AKTUALIZOVANÉ 19.16

Slováci prehrali prvý zápas na Nemeckom pohári 2:3

Slovensko čaká druhý zápas proti výberu Kanady.

(Zdroj: TASR)

MNÍCHOV. Slovenská hokejová reprezentácia začala sezónu 2012/13 prehrou 2:3 so Švajčiarskom na Nemeckom pohári v Mníchove.

Švajčiari odplatili Slovákom prehru 0:1 zo základnej skupiny na majstrovstvách sveta, ktorá otvorila hráčom Slovenska cestu do play-off. V 55. vzájomnom zápase oboch tímov dosiahli Švajčiari v piatok 25. víťazstvo.

Súboj v Mníchove ovplyvnil rýchly gól, ktorý strelil Kévin Romy už v 16. sekunde. Slováci sa dlho nevedeli presadiť cez pozornú švajčiarsku defenzívu na čele so skúseným brankárom Martinom Gerberom, ktorý bol veľkou oporou svojho tímu. Zverencom Vladimíra Vůjtka nevychádzali v súboji presilové hry a trápili sa v nich.

Dobrým výkonom sa napriek inkasovaným gólom prezentoval v slovenskom drese brankár Peter Hamerlík. Na švajčiarskej strane sa presadzoval predovšetkým prvý útok Bodenmann, Romy, Hollenstein.

O slovenské góly sa postarali Marcel Hossa, ktorý dosiahol 25. presný zásah v národnom tíme, a v jubilejnom 50. štarte Michal Sersen (3. gól). Premiéru v slovenskom drese absolvoval v piatok Andrej Šťastný.

Za najlepších hráčov tímov vyhlásili slovenského obrancu Ivana Baranku a dvojgólového Švajčiara Simona Bodenmanna.

Slovensko ďalší duel v Mníchove odohrá v sobotu, keď sa stretne od 19.45 h s Kanadou. Turnaj zakončia vicemajstri sveta 2012 a obhajcovia prvenstva v nedeľu od 16.45 h duelom proti Nemecku.

Švajčiarsko - Slovensko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Góly: 1. Romy (Bodenmann), 35. Bodenmann (Romy, Hollenstein), 39. Bodenmann (Hollenstein, Romy) - 38. Marcel Hossa (J. Mikúš, Marek Hovorka), 56. Sersen (Marcel Hossa, Radivojevič)

Vylúčení: 10:8 na 2 min, navyše: 59. Gardner (Švaj.) DKZ za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bauer, Schütz - Hurtik, Kretschmer (všetci Nem.), 4000 divákov.

Švajčiarsko: M. Gerber - Blum, Von Gunten, Loeffel, Grossmann, Geering, Chiesa, Kparghai, Ramholt - Bodenmann, Romy, Hollenstein - Bürgler, Ambühl, Wick - P. Bärtschi, Pestoni, Walker - Schnyder, Stancescu, Gardner

Slovensko: Hamerlík - Štajnoch, Stehlík, Baranka, Kudroč, Sersen, Valábik, Ďaloga, J. Mikuš - Michel Miklík, Bližňák, L. Hudáček - Radivojevič, T. Marcinko, Galamboš - Marek Hovorka, J. Mikúš, Marcel Hossa - Tybor, A. Šťastný, Ölvecký

Slovákom nevyšiel úvod zápasu, keď už v 16. sekunde poslal Švajčiarov do vedenia Romy úspešnou dorážkou Bodenmannovej strely - 1:0. Vzápätí dostali slovenskí hokejisti výhodu presilovej hry, no súpera v nej vážnejšie neohrozili a rovnako nevyužitá zostala aj vyše minútová početná výhoda o dvoch hráčov v polovici tretiny.

Helvéti po ubránení sa prevzali iniciatívu a Hamerlík mal čo robiť pri šanciach Wicka a Ambühla. V závere tretiny mali vyrovnanie na hokejke Hovorka i Mikúš, no Gerber ich pokusy zneškodnil.

Švajčiari takmer predviedli gólový vstup aj do prostrednej časti, keď sa ocitol v tutovke Pestoni, no tentoraz si Hamerlík poradil. Slováci následne zvýšili aktivitu, ale recept na Gerbera nenašli postupne Sersen, Miklík, ani Stehlík.

Najväčšiu šancu spálil paradoxne v oslabení Radivojevič, keď ho v 33. minúte našiel medzi kruhmi Bližňák, no strele slovenského kapitána chýbala razancia. O päť minút neskôr si obrana pred Hamerlíkom nedala pozor na Bodenmanna a ten pohodlne zvýšil na 2:0.

Slovenskú zástavu zdvihol v 38. minúte Hossa dorážkou vlastnej strely, no o ďalších 31 sekúnd pridal Bodenmann svoj druhý gól v zápase a Švajčiari opäť odskočili na rozdiel dvoch gólov - 3:1.

Vůjtekov tím vykorčuľoval do tretieho dejstva s evidentným úmyslom čo najskôr dosiahnuť kontaktný gól, zbytočnými vylúčeniami sa však obral o množstvo síl. V 45. minúte mohol Romy zatĺcť štvrtý klinec do rakvy slovenských nádejí, ale Hamerlík mu pokazil radosť zázračným zákrokom.

Šancu na remízu vykresal v 56. minúte Sersen, ktorý príklepom od modrej čiary nedal Gerberovi šancu - 3:2. O pár sekúnd mohol vyrovnať Hovorka, ale švajčiarska obrana k nemu včas pristúpila a zmarila jeho príležitosť. Slováci v závere skúsili hru vabank v šestici proti brániacemu švajčiarskemu kvartetu, vyrovnanie to však už neprinieslo.

Pozápasové reakcie:

Sean Simpson (tréner Švajčiarska): „Bol to dobrý zápas. Výborne nám dnes zachytal brankár Gerber. Z našej strany to bol solídny výkon, na ktorý môžeme v ďalších dueloch na turnaji nadviazať.“

Vladimír Vůjtek (tréner Slovenska): „Vo vyrovnanom a dramatickom stretnutí, v ktorom hral švajčiarsky tím dobre presilové hry. Tie nám dnes nešli. Dnes víťazný gól súpera padol v presilovej hre a tento moment v hre rozhodol. Výborne zachytal švajčiarsky brankár Gerber, ktorý naše dobré šance zlikvidoval. Švajčiarsky tím vyhral zaslúžene.“

Branko Radivojevič (kapitán a útočník SR): „Neboli sme horší, mali sme viac šancí i striel na bránku. Na šance sa však nehrá. Zaspali sme prvé striedanie, čo nás trocha utlmilo. Mali sme dosť šancí na zvrátenie výsledku. Vidieť, že presilovky nie sú z našej strany zohraté, je to v nich ešte kostrbaté. Vylúčenia narúšajú hru a koncepciu. Niektorí ich potom nehrajú vôbec, niektorí potom hrajú menej. Keď sme chceli zvrátiť v tretej tretine stav, urobili sme tri fauly a boli oslabení. Treba mať aj dostatočnú disciplínu, aby sme dosiahli lepší výsledok.“

Marcel Hossa (útočník SR): „Dnešný zápas nás stále dosť síl. Mali by sme väčšiu šancu na gól, ak by sme neboli často vylučovaní. Je na nás, aby sme dokázali využívať presilovky. Je málo času na to, aby sme ich špeciálne nacvičovali. Máme však dostatočný počet skúsených hráčov, aby sme ich dokázali využívať.“

Michal Sersen (obranca SR): „Hralo sa mi dobre, v reprezentácii ma to vždy baví. Škoda, že sme dnes nedokázali vyhrať. Urobili sme veľa zbytočných faulov, ale aj na ich strane bolo dosť vylúčených. Mali sme množstvo presiloviek, ak by sme dali v nich ešte aspoň jeden gól, potom by sme získali minimálne bod.“

Peter Hamerlík (brankár Slovenska): „Od 2. do poslednej minúty sme boli podľa mňa lepší a zaslúžili sme si vyhrať. Veril som, že to dotiahneme do predĺženia. Nedá sa nič robiť, aj taký je hokej, chýbalo nám i šťastie. Švajčiari hrali to, čo vždy - tlačili sa do bránky. To, čo sa nám neodrazilo, im áno a dali z toho dva góly. V dnešnom hokeji rozhodujú presilovky, mali sme v nich dať viac gólov.“

Ďalší zápas:

Nemecko - Kanada 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)

Góly: 32. Kink (Kohl), 42. Hördler (Wolf), 55. N. Goc (Hospelt) - 43. Katic (Germyn), 59. Dawes (Boyd)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Gebei (Maď.) - Höck, Lajoie (obaja Nem.)