Trnava a Žilina postúpili v pohári až po drámach

Tréner Košíc Kozák.
Tréner Košíc Kozák. (Autor: SITA)
Sportnet|6. nov 2012 o 15:44

Prvým postupujúcim do semifinále slovenského pohára sú Košice.

V semifinále slovenskej pohárovej futbalovej súťaže v sezóne 2012/2013 Slovnaft Cupe sa predstavia MFK Košice, ŠK Slovan Bratislava, FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Rozhodli o tom utorňajšie odvetné duely štvrťfinále, v ktorých najprv Košičania síce podľahli Myjavčanom na ich pôde 1:3, ale strelený gól zo súperovho ihriska ich posunul do ďalšej fázy súťaže.

Rovnakým výsledkom sa skončil aj zápas Ružomberka so Slovanom Bratislava a opäť zohral úlohu vyšší počet strelených gólov na súperovej pôde. "Belasí" mali z prvého stretnutia náskok 2:0 a kvalifikovali sa do semifinále.

Medzi najlepšie štyri tímy sa prebojoval aj Spartak Trnava. Zverenci Pavla Hoftycha zvíťazili doma nad Banskobystričanmi 3:1, čo ich po predchádzajúcom neúspechu u súpera (1:2) posunulo ďalej.

Kvarteto semifinalistov skompletizoval MŠK Žilina. "Šošoni" však postúpili až zvládnutým penaltovým rozstrelom, v ktorom doma zdolali Seničanov. Oba ich vzájomné zápasy sa skončili víťazstvami hostí 2:1.

Semifinále Slovnaft Cupu je na programe až na jar budúceho roka v dňoch 9. 4. (prvé duely), resp. 16. 4. (odvety) a súboj o celkový triumf sa odohrá 1. mája 2013 v dosiaľ neurčenom dejisku. Obhajcom trofeje v tejto slovenskej pohárovej klubovej súťaži sú futbalisti MŠK Žilina, ktorí 8. mája 2012 zdolali na trávniku v Bardejove v dramatickom dueli hráčov Senice 3:2 po predĺžení. Víťaz Slovnaft Cupu 2012/2013 sa kvalifikuje do predkola Európskej ligy UEFA 2013/2014.

Spartak Myjava - MFK Košice 3:1 (2:1)

Góly: 2. Harsányi (z 11 m), 8. Černáček, 90. Šebek - 10. Bašista. Rozhodoval: Horváth, ŽK: Siva, Šebek, Kvasnica, Mrva Viazanko, Sekulič, 500 divákov.

/prvý zápas: 0:2, do semifinále postúpili Košice/

Myjava: Šulla Kvasnica (70.Sládek), Černáček, Majerník, Siva (46.Mrva) Petráš (60.Dian), Marček, Bruško, Šebek Harsányi, Jastráb

Košice: Tofiloski Tóth, Ostojič, Bašista, Sekulič Matič, Šinglár, Kuzma (70.Bukata), Hovančík, Viazanko (83.Karaš) Škutka (55.Diaby)

Úvod zápasu sa niesol v znamení gólových hodov. Už v 2. minúte skóroval z pokutového kopu Harsányi. V 8. minúte zahrávali domáci roh, lopta prešla na Černáčka a bolo 2:0. Košická odpoveď prišla vzápätí takisto po rohu, na ktorý si nabehol v 10. minúte Bašista a rozvlnil sieť. Hra sa následne viac odohrávala medzi 16-tkami.

Košičania pohrozili v 26. minúte, brankár Šulla bol už prekonaný, no Kvasnica zachránil. Kopaničiari zavarili hosťujúcej obrane v 33. minúte, ale ani Jastráb nedokázal Tofiloskeho prekonať. Do 2. polčasu vstúpili lepšie Košičania, Škutka sa ocitol v šanciach v 49. aj v 50. minúte, Šullu prekonať nedokázal.

Hra bola následne často kúskovaná, čo vyhovovalo hosťom. Domáci sa snažili aspoň nakopávanými loptami dosiahnuť gól, čo sa im podarilo v 90. minúte Šebekom, vytúžený postupový gól však nedali a ďalej postúpili Košice.

Ladislav Hudec, tréner Myjavy: "Po ôsmich minútach sa nám podarilo zmazať manko z prvého zápasu. Škoda toho rýchleho gólu na 2:1. Po polčase som menil zostavu, snažili sme sa hrať ofenzívne. To už ani nebolo o nejakom systéme, to už bolo o tom dať gól a priblížiť sa. Hostia hrozili po brejkoch. Tretí gól bol odvďačením sa za snahu. Výsledok je psychicky dobrý, aj keď postupujú Košice. Hráči, ktorí sú v kádri, ukázali, že niečo v nich je."

Ján Kozák, tréner Košíc: "My sme prišli s cieľom postúpiť, dali sme silnú zostavu. Domáci mali kvalitný začiatok, dali dva rýchle góly. My sme dali tiež po rohu. Potom sme mali zápas pod kontrolou. Mali sme brejkové Šance Škutkom a Kuzmom. S postupom som spokojný, s výkonom nie. Mali sme šťastie, že sme dali gól po štandardke."

MFK Ružomberok - Slovan Bratislava 3:1 (1:1)

Góly: 23. Serečin, 71. a 90. Lovás - 34. K. Meszáros, ŽK: Ondrek, Ďubek Kolčák, Grendel. Rozhodoval: Leško, 1042 divákov

/prvý zápas 0:2, do semifinále postúpil Slovan/

Ružomberok: Zich Ondrek, Práznovský, Greššák, Nosek (46.Jurkemik) M. Nagy L. Lupták, Ďubek, Ivan Kotora (13. Almaský) Serečin, Mulumba (65. Lovás)

Slovan: P. Kováč Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Kopic Grendel Milinkovič (89. Hudák), Halenár (75. P. Sabo), Kopúnek, Žofčák Szarka (33. K. Meszáros)

Liptáci bolo od začiatku aktívnejší. V 11. minúte Bagayoko surovo skosil prenikajúceho Kotoru, rozhodca Leško "čistú" žltú kartu nevytiahol, ale zranený Ružomberčan musel byť striedaný. Vzápätí štipľavou ranou z 22 m gólmana Slovana Kováča vystrašil Lupták. V 23. minúte Lupták po ľavej strane potiahol ružomberskú akciu, Ďubek v šestnástke našiel voľného Almaského a po jeho nezištnej prihrávke Serečin otvoril skóre.

V 32. minúte mal Milinkovič na kopačke vyrovnanie, ale krížnym pokusom netrafil bránku. V 33. minúte prišiel na ihrisko Meszáros, keď vystriedal zraneného Szarku a za pár sekúnd sa aj zapísal do streleckej listiny. Lopta od brvna skončila za Zichovým chrbtom. Bola to prvá strela "belasých" medzi žrde.

Na začiatku druhého polčasu v 48. minúte Serečin v "tutovej" pozícii z dvanástich metrov trafil iba Kováčove nohy. O dve minúty neskôr brankár hostí kryl Mulumbov strelecký pokus. V 63. minúte mal zase Zich plné ruky práce, keď na roh odvracal Meszárosovu prízemnú strelu k žrdi.

Celý druhý polčas iniciatíva bola na domácich kopačkách, no dlho Ružomberčania stroskotávali na defenzívnom vale Bratislavčanov. Až do 71. minúty, keď ideálny center Almaského hlavou lízol Lovás 2:1. Vzápätí mohol vyrovnať Grendel, keď zblízka až neuveriteľne netrafil bránku. V 81. minúte Lupták priťukol loptu Serečinovi a ten ešte mohol zdramatizovať postupovú tajničku.

Vo výhodnej pozícii však pálil iba nad. V 86. Práznovský zase hlavou opečiatkoval brvno. V 90. minúte sa predsa domácim futbalistom podarilo aj tretí raz skórovať, loptu za Kováčov chrbát doklepol Lovás. Na ďalší gólový úder ale už domáci čas nemali.

Ladislav Šimčo, tréner Ružombera: "Tento dvojzápas sa pre nás nezačal dobre už v Bratislave. Tam sme nutne potrebovali dať jeden gól. Najviac som sa obával toho, že dostaneme gól na domácom ihrisku. Bohužiaľ, stalo sa. Mali sme dobrý vstup, viedli sme 1:0.Tento stav sme potrebovali udržať do polčasu. Nepodarilo sa nám to. Inkasovali sme gól. V šatni sme si povedali, že to ešte skúsime. Chlapcom som zdôrazňoval, že si musia veriť najmä v situáciách jeden na jedného. Napokon sme dali dva góly, no jeden k postupu chýbal. Slovan v tomto dvojzápase bol možno aj trošku šťastnejší."

Samuel Slovák, tréner Slovana: "Vedel som, že v Ružomberku nás čaká ťažký zápas. Tu to Slovan nikdy nemal ľahké. A to sa napokon aj potvrdilo. Škoda, že sme nevyužili šance, mali sme tri, štyri čisté. Som rád, že sme dali gól na súperovom ihrisku. V závere nás Ružomberok tlačil, dal gól, potom ďalší. Bol v šestnástke, na nakoniec sme to dobre ubránili. Som spokojný s postupom."

Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 3:1 (2:0)

Góly: 8. Čarnota, 46. Vlasko, 88. Schranz - 54. Brašeň. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Pavelka, Čarnota - Hučko, 2278 divákov

/prvý zápas 1:2, do semifinále postúpila Trnava/

Spartak: Rusov - Habánek, Janečka, Čvirik, Sabo - Karha, Čarnota - Vyskočil (75. Ciprys), Vlasko (90.+ Gross), Schranz - Pavelka (88. Tomeček)

Dukla: Belic - Turňa, Poljovka, Chrappan, Hučko - Gyömbér (46. Hlinka) - Brašeň, Považanec, Pančík (63. Ferenčík) - Sachňuk, Slančík (85. Savič)

Trnavčania vyrovnali gólové manko zo Štavničiek už v 8. minúte, keď Čarnota prudkou strelou do ľavého horného rohu prekonal brankára Belica. Povzbudení domáci sa naďalej snažili útočiť a hosťujúci gólman v priebehu 10 minút kryl strelu Schranza a spod brvna vyrazil priamy kop Karhana.

Na opačnej strane musel brankár Ruskov zasahovať v 23. minúte po priamom kope Sachňuka a mal šťastie pri nepresnej hlavičke Hučka, ktorá tesne minula domácu bránku. V 33. minúte mala Dukla najväčšiu šancu prvého polčasu, keď v 16-tke sa uvoľnil dobre hrajúci Sachňuk, no vystrelil priamo do náručia Rusova.

Domáci svoje vedenie zvýšili v poslednej minúte prvej časti, keď po chybe banskobystrickej obrany vnikol do 16-tky Vlasko a krížnou strelou prekonal Belica.

Do druhého polčasu nastúpila Dukla so zvýšenou aktivitou a v 54. minúte po chybe trnavskej obrany znížil Brašeň, čím zrovnal skóre z oboch zápasov. O päť minút neskôr vystrelil nečakane Vyskočil a brankár Belic iba reflexívne tečoval loptu na horné brvno.

V 67. minúte zahodil tutovku hosťujúci Ferenčík, keď z dobrej pozície prestrelil a v 78. minúte ten istý hráč mieril tesne vedľa bránky. V závere, keď sa už zdalo, že aktérov stretnutia neminie penaltový rozstrel, mal dobrú príležitosť na skórovanie Čarnota, ale jeho bombu brankár Belic vyrazil na roh.

Dve minúty pred koncom sa definitívne rozhodlo, keď strelu Vlaska hosťujúci gólman vyrazil pred seba a dobiehajúci Schranz ju na radosť divákov vrátil do siete. V bojovnom a vyrovnanom zápase, tak nakoniec postúpili domáci do jarného semifinále Slovnaft Cup-u.

Pavel Hoftych, tréner Spartaka: "Súper v dnešnom odvetnom zápase veľmi dobre kombinoval a v druhom polčase podnikal nebezpečné protiútoky. My sme v prvom polčase strelili dva góly, no po inkasovanom góle v druhom polčase sme museli odolávať tlaku Dukly. Našťastie v závere zápasu, keď všetko vyzeralo, že bude penaltový rozstrel, sme tretím gólom rozhodli. Cením si, že hráči zápas zvládli a postúpili do jarného semifinále."

Norbert Hrnčár, tréner Dukly: "V prvom polčase sme Trnavu ľahko pustili do dvojgólového vedenia. V druhom polčase sme sa vrátili do zápasu a po znížení na 2:1 sme mali niekoľko tutoviek, no pretože ani jednu z nich sme nepremenili a v závere inkasovali, do semifinále postúpili domáci."

MŠK Žilina - FK Senica 1:2 (1:2), na strely zo značky pokutového kopu 4:2

/prvý zápas 2:1, do semifinále postúpila Žilina/

Góly: 12. M. Ceesay, rozhodujúci pok. kop premenil S. Angelovič - 25. Blackburn, 41. M. Babic, ŽK: 40. Štepanovský, 58. Blackburn, 71. P. Pavlík (všetci Senica), rozhodovali: Trutz - Benko, Bednár, 1037 divákov

Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Piaček, Pečovský, Ricardo Nunes - Škriniar, Gergel - Barčík (81. J. Mihalík), Paur (46. Lupčo), Pich - M. Ceesay

Senica: Švenger - Krajčík, P. Pavlík, Brabec, Wijlaars (50. Kalabiška) - J. Križko - Štepanovský, M. Babic (84. Jaroslav Černý), M. Ďurica, Blackburn (86. Varadi) - Diarrassouba

Domáci využili jednu zo svojich prvých šancí a už v 12. min sa ujali vedenia. Na Paurov center si pekne nabehol Ceesay a otvoril skóre. Ofenzívne hrajúci Seničania vyrovnali v 25. min, hlavou presne trafil Blackburn. Oba tímy mali potom niekoľko veľkých šancí na skórovanie.

Ešte pred polčasovou prestávkou pridali druhý gól hostia, Babic dobre čítal hru pred bránkou a usmernil loptu za Dúbravkov chrbát.

Aj v druhom dejstve sa hralo z jednej strany na druhú s množstvom kombinácií a príležitostí na oboch stranách. V 68. min trafil Pich v čistej šanci ľavú žrď senickej bránky. Veľkú príležitosť mali Žilinčania aj v 79. min, keď po rohu nebezpečne hlavičkoval stopér Piaček.

O postupujúcom sa rozhodovalo až v penaltovom rozstrele. M. Ďurica minul v prvej sérii bránku, Dúbravka chytil v tretej sérii Černého strelu, domáci nezaváhali ani raz, pričom rozhodujúcu penaltu premenil S. Angelovič, do semifinále Slovnaft Cupu postúpila Žilina.

Frans Adelaar, tréner Žiliny: "Bol to veľmi atraktívny zápas a ja si myslím, že to je dôvod prečo by mali diváci chodiť na zápasy. Po našom vedúcom góle sme stratili koncentráciu, no dokázali sme si napokon postup do semifinále nejakým spôsobom uhrať. Som rád, že sme postúpili. Napriek tomu, že sme po prvom polčase prehrávali, dokázali sme sa v druhom polčase prebrať a hrali sme dobre. Gól sme nedali, no v jedenástkach sme boli našťastie úspešnejší, a tak sme medzi najlepšou štvorkou Slovnaft Cupu."

Zdeněk Psotka, tréner Senice: "Dnes sme videli nadpriemerný zápas, tak ako v prvom domácom pohárovom stretnutí. Bolo to vysoké tempo, množstvo šancí na oboch stranách, jednoducho atraktívny futbal. Ja som veľmi rád, že sme v Žiline dokázali otočiť nepriaznivý stav a chcem sa hráčom poďakovať za skvelý výkon."