre diváka zaujímavý. V druhej tretine sa nám podarilo skórovať, ale potom sme sa uspokojili, súper skóre otočil a my sme do tretej tretiny išli s tým, že nemáme čo stratiť. Naša aktívna hra sa vyplatila, vyrovnali sme. V predĺžení boli o niečo lepší domáci a nájazdy to je už lotéria. Bod je pre nás cenný."