Ruskí rozhodcovia uznali CSKA neregulárny gól, dostali trest

Brankára Janusa útočníci CSKA viackrát atakovali. Tretí gól pre faul nemal platiť. (Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|24. okt 2012 o 19:02

Faul útočníka Igora Radulova na brankára Janusa zostal v utorňajšom zápase KHL nepovšimnutý.

BRATISLAVA. Hokejisti Slovana si za čerstvú prehru s CSKA Moskva 2:3 môžu v prvom rade sami, že vypustili druhých desať minút v úvodnej tretine a po chybách inkasovali dva „hlúpe“ góly.

Tie potom márne dobiehali. Ale značne im priťažili aj ruskí rozhodcovia. V 29. minúte uznali Moskovčanom za stavu 1:2 neregulárny tretí gól, ktorý sa nakoniec ukázal ako víťazný.

„Namiesto dvojminútového vylúčenia ruského útočníka za faul na Janusa v bránkovisku sme dostali tretí gól,“ smutne skonštatoval kapitán Slovana Miroslav Šatan. „Darmo som protestoval.“

Radulov sa neradoval

Šatan vzápätí v priebehu necelej minúty svojím siedmym gólom v sezóne skóre upravil na 2:3, no v druhej polovici zápasu sa výsledok aj napriek tlaku Slovana už nezmenil.

V spomenutej 29. minúte pri útočnej akcii tímu CSKA si Igor Radulov z rohu mantinelu nakorčuľoval pred bránku Slovana a pri obrátke v bránkovisku korčuľami zrazil Janusa na kolená. Vzápätí strieľal obranca Jakov Rylov spomedzi kruhov do odkrytej bránky ponad ležiaceho gólmana Slovana.

Hlavný rozhodca Alexander Sergejev z Moskvy, ktorý bol blízko, nevidel žiadne porušenie pravidiel. Gól uznal.

Igor Radulov sa v prvej chvíli ani neradoval, pozrel sa na rozhodcu. Až keď videl jeho gesto, že gól platí, pobral za tešiacimi sa spoluhráčmi.

Podľa pravidiel, ak útočiaci hráč stojaci v bránkovisku napadne brankára, dostane dvojminútový trest. Ak sa zdrží v bránkovisku bez toho, aby fauloval brankára, rozhodca preruší hru a nariadi vhadzovanie v strednom pásme.

Hľadisko sa búrilo

Rozhodcovia môžu v hokeji v siedmich prípadoch (úmyselné kopnutie nohou, vysoká hokejka atď.) prekontrolovať platnosť gólu po spornej situácii pred bránkou, ale faul útočiaceho hráča na brankára v bránkovisku medzi nimi nie je.

Preto po Šatanových protestoch neprišlo ku kontrole na videozázname. Zakrátko však situáciu pred gólom prehrali na veľkej kocke pod strechou štadióna a vypredané hľadisko sa búrilo.

„Ide o jasnú chybu rozhodcov. Hoci boli na ľade štyria, ani jeden nezaregistroval faul na Janusa v bránkovisku,“ povedal pre SME priamo v hľadisku nemenovaný extraligový arbiter.

„Ešte počas zápasu prišiel za mnou Igor Radulov a v angličtine priznal, že gól bol neregulárny,“ povedal Jaroslav Janus.

Slovenský brankár v zostave CSKA Moskva Rastislav Staňa to videl z druhej strany klziska podobne: „Ten tretí gól nemal platiť.“

Trest z Moskvy: Stop na dva zápasy

Minulý týždeň uznali rozhodcovia v zápase KHL Čeľabinsk - Jaroslavľ (2:3 po nájazdoch) vyrovnávajúci gól hostí na 2:2, hoci v tom čase mali na ľade šesť hráčov aj brankára. Žiadny z rozhodcov si nevšimol, že mužstvo Jaroslavľa hralo niekoľko sekúnd „presilovku“.

Protest Čeľabinska proti výsledku zmietli zo stola, komisia rozhodcov potrestala hlavných Anisimova, Beľajeva na tri zápasy a dvaja čiaroví zostúpili z KHL do nižšej ruskej súťaže.

Podobný postup sa dal čakať aj v prípade Slovana.

„Podali sme protest proti výkonu rozhodcov. Z Moskvy prišla odpoveď, že za trest si nezapískajú v dvoch zápasoch,“ zvestoval v stredu popoludní generálny manažér Slovana Maroš Krajči.

Výsledok 2:3 zostal v platnosti. Každý bod môže Slovanu v konečnom účtovaní pri postupe do play off chýbať.

[content type="video" source="youtube" id="fRBqt_H5c1M?list=UUwJ3S2Ix7aI1BhHexDJlmEg&hl=sk_SK" width="490" height="276"][/content]