Dvadsaťjednotka prehrala aj v odvete, na ME nejde

Góly holandského tímu strelili Wijnaldum a z penalty de Jong.

Róbert Mak (vpravo) v súboji s Marcom Van Ginkelom.(Zdroj: SITA)
Finále populárneho Audi cupu za skvelých 115 € >>

ROTTERDAM. Slovenskí futbaloví reprezentati do 21 rokov v pondelok prišli definitívne o šancu postúpiť na budúcorčné ME v Izraeli.

Mladí Slováci totiž prehrali v Rotterdame v odvetnom barážovom zápase s holandskou dvadsaťjednotkou 0:2, pričom rovnako nepriaznivý výsledok dosiahli aj vo štvrtok doma v Senci.

Holandsko "21" - Slovensko "21" 2:0 (0:0)

Góly: 56. Wijnaldum, 68. de Jong (11 m), ŽK: van Haaren - Mikovič, Pauschek. Rozhodoval: Kenn Hansen (Dán.), 10.000 divákov

/prvý zápas: 2:0, postúpilo Holandsko "21"/

Holandsko "21": Zoet - Leerdam, Bruma, Nuytinck, Blind - Van Haaren (46. Wildschut), Maher, Van Ginkel (84. Bacuna) - Wijnaldum, De Jong (84. Zeefuik), Cabral

Slovensko "21": Šulla - Pauschek, Gyömbér, Čonka, Kolčák - Považanec, Kiss (46. Greguš) - Holúbek, Mikovič (77. Škvarka), Mak - Oršula (69. Vojtuš).

Slováci sa snažili v Rotterdame hrať aktívne a aj preto sa nedostali v úvode pod očakávaný tlak domácich. V 3. minúte síce musel brankár Šulla boxovať nebezpečný center pri bližšej žrdi, ale na druhej strane odpovedal strelou z otočky Oršula, ktorý však mieril do stredu brány.

Po štvrťhodine však mali hostia blízko ku gólu. Holúbekov priamy kop z 19 metrov totiž zblokoval jeden z domácich hráčov v múre a Zoet len končekmi prstov vytlačil loptu do autu. Potom prebrali iniciatívu domáci. Po centri z pravej strany sa lopta odrazila k Wijnaldumovi, ale ten z jedenástkového bodu prekopol slovenskú svätyňu.

V 22. minúte po centri Mahera hlavičkoval nad de Jong a pri Wijnaldumovej koncovke bol Šulla namieste. Pozornosť slovenského gólmana skúšal v 38. minúte Maher, ale jeho prízemnú delovku vyboxoval. Na druhej strane si naviedol loptu po šestnástke Mak, ale jeho prudká ľavačka tesne minula brvno.

Krátko po zmene strán si nabehol za obranu de Jong, dostal priestor na zakončenie, ale Šulla bol pozorný. O chvíľu mali domáci priamy kop z 18 m, ale Šulla Cabralov pokus zmaril bravúrnou robinsonádou. V 56. minúte sa však už skóre menilo. Na pravej strane sa presadil Cabral, jeho center na vzdialenejšej žrdi premenil na spätnú prihrávku hlavou de Jong a Wijnaldum sa zblízka nemýlil - 1:0.

Holanďania kontrolovali vývoj, mladí Slováci sa presadzovali čoraz ťažšie. V 67. minúte Pauschek naivne držal v šestnástke za dres prenikajúceho Wildschuta a bol z toho pokutový kop. Ten bezpečne premenil na de Jong a bolo 2:0. Slováci pohrozili po rohovom kope, ale zakrútený projektil od striedajúceho Škvarku tesne minul spojnicu.

Na druhej strane skúšal van Ginkel pozornosť brankára Šullu, ale ten sa strelou spoza nedal prekvapiť. V závere sa hralo hore-dole, ale Slováci si už gólovú príležitosť nedokázali vytvoriť rovnako ako domáci.

Ivan Galád, tréner SR "21": "Výborný prvý polčas, v ktorom sme chceli zaskočiť súpera, čo sa nám aktívnou hrou aj podarilo. Žiaľ zobralo nám to mnoho síl a v druhom polčase dominoval súper svojou kvalitou. Myslím si, že v oboch barážových zápasoch, naši chlapci toho dosť ukázali. Ostali sme len krok od veľkého úspechu a turnaja, takže ja som na chlapcov hrdý. Snažili sa chlapci hrať až do konca. Na tom, čo sme predviedli tu prvý polčas a doma v Senci prvý polčas, sa dá stavať."

Filip Kiss (kapitán SR "21"): "Bolo to veľmi podobné ako v tom prvom zápase. Podali sme celkom dobrý výkon, aj keď to mohlo byť ešte lepšie. Myslím si, že Holanďania boli zdolateľní a je veľmi veľká škoda, že sme to nevyužili."

Filip Oršula (útočník SR "21"): "V prvom polčase sme Holanďanmi držali krok, nemáme sa za čo hanbiť. Žiaľ, proti takémuto súperovi, akým je Holandsko, musíme vydržať vo vynikajúcom tempe celý zápas. Mne osobne dala táto baráž veľa skúseností. Hral som proti vynikajúcemu súperovi. Dúfam, že dostanem šancu aj v ďalšom kvalifikačnom cykle."

Michal Šulla (brankár SR "21"): "Sme sklamaní. Aj keď sme prvý zápas prehrali, do odvety sme išli s tým, že ich prekvapíme nejakým gólom. Holanďania by zrejme znervózneli. Nepodarilo sa nám to, takže sme naozaj sklamaní. Dá sa povedať, že sme dosiahli úspech už postupom do baráže, ale vždy človeka mrzí, keď nezvládne ten posledný krok a nám sa to nepodarilo."