Ružomberok porazil Nitru, Žilina Trnavu

V piatich zápasoch najvyššej futbalovej ligy sa darilo domácim, v troch zápasoch sa im podarilo vyhrať.

MFK Ružomberok FC Nitra 2:1 (0:1)

Góly: 64. a 75. Mukendi - 6. Ivančík. ŽK: Kotora, Greššák, Zich Harbuľák, Kopecký, Mikuš. Rozhodoval: Kružliak, 1051 divákov.

Ružomberok: Zich Maslo, Práznovský, Greššák, Nosek Nagy Pekár (53. Lovás), Serečin (53. Lupták), Ďubek, Kotora (68. Almaský) Mukendi

Nitra: Kopecký Kaspřák, Struhár, Kinček, Harbuľák (84. Boszorád) Šimončič Ivančík, Szabo, Mikuš (63. Moravčík), Zelenický (70. Kolár) Šimonek

Nitrania začali aktívne, s ofenzívnym ťahom na bránu súpera. V 6. min. Ivančík našiel dieru medzi dvoma obrancami Liptákov Greššákom a Nosekom, "špicom" poslal pomerne ľahkú, no dobre mierenú strelu na domácu bránu a zaskočený Zich ju pustil do siete.

Vzápätí Ďubek položil center na Mulumbovu hlavu, ale hlavička vysokého Konžana, ktorej chýbala razancia, skončila len v koši brankára FC Kopeckého. V 21. minúte po peknej kombinácii na jeden dotyk z diaľky zakončoval Ďubek, jeho pravačka však tesne minula priestor medzi žrďami.

V prvom polčase ružomberská snaha o zmenu stavu padala na nepresných prihrávkach, slabšom pohybe bez lopty a preto o nejakých kombinačných akciách nemohla byť ani reč. Nitrania po vedúcom góle až do prestávky mali vzadu všetko pod kontrolou, keď domácich nepustili do žiadnej vážnej šance.

V úvode 2. polčasu Serečin hlavou "lízol" Pekárov center, ale lopta skončila tesne vedľa. V 51. min. Greššák pred vlastným veľkým vápnom stiahol prenikajúceho Ivančíka a po priamom kope Mikuša z 22 m sa blysol ružomberský gólman Zich. Tréner Ružomberka L. Šimčo v 53. min. siahol po dvojnásobnom striedaní v snahe pokúsiť sa o zápasový zvrat. V 63. min. Liptáci sa dočkali vyrovnania,

Ďubekov priamy kop excelentnou hlavičkou zužitkoval Mukendi. Ružomberčania skórovali po 466 minútovom streleckom pôste. Domáci potom svojho súpera pritlačili. V 75. minúte Lupták bravúrne obišiel Harbuľáka i Szabóa, loptu "načechral" na "päťku" a Mukendi hlavou upravil na 2:1. V 87. min. si domáci priaznivci poriadne vydýchli. Nikým nekrytý Ivančík, len o milimetre netrafil bránu.

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: "Pre nás to bol veľmi náročný zápas, najmä po psychickej stránke. Každý očakával, že s Nitrou si asi ľahko poradíme. Ja som vedel, že to bude veľmi ťažký duel, lebo naše mužstvo nie je tak ďaleko, aby dokázalo robiť "povinné víťazstvá". Navyše pribrzdil nás gól, ktorý bol veľmi lacný a zbytočný. Prišiel hneď v šiestej minúte, celý prvý polčas sme sa potom nevedeli dostať do tempa. Dvojnásobné striedanie trošku nakoplo mužstvo. Nakoniec sme vytúžené dva góly strelili a otočili výsledok."

Ladislav Jurkemik, tréner Nitry: "Bol to zápas s veľkým nasadením, obom mužstvám išlo oveľa. Stretnutie prinieslo veľa bojovnosti a málo krásy. Myslím si, že bol to zápas bez šancí, na jednej či druhej strane. Dva razy sme zaspali pri štandardných situáciách, súper nás za to potrestal. A preto zaslúžene vyhral."

Spartak Trnava - MŠK Žilina 1:2 (1:2)

Góly: 16. Karhan - 22. Pich, 35. Ceesay. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Vyskočil, Kaščák, Mikovič - Ceesay, Angelovič, 3934 divákov.

Spartak Trnava: Rusov - Janečka, Koubský, Hanzel (74. Sabo), Čvirik - Karhan, Kaščák (65. Čarnota) - Vyskočil, Vlasko, Gašparík (69. Ciprys) - Mikovič

MŠK Žilina: Dúbravka Angelovič, Piaček, Akakpo (70. Gergel), Nunes - Škriniar, Pečovský - Barčík, Lupčo (81. Mihálik), Pich - Ceesay (65. Guima)

Majster prilákal na tribúny v Trnave solídnu návštevu a diváci sa rozhodne nenudili. Domáci boli v úvodných pasážach aktívnejší a v 16. minúte prišiel krásny futbalový moment. Žilinčania faulovali 25 metrov od brány Gašparíka, loptu si postavil Karhan a nádhernou strelou ponad múr vystavil Dúbravku do pozície štatistu.

Žilina sa však otrepala už o pár minút, keď domáca obrana nechala trestuhodne voľného vo vnútri šestnástky Picha, ktorý síce prvú strelu napálil len do brankára Rusova, no pri dorážke už nezaváhal.

Na Štadióne Antona Malatinského sa hral nadpriemerný ligový zápas, Trnava však urobila v 35. minúte ďalšie obrovskú chybu v obrane. Lopta sa po kombinácii s Barčíkom dostala k osamotenému Ceesayovi, ten si dovolil dve kľučky na Rusova, jeho prvú strelu ešte obranca odvrátil, no druhá sa dokotúľala za čiaru - 1:2.

Domáci túžili vyrovnať, v 38. minúte nádherne z diaľky napriahol Gašparík, Dúbravka sa ale vyznamenal výborným zákrokom. V 44. minúte to opäť z väčšej vzdialenosti skúsil Hanzel, ale aj jeho projektil Dúbravka vyrazil.

Cez polčasovú prestávku si vedenie Spartaka uctilo 70. narodeniny Jozefa "Pepa" Geryka. Trnava sa snažila vyrovnať, hostia číhali na rýchle brejky. V 56. minúte Janečka dostal loptu do siete hostí, radosť bola však predčasná pre ofsajd. Hoci tempo hry bolo stále vysoké, čisté šance sa nerodili.

V 74. minúte po rohu domácich Dúbravka stiahol loptu na bránkovej čiare, zdalo sa, že s ňou spadol do brány, ale pískal sa faul na brankára. Trnava mala tlak, hostia odolávali.

V 79. minúte vyšla Trnave moderná kolmá akcia, striedajúci Ciprys šiel sám na Dúbravku, ale vystrelil slabo. V poslednej desaťminútovke bola Trnava v zúfalom kŕči, vyrovnať sa však nepodarilo, hoci v nadstavenom čase ešte Vyskočil nezasunul do siete prudký center Ciprysa.

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "Hráčom ďakujem za obrovskú snahu. Ukázali viac futbalovosti, ako v iných zápasoch. Bohužiaľ, stratili sme vedenie, dostali sme potom lacné góly. Hráči išli v zápase naplno, ale nebolo nám dané vyrovnať. Chceli sme dnes vyhrať a urobili sme pre to maximum. Brankár Rusov dnes podal dobrý výkon, bolo to pre neho ťažké, ale nesklamal."

Frans Adelaar, tréner Žiliny: "Nie je ľahké vyhrať zápas, keď hráte o jedného menej, ale my sme to dokázali a musím sa poďakovať môjmu tímu. Ďalej nechcem moje slová vysvetliť, nechávam to na vás. Lupčo dnes debutoval v A-tíme, pre mňa nasadenie hráča nie je otázka mena či veku, ale keď som videl, ako pracuje v tréningu, poslal som ho do hry."

AS Trenčín - Dukla Banská Bystrica 1:1 (1:0)

Góly: 23. Diaz - 69. Ferenčík, Rozhodoval: Chmura, ŽK: Da Silva, Štefánik, Čögley - Savič, Belic, 2212 divákov.

AS Trenčín: Volešák - Godál, Da Silva, Kleščík, Čögley (75. Mazan) - Baez (83. Mazáň) - Mondek, Diaz (75. Lobotka), Štefánik, Holúbek - Depetris

FK Dukla Banská Bystrica: Belic - Turňa, Gyömbér, Chrappan, Savič - Hlinka - Brašeň, Ferenčík (86. Podstavek), Považanec, Pančík - Slančík (55. Rejdovian, 82. Sachňuk)

Domáci sa od začiatku snažili súpera prevýšiť kombinačnou hrou a v prvom polčase sa im to čiastočne aj darilo.

Ich úvodné dobré pokusy minuli súperovu bránu len tesne, ale v 23. minúte Trenčín oku lahodiacu akciu takmer na jeden dotyk zakončil Diazovou úspešnou hlavičkou zblízka do siete. Hostia sa sústredili prevažne na bránenie a ich ojedinelé útočné pokusy sa zväčša končili ofsajdmi.

Aj po zmene strán držali taktovku v rukách domáci, ktorí svoju výraznú prevahu však nedokázali zužitkovať napriek viacerým sľubným príležitostiam. Pykali za to v 69. minúte, kedy sa hosťom vydaril rýchly protiútok zakončený Ferenčíkovou presnou strelou.

Týmto prekvapujúcim úderom hostia odrazili trenčiansku ofenzívnu prevahu a v závere už takticky udržali súpera na dištanc. Trenčín doplatil na nevyužívanie šancí. Hostia vyťažili z minima maximum.

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "Začali sme veľmi dobre a vyústením našej snahy bol strelený gól po vynikajúcej kombinačnej akcii. Tento gól nám však akosi ublížil, pretože v ďalšom priebehu sme začali loptu viac držať a našej hre chýbala jednoduchosť. Neboli sme ani dostatočne efektívni s využívaním množstva dobrých streleckých príležitostí. V našej hre síce nechýbala myšlienka a snaha, ale v niektorých častiach zápasu sme neboli dostatočne koncentrovaní."

Norbert Hrnčár, tréner Bystrice: "Sme určite radi, že sa nám podarilo získať bod, pretože sme vedeli, že Trenčín je na svojej umelej tráve vždy veľmi silný. Mrzí ma len to, že sme nedokázali dotiahnuť niektoré naše sľubné príležitosti, ktoré sme si dokázali vypracovať v otvorenej obrane súpera. Dokázali sme ustáť trenčiansky tlak a s našim výkonom môžeme byť spokojní."

ViOn Zlaté Moravce - Spartak Myjava 3:1 (2:1)

Góly: 14. Bernáth, 29. Kováč, 90.+1 Candrák - 44. Siva, Rozhodoval: Sedlák, ŽK: Kukoľ, 1646 divákov

ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Pavlenda, Pav. Majerník, Bortel, Chren - Obročník - Orávik, Škvarka, Kováč (90. Farkaš), Hodek (64. Candrák) - Bernáth (78. Pavlovič)

Spartak Myjava: Šulla - Siva, Častulín, Černáček, Mrva - Marček (60. Dian), Pet. Majerník (78. Bruško) - Sládek, Kuračka, Kukoľ - Kosík (70. Harsányi)

Úvodné minúty stretnutia priniesli sľubné príležitosti na oboch stranách. Už v tretej minúte rozohral Orávik štandardnú situáciu a Obročník hlavou len tesne minul cieľ. "Kopaničiari" odpovedali v 7. minúte. Na Kuračkov center si vyskočil Peter Majerník, jeho výbornú hlavičku Kuciak vytlačil na rohový kop.

Do vedenia išli domáci v 14. minúte, keď Bernáth využil zmätky v zadných radoch hostí a z ôsmich metrov prekonal Šullu. V 19. minúte Černáček potiahol akciu do pokutového územia, posunul na Sládka, ktorý v dobrej pozícii mieril nad.

Skóre sa opäť menilo v 29. minúte, keď agilný Škvarka našiel na malom vápne Kováča, ktorý zblízka prestrelil Šullu. V 35. minúte predviedli domáci peknú akciu po osi Škvarka-Kováč-Bernáth, ktorého strelu gólman hostí len s námahou vyrazil.

V 41. minúte po ukážkovej kombinácii Chrena s Bernáthom na bránkovej čiare ratoval Častulín. Hosťom vykresal nádej v 44. minúte Siva, ktorý si vyskočil na Kuračkov center z priameho kopu a presnou hlavičkou prekonal Kuciaka. Do druhého dejstva vstúpili aktívnejšie hostia. V 50. minúte sa ocitol v dobrej pozícii Kuračka, jeho strelu zablokoval Chren.

Skóre sa mohlo meniť v 62. minúte, avšak Sládekovu prudkú strelu z uhla Kuciak reflexívne vytesnil na roh. V 75. minúte rozohral rohový kop Orávik, k lopte sa dostal Pavol Majerník, jeho strelu zblokovala obrana hostí. V 83. minúte mohol poistiť vedenie domácich Škvarka, ale zoči-voči Šullovi mieril iba do neho.

V závere hrali hostia vabank, keď na hrot útoku sa vysunul aj stopér Černáček. V nadstavenom čase predsa len prišla poistka, keď na Pavlovičov center si nabehol striedajúci Candrák, ktorý jubilejný 100. corgoňligový zápas okorenil gólom.

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Sledujem Myjavu, ktorú mnohí možno pred súťažou odpisovali, avšak oni idú hore. Dnes mali veľmi dobré štandardné situácie, z čoho nakoniec rezultoval kontaktný gól. Po zmene strán sme chceli rýchlo rozhodnúť, čo sa nám nepodarilo a preto Myjava stále žila. Gratulujem Candrákovi ku gólu v jeho 100. corgoňligovom stretnutí."

Ladislav Hudec, tréner Myjavy: "Dnes je to také zvláštne hodnotenie, pretože sme dostali góly, ktoré by sme nemali inkasovať. Do hry sme sa dostali kontaktným gólom. Domáci majú fazónu a hrajú dobrý futbal. Nás môže len tešiť, že sme ich dnes potrápili. Pre divákov to bol dobrý futbal, pre mňa ako trénera z našej strany nie."

FK Senica - 1. FC Tatran Prešov 2:0 (0:0)

Góly: 57. Pavlík, 89. Diarrassouba. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Krajčík - Adámik, 1415 divákov.

FK Senica: Švenger - Krajčík, Pavlík, Brabec, Wijlaars - Križko - Jaroslav Diviš (75. M. Ďurica), Kóňa, Piroska (88. Štepanovský), Frýdek - Varadi (67. Diarrassouba)

1. FC Tatran Prešov: Jakub Diviš - Bartek, Adámik, Petráš, Kolbas - Lipták, Zošák (37. Adam) - Papaj (80. Guba), Macko, Dolný (64. Iakovlev) - Ševčuk

Hostia prišli do Senice s defenzívnou taktikou, do útoku sa príliš nehrnuli a iba sporadicky išli do brejkových situácií. Seničanom reprezentačná pauza neprospela. Ťažko sa dostávali do tempa. V ich hre absentoval najmä pohyb bez lopty. Aj preto videli diváci v prvom polčase sotva priemerný futbal. Hostia sa k ohrozeniu Švengerovej brány dostali prvý raz v 22. minúte.

Lopta po Mackovej strele letela nad bránu. O chvíľu zakončoval rýchly protiútok Dolný a Švenger loptu vyrazil na rohový kop. Jediný krát sa Seničania trafili do priestoru brány v 39. minúte, Priroskovu strelu gólman hostí kryl.

V druhom polčase videli diváci oveľa lepší futbal. V 48. minúte strieľal po zemi hosťujúci Adam, Švenger bol na svojom mieste. Na druhej strane nebezpečne pálil Krajčík, lopta letela tesne vedľa. Stretnutiu veľmi pomohol otvárací gól. V 57. minúte rozohrali rýchlo štandardnú situáciu Kóňa s Piroskom, ktorý našiel v päťke úplne voľného Pavlíka, ten už nemal problém trafiť prázdnu bránu.

V 60. minúte stálo pri Prešovčanoch dvakrát šťastie. Križkov projektil zastavilo brvno prešovskej brány, lopta sa dostala k Varadimu, ktorého strelu vyrazil prešovský brankár opäť na brvno. Prešovčania mali šancu na vyrovnanie v 74. minúte.

Mackov priamy kop Švenger iba vyrazil k Petrášovi, ktorého dorážku tečovala senická obrana na rohový kop. Do stretnutia dobre naskočil striedajúci Martin Ďurica, ktorý sa divákom predstavil po dlhšom čase. V 76. minúte pripravil pozíciu Frýdkovi, jeho strela z vnútra pokutového územia letela tesne vedľa.

V 87. minúte zobral Piroska loptu v pokutovom území Mackovi, prihral ju Ďuricovi, ktorého pokus zastavil obranný zákrok prešovského obrancu na bránkovej čiare. Senické vedenie poistil v 88. minúte Diarrasouba.

Po centri Wijlaarsa sklepol prsiami loptu Martin Ďurica a útočník z Pobrežia Slonoviny k ľavej žrdi upravil na 2:0. V samom závere stretnutia nastrelil Prešovčan Macko brvno Švengerovej brány.

Zdeněk Psotka, tréner Senice: "Z tohto zápasu som mal veľké obavy. Prešov je totiž tím, ktorý je veľmi dobre organizovaný dozadu. Celý týždeň sme pripravovali hráčov, aby boli trpezliví, presní v kombinácii, čo sa nám prvý polčas až tak nedarilo. Druhý polčas sme boli už presnejší, zápasu pomohol strelený gól, po ktorom sme sa upokojili a vytvárali si ďalšie šance."

Angel Červenkov, tréner Prešova: "Po prvom polčase som bol celkom spokojný. Hrali sme aktívne. Pred našou bránou sme nemuseli riešiť vážnejšiu situáciu. V druhej časti sme poľavili na koncentrácii, urobili sme chybu, za čo nás súper potrestal gólom. Mohli sme dať dva-tri góly, šance sme na to mali, ale brankár súpera podržal."