Boj o Brazíliu: Gréci vyhrali na Pasienkoch 1:0

Slováci nepremenili množstvo šancí, Gréci premenili jednu z mála a vezú si z Bratislavy tri body.

(Zdroj: TASR)
Zažite zápasy SR na MS v hokeji už od 30 € >>

BRATISLAVA. Šampionát v Brazílii sa Slovákom vzdialil, Gréci, naopak, potvrdili povesť výnimočne efektívneho tímu.

Štadión na bratislavských Pasienkoch celkom nezaplnil ani súboj s najväčším favoritom skupiny z Grécka, mnohých zrejme odradilo daždivé počasie.

Pekná atmosféra

Napriek tomu bola v hľadisku na slovenské pomery slušná atmosféra, skúšali sa mexické vlny. Sektor Grékov bol plný – súpera prišla povzbudiť vari tisícka fanúšikov. A bolo ich riadne počuť už hodinu pred zápasom.

Naši začali odvážnejšie, aktívni boli hlavne Hamšík a Pečovský – jediný hráč slovenskej ligy na ihrisku.

Technicky lepší Gréci sa príliš nehrnuli dopredu, rafinovane vyčkávali na chyby. Rozmočený terén obom - výrazne sťažoval kombináciu. Lopta kĺzala a odskakovala.

V úvode vystrašil Slovákov neistým zákrokom brankár Dušan Kuciak, ktorý podbehol center. Gréci netrafili opustenú bránu.

Šance na konci polčasu

Päť minút pred koncom polčasu premárnili veľké šance Breznaník i Hamšík, na druhej strane nebezpečne vystrelil Katsouranis – jediný majster Európy na ihrisku. Oproti predchádzajúcemu zápasu proti Lotyšsku urobili tréneri Griga a Hipp tri zmeny v zostave – v každej formácii.

Na pravej strane obrany nastúpil Zabavník miesto Pekaríka, v strede poľa nahradil Weissa Kucka. Na hrote dostal šancu Ďuriš – vymenil Bakoša. Po prestávke sa dvakrát na seba čertil Hamšík, ktorý dve solídne šance premárnil.

A hráča SSC Neapol to mrzelo. Krátko na to vytrestal gólom Slovákov Salpingidis, ktorý sa výborne zorientoval v šestnástke.

Škrtel: Využili pološancu

„Nechali sme mu veľa priestoru. Mrzí ma to, obrana mohla urobiť viac,“ povedal pre televíziu slovenský stopér Martin Škrtel.

„Gréci využili jednu pološancu, my sme viaceré nepremenili. Neboli sme horším tímom. Ťažký terén bol pre nás i Grékov. Chcel by som sa poďakovať divákom za vytrvalé povzbudzovanie i potlesk po zápase.“

Naši mali v závere prevahu, ofenzívu posilnili striedajúci Weiss, Hološko i Guédé. Tri minúty pred koncom mohol vyrovnať Breznaník, ale mal smolu. Trafil iba spojnicu žrde a brvna.

„Takéto zápasy musíte vyhrávať, Gréci preto hrajú pravidelne veľké turnaje, lebo takéto súboje zvládajú. Aj keď sú na ihrisku slabším tímom,“ povedal tréner Slovákov Stanislav Griga.

„Tak ako Gréci vyhrali u nás, my môžeme u nich,“ nevzdáva sa Griga. Griga bol spokojný s hrou svojho tímu. „Väzba medzi hráčmi i fanúšikmi fungovala. Ľudia videli, že dali do hry srdce.“

Slovensko - Grécko 0:1 (0:0)

Gól: 63. Salpingidis

zostava Slovenska: Kuciak - Zabavník, Škrtel, Saláta, Breznaník - Pečovský, Kucka (82. Guédé) - Hamšík, Sapara, Stoch (69. Weiss) - Ďuriš (72. Hološko)

zostava Grécka: Karnezis - Torosidis, Siovas (75. Fotakis), Papastathopoulos, Spyropoulos - Ninis (66. Karagounis), Tziolis, Katsouranis - Salpingidis, Samaras - Gekas (59. Mitroglou)

Hlasy po zápase:

Martin Škrtel: "Sme sklamaní, lebo sme dominovali a utvorili sme si veľa šancí; Gréci jednu pološancu a strelili z nej gól. Je to pre nás kruté, zaslúžili sme si aspoň bod. Všetkých nás to mrzí. Snažili sme sa do poslednej chvíle, ešte v 90. minúte tam boli skrumáže, ale nepodarilo sa nám aspoň vyrovnať. Diváci nás odmenili potleskom, za čo im treba poďakovať."

Stanislav Griga: "Bol to priebeh, ktorého sme sa pred zápasom obávali. Diktovali sme tempo, vypracovali sme si aj šance. Eliminovali sme ich rýchlych hráčov v našej defenzíve. Z jednej ich vážnejšej akcie nám však dali gól. Potom nám chvíľu trvalo, kým sme sa dostali do zápasu. Následne už Gréci ukázali v čom sú silní a ustrážili si to. Chlapcom nemám veľa čo vyčítať. Radšej by som tu sedel naštvaný a kritizoval ich, ale mali by sme body. Našim fanúšikom by som sa chcel poďakovať, vytvorili futbalové prostredie a cítili, že hráči do toho dali srdce. Vieme počítať, máme zo štyroch zápasov sedem bodov. Takéto zápasy musíme vyhrávať. Gréci to vedia, preto sa dostávajú na veľké šampionáty. Vyhrávajú, aj keď nie sú lepším tímom. My hráme pekne, no prehráme. Čo sa týka kvalifikácie, nie je ešte stratená. Ale platí, že v takýchto zápasoch musíte vyhrávať, nie remizovať či prehrať."

Dušan Kuciak: "Každý, kto videl tento zápas, musí uznať, že sme si nezaslúžili prehrať. Bol to remízový duel, pri troche šťastia sme m+ohli aj zvíťaziť. Gréci mali jednu šancu a dali z nej gól. Všetci sme veľmi sklamaní, kvalifikácia sa však ešte nekončí a zabojujeme o ďalšie víťazstvá. V závere som sa snažil pomôcť našim nábehom do šestnástky, mohol som tam vyhrať nejaký súboj, žiaľ, nepodarilo sa mi to."

Michal Ďuriš: "Veľmi nás mrzí táto prehra, lebo sme chceli tri body a nemáme ich. Boli sme lepší, no Gréci nás potrestali z jednej šance. Je to škoda. Príležitosti, aké sme si utvorili, musíme premieňať. Bol to zápas o jednom góle."

Fernando Santos, tréner Grécka: "Hrali sme proti kvalitnému súperovi, ktorý podal dobrý výkon. V prvom polčase mal súper mierne navrch, v druhom polčase sme ale dobre zvládli našu šancu. Slováci sa síce snažili s výsledkom niečo urobiť, ale akoby im chýbala rozvaha. My sme si už víťazstvo postrážili."

Viktor Pečovský: "Škoda, že zápas dopadol tak, ako dopadol. Keď máme tri alebo štyri gólové šance, musíme ich využiť. Sme z toho sklamaní. Gréci nás ničím neprekvapili, hrali to, čo sme od nich očakávali. Skúšali to rýchlymi protiútokmi, a keď dali gól, tak sa stiahli do obrany. Tréneri nás cez polčasovú prestávku upokojovali a hovorili, že máme pokračovať v hernom prejave z prvého dejstva, že určite využijeme nejakú šancu. Nedali sme gól, veľmi nás to mrzí. Musíme popracovať na koncovke."

Online prenos:

95. minúta: Rozhodca ukončil zápas, Gréci vyhrali 1:0.

90. minúta: Rozhodca nadstavuje 5 minút.

88. minúta: Brezaník napáli loptu do žrde, brankár by nemal šancu.

85. minúta: Slováci to skúšajú centrami, z ľavej strany to opäť nevyšlo.

78. minúta: Slováci aj Gréci prestriedali, našim sa nedarí vyrovnať.

63. minúta: Katastrofálna chyba našej obrany, Gréci poľahky otvorili skóre.

57. minúta: Brezaník krásne vystrelil z diaľky vystrelil a Slováci zatlačili súpera.

52. minúta: Škrteľ sa zrazil s Kuckom, hráča Janova museli ošetriť.

20:34 Začal sa druhý polčas

46. minúta: Koniec prvého polčasu

41. minúta: Ďalšia Hamšíkova šanca, brankára prekonal, pred čiarou zachraňoval obranca Grécka.

38. minúta: Hamšík v čistej šanci páli mimo bránu.

27. minúta: Hamšík sa snažil z pravej strany ohroziť bránu, jeho strela šla od nej ďaleko.

16. minúta: Stoch sa dostal pred brankára hostí ale z ostrého uhla len napálil do brankára.

11. minúta: Gréci mali veľkú šancu, po dlhom centri hlavičkoval Siovas priamo pred brankárom mimo.

10. minúta: Zápas je bez výrazných šancí. Zaujali Gréci rohovým kopom a následným ohrozením našej brány.