Bystrica aj s Handzušom dostala v Martine debakel 1:7

Hokejová extraliga pokračovala v nedeľu 21. kolom.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Líder hokejovej extraligy Zvolen si v nedeľňajšom zápase 21. kola poradil doma s Popradom 7:3, keď sa piatimi gólmi blysol Kamil Brabenec a pridal aj asistenciu.

Štyri body (1+3) si pripísal Žigmund Pálffy, jeho Skalica ale napokon podľahla Trenčínu 4:5 po nájazdoch. Košice doma zdolali Piešťany 3:1 a Nitra v dramatickom dueli zabodovala naplno proti Žiline. Nečakaný "výprask" 1:7 utrpela Banská Bystrica v Martine.

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 14. Novotný, 26. Matúš Chovan, 60. Jenčík - 36. Melichárek. Rozhodovali: Fraňo, D. Konc - M. Korba, P. Korba, vylúčení: 3:5, navyše: Jánoš (Piešťany) 10. minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, divákov.

Úvod stretnutia nepriniesol atraktívny hokej a prvá šanca prišla až v 5. minúte, keď Tomek zlikvidoval zakončenie Košičana Novotného. Vzápätí to skúšal strelou spoza obrancu i Richard Huna, brankár hostí však opäť pohotovo zasiahol. Na opačnej strane to skúšali o dve minúty neskôr Nemec a po ňom i Melichárek, no Hylák podržal svoj tím.

Od trinástej minúty hrali "oceliari" presilovú hru o jedného hráča a v 14. minúte ju využil Novotný, ktorý vymietol ľavý horný roh Tomekovej bránky - 1:0. Piešťany mohli odpovedať v 16. minúte rovnako v početnej výhode, Urbanovu strelu od modrej čiary však Hylák kryl. O minútu neskôr si poradil i so streleckým pokusom Drgoňa.

Hostia zvýšili na začiatku druhej tretiny útočnú aktivitu a v 25. minúte bol blízko k vyrovnaniu Melichárek, ktorý z tesnej blízkosti poslal puk iba vedľa košickej bránky. Zahrmelo však na druhej strane, Matúš Chovan sa dostal k puku v strednom pásme a vymietol ľavý horný roh hosťujúcej bránky - 2:0. V 28. minúte mohli znížiť na rozdiel gólu Saliji i Otčenáš, no Hylák vytiahol dva pekné zákroky.

Hostia pokračovali v ofenzívnej aktivite a v polovici stretnutia napriahol od modrej čiary Kolník, Hylák aj so šťastím poslal puk mimo svoju bránku. Piešťany sa gólu dočkali v 36. minúte, keď na konci peknej kombinačnej akcie bol Melichárek - 2:1. Minútu pred koncom druhej dvadsaťminútovky zahodil obrovskú šancu na vyrovnanie obranca Filip, ktorý v ideálnej šanci netrafil priestor košickej bránky.

Na začiatku záverečného dejstva mal gól na hokejke hosťujúci Jakub Ručkay, no trafil iba konštrukciu domácej bránky. V 45. minúte to zahučalo v hľadisku Steel arény po zakončení Deyla, stav sa ale nezmenil. Obidve mužstvá predovšetkým bránili a vyrážali do rýchlych kontier, po ktorých sa snažili skórovať.

Košičania zvýšili dôraz v osobných súbojoch a napádali súpera už v jeho obrannom pásme, s cieľom narúšať jeho plynulú rozohrávku. V 57. minúte mohol zvýšiť vedenie domácich Jokeľ a hneď po ňom i Pašek, ale Tomek podržal hosťujúce družstvo. V závere hostia odvolali brankára, no inkasovali ešte raz po technickom góle Jenčíka - 3:1. Obranca hostí totiž hodil hokejku do jazdy smeru puku, ktorý putoval do osamotenej bránky.

Milan Staš, tréner Košíc: "Bol to náročný zápas po taktickej i psychickej stránke. Doma potrebujeme vyhrávať a všetko sme tomu podriadili i keď hokejová krása bola trochu v úzadí. Podali sme tímový výkon podložený výbornou hrou brankára Hyláka a splnili sme trojbodový cieľ. Som veľmi rád, že mi vyšla premiéra na domácom štadióne."

Milan Klement, tréner Piešťan: "Prehra samozrejme mrzí, ale ak sa pozrieme na prvý duel v Košiciach, tak to z našej strany nebolo zlé. Prehrávali sme 0:2 a podarilo sa nám znížiť na rozdiel jedného gólu. Myslím si, že to bol zaujímavý zápas až do konca. Žiaľ, prehrali sme."

HK Nitra - MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Góly: 10. Jokila, 12. Pupák, 28. Tománek, 32. Nádašdi - 27. Troliga, 40. Harant, 47. Škoda. Rozhodovali: Goga - Kacej, Návratek, vylúčení: 8:8, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, 2359 divákov.

Nitra nastúpila bez zraneného Stümpela, Žilina už bez Laža. Vedenia v stretnutí sa ujali v 10. minúte domáci hráči, keď Chrenko naznačil strelu, no poslal prudkú prihrávku Jokilovi a ten z ostrého uhla trafil odkrytú časť Johanesovej brány.

O dve minúty už viedli Nitrania 2:0, Miroslav Pupák v obkľúčení "vlkov" skúsil strelu švihom spoza obrancu a puk skončil v bráne Žiliny. Tri minúty pred prvou sirénou mohol zvýšiť kapitán Nitry Kováčik, no jeho bekhendové zakončenie v nájazde presné nebolo.

V 7. minúte druhej časti stretnutia sa podarilo hosťom znížiť v presilovke, keď Tomáš Troliga tečoval puk pred Valentom po strele Haranta. O minútu bol v oslabení faulovaný pred bránou hostí domáci krídelník Roman Tománek a nariadené trestné strieľanie využil efektným blafákom - 3:1.

Štvrtý gól pridala Nitra v presilovke v 32. minúte, keď Chrenko vrátil puk Tomášovi Nádašdimu, ktorý prestrelil Johanesa. V poslednej sekunde druhej tretiny po strele Troligu doklepol puk do brány Nitry Harant - 4:2.

Hostia zacítili šancu a v 47. minúte nahodil Rúfus od modrej čiary puk na Valenta, ten ho nezachytil a nekrytý Škoda zblízka znížil na rozdiel gólu - 4:3. V závere hostia tlačili, odvolali brankára, no ani to im napokon k bodom nepomohlo.

HKM Zvolen - HK Poprad 7:3 (2:0, 3:2, 2:1)

Góly: 7. P. Zuzin, 12. Podkonický, 28. L. Jurík, 32., 38., 47., 56. Brabenec - 37. Vandas, 39. Hvila, 53. Gríger. Rozhodovali: Bachúrik - Kalina, Smrek, vylúčení: 5:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, striedanie: 32. Sedlačko za Sidora (Poprad), 2381 divákov.

Prvá tretina sa odohrávala pod kontrolou domácich. Vytvorili si niekoľko príležitostí a v 7. minúte po strele Brabenca od modrej doráža do brány Petr Zuzin. V 12. minúte mali veľkú príležitosť Popradčania, keď Balán vystrelil na bránu Šimka, ktorý opečiatkoval obe žŕdky bránky Zvolena, videorozhodca gól neuznal. Hneď nato Podkonický strelou spomedzi kruhov prekonal brankára Popradu a to bol konečný výsledok prvej tretiny.

V druhej časti domáci kontrolovali hru. Pri vylúčení Pokoviča v 20. minúte mali Popradčania veľkú príležitosť, no Klouda ju nevyužil. V 28. minúte dostal ideálnu prihrávku od Výborného Lukáš Jurík a ten sám bezpečne pri nájazde prekonal Sidora.

V 30. minúte Ťavoda fauloval prenikajúceho popradského hráča Paločka. Rozhodca nariadil trestné strieľanie, no Paločka Šimko vychytal. V 32. minúte skvele rozohral svoju akciu prvý útok Zvolena a Brabenec strieľa štvrtý gól po nezištnej prihrávke od Podkonického.

Po tomto obdržanom góle Sidor opustil bránu Popradu a nahradil ho Sedlačko. V 37. minúte Poprad dal svoj prvý gól, útočnú akciu zakončil Vandas. V 38. minúte Brabenec spomezi kruhov aj za prispenia brankára Sedlačka dáva piaty gól domácich. Šesť sekúnd pred koncom tretiny pri presilovej hre Hvila znížil na 5:2 za asistencie Kloudu.

Tretia časť začala útočnou hrou domácich, ktorí si nechceli nechať vziať víťazstvo v dobre rozohranom stretnutí. V 47. minúte Ťavoda prudko vystrelil od modrej puk pred seba vytlačil Sedlačko, puk do brány napokon dorazil Brabenec.

V 53. minúte rozohrali peknú akciu Popradčania Paločko a Homa a akciu zakončil gólom Gríger. Zvolenčania sa však nevzdávali a v 56. minúte po strele Petra Zuzina Brabenec tečoval a upravil na konečných 7:3, bol to jeho štvrtý gól v stretnutí.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Ťažko sme sa rozbiehali, rozhodli výkony brankárov. Dnes zabral prvý útok a svojou efektívnosťou rozhodol stretnutie v náš prospech."

Jozef Škrak, tréner Popradu: "Do zápasu sme vstúpili dobre, vytvorili sme si šance, ktoré sme nepremenili. Naopak domáci dostali príležitosť po našej chybe a takto strelili svoj prvý i druhý gól, čo ich postavilo na nohy. Plne sa ukázalo, aký je pre nás dôležitý chýbajúci brankár Tommi Nikkilä. Štyri góly, ktoré sme dostali boli z kategórie lacných."

MHC Mountfield - HCď05 Banská Bystrica 7:1 (3:0, 3:1, 1:0)

Góly: 2. a 12. Vartovník, 7. Fadrný, 24. a 28. Markovič, 31. Petruška, 49. Važan - 35. Petro. Rozhodovali: T. Orolin - Gajan, V. Snášel, vylúčení: 7:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:0, striedania: od 24. do 31. Košarišťan za Dzubinu, 2200 divákov.

Domáci, posmelení dvoma víťazstvami v predchádzajúcich kolách, začali tento duel výborne. Od 38. sekundy hrali síce v oslabení, ale po chybe hráčov spod Urpína Murček prihral Vartovníkovi a ten sa nemýlil - 1:0. Hral sa rýchly hokej, domáci sa prekonávali a boli mimoriadne efektívni.

V 7. minúte po akcii Miklošovica a Petrušku zvýšil Fadrný. Tréner Országh si potom zobral oddychový čas. Domáci sa ubránili štvorminútovej presilovke hostí o 1 hráča, keď ich párkrát podržal Šúrek. V 12. minúte martinskí hokejisti využili zlé striedanie hostí - Fardný z pravého krídla dobre vystrelil, Dzubina len vyrazil a Vartovník pridal svoj druhý gól - 3:0.

Aj úvod 2. tretiny sa domácim vydaril a Markovič bombou do ľavého vinkla strelil 4. gól Mountfieldu. Do banskobystrickej brány potom namiesto Dzubinu nastúpil junior Košarišťan. V 28. minúte sa domáci tešili už piatykrát, keď Markovič vystihol zlú prihrávku Košarišťana, obišiel bránku a puk zasunul za chrbát brankára.

V 30. minúte mohol Lukačevič znížiť, ale Šurek bol proti. Z protiútoku Petruška prestrelil Košarišťana a do brány hostí sa opäť vrátil Dzubina. Až v 35. minúte boli úspešní aj hostia, keď znížil Petro. V 39. minúte mohol zvýšiť Lažan, ale samostatný nájazd mu Dzubina chytil.

Aj 3. tretina sa hrala pod taktovkou domácich. Tí často podkurovali pred Dzubinom, presadil sa však už len Važan v 49. minúte z presilovky na 4:3. Hosťom nič nevychádzalo a výborný Šurek si poradil so všetkými ich streleckými pokusmi. A tak sa v Martine nakoniec zrodilo nečakane vysoké víťazstvo Mountfieldu.

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "Začiatok bol ako z rozprávky. Hráčov som pochválil za prístup k zápasu. Pomohli nám ubránené presilovky súpera i strelené góly v úvode. Vychádzali nám také herné činnosti, ktoré od hráčov vyžadujeme od začiatku extraligy. Dnes to všetko do seba zapadlo."

Vladimír Országh, tréner Bystrice: "Gratulujem domácim k víťazstvu. Mali dnes všetko, čo nám chýbalo - agresivitu, pohyb, tlačenie sa do bránky. Som absolútne sklamaný naším výkonom, prepadli sme vo všetkých činnostiach od prvého po posledného hráča. Za takýto výkon sa chcem ospravedlniť našim fanúšikom, ktorí merali cestu do Martina."

HK 36 Skalica - Dukla Trenčín 4:5 pp a sn (0:1, 2:1, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 33. Preisinger, 37. Školiak, 43. Kutálek, 51. Pálffy - 16. Poznik, 24. a 59. Pardavý, 42. Marosz, rozh. nájazd Marosz. Rozhodovali: Kubuš - Brath a Ševčík, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 1609 divákov.

V úvode sa hralo vo vlažnom tempe a miernu prevanu mali hostia, ktorým sa však nepodarilo zúžitkovať presilovku. Potom sa Skaličania dostali trochu do tempa, tiež v presilovej hre. Ale prišla 16. minúta a po peknej kombinácii Poznik dostal hostí do vedenia.

V 2. tretine domáci pokračovali v ospalom tempe, čo využil Pardavý a švihom prekonal Kotvana v bránke domácich. V nasledujúcich minútach Skaličania slabo korčuľovali, mali nepresné prihrávky a nemohli sa presadiť. Do útoku zavelil až Pálffy, keď zapracoval za bránou a Preisinger znížil na 1:2.

Vzápútí Školiak, znovu po Pálffyho prihrávke, vyrovnal. Pálffy mohol na konci tretiny stav otočiť, keď sa sám ocitol pred brankárom, ale Škrečko chytil. Na začiatku 3. tretiny prišla presilovka domácich a padli dva góly.

Najskôr do siete domáceho Kotvana z hokejky Marosza a vzápätí vyrovnávajúci Kutálkov po ukážkovej prihrávke Pálffyho. Hra sa zrýchlila, Pálffy v 51. minúte potiahol puk a dostal domácich do vedenia. V úplnom závere zo skrumáže pred bránkou Kotvana Pardavý opäť vyrovnal a zápas sa predlžoval. Keďže v predĺžení gól nepadol, rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch, v ktorých boli šťastnejší hostia.

Svatopluk Kosík, tréner Skalice: "Po prehratej prvej tretine sme na tom boli zle. Obrat nastal v druhej časti hry. Dostali sme sa do vedenia, žiaľ, nedokázali sme ho udržať. No a v závere samostatné nájazdy sú o lotérii. Strelili sme menej gólov, a tak súper vyhral. Škoda toho, na našej strane bolo veľa nepremenených šancí."

Robert Kaláber, tréner Trenčína: "Zápas by sa dal rozdeliť na dve polovice. V prvej sme išli dobre. Potom sme urobili niekoľko chýb, súper znížil a v poslednej minúte sa nám podarilo šťastným gólom vyrovnať. Teší nás, že sme tento zápas vyhrali."