Slovan vyhral v Myjave 2:1, Trnava remizovala

Košice suverénne vyhrali doma nad Ružomberkom 3:0.

Filip Hlohovský zo Slovana Bratislava.(Zdroj: TASR)
Dvojzápas našich na futbalových ME “21” v Poľsku >>

Výsledky:

Líder nezaváhal

Futbalová jeseň na Myjave pokračovala dlho očakávaným súbojom medzi domácou Myjavou a lídrom najvyššej súťaže Slovanom Bratislava. Po úvodnom oťukávaní v prvých desiatich minútach pritlačili domáci Slovan na jeho polovicu, no svoje šance nevyužili Černáček, Kuračka a dvakrát ani Sládek, čo hostia potrestali. Najskôr sa v 32. min po centri Pauscheka presadil Filip Hlohovský - 0:1.

V 40. min si domáci strední obrancovia nedokázali poradiť s Pauschekovou nakopnutou loptou, čo využil kapitán hostí Igor Žofčák na zvýšenie skóre - 2:0. Domáci boli v prvom polčase lepším tímom, no hostia ich za dve chyby v obrane nemilosrdne potrestali.

Druhý polčas začal v ešte veternejšom a chladnejšom počasí ako ten prvý a obom družstvám trvalo dlhšie, kým sa dostali znova do tempa. Až v 64. min sa do veľkej šance dostal Hlohovský, no Solnička si s jeho strelou poradil. Po chybe pri rozohrávke Myjavy sa k lopte za šestnástkou dostal Žofčák, no strela mierila len na pripraveného Solničku.

V 76. min prišiel nádherný futbalový moment. Krásnu strelu Filipa Hlohovského z priameho kopu zastavil pohotovým zákrokom Solnička. V 82. min sa v pokutovom území pekne uvoľnil Kosík, no jeho tvrdú strelu dokázal Putnocký vyraziť.

V 86. min si krásne za obranu na ideálnu Bruškovu prihrávku nabehol Zoltán Harsányi a s prehľadom prehodil vybiehajúceho Putnockého. V záverečných minútach už domáci nedokázali využiť svoj tlak a líder odniesol z Myjavy tri body.

Spartak Myjava - ŠK Slovan Bratislava 1:2 (0:2)

Góly: 86. Z. Harsányi - 32. Hlohovský, 40. I. Žofčák, ŽK: 44. Pauschek, 88. M. Kopic, 90.+ Putnocký (všetci Slovan), rozhodovali: Sedlák - Vorel, Ádám, 2586 divákov

Myjava: Solnička - Siva, Častulín, Černáček, T. Mrva - P. Ďuriš (72. Z. Harsányi) - Kuračka (82. T. Bruško), Kukoľ (77. Šebek), Marček, Sládek - Kosík

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Pauschek (58. M. Kopic) - Kopúnek - Hlohovský (87. Szarka), I. Žofčák, Grendel, Milinkovič (65. L. Peltier) - K. Mészáros

Ladislav Hudec, tréner Myjavy: "Som toho názoru, že to bol dobrý zápas a z nášho pohľadu to bol náš najlepší výkon doma. Prvých tridsať minút bolo výborných, jediné čo nám tam chýbalo, bol gól. Mali sme ísť do vedenia my, Slovan nás potrestal. Samozrejme, že prehra mrzí, vzhľadom k tomu, aký bol zápas, aké boli výkony niektorých hráčov, ktorí išli na hranici svojich možností. Ja som si v závere zápasu vychutnával lavičku Slovana, ako sa bála. To nás povzbudzuje, že sme boli dobrý súper a nebezpečný súper pre nich. Takže: Škoda!"

Samuel Slovák, tréner Slovana: "Videli sme veľmi dobrý a slušný zápas. Prvých dvadsať minút súper ukázal, že je veľmi nebezpečný. To sme prežili, čo bolo dôležité. Po tom sme ukázali naše kvalitné momenty, z ktorých sme vyťažili dva góly, a tie sa ukázali ako rozhodujúce. Myslím si, že sme zaslúžene vyhrali, lebo aj v tých kritických momentoch sme to dobre ubránili. Hráči hrali obetavo a takto si to predstavujem, takto sa má hrať s dobrým súperom, akým dnes Myjava bola."

Ružomberok neskóroval

Domáci aj bez svojho najlepšieho strelca, zraneného Škutku, začali skvele. Už z prvého rohového kopu našiel U. Matič hlavu Ostojiča a ten poslal svoj tím do vedenia. Košice sa dostali do hernej pohody a častejšie držali loptu na súperovej polovici.

V 23. min zamestnal Tofiloského hosťujúci Ondrek, no jeho strieľaný center brankárovi domácich nenarobil problémy. Druhý gól Košíc pridal v 33. min kanonier J. Novák, ktorý zo štandardky z veľkej vzdialenosti prestrelil Zicha.

Aj po zmene strán hrali aktívnejšie domáci futbalisti. Ružomberčania sa síce pokúšali skorigovať, ich snahu však schladil v 61. min K. Kuzma tretím gólom do Zichovej bránky. Ružomberčania potom zvýšili obrátky, no do koncovky sa nedostali. Košičania si v závere bez väčších problémov ustrážili trojgólové vedenie aj tri

MFK Košice - MFK Ružomberok 3:0 (2:0)

Góly: 1. Ostojič, 33. J. Novák, 61. K. Kuzma, ŽK: 55. Hovančík (Košice), rozhodovali: Michlian - D. Hrčka, Borsányi 1861 divákov

Košice: Tofiloski - Mikuláš Tóth, Ostojič, Bašista, Sekulič - Šinglár, Hovančík (60. Bukata, 85. Karaš) - Viazanko (78. C. Diaby), K. Kuzma, U. Matič - J. Novák

Ružomberok: L. Zich - Ondrek (39. P. Maslo), Práznovský, Bielák, M. Nosek - Greššák - L. Lupták, Serečin (52. Lovás), M. Nagy, Almaský (64. Onyango) - Mulumba Mukendi

Ján Kozák, tréner Košíc: "Rýchly gól nám pomohol a od tej doby sme boli počas celého zápasu lepším, zrelším a vyhratejším mužstvom. Vyhrali sme zaslúžene. Vymenil by som tri body za to, aby bol Bukata zdravý, pretože poctivo trénuje a dostal sa i do reprezentácie SR "21". Veľmi sa na to tešil, vyzerá to však na vážnejšie zranenie. Som z toho smutný a nemám ani radosť z troch bodov."

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: "Ťažko sa mi hodnotí zápas, do Košíc sme prišli s veľkým rešpektom, až nepochopiteľne. Dva dni predtým nastúpime proti Slovanu, podáme bojovný výkon, vieme vyhrávať v osobných súbojoch a teraz mal každý hráč strach, rešpekt a pôsobil odovzdaným dojmom. Košičania to využili a úplne zaslúžene zvíťazili. Smerom dopredu sme boli jaloví."

Dukla rozhodla o víťazstve v závere

Na Štavničky si našla cestu len hŕstka divákov a tí, ktorí neprišli, ľutovať nemuseli. V prvom polčase obe mužstvá len ukázali, prečo okupujú spodok tabuľky.

Z častých nepresností ťažko bolo streliť gól a keď aj niekto bránku trafil, tak slabo, bez umiestenia, alebo opečiatkoval brániacich hráčov.

Viac aktivity zo seba vytlačila Dukla a jej snaha sa prejavila aj vo väčšom počte príležitostí. Najväčšiu šancu spálil v nastavenom čase Ferenčík, úplne zblízka hradbu tiel neprestrelil a následne Hlinka vysoko prestrelil. Bol to práve Hlinka, ktorý sa pokúšal najviac ohroziť bránku Chudého, nemal však dobre nastavené ďmieridláď. V 20. min asi zo 40 metrov Považanec skôr zo zúfalstva vystrelil.

O minútu neskôr zaujal na druhej strane prienik Clebera, ktorého úmysel s nahrávkou presne prečítal Belic.

Po zmene strán sa prejavilo na oboch stranách viac útočnej aktivity, v 51. min recept na Nitru ukázal Ferenčík, opäť však chýbalo presnejšie zakončenie.

Neustále sa čakalo aj na prvú strelu medzi žrde v podaní hostí, ktorou by určite potešili nového trénera Vukušiča. Nádejnú akciu Ferenčíka v 65. min podľa rozhodcu zmarilo po zákroku Kolmokova filmovanie.

Slančík poriadne vystrašil nitrianskeho branakára, rovnako ako Brašeň v 82. min bombou spoza šestnástky. Onedlho Hučkova hlavička skončila opäť v náručí Chudého, ktorá aj predznamenala jediný gólový okamih zápasu. V 86. Min si Turňa naviedol loptu, presne namieril k vzdialenejšej žrdi a rozhodol o zaslúžených troch bodoch pred Duklu, a po faule Kaspřáka na Brašeňa v 90. min premenil Hučko penaltu.

Dukla Banská Bystrica - FC Nitra 2:0 (0:0)

Góly: 86. Turňa, 90. Hučko z pok. kopu. Rozhodca Matúš, ŽK: Savič, Ferenčík, Slančík - Szabó, Šimončič, Kaspřák, 610 divákov.

Dukla B. Bystrica: Belic - Turňa, Poljovka, Chrappan, Savič (60. Pančík) - Hlinka - Brašeň, Považanec, Hučko - Sachňuk (58. Slančík), Ferenčík (75. Šovčík)

FC Nitra: Chudý - Boszorád (88. Šimonek), Struhár, Kolmokov, Szabó (38. Kotora) - Kaspřák - Cleber (60. Šmehyl), Gajdoš, Šimončič, Mikuš - Kroupa

Norbert Hrnčár, tréner B. Bystrice: "Odhodlanie, bojovnosť, trpezlivosť, to bolo najdôležitejšie, neustále sme verili, že strelíme víťazný gól. Hráči si zaslúžia obrovskú pochvalu, vypracovali si veľa akcií zaváňajúcich gólom, zo päť šesť možností, víťazsvo je absolútne zaslúžené. Chceli sme prelomiť sériu nevyhratých zápasov a tešíme sa. Po pohárovej prehre v Trnave sme hráčom vtláčali vieru vo vlastné schopnosti, brnkli sme na pozitívnu strunu, aby sa zdvihlo sebavedomie."

Jozef Vukušič, kouč Nitry: "Zápas nemal vysokú úroveň, z dôvodu, že obe mužstvá sú v takej pozícii, v akej sú. Na domácich sa prejavila nerovzita, my sme v neľahkej situácii, snažili sme sa hrať dobre organizovane a z toho niečo smerom dopredu vyťažiť. To prvé fungovalo celkom dobre až do 86. min. Smerom dopredu sme neboli aktívni, niečo sme si vypracovali, no nie gólové šance. Brali by sme remízu, chýbalo nám pár minút a keď sme inkasovali, už to bolo ťažké. Domáci vyhrali zaslúžene, strelili dva góly, nieto čo riešiť." dd /k dispozícii zvukový záznam a video/

Prešov vydoloval remízu

V chladnom počasí sa hral v Prešove nezaujímavý futbal. Najväčšiu šancu v prvom polčase nepremenili domáci hráči, keď v 21. min Ševčukovu strelu z piatich metrov vyrazil M. Kuciak iba pred seba, ale vzápätí dorážku Krajníka odvrátila obrana hostí do bezpečia.

V mužstve ViOn-u sa osmelili Chren s Orávikom, ale ich pokusy boli nepresné. V 43. min to skúšal aj domáci Pribula, no jeho prízemná delovka len 'lízala' pravú žrď Kuciakovej bránky.

Futbalová mizéria domácich pokračovala aj v po zmene strán. V 51. min napriahol z dvadsiatich metrov hosťujúci Janič a jeho nádherná strela prelobovala Diviša v bránke Tatrana. O päť minút neskôr sa rútil sám na Jakuba Diviša útočník Bolinha, ale prešovský gólman včasným vybehnutím zmaril jeho tutovku.

O ďalšie štyri minúty spálil tutovku Chren, keď z 8 metrov netrafil prešovskú bránku. Domáci sa dočkali gólu v 77. min, keď Kostadinovov center z pravej strany si zrazil Bortel do vlastnej siete. V 83. min mohli Zlaté Moravce znovu viesť, ale Ľ. Bernáth iba opečiatkoval brvno. V závere vyprevádzal domácich z ihriska piskot z tribún.

1. FC Tatran Prešov - FC ViOn Zlaté Moravce 1:1 (0:0)

Góly: 77. Bortel (vlastný) - 51. Janič, ŽK: 22. Pribula, 36. Peter Lipták - 83. Pavol Majerník, rozhodovali: Valášek - Súkeníková, Hrdlička, 1035 divákov

Prešov: Jakub Diviš - Bartek (79. Adam), P. Petráš, Krajník, Kolbas - Zošák, Peter Lipták - Jakovlev (64. Kostadinov), M. Marcin, Pribula (58. Guba) - Ševčuk

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Candrák, Bortel, Pavol Majerník, Chren - Obročník - Orávik, Škvarka, Janič (86. L. Mihálik), L. Kováč (74. Pavlovič) - Bolinha (65. Ľ. Bernáth)

Angel Červenkov (tréner Prešova): "Začali sme dobre, boli sme agresívni. V druhom polčase sme dostali gól, neskôr vyrovnali vďaka vlastnému gólu súpera. Zlaté Moravce mali ešte dve či tri vyložené šance. Dnes sme mali zlú koncovku. Škoda stratených bodov, všetci hráči chceli tento zápas zvládnuť."

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Na tomto teréne, ktorý bol ťažký, bol prvý polčas len o bojovnosti, Prešov sme nepustili do žiadnych šancí. V druhom polčase sme dali gól a mali sme aj ďalšie šance. Bohužiaľ sme si strelili vlastný gól a musíme byť spokojní aj s bodom."

Spartaku ušlo víťazstvo

Už v 7. min chýbal Vlaskovi len krôčik, aby poslal center Čarnotu do siete. V 20. min Vlasko rýchlym prechodom vyviezol loptu až pred pokutové územie súpera a delovkou vyskúšal postreh hosťujúceho gólmana.

O dve minúty neskôr rozpútal radosť na tribúnach M. Vyskočil - priamy kop rozohral Gašparík, našiel centrom Čvirika, ten hlavičkou priťukol Vyskočilovi, ktorý už Švengera dostal len do úlohy štatistu - 1:0.

Seničania hrali trochu zakríknuto, nedarila sa im rozohrávka. V 35. min sa zrodila pekná spolupráca Vlaska so Schranzom, ale druhý spomenutý netrafil loptu tesne pred odkrytou časťou bránky.

Po polčasovej prestávke sa blysol v 53. min delovkou Vlasko, jeho pokus len tesne minul cieľ. Už o minútu neskôr sa rútil sám na hosťujúceho brankára Schranz, ale špička Švengerovej kopačky zabránila gólovému zápisu. V 58. min sa Piroska 'jasličkami' uvoľnil cez Janečku, ale jeho následnú strelu skrotil Rusov.

Vyrovnanie priniesla 68. min, keď Piroska halfvolejom k ľavej žrdi prekonal domáceho gólmana. Zaujímavá pre Spartak bola situácia v 83. min, keď po rohovom kope Čarnota pri prvej žrdi nadvihol loptu, ale voľný Čvirik z dvoch metrov nepochopiteľne prekopol opustenú bránku súpera.

FC Spartak Trnava - FK Senica 1:1 (1:0)

Góly: 22. M. Vyskočil - 68. Piroska, ŽK: 77. P. Čarnota, 82. Ľ. Hanzel - 21. Piroska, 22. J. Križko, 61. M. Babic, 79. Wijlaars, 82. Krajčík, 86. Švenger, rozhodovali: Jaška - Slyško, Petríček, 2909 divákov

Trnava: Rusov - E. Sabo, Janečka, Čvirik, Ľ. Hanzel - Michal Gašparík (73. Mikovič), Karhan, P. Čarnota, M. Vyskočil - Vlasko, Schranz (88. Pavelka)

Senica: Švenger - Krajčík, P. Pavlík, Brabec, Wijlaars - Štepanovský (28. Jaroslav Diviš), M. Babic (90. M. Frýdek ml.), J. Križko (42. Kalabiška), Piroska, M. Ďurica - Blackburn

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "Bol to dobrý, emotívny zápas s veľkým množstvom osobných súbojov. V prvom polčase sme boli lepším mužstvom a zaslúžene sme sa ujali vedenia. Po zmene strán sa hra vyrovnala a my sme inkasovali zbytočný gól po zaváhaní obrany. Škoda, že v závere nevyužili Čvirik a Čarnota svoje príležitosti, a tak sme prišli o dva dôležité body."

Zdeněk Psotka, tréner Senice: "Získali sme cenný bod, jeden z najťažšie vybojovaných vonku. V prvom polčase išla Trnava zaslúžene do vedenia, nám sa po zmene strán podarilo vyrovnať. No potom mali domáci ešte niekoľko dobrých šancí. Aj preto opakujem, že sme získali cenný bod."