Pedrosa vyhral záverečnú Veľkú cenu Valencie

SITA|11. nov 2012 o 15:31

Už na októbrovej VC Austrálie si zaistil titul majstra sveta Jorge Lorenzo.

VALENCIA. Španiel Dani Pedrosa sa stal víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Valencie, záverečného podujatia tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP.

Dvadsaťsedemročný jazdec tímu Honda síce zvíťazil v sobotňajšej kvalifikácii, ale na poslednú chvíľu vymenil pneumatiky a napokon štartoval z boxovej uličky.

Rodák zo Sabadellu sa postupne dostal na druhú priečku a na vedúcu pozíciu sa dostal pre nehodu Jorgeho Lorenza, ktorý musel odstúpiť. Lorenzo si už na októbrovej VC Austrálie v predstihu zaistil titul majstra sveta.

Na druhom mieste skončil Japonec Kacujuki Nakasuga a tretie miesto obsadil Austrálčan Casey Stoner, ktorý si vybojoval 69. pódiové umiestnenie boli to jeho posledné preteky v profesionálnej činnosti.

V triede Moto2 triumfoval Španiel Marc Márquez na motocykli Suter, keď dosiahol najlepší čas 48:50,706 min. O viac ako sekundu za ním finišoval krajan Julian Simon a tretí bol s vyše 11-sekundovým odstupom ďalší Španiel Nicolás Terol. V konečnom hodnotení triumfoval Márquez, ktorý si vybojoval majstrovský titul podobne ako Lorenzo na VC Austrálie titul svetového šampióna.

V triede Moto3 sa z prvenstva radoval britský jazdec Dany Kent časom 45:05,891 min. Na druhom mieste skončil Nemec Sandro Cortese, ktorý si vybojoval majstrovský titul už predstihu. Tretí bol Malajzijčan Zulfahmi Khairuddin.

Veľká cena Valencie:

MotoGP: 1. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 48:23,819 min, 2. Kacujuki Nakasuga (Jap.) Yamaha +37,661, 3. Casey Stoner (Aus.) Honda +1:00,633 min, 4. Álvaro Bautista (Šp.) Honda +1:02,811, 5. Michele Pirro (Tal.) FTR Honda +1:26,608, 6. Andrea Dovizioso (Tal.) Yamaha +1:30,423

Konečné poradie MS: 1. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha 350 bodov, 2. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 332, 3. Casey Stoner (Aus.) Honda 254, 4. Andrea Dovizioso (Tal.) Yamaha 218, 5. Álvaro Bautista (Šp.) Honda 178, 6. Valentino Rossi (Tal.) Ducati 163

Moto2: 1. Marc Márquez (Šp.) Suter 48:50,706 min, 2. Julian Simon (Šp.) Suter +1,256 s, 3. Nicolás Terol (Šp.) Suter +11,372, 4. Thomas Lüthi (Švaj.) Suter +13,006, 5. Dominique Aegerter (Švaj.) +13,825, 6. Jordi Torres (Šp.) Suter +27,911

Konečné poradie MS: 1. Marc Márquez (Šp.) Suter 324 bodov, 2. Pol Esparagó (Šp.) Kalex 268, 3. Andrea Iannone (Tal.) Speed Up 193, 4. Thomas Lüthi (Švaj.) Suter 190, 5. Scott Redding (V. Brit.) Kalex 161, 6. Mika Kallio (Fín.) Kalex 128

Moto3: 1. Dany Kent (V. Brit.) KTM 45:05,891 min, 2. Sandro Cortese (Nem.) KTM +0,056 s, 3. Zulfahmi Khairuddin (Malaj.) KTM +0,114, 4. Brzad Binder (JAR) KTM +0,431, 5. Héctor Faubel (Šp.) FTR Honda +4,371, 6. Louis Rossi (Fr.) FTR Honda +7,605

Konečné poradie MS: 1. Sandro Cortese (Nem.) KTM 325 bodov, 2. Luis Salom (Šp.) Kalex 214, 3. Maverick Viňales (Šp.) FTR Honda 207, 4. Danny Kent (V. Brit.) KTM 154, 5. Álex Rins (Šp.) Suter 141, 6. Romano Fenati (Tal.) FTR Honda 136