Na Nemeckom pohári zaujal brankár Janus

Jaroslav Janus.
Jaroslav Janus. (Autor: TASR)
Ondrej Gajdoš|12. nov 2012 o 23:17

Sme len v prvej časti sezóny, ale Janus mal veľmi sľubný štart v reprezentácii, tvrdí o mladom brankárovi tréner Vladimir Vůjtek.

MNÍCHOV, BRATISLAVA. Jaroslav Janus vstúpil v tejto sezóne do KHL v bránke nováčika Slovana Bratislava, hneď sa stal jeho oporou a rovnako úspešne si počínal na svojom premiérovom turnaji v reprezentácii - Nemeckom pohári.

„Janus bol naším najlepším hráčom, jasnou jednotkou v obidvoch zápasoch, v ktorých nastúpil,“ hľadal tréner Vladimír Vůjtek pozitíva.

Slovensko neobhájilo vlaňajšie prvenstvo a po nevýraznom vystúpení skončilo v štvorčlennej tabuľke na treťom mieste.

Spoluhráčom dal šancu

Dvadsaťtriročný Janus debutoval v Mníchove proti Kanade, chytal s istotou. Malá nervozita v úvode pominula po prvých úspešných zákrokoch. Ukázal bleskovú lapačku, skvelé reflexy, rýchly pohyb. Dobre čítal hru. Odolal Kanaďanom pri ich najväčšom tlaku v poslednej tretine. Zo 42 striel súpera mu prekĺzli za chrbát iba dve, keď obrana nepokryla strelcov.

Janus oslávil svoj prvý štart v tíme Slovenska víťazstvom 5:2, a tak dostal prednosť pred Petrom Hamerlíkom aj v rozhodujúcom zápase o prvé miesto s Nemeckom.

V ňom si dlho držal čisté konto, dával tak spoluhráčom šancu na víťazstvo. Slováci však v prvej tretine nevyužili päťminútovú presilovku a potom z nich v útočnej fáze vyprchávala energia. Nevedeli sa prebiť cez domácu obranu. V tretej tretine trpezliví Nemci vydolovali dva góly a mohli oslavovať.

„Som rád, že som v Mníchove dostal príležitosť,“ pochvaľoval si Janus. „Zápasy v reprezentácii boli pre mňa cennou skúsenosťou. Teraz sa už teším na Slovan.“

Silný brankársky post

Trénerovi Vůjtkovi chýbajú centri, čo by vedeli stmeliť útoky, žiada od hráčov viac dôrazu pred oboma bránkami, trápi ho slabé využívanie presiloviek aj časté vylučovanie našich hráčov, ale zdá sa, že v bránke bude mať príjemné starosti.

V Janusovi pribudol na tomto poste ďalší silný konkurent.

V KHL patrí medzi absolútnu brankársku špičku Rastislav Staňa z CSKA Moskva, v Donecku sa po doliečení zranenia chystá na návrat do zostavy najlepší brankár majstrovstiev sveta Ján Laco, vo švédskej lige sa zdokonaľuje Július Hudáček a čaká sa, v akej forme sa po zdravotných ťažkostiach vráti v Chabarovsku Ján Lašák. V Severnej Amerike čakajú na ukončenie výluky v NHL Jaroslav Halák s Petrom Budajom.

Vypýtal si Janus miesto na majstrovstvá sveta 2013? „To je predčasná otázka,“ odvetil Vůjtek. „Veď sme len v prvej časti sezóny a do záveru zostáva vyše päť mesiacov. V každom prípade mal v reprezentácii veľmi sľubný štart.“