Djokovič vyhral Turnaj majstrov, Federer naňho nestačil

Novak Djokovič.
Novak Djokovič. (Autor: TASR)
TASR|12. nov 2012 o 23:36

Novak Djokovič si pripíše 1500 bodov a rok zakončí ako svetová jednotka.

LONDÝN. Srbský tenista Novak Djokovič si vo finále dvojhry ako nasadená jednotka poradil s obhajcom trofeje a šesťnásobným šampiónom Masters Rogerom Federerom za 2:14 h 7:6 (6) a 7:5. Srb tak v stredu príde do Bratislavy na exhibíciu s Martinom Kližanom ako víťaz prestížneho Turnaja majstrov.

Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu v anglickej metropole prekazil nasadenej dvojke víťazný hetrik a pripísal si na konto druhý titul na Turnaji majstrov. V roku 2008 triumfoval v čínskom Šanghaji.

"Nole" v Londýne ani raz neokúsil prehru a zinkasuje maximálnu možnú prémiu 1,76 milióna dolárov, do rebríčka ATP Entry si pripíše 1500 bodov a rok zakončí ako svetová jednotka.

Náskok nepomohol

Federerovi vyšiel úvod zápasu a Djokovičom, keď v druhom geme čistou hrou prelomil podanie Srba a po potvrdení brejku si vybudoval náskok 3:0. V ďalších minútach však Švajčiarovi odišlo prvé podanie, čo bola voda ba mlyn Djokoviča.

Trojnásobný šampión Australian Open vyrovnal na 3:3, v deviatom geme opäť Federera brejkol a za stavu 5:4 mal pri vlastnom servise setbal. Grandslamový rekordér ho však odvrátil a otočil na 6:5.

Víťazom napriek tržnej rane

Djokovič sa v prestávke nechal ošetriť, pretože pri "rybičke" v snahe odvrátiť súperov forhend do protipohybu utrpel tržnú ranu na lakti. Po návrate na dvorec prehrával pri vlastnom podaní 0:30, no potom získal štyri fiftíny v rade vynútil si tajbrejk.

V skrátenej hre za stavu 6:5 nevyužil Djokovič druhý setbal, keď Federer zahral skvele na sieti, no potom spravil Švajčiar ľahkú chybu z bekhendu a Srb za stavu 7:6 zakončil úvodné dejstvo víťazným forhendom.

Hneď na začiatku druhého setu Federer zobral Djokovičovi podanie, keď využil jeho chvíľkovú stratu koncentrácie. V siedmom geme odvrátil Švajčiar vďaka esu brejkbal a za stavu 5:4 mal k dispozícii dva setbaly.

Djokovič však získal štyri loptičky v rade, vyrovnal na 5:5 a v koncovke slávil úspech. Za stavu 6:5 premenil po skvelom bekhendovom obhodení hneď prvý mečbal.

Djokovič pri preberaní víťaznej trofeje žiaril spokojnosťou. "Je to pre mňa veľká česť, že v Londýne môžem prevziať pohár určený pre víťaza Turnaja majstrov. Ja i Roger sme dnes vo finále išli na maximum, nechali sme na kurte všetky sily a diváci videli skvelý tenis. Zápasy proti Rogerovi sú pre mňa vždy veľkou výzvou. Masters je koncoročným vrcholom sezóny, štartujú na ňom iba ôsmi najlepší hráči sveta. Ďakujem fanúšikom i celému môjmu tímu za podporu," povedal Srb vo svojom slávnostnom príhovore.

Federer zložil Djokovičovi poklonu. "Novak podal vo finále vynikajúci výkon, v oboch setoch sa mu podarilo otočiť nepriaznivý vývoj a zaslúžene zvíťazil. Mrzí ma, že sa mi v Londýne nepodarilo zavŕšiť víťazný hetrik, no narazil som dnes na mimoriadne zdatného protivníka. Pevne verím, že na budúci rok sa do Londýna vrátim a budem mať šancu zabojovať o siedmy titul z Masters," povedal Švajčiar, ktorý utrpel v ôsmom finálovom dueli na Turnaji majstrov iba druhú prehru. Prvú mu uštedril v roku 2005 Argentínčan David Nalbandian.