Košice prehrali doma s Nitrou 1:2

TASR|28. okt 2012 o 20:06

V piatich zápasoch hokejovej extraligy sa darilo domácim.

Pozíciu lídra hokejovej extraligy si v 15. kole upevnili hráči HKM Zvolen, ktorí v derby zdolali Banskú Bystricu 4:2.

Druhá Nitra potvrdila fazónu aj v Košiciach, odkiaľ si vezie tri body za víťazstvo 2:1. Víťaznú sériu Trenčína prerušil na svojom ľade Poprad, posledná zostáva Žilina po prehre na ľade nováčika z Piešťan 0:3.

HC Košice - HK Nitra 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 32. Takáč - 26. Pupák, 29. Mašlonka. Rozhodovali: Jonák - Bednár, Gavalier, vylúčení: 2:3, navyše Marcinko (Košice) 10. min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, striedanie: 42. Nagy (Košice) zapojil sa do hry, 2645 divákov.

Už v 3. minúte duelu sa ocitol v dobrej šanci Haščák, ale puk z jeho hokejky putoval iba do dobre postaveného brankára hostí. O dve minúty neskôr sa po zlej rozohrávke Deyla na útočnej modrej čiare dostal v oslabení do úniku Tománek, Hylák si však s jeho zakončením dokázal poradiť.

Obidve mužstvá sa snažili neurobiť chybu v obrannom pásme a pokúšali sa o rýchle protiútoky. V 12. minúte boli blízko ku gólu domáci hokejisti, no Haščák a po ňom ani Pašek Valenta v bránke hostí neprekonali. Hostia vzápätí kontrovali príležitosťou Hamráka, ktorý sa po individuálnej akcii "preštrikoval" až pred Hyláka, stav sa však nezmenil.

Druhú tretinu odštartovala šanca Marcinka, no nitriansky gólman si dal pozor a rovnako úspešný bol i v 25. minúte, keď zlikvidoval obrovskú príležitosť Matúša Chovana z bezprostrednej blízkosti. O minútu neskôr sa vhadzovalo v obrannom pásme "oceliarov" a hneď po ňom sa dostal k Pupák, ktorý strelou do ľavého horného rohu Hylákovej bránky otvoril skóre duelu - 0:1. Už o tri minúty neskôr sa hostia tešili z dvojgólového vedenia, pretože Mašlonka v presilovej hre strelou spomedzi kruhov prekonal košického gólmana - 0:2.

Košičania mohli znížiť v presilovej hre piatich proti trom, no podarilo sa im to až po návrate potrestaného Hamráka na ľadovú plochu. Takáč si v 32. minúte vypýtal pohybom prihrávku od Marcinka a z tesnej blízkosti skóroval - 1:2.

Po kontaktnom góle domáci zvýšili tempo hry, aktívne napádali súpera a častejšie sa tlačili do zakončenia. V závere druhej dvadsaťminútovky mohol vyrovnať Róbert Huna, no s obidvoma jeho strelami si poradil Valent.

Do záverečnej tretiny vstúpili Košičania aktívne a snažili sa tlačiť pred nitriansku bránku. V 44. minúte sa dostal do dobrej pozície Jenčík, trafil však iba dobre postaveného Valenta. V ďalších minútach sa hra prelievala z jednej strany na druhú.

Domáci sa snažili o vyrovnanie, strely Haščáka i Róberta Huna však nenašli svoj cieľ. Hostia odpovedali ojedinelými útokmi, v 56. minúte Kováčik nebezpečne ohrozil Hyláka, ale ten sa nenechal prekvapiť. Na výsledku už nezmenila nič ani záverečná power play domácich.

Radim Rulík, tréner Košíc: "Vedeli sme, že na nás čaká ťažký súper, ktorý je v tabuľke nad nami a preto sme sa na duel snažili pripraviť. Bohužiaľ nemali sme ten správny pohyb, ktorý sme potrebovali proti obrane súpera. Trošku sme sa zlepšili, keď sme dali v druhej tretine kontaktný gól na 1:2, mali sme i šance, no nepremenili sme ich. Súper hral smerom dozadu, snažil sa udržať výsledok, čo sa mu aj podarilo. Dobre im zachytal brankár."

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "My sme dnes po veľmi dobrom, kolektívnom, takticky vyspelom a obetavom výkone získali tri body, takže sme mimoriadne spokojní."

HKM Zvolen - HCď05 B. Bystrica 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 16. Huňady, 17. P. Zuzin, 32. M. Jurík. 60. Škvaridlo - 22. Nemček, 51. Šimun. Rozhodcovia Kubuš, Johansson (Švéd.) - Holienka, Zvrškovec, vylúčení 4:5, presilovy 0:0, v oslabení 0:0, 3731 divákov.

Pohronskému derby opäť svedčala výborná prajná kulisa a z nej väčšinu času viac ťažili domáci. Tabuľkové prognózy ich predurčovali na rolu jasného favorita a ďrytieriď ju aj dlho spĺňali. Po úvodnej tretine viedli 2:0, v 16. min po Huňadovom tečovaní strely Výborného, o 31 sekúnd pridal ďalší gól po strele forhendom P. Zuzin a bolo jasné, kto vysadol pevnejšie na koňa.

Vstup do druhej tretiny však domáci podcenili, nielenže nevyužili zostávajúcich 40 sekúnd presilovky, ale onedlho aj inkasovali. Samostatný nájazd s bekhendovým blafákom po vysunutí od Lampera premenil v 22. min Nemček a prilial benzínu do ohňa očakávanej drámy.

V strednej časti hry sa zrodili dva závažné momenty, Zvolenčania premárnili presilovku o dvoch hráčov trvajúcu 104 sekúnd, čo ich však nerozhodilo a následne v 32. min M. Jurík v páde pohotovo skôroval. Na druhej strane sa ďbaranomď podobný ďkúsokď nepodaril, aj keď v závere dvadsaťminútovky hrali 70 sekúnd taktiež s dvojnásobnou presilovkou, výhodu dvoch hráčov trestuhodne premárnili a na bránku, okrem Jána Sýkoru, ani raz nevystrelili.

Prevahu domácich, v skóre, šanciach i početnosti striel odrážala štatistika a pre hostí priaznivo ani zďaleka nevyznievala. Napriek tomu si nádej udržiavali s jedinou neznámou, či zo seba vyžmýkajú kontaktný gól. V 45. min jasnú pozíciu spálil L. Jurík a bol aj v situácii, keď videorozhdca riešil puk v naklonenej bránke a zvolenský gól neuznal.

Hostia sa napokon v 51. min dočkali, po chybe v rozohrávke vystrelil od modrej Češík a vyrazený puk Šimun usmernil do siete. Túžba po vyrovnaní narástla, dmácim zasa zväzoval ruky strach o víťazstvo a nemusel, keby Chovan dve minúty pred koncom využil jasnú šancu. Na výsledku sa už potom v prospech ďrytierovď podpísala power play hostí s 52 sekundami, v tej poslednej spečatil výsledok do prázdnej bránky Škvaridlo.

Peter Mikula, kouč Zvolena: "Opäť derby, v ktorom ťažko bolo možné hľadať vopred víťaza. Medzimestskjé hokejové vzťahy vždy budú medzi oboma mestami napäté. My sme odviedli dobrú robotu. Súper na nás dorážal, ukázal silu, my máme trošku skúsenejších hráčov schopných strieľať góly. Hrali sme ako tím, no treba aj uznať, že Bystričania majú budúcnosť."

Vladimír Országh, kouč B. Bystrice: "Neviem si to vysvetliť, že vstupy do zápasov nám nevychádzajú. Tretíkrát po sebe katastrofálny výkon v prvej tretine, ktorý nás stál body. Ja si to neviem vysvetliť, potom strašne veľa síl vydávame, aby sme niečo urobili s výsledkom. Teraz nás Zvolen vyslovene valcovali, potom sa naša hra zlepšila, boli sme rovnocenní, škoda tých vylúčení, zobudili sme sa však príliš neskoro."

HK 36 Skalica - MHC Mountfield 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Góly: 4. Jurík, 24. Preisinger, 24., 60. Bartánus - 46. Beran, 49. Vartovník. Rozhodovali: Lokšík - J. Tvdrdoň, P. Šefčík, vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 24. Volentier za Šúrka (Martin). 1670 divákov.

V zápase o dôležité body mali domáci dobrý vstup, keď už v 4. min sa zblízka presadil Jurík po Kutálkovej prihrávke. Domáci mohli pridať ďalší gól pri vylúčení Murčeka v 11. min, ale presilovku zahrali bez jedinej strely na Šúrekovu bránu. Dobrú šancu na vyrovnanie nevyužil Horský, keď prestrelil skalickú bránu.

Od 15. min hrali presilovku hostia pri vylúčení Bezúcha, ku ktorému po chvíli pribudol na trestnú lavicu aj Pálffy. V hre 5:3 strela Mikušoviča len pohladila konštrukciu domácej brány a ďalšiu príležitosť na vyrovnanie nevyužil Hollý. V prvej tretine sa viac bojovalo ako hralo, pekných kombinačných akcií od oboch tímov, ktoré by hrozili gólom sa diváci nedočkali.

V úvode druhej tretiny Fadrný poľahky obišiel Vyrúbalíka, ale Romančík zachránil. Potom hrali domáci presilovku za vyhodenie puku. Túto technickú chybu Pukaloviča potrestal gólom na 2:1 po úspešnom bekhende Preisinger. V tej istej minúte na 3:0 zvýšil presnou strelou Bartánus a vyhnal Šúreka z martinskej brány, ktorého nahradil Volentier.

Ďalšiu presilovku hrali domáci od 26. min po vylúčení Berana, ku ktorému však po chvíli si na druhej strane prisadol aj domáci Vyrúbalík. Pri väčšom priestore na ľade sa po dvakrát so svojim umením ukázali obaja brankári. Domáci v tejto fáze zápasu mali miernu prevahu, vytvorili si viac šancí, ale ich premieňanie sa ukázalo byť najväčšou slabinou Záhorákov.

Tretiu časť zápasu začali hostia v početnej výhode, ktorú však nevyužili. Vyloženú šancu domácich po úniku Bezúcha spálil Bartánus. Vzápätí Romančík zlikvidoval tutovku Mikušoviča. Po chybe domácej obrany sa šance zľakol Beran, ktorý netrafil skalickú bránu. Domáci poľavili v pozornosti, čo využil po individuálnom prieniku Beran a svojim gólom dostal hostí do zápasu. Upokojiť Skalicu mohla pekná akcia Pálffyho s Preisingerom v 48. min, ale skóre sa nemenilo.

O minútu neskôr nahodený puk skončil po odraze od Bartánusa za Romančíkom, gól rozhodca pripísal Vartovníkovi. Domáci si tak skomplikovali vývoj zápasu. Martinčania sa po oddychovom čase v 59. min odhodlali pre hru bez brankára, Bartánus najprv pred prázdnou bránou hostí zaváhal, ale svoju druhu šancu už premenil na štvrtý gól Skalice.

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Dobre rozohratý zápas sme si sami skomplikovali nepremenenými šancami. Nedáš - dostaneš sa potvrdilo, dovolili sme súperovi dostať sa na rozdiel jedného gólu. Záver bol veľmi dramatický, ten posledný gól do prázdnej brány nám zaručil víťazstvo a tri body. Veľmi dobre nám zachytal brankár Romančík a chceme pokračovať v zisku ďalších bodov, ktoré nám chýbajú."

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "Napriek tomu, že sme po prvej tretine prehrávali 1:0, mali sme dosť príležitostí na skórovanie. Aj v druhej tretine bolo až príliš vidieť, že hráči veľmi chcú, že im to zväzuje ruky. Pred treťou tretinou sme si povedali, že musíme zjednodušiť hru a musíme streliť nejaký gól, čo sa aj podarilo. A Domácich podržal brankár, od nás sa trochu odklonilo šťastie, ale jedine tvrdou prácou si ho môžme pritiahnuť naspäť."

HK Poprad - Dukla Trenčín 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)

Góly: 2., 16. a 33. Vandas - 20. Tybor, 44. Pardavý. Rozhodovali: D. Konc - Gajan, Tornay, vylúčení: 5:6, navyše Homa na 10 min. za napadnutie zo zadu, Sabolič (obaja Poprad) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1458 divákov

Popradčania od úvodného hvizdu vybehli na svojho súpera, čo im prinieslo rýchly úvodný gól už v 2. minúte, keď strelu Hvilu tečoval Vandas. Domáci sa snažili vsietiť v krátkom slede aj druhý gól, čo však dobre organizovaná obrana na čele s brankárom Škrečkom nedovolila.

Počas dvojminútovky v strede úvodnej časti boli blízko gólu B. Rapáč, Vandas a Tomas, chýbal im však kúsok športového šťastia pri zakončení. V 13. minúte sa počas oslabenia dostal do samostatného nájazdu Klouda, ale napálil puk rovno do Škrečkovej lapačky.

O minútu neskôr puk z hokejky Hvilu prešiel cez bránkovisko, kde však nestál žiaden z domácich hráčov, aby ho mohol doraziť. Druhý gól priniesla Popradčanom až druhá presilovka v 16. minúte, v ktorej si bodový zápis zopakovala rovnaká dvojica Vandas - Hvila.

Šesť sekúnd pred koncom úvodnej časti však z rýchleho protiútoku znížil Tybor, čím schladil dobre rozbehnutých domácich. Gól Trenčanov povzbudil, takže v prostrednej časti sa hra vyrovnala a hostia sa začali častejšie objavovať pred Nikkiläm. Ten však s istotou riešil nebezpečné strelecké pokusy Habšudu, Bokroša, Gašparoviča a Lukáša Klímu.

V 31. minúte si v oslabení vypracoval gólovú akciu po dravom prieniku Hvila, ale ani na dva krát nezasunul puk za Škrečkov chrbát. O dve minúty neskôr bol v nájazde faulovaný Kramár, ktorý však následné trestné strieľanie nepremenil. Dnes to bol večer Michaela Vandasa, ktorý o pár sekúnd nato po tretí raz prekabátil Škrečka a zaznamenal svoj hetrik.

Hosťom sa podarilo dotiahnuť opäť na rozdiel gólu v úvode tretieho dejstva, keď strelu Komu tečoval Pardavý. V 45. minúte vyrobil závar pre Škrečkom Tomas s Kloudom, ale trenčinansky gólman aj so šťastím zachránil. Výborný zápas postupne gradoval, oba tímy sa aktívne snažili vsietiť ďalší gól, ale prekážkou boli obaja spoľahlivý brankári. Napriek tomu, že Trenčania v závere odvolali brankára, vyrovnávajúci gól sa im dať už nepodarilo.

Martin Klempa (asistent trénera Popradu): "Prvú tretinu sme začali veľmi dobre, využili sme presilové hry a vytvorili sme si náskok. Do druhej tretiny sme nastúpili nekoncentrovaní, čo sa nám nesmie viac stávať. Myslím si, že sme mali navrch počas celého zápasu, škoda nepremenených šancí."

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Zaspali sme úvod stretnutia, keď sa Poprad ujal vedenia 2:0 v dvoch presilových hrách. Na konci tretiny sme skorigovali na 2:1 a od tohto momentu sme si povedali, že musíme hrať aktívnejšie. Skorigovali sme stav, ale na 3:3 sme už nestihli vyrovnať. Strata bodov mrzí, lebo dnes sa v Poprade dalo bodovať."

ŠHK 37 Piešťany - MsHK DOXXbet Žilina 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 15. H. Ručkay, 23. Peško, 55. Haring. Rozhodovali: Jura - Bogdaň, P. Korba, vylúčení: 6:9, navyše 21. Lažo (Žilina) trest do konca zápasu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1857 divákov.

Zápas začali domáci zle, po niekoľkých sekundách zabudli pred domácim brankárom na osamoteného Laža, ale ten našťastie pre domácich nedal gól. Žilina bola aj naďalej aktívnejšia, veľké šance mali Ďuriš a Valásek, ale ani tí nepochodlili. Potom prišiel rad na domácich, Henrich Ručkay vo svojej prvej šanci neuspel. Vynahradil si to ale o chvíľu na to, keď dokázal prekonať Laca a otvoril skóre.

V druhej tretine boli domáci aktívni, Chylo v samostatnom nájazde trafil brvno, ale po ňom už Peško dokázal pretlačiť puk na brankára a zvýšil na 2:0. Žilinčania mohli vzápätí znížiť, Harant vzápätí trafil iba žrď. Po ňom sa nepresadil ani Krajči ani Bulík a v samostatnom nájazde ani Rúfus.

Do tretej tretiny vykorčuľovali domáci so zámerom ubrániť výhru a dopredu sa veľmi nehnali. Čakali na chybu súpera, ktorá prišla až päť minút pred koncom, keď sa v prečíslení peknou akciou presadil Haring. Žilina potom musela útočiť, vypracovala si niekoľko sľubných šancí, ale brankára Domeka jej nebolo súdené prekonať.

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Od začiatku sa hral útočný hokej, podarilo sa nám dať gól v prvej tretine. Druhá tretina sa začala nervózne, to sme využili v náš prospech a strelili sme druhý gól. Po ňom sme však prestali hrať a dostali sme súera do šancí. Našťastie sa nám ale podarilo udržať výsledok v náš prospech."

Ladislav Spišiak, tréner Žiliny: "Začiatok zápasu ukázal, že dnes gól asi nedáme. Mali sme veľkú šancu, nepremenili sme ju a v ďalšom priebehu stretnutia sa nám nedarilo naďalej. Zaslúžene sme prehrali."

Domov»Hokej»Slovensko»Košice prehrali doma s Nitrou 1:2