Žampa zajazdil v Söldene skvelé 2. kolo a skončil deviaty

Mladý slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní začal sezónu výborne.

Adam Žampa(Zdroj: SITA)

V druhom kole v Söldene bol od neho lepší len suverénny Ted Ligety.

SÖLDEN. Slovenský reprezentant Adam Žampa získal prvých 29 bodov v alpskom Svetovom pohári. V obrovskom slalome na ľadovci v rakúskom Söldene skončil senzačne deviaty so stratou 3,81 s na suverénneho Američana Tedy Ligetyho a postaral sa o najväčší úspech slovenského mužského zjazdového lyžovanie v ére samostatnosti.

Po 1. kole bol Žampa na 28. mieste so stratou 2,41 na vedúceho Francúza Thomasa Fanaru. V druhom kole za hustého sneženia dosiahol druhý najrýchlejší čas a na dlhé minúty sa vyhupol na čelo priebežného poradia.

Z vedúcej priečky ho zosadil až Rakúšan Hannes Reichelt, ktorý bol po 1. kole trinásty, veľa pretekárov doplatilo na zhoršujúcu sa viditeľnosť pádmi. Ligety predviedol v druhom kole famóznu jazdu a triumfoval s obrovským náskokom 2,75 s pred Talianom Manfredom Möllgom. Američan nadviazal na vlaňajší úspech. Tretí skončil obhajca veľkého glóbusu domáci Rakúšan Marcel Hirscher (+3,12).

Mal aj veľa šťastia

"Deviate miesto vo Svetovom pohári je skvelým výsledkom. Adam dnes zajazdil rýchlo obe kolá, no treba povedať, že sme mali aj veľmi veľa šťastia. Počasie sa totiž obrátilo vždy v náš prospech. V prvom kole sa krátko predtým, ako vyštartoval Adam, zlepšila viditeľnosť. V druhom kole sa zasa s pribúdajúcimi minútami zhoršovala, na čo doplatili mnohí elitní pretekári, ktorí sa vydali na trať neskôr. V 1. kole mal Adam dobrý nájazd do strminy, ktorú zvládol bezchybne. V 2. kole išiel perfektne, neurobil žiadnu veľkú chybu," povedal pre TASR Tomáš Žampa, ktorý pred druhým kolom veril, že jeho syn za z 28. miesta posunie nahor.

"Priznám sa, že v kútiku duše som veril, že by Adam mohol urobiť výraznejší skok vpred. Prostredný syn pred pretekmi tipoval, že vyhrá Ligety a Adam skončí desiaty, napokon z toho bolo skvelé deviate miesto. Už na tréningoch v Austrálii a na Novom Zélande jazdil rýchlo. Dnes potvrdil, že dokáže držať krok aj s jazdcami zo svetovej špičky. V novembri nás čaká slalom SP vo fínskom Levi, kde potom zostaneme dva týždne trénovať. Potom sa presunieme do amerického Beaver Creeku, kde je na programe ďalší obrovský slalom. Spolu s Adamom by mal do zámoria letieť aj jeho brat Andreas, ktorý nad ním na tréningu v obráku vyhrával," dodal Tomáš Žampa.

Výsledky

Svetový pohár 2012/2013 zjazdárov - nedeľa - obrovský slalom v rakúskom Söldene - výsledky:

1. Ted Ligety (USA) 2:36,02 min, 2. Manfred Moelgg (Tal.) +2,75 s, 3. Marcel Hirscher (Rak.) +3,12, 4. Thomas Fanara (Fr.) +3,23, 5. Didier Defago (Švajč.) +3,43, 6. Hannes Reichelt (Rak.) +3,60, 7. Gauthier De Tessieres (Fr.) +3,73, 8. Benjamin Raich (Rak.) +3,78, 9. ADAM ŽAMPA (SR) +3,81, 10. Matta Olsson (Švéd.) +4,00