Handzušovi návrat pokazila Nitra

(Autor: TASR)
TASR|16. nov 2012 o 19:43

Piatimi zápasmi pokračovala hokejová extraliga.

BRATISLAVA. V 20. kole hokejovej extraligy vyhral líder zo Zvolena doma nad Žilinou 5:3 aj vďaka jednému gólu novej akvizícii Jaroslava Obšuta.

Po 16 rokoch sa pred domácim publikom v Banskej Bystrici predstavil Michal Handzuš v súboji s Nitrou a zapísal si jednu asistenciu. Bystrica však prehrala 3:4 po samostatných nájazdoch.

Košice dokázali zvíťaziť v Poprade 4:3, Piešťany tesne doma zdolali Skalicu 2:1. Nájazdy rozhodli aj v Trenčíne, kde Martin vyhral 4:3.

HK Poprad - HC Košice 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

Góly: 2. Balán, 9. Buc, 32. Hvila - 7. Jokeľ, 9. Slovák, 22. Novotný, 44. Bulík. Rozhodovali: Fraňo (ČR), Baluška - Bogdaň, Korba, vylúčení: 6:7, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2394 divákov.

Východoslovenské derby sa od úvodného hvizdu nieslo v rýchlom tempe, ktorému nechýbala zaujímavá zápletka s gólovým korením. Poprad sa ujal vedenia už v 2. minúte, keď po nakorčuľovaní spoza brány lišiacky zakončil Balán. Hostia však už o pár minút dvoma gólmi otočili skóre, keď sa v 7. minúte po kombinácii presadil Jokeľ a v 9. minúte trafil do čierneho aj Slovák.

Popradčania však nedopustili spadnutie psychickej deky z náhleho obratu, keď už o 14 sekúnd vyrovnal po strele švihom Buc a začínalo sa odznova. Hráčov hnala neustále dopredu početná divácka kulisa, ktorá odmenila potleskom viacero zaujímavých hokejových akcií.

Do druhej tretiny nahradil Nikkiläho v bránke Popradu Sidor, ktorý zakrátko pustil za chrbát umiestnenú, ale chytateľnú strelu Novotného a Košice sa opäť dostali do vedenia. Tempo hry však postupom času mierne upadlo a duel stratil na plynulosti z dôvodu častých vylúčení a následných konzultácií s rozhodcami. Domáci sa opäť dotiahli na súpera v 32. minúte, keď si pred bránku drzo nakorčuľoval Hvila a chladnokrvne zakončil.

Košičania sa však aj do tretice dostali do vedenia, keď v 44. minúte prestrelil Sidora ponad lapačku z ľavého kruhu Bulík. V nasledujúcich minútach si vypracovali domáci niekoľko gólových príležitostí, ktoré však stroskotali na Hylákovi. Ten zabránil vyrovnať postupne Hvilovi, Šterbákovi, Vandasovi, Saboličovi, Jabrockému a v kľúčových momentoch výrazne podržal svoj tím.

Hylák privádzal do zúfalstva domácich strelcov aj v samom závere, keď dve minúty pred koncom zmaril tutovku Šterbákovi a 23 sekúnd pred koncom nedovolil počas domácej power-play vyrovnať ani Saboličovi. V dramatickom závere hostia svoje víťazstvo po heroickej defenzíve ubránili.

Martin Klempa, asistent trénera Popradu: "Bol to obojstranne kvalitný a rýchly súboj. Chlapcom nemôžem uprieť snahu, bojovali, snažili sa, ale gólová efektivita im viazla."

Milan Staš, tréner Košíc: "Rýchly prvý gól domácich nás nedostal do kolien, ale naopak nás naštartoval k väčšej aktivite, čoho výsledkom bolo naše vedenie. Zlomovým bodom zápasu bola presilovka domácich piatich proti trom, ktorú sme ubránili a vezieme cenné tri body z Popradu."

ŠHK 37 Piešťany - HK 36 Skalica 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Góly: 9. J. Ručkay, 19. Stupka - 44. Školiak. Rozhodovali: Gašparík - Holienka, M. Valach, vylúčení: 6:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2460 divákov.

Domáci začali stretnutie aktívne. Mali možnosť hrať dve presilové hry, nič však nevymysleli a mohli aj inkasovať, keď im ušiel Klejna, ale svoj samostatný únik nepremenil. Prvý gól tak predsa len strelili domáci, keď sa peknou strelou do vinkla Trenčanovej brány trafil Jakub Ručkay.

Skaličania sa snažili vyrovnať, ale Kutálek netrafil odkrytú bránku v presilovej hre. V záverečných sekundách prvej časti využil zaváhanie skalickej obrany v strednom pásme Stupka, ktorý si zobral puk, prekorčuľoval obrancov a nedal Trenčanovi šancu.

V druhej časti mohol zvýšiť Peško, ale z dobrej pozície strieľal nad bránu. Hostia si potom vytvorili veľký tlak, zvierali domácich v obrannom pásme, ale ich šance skončili na domácom brankárovi. Z tohto tlaku plynuli aj chyby.

Skalickej obrane ušiel aj Henrich Ručkay, v samostatnom nájazde trafil iba hornú tyč. O pár sekúnd sa v podobnej šanci ocitol aj jeho brat Jakub, ten bol faulovaný, ale nariadené trestné strieľanie nepremenil. V tretej časti sa podarilo hosťom znížiť, keď Školiak dorážal Preisingerovu strelu v presilovke, hostia potom prebrali iniciatívu a boli aktívnejší.

Vo veľkých šanciach neuspel Bezúch, ani Holovič a v záverečných minútach ani Ďatelinka. Domácim sa tak podarilo ubrániť svoj náskok a vybojovali si tri body.

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Dnes sme chceli hrať útočný hokej a dobre korčuľovať, čo sa nám ešte v prvej tretine darilo a dali sme dva góly. Od druhej tretiny sme zápas ale vypustili, súper nás zatlačil a len vďaka výbornému brankárovi Tomekovi sa nám dnes podarilo zvíťaziť."

Martin Pešout, tréner Skalice: "Dnes sme boli lepším mužstvom. Tvorili sme hru, ale keď nedáme góly z takého množstva šancí a keď navyše domácim zachytá brankár, tak nemôžeme zvíťaziť."

HKM Zvolen - MsHK DOXXbet Žilina 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Góly: 46., 59. L. Jurík, 12. Brabenec, 29. Obšut, 38. Chovan - 22. Krajči, 48. Škoda, 52. Brcko. Rozhodovali: Jura - Smerek, P. Korba, vylúčení: 4:5, navyše: Lažo 10 minút za nešportové správanie, Jass (obaja Žilina) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, striedania: od 30. minúty Pokovič, od 35. Pichnarčík (obaja Zvolen), 2011 divákov.

Prvá tretina veľa vzruchu nepriniesla, hoci strelecky aktívnejší boli domáci, ktorí viackrát ohrozili Johanesa v bránke hostí. Hostia sa pred Šimka dostávali len sporadicky, no v 6. minúte Valášek z nenápadnej akcie nastrelil žrď. Gólová radosť na domácej strane prepukla v 12. minúte, keď po rýchlej výmene puku medzi Výborným, Podkonickým, Brabencom, posledne menovaný pretlačil puk do siete.

V závere tretiny mali hostia možnosť hrať presilovú hru o dvoch hráčov takmer dve minúty, no absolútne nič z nej nevyťažili. Žilinčanom však vyšiel vstup do druhého dejstva, keď v 22. minúte využili presilovú hru. Strelu Rúfusa jemne tečoval Jass, brankár Šimko puk vyrazil pred voľného Krajčiho a ten bez problémov trafil prázdnu bránku.

Hostia mierne ožili a v 25. minúte mohli ísť do vedenia, Lažov sólový únik však pohotovo hokejkou zneškodnil Šimko. Hosťujúci útočník od zúrivosti zlomil vlastnú hokejku a inkasoval osobný 10-minútový trest za nešportové správanie. V ďalšom dejstve prebrali taktovku domáci hokejisti, ktorí sa v 29. minúte ujali vedenia. V početnej výhode sa strelou švihom z pravého kruhu presadila nová posila HKM Jaroslav Obšut.

Domáci mohli vyťažiť aj z ďalšej presilovky, v 31. minúte však veľkú príležitosť nevyužil kapitán Lukáš Jurík, ktorý netrafil prázdnu bránku. V 34. minúte na seba opäť upozornil Obšut, keď svojou povestnou delovkou od modrej čiary trafil pravú žrď žilinskej bránky.

Domáci sa do dvojgólového vedenia dostali ešte v druhej tretine. V 38. minúte síce Lukáš Jurík nevyužil ďalšiu svoju príležitosť, no vzápätí nezištnou prihrávkou ponúkol gól Michalovi Chovanovi, ktorý zvýšil na 3:1. Zaujímavý hokej priniesla aj tretia tretina. Domáci sa dostali do trojgólového vedenia v 46. minúte, kedy pekne zakombinoval opäť druhý zvolenský útok.

Tentokrát sa peknou prihrávkou prezentoval Michal Chovan a gólovo sa presadil Lukáš Jurík. Hostia však vzápätí odpovedali. V 48. minúte sa v presilovke presadil Škoda, ktorý úspešne zakončil peknú kombináciu s Vargom a Rúfusom. Žilinčania ožili a začali čoraz viac podkurovať domácemu brankárovi, ktorý svoj tím niekoľkokrát podržal.

V 52. minúte v týchto chvíľach ležérne hrajúci domáci však opäť pykali, potrestal ich Brcko, ktorý medzi kruhmi našiel Krajčiho. Hosťujúci tím v snahe vyrovnať vsadil všetko na útočnú kartu, čo sa mu však nakoniec nevyplatilo. V 59. minúte domáce rady upokojil kapitán Lukáš Jurík, ktorý po úniku s Michalom Chovanom a jeho asistencii stanovil konečný výsledok na 5:3.

Peter Mikula (tréner Zvolena): "Chcem sa poďakovať hráčom s tromi zápasmi po sebe sme sa okrem Zábojníkovho memoriálu ešte nestretli. Žilina cítila šancu, z našej strany to bolo najmä o vôli. V závere sme súperovi sami ponúkli možnosť na zvrat, ale skúsenosťou starších hráčov sme dokázali rozhodnúť zápas v náš prospech."

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Chceli sme prekvapiť. Predsa len, domáci mali v nohách o zápas viac. Prvé dve tretiny neboli z našej strany dobré, k čomu prispela aj naša nedisciplinovanosť. V tretej časti sme ožili, najmä prvých päť minút bolo z našej strany veľmi dobrých a utvorili sme si niekoľko šancí. Dokázali sme sa na súpera dotiahnuť, v závere sme však prišli o nádej na body po hrubej individuálnej chybe."

Dukla Trenčín - MHC Mountfield 3:4 pp a sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 20. Sojčík, 40. Marosz, 45. Gašparovič - 12., 48. Markovič, 27. Beran, rozhodujúci samostatný nájazd premenil Važan. Rozhodovali: Lauff - Gavalier, Jobbágy, vylúčení: 8:10, navyše: 32. Pardavý (Trenčín) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, 1520 divákov.

V úvodnej tretine sa hostia pri presilovkách lepšie rozohrali a v jednej z troch sa Markovičom ujali vedenia. Dukla hrala tiež tri presilovky, jednu dokonca pár sekúnd o dvoch hráčov, ale s vyrovnaním neuspela. To sa jej podarilo šťastným gólom Sojčíka pätnásť sekúnd pred koncom tretiny, čo si ešte overil hlavný rozhodca, či gól nebol dosiahnutý vysokou hokejkou.

Hostia sa v 27. minúte znova ujali vedenia a ďalšie šance mali, keď Pardavý za faul lakťom dostal päťminútový osobný trest do konca stretnutia. Dukla oslabenie prečkala a po návrate náhradníka za potrestaného Pardavého mala šance na vyrovnanie.

Po návrate Petrušku, ktorý bol vzápätí vylúčený, Marosz spracoval prihrávku od domáceho brankára a v poslednej minúte tretiny vyrovnal. Druhá tretina sa niesla v osobných súbojoch, keď na oboch stranách bolo vylúčených po štyroch hráčov.

Tretiu časť začala hrať Dukla v presilovke. Nasťahovala sa pred Šúreka, ale neuspela. Martin v obrannej hre pokračoval a v 45. minúte si vynútil neúmyselnú prestávku zranením jedného hráča. Po otvorení hry ušiel v pravom krídle Gašparovič a po chybe brankára Šúreka dostal Martin do vedenia.

Hostia sa nevzdávali a v oslabení vyrovnali. Keďže sa už nič podstatné do konca riadneho hracieho času neudialo, hralo sa bezgólové predĺženie a o víťazovi napokon rozhodol až úspešný samostatný nájazd hosťujúceho Važana.

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Toto stretnutie bol boj o šesť bodov. Náš dobrý výkon z úvodu stretnutia bol utlmený našou päťminútovou presilovkou. Zachránil nás nakoniec tretí gól, ktorým sme vyrovnali hru v oslabení. Chlapcom ďakujem za bojovný výkon."

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "Bolo to stretnutie o šesť bodov a boli sme nervóznejší ako súper. Vo výkone sme sa mohli chytiť pri presilovke na päť minút. Dostali sme sa nakoniec do vedenia, ale chybou obrany pri presilovej hre v tretej časti sa o stretnutí rozhodlo až v nájazdoch. Získali sme body, ktoré sme nečakali."

HCď05 B. Bystrica - HK Nitra 3:4 sn (0:1, 1:1, 2:1, -0:0, 0:1)

Góly: 31. Hudec, 45. Ján Sýkora z tr. strieľania, 57. Heizer - 1. a 37. Hamrák, 60. König, rozh. sam. nájazd Hamrák. Rozhodcovia Müllner - P. Šefčík, M. Junek, vylúčení 6:10, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 2054 divákov.

Na Nitru a aj na Michala Handzuša sa prišlli banskobystrickí diváci pozrieť v úctyhodnom počte, no dianie na ľade ich príliš nenadchlo. Možno tak dramatickosťou, pretože obe mužstvá sa ťahali ďza prstyď, gólov veľa nepadlo a nikto nevyčnieval.

Nitranov povzbudil rýchly gól už po 45 sekundách, Hamrák stihol doklepnúť vyrazenú strelu Ordzovenského a schladil tak úvodný elán domácich. Veľa súvislých akcií sa nerodilo, možnosti vznikali viac náhodne ako vypracovane. Bystričanov mohli v pramále šancí mrzieť dve tesne pred prestávkou, keď Hudec dvakrát po takmer identických kombináciách netrafil zblízka bránku.

Vynahradil si to však v 31. min, od modrej prihrávkovo vystrelil a keďže Valent mal dokonale zakrytý výhľad, puk skončil v sieti pod žŕdkou. Radosť hostí však dlho nevydržala, v 32. min ešte Češík na bránkovej čiare stihol vykopnúť puk po strele Vosátka, no v 37. min presne k žŕdke zamieril Hamrák a Nitrania sa radovali druhýkrát.

Do tretej tretiny vstúpili hostia s presilovkou o dvoch hráčov a keďže onedlho putoval na trestnú lavicu aj Kubka, odohrali ju bez efektu až dve minúty. Akoby nabili domácim ostrými, v 45. min Rais fauloval Jána Sýkoru a trestné strieľanie svojím typickým ekvilibristickým spôsobom Sýkora aj premenil. V 50. min spálil v oslabení nitriansky Rais tutovku a Dzubina mohol byť na svoj zákrok oprávnene hrdý.

Časté vylúčenia uberali na silách Nitrania mohli na ne doplatiť, v 53. min mal gól na hokejke Heizer, a potom rozhodcovia neuznali gól Lukacevica a ako dôvod určili hráča v bránkovisku. Na druhej strane po veľkom sóle mohol v oslabení vyniknúť Tománek, ak by trafil bránku. Rozhodnutie padlo v 57. min, Tománek stratil zbytočne puk na červenej a po spoloupráci s Jánom Sýkorom presne zamieril do siete Heizer.

Presne 103 sekúnd pred koncom sa začala power play hostí a priniesla ovocie, najskôr König trafil žŕdku a opakovane znovu od modrej 50 sekúnd pred klaksónom už vyrovnal. V predĺžení najskôr pohrozil Hamrák, po ňom Tománek, v poslednej sekunde trafil Sýkora žŕdku, až napokon museli tajničku rozlúštiť samostatné nájazdy, konkrétne hosťujúci Hamrák.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Zaspali sme v úvode, potom sa zobudili, mali aj svetlé stránky. Dôležité bolo, že sme sa ubránili oslabeniu o dvoch hráčov na začiatku tretej tretiny, zvrátili sme výsledok, no súper pro power play vyrovnal, to by sa nemalo stávať. Šance na tri body boli na oboch stranách, škoda, hrali sme proti dobrému súperovi, bod je síce dobrý, no máli sa mi."

Antonín Stavjaňa, kouč Nitry: "Svalové zranenie Stümpela sa tiahne dlhší čas, aj sa mu obnovilo, nechceme to urýchliť, preto nenastúpil. Trojgólového Hamráka som neposlal k novinárom, lebo mám také skúsenosti, že po rozhovore v ďalšom zápase hráč nezahrá to, čo by mal, je to poverčivosť. Spokojnosť s dvoma bodmi tu je, s herným prejavom však nie. Rýchlo sme viedli, no mali potom veľký rešpekt, symbolicky sme strieľali a veľmi ma nahnevala presilovka piatich na troch. Hráči ju odohrali bez väčšieho nasadenia, našťastie sme v power play vyrovnali."

Michal Handzuš, posila B. Bystrice: "Škoda, dostať gól v závere mrzí. Šťastie mali oni, aj my, urobili sme niekoľko chýb, určite strata bodov hnevá. Ja som sa cítil lepšie ako v Žiline, aj keď som sa dosť unavil a v závere ťahal nohy za sebou. Oslabenia a presilovky nás nútili na ľad, bolo to dosť rozkúskované. Naša formácia si vypracovala aj veľmi dobré kombinácie, najmä v prvej tretine. Inak doma som sa cítil špeciálne, spomienky ma vrátili do detstva, keď som tu vyrastal. Pociťoval som nervozitu pred divákmi, známymi, nechcel som ich sklamať, zápas ma však bavil, aj keď to ešte nebolo ono."