Súboj medzi Handzušom a Pálffym vyhral Banskobystričan

TASR|20. nov 2012 o 20:02

Z piatich zápasov hokejovej extraligy vyhrali domáci štyri.

BRATISLAVA. Líder slovenskej najvyššej hokejovej súťaže HKM Zvolen nezaváhal ani v 22. kole, keďd si všetky body odniesol z ľadu nováčika ŠHK 37 Piešťany po výhre 3:0.

Zvolenu na čele tabuľky zostal 17-bodový náskok, pretože rovnako aj druhá Nitra dosiahla triumf - a rovnako na nulu - na vlastnom klzisku s Martinom (2:0).

Po dvoch výsledkových nezdaroch zaznamenali výhru aj banskobystrickí hokejisti, ktorí si poradili s Skalicou 5:2.

Divoká prestrelka v Žiline mala lepšie rozuzlenie pre domácich hokejistov, ktorý zápas s Popradom vyhrali 7:5, pričom štyri presné zásahy do siete "východniarov" dosiahol žilinský útočník Vladimír Škoda. Zlepšené výkony Košičanov pocítili aj Trenčania, odchádzajúci zo Steel Arény po prehre 2:3.

MsHK DOXXbet Žilina - HK Poprad 7:5 (1:2, 5:1, 1:2)

Góly: 6. Škoda, 24. Škoda, 32. Sýkora, 33. Ďuriš, 33. Drevenák, 40. Škoda, 60. Škoda - 12. Koskinen, 14. Klouda, 34. Jabrocký, 47. Jabrocký, 49. Vandas. Rozhodovali: Jonák - Návratek, P. Tvrdoň, vylúčenia: 7:4, navyše: Troliga 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku - Kovačevič 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:1, striedania: 41. Sidor za Nikkiläho (Poprad), 1054 divákov

Posledná Žilina vstúpila do zápasu aktívne. Krajči presnou prihrávkou našiel Ďuriša, ale brankár Nikkilä jeho tvrdý pokus zlikvidoval. V 6. minúte sa už domáci tešili, keď vyhodený puk zachytil Škoda a prestrelil fínskeho gólmana. Popradčania odpovedali v polovici tretiny vo vlastnom oslabení. Tomas našiel Koskinena a ten aj v páde prekonal Johanesa.

Na konci 14. minúty kapituloval žilinský gólman druhýkrát, keď Klouda dorážal vyrazený puk po Hvilovom zakončení už do odkrytej brány. 68 sekúnd pred sirénou hákoval Jabrocký Krajčiho a rozhodca nariadil trestné strieľanie. Nikkilä však blafák žilinského útočníka zneškodnil.

Čo nevyšlo na konci úvodnej časti Krajčimu, vyšlo na začiatku prostrednej opäť Škodovi. Český legionár zužitkoval nahrávku Rúfusa a vyrovnal. Žilinčania boli aktívnejší aj v ďalšom priebehu. Neuveriteľnú gólovú kanonádu spustili v druhej polovici duelu, keď v priebehu 109 sekúnd trikrát prekonali Nikkiläho. Najskôr Tomáš Sýkora premenil trestné strieľanie, hneď na to sa presadili aj Ďuriš a Drevenák.

Popradčania sa však zlomiť nenechali, 39 sekúnd po Drevenákovom presnom zásahu skorigoval stav stretnutia na 5:3 Jabrocký. Pred koncom druhého dejstva ale išli vlci znovu do vedenia o tri góly. Drevenák našiel Škodu a ten zavŕšil hetrik.

Do tretej tretiny vstúpili Podtatranci s veľkou snahou s výsledkom niečo urobiť. Vandas sa ešte nepresadil, ale Jabrocký už bekhendom poslal puk za Johanesa. V 49. minúte si po Vandasovom nahodení Harant nešťastne zrazil puk do vlastnej brány a Poprad prehrával už len o jediný gól.

Vyrovnať mohol najmä Tomas, oba jeho pokusy však Johanes zlikvidoval. Všetky tri body tak napokon ostali v Žiline, keď do prázdnej brány upravil stav na konečných 7:5 štvrtým gólom v stretnutí Škoda.

HK Nitra - MHC Mountfield Martin 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 13. Tománek, 26. Tománek. Rozhodovali: Müllner - Výleta, Zvrškovec, vylúčení: 3:3, navyše: Bača 5+DKZ za napadnutie, Tománek 10 min za nešportové správanie (obaja Nitra), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1846 divákov.

Prvú šancu v zápase mali hostia, keď po Nádašdiho zaváhaní išiel do nájazdu Beran, no Valent jeho blafák zneškodnil. Na opačnej strane sa ocitol vo výbornej pozícii Bača, no zaváhal. Trinásta minúta bola pre domácich šťastná, keď Vosátko posunul puk Romanovi Tománkovi, na ktorého tečovanú strelu brankár Šúrek nestihol zareagovať.

V šiestej minúte druhej tretiny Nitra zvýšila vedenie a opäť sa presadil Roman Tománek, keď si nakorčuľoval na prihrávku od Segľu spoza bránky a bez prípravy namieril presne. V 34. minúte musel odísť predčasne pod sprchy Bača, ktorý tvrdým zákrokom poslal Martinčana Markoviča na ľad. V závere druhej tretiny mohol zvýšiť vedenie Nitry Segľa, no nepremenil trestné strieľanie.

V tretej časti stretnutia sa pritvrdilo, niekoľkokrát bola prerušená hra, domáci Tománek inkasoval 10 minút za nešportové správanie. V závere si vzal oddychový čas tréner hostí Pukalovič, Martin to skúšal aj odvolaním brankára, no výsledok 2:0 sa už nezmenil.

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Hráčov som upozorňoval, že to bude ťažký zápas, ale pokiaľ budú hrať pozorne v defenzíve, sme schopní uspieť na nízke skóre, napokon sa nám podarilo dvakrát skórovať, hosťom nie."

Róbert Pukalovič, tréner Martina: "Chceli sme uchmatnúť nejaký bod, no dnes rozhodla okrem toho, že sme neskórovali, aj skúsenosť nitrianskych hráčov, ktorí viac držali puk, naopak, my sme sa ho často zbavovali."

HCď05 B. Bystrica - HK 36 Skalica 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Góly: 11. a 47. Lukacevic, 24. Bambúch, 42. Lunter, 55. Ján Sýkora - 18. Pálffy, 40. Kutálek. Rozhodcovia Lokšík - Gavalier, Tornay, vylúčení 6:5, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 1525 divákov.

Domáci prežívali jeden zo svojich šťastnejších dní, aspoň čo sa týkalo priebežného stavu po dvoch tretinách. Nebyť hrubej chyby Kubku 51 sekúnd pred klaksónom, mohli si v šatni dopriať aj radosť. Skaličania od úvodnej sekundy pôsobili živšie, hrali priamočiarejšie, vyhrávali väčšinu súbojov a mali aj viac streleckých príležitostí.

Domáci im však elán aspoň na chvíľu dvakrát schladili. V 11. min ušiel Lukacevic a po samostatnom nájade si strelil svoj premiérový extraligový gól. Skaličania si najskôr po strele Baráka vyskúšali ako zvoní žŕdka a o pár sekúnd neskôr po projektile Vyrúbalíka zrovnal skóre po dorážke Pálffy.

Aj v druhej tretine, priebehom podobnej, išli domáci do vedenia, skôr náhodou, keď Bambúchov typicky nahodený puk od modrej skončil v 24. min za chrbtom húštiny tiel i brankára Trenčana. Ak by si tesný náskok ďbaraniď ustrážili, mohli v tretej tretine viac rozvinúť stratégiu, no 51 sekúnd pred koncom druhej dvadsaťminútovky pykali za príliš bojazlivú hru.

Umožnili Skaličanom občas rozkrútiť kolotoč a keď Kubka nahral počas hry štyroch na štyroch rovno na hokejku Kutálka, to už bolo priveľa, jeho strela príklepom prenikla do bránky a takmer roztrhla sieť bránky Slipčenka. V úvode tretej tretiny sa postaral už o tretie vedenie domácich v zápase Lunter, samostatnú akciu zakončil v 42. min nádherne a opäť odhalil okienko hostí v obrane.

Otázne bolo, či nájdu v sebe Skaličania sily do tretice vyrovnať a čoskoro aj mohli, Stieler zakončoval v 43. min podobne ako pri góle Lunter, Slipčenko však bol namieste. Lukacevic sa stal napokon hrdinom zápasu, v presilovke pohotovo z uhla zvýšil a rozdiel dvoch gólov už veštil, že ďbaranomď sa prvýkrát podarí v tejto sezóne nad Skaličanmi vyhrať.

V 55. min vypili kalich horkosti Skaličania až do dna a Ján Sýkora sa po úniku presnej strele napil už definitívne z víťazného dvojdecáka. V 55. min sa ponúkla ešte pre Bystričanov dvojminútová presilovka o dvoch hráčov, chýbalo však už väčšie úsilie.

Miroslav Chudý, asistent trénera B. Bystrice: "Skalica dominovala na ľade, nás držal v hre dve tretiny Slipčenko. V tretej nám vyšli brejky, strelili tri góly. Bojovali sme, no Skalica bola hokejovejšia, my sme víťazstvo vydreli, body sú pre nás veľmi cenné."

Martin Pešout, kouč Skalice: "Ťažko sa mi hovorí, každý videl, že zápas sme robili my, zatlačili domácich, bohužiaľ naša nedôrazná koncovka a brejky domácich spôsobili, že výsledok je v podstate opačný ako mal byť. Naša slabina je v produktivite, v koncovke hráčov, ak ju zlepšíme, tak budú výsledky lepšie. Hráčom ťažko dnes niečo vyčítať, vyprodukovali sme zo 40 striel a keď domácim to padalo z každej druhej, je to frustrujúce."

HC Košice - Dukla Trenčín 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 17. Róbert Huna, 32. Matúš Chovan, 51. Mlynarovič - 16. Klíma, 43. Poznik. Rozhodovali: J. Konc - Bogdaň, Rovenský, vylúčení: 2:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, striedania: 31. Kutej namiesto Škrečka, 32. Škrečko namiesto Kuteja, 2435 divákov.

Košičania začali v domácom prostredí aktívne a už v 2. minúte mal dobrú šancu Svitana, no trafil iba dobre postaveného Škrečka. Hostia odpovedali strelou Kopeckého od modrej čiary, no Hylák spoľahlivo zasiahol.

"Oceliari" však pokračovali v útočnej aktivite, v 4. minúte sa spoza bránky natlačil pre Škrečka domáci Haščák, no gólman hostí sa nenechal zaskočiť. Trenčania predovšetkým pozorne bránili, dobre zhusťovali priestor pred svojou bránkou a nepúšťali súpera do vyložených šancí. V 14. minúte sa však ocitol pred ich brankárom osamotený Mlynarovič, ale po blafáku mieril iba vedľa.

Na prekvapenie všetkých v 16. minúte otvoril skóre duelu hosťujúci Klíma, ktorý strelou spoza obrancu prekvapil Hyláka - 0:1. Domáci odpovedali bleskovo a o 37 sekúnd neskôr z otočky vyrovnal Róbert Huna - 1:1. Minútu pred koncom prvej tretiny sa dostal do brejku Marosz, ale Hylák si s jeho zakončením poradil, rovnako i s následnou strelou Pardavého st.

V úvode druhej dvadsaťminútovky nevyužili domáci hokejisti presilovú hru a to i napriek viacerým streleckým príležitostiam. Hostia nebezpečne pohrozili v 26. minúte, keď Mravík najprv netrafil odkrytú časť košickej bránky a o niekoľko sekúnd neskôr ani zblízka neprekonal presúvajúceho sa Hyláka. Košičania boli blízko ku gólu v 29. minúte, no Bulík po prihrávke spoza bránky nedokázal zblízka prekonať dobre chytajúceho Škrečka.

Toho v 30. minúte nahradil Kutej, keďže si trenčiansky gólman musel upraviť výstroj. V 32. minúte sa vrátil na ľad a ešte na jej konci inkasoval druhý gól, keď košickú početnú výhodu o jedného hráča zužitkoval Matúš Chovan - 2:1. O tri minúty neskôr sa dostal v oslabení do úniku Slovák, trenčiansky brankár však podržal svoj tím.

Na začiatku záverečného dejstva sa počas úvodnej akcie dostal sám pred Hyláka Pardavý st., no zblízka ho neprekonal. Trenčania vyrovnali v 43. minúte v presilovej hre, Poznik napriahol od modrej čiary a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

"Oceliari" boli blízko ku gólu o minútu neskôr, Haščák v ideálnej príležitosti Škrečka neprekonal. Tréner "oceliarov" Milan Staš poslal na ľad už iba tri formácie, keď zo zostavy vynechal Pašeka a bratov Richarda a Róberta Hunovcov. V 51. minúte ho potešil Mlynarovič, ktorý zužitkoval prihrávku Jokeľa a po tretí raz poslal Košice do jednogólového vedenia - 3:2. V ďalšom priebehu sa vystupňovalo tempo hry a šance sa striedali na oboch stranách.

Za Trenčanov to skúšal Klíma a za Košice dva razy Hašek, stav sa nemenil. Minútu pred koncom mohol zvýšiť Svitana a po ňom Bulík, no Škrečko podržal svoj tím. V závere sa hostia odhodlali k hre bez brankára, nič z nej však nevyťažili.

Pavol Zůbek, asistent trénera Košíc: "Trenčín hral od začiatku defenzívny hokej, čo nám znemožnilo rozvinúť útočné kombinácie. Súper z prvej strely na našu bránku skóroval. Vzápätí sme však vyrovnali, ale keďže sme potrebovali dostať hostí pod tlak, zredukovali sme hru na tri útoky, a to prinieslo úspech v podobe tretieho gólu."

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "Na zápas sme nastúpili bez viacerých hráčov v základnej zostave. V priebehu prvej tretiny sa nám zranili ďalší dvaja a preto sme museli improvizovať v zostave. I napriek tomu ďakujem hráčom, že v zápase odviedli maximum."

ŠHK 37 Piešťany - HKM Zvolen 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 6. Chovan, 21., 59. Podkonický. Rozhodovali: Baluška - Kacej, J. Tvrdoň, vylúčení: 2:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2157 divákov.

Domáci začali aktívnejšie. V druhej minúte Filo netrafil odkrytú bránu. Tento moment hostí prebral. Vypracovali si značný tlak a podarilo sa im aj skórovať, keď Chovan v presilovke prešiel cez troch brániacich hráčov, obkorčuľoval bránu a zasunul puk za bezmocného Tomeka. Zvolenčania po góle držali domácich na dištanc až do záverečnej minúty prvej tretiny, keď Melichárek potiahol puk pred Šimka, ale zo svojej šance neskóroval.

Druhú časť začali domáci veľmi zle. V útočnej snahe zabudli na Podkonického, ktorého dobrú prihrávku našiel Brabenec. Podkonický v samostatnom nájazde bez problémov skóroval. Znížiť mohli domáci zásluhou Jakuba Ručkaya, ten ale nepremenil trestné strieľanie.

Po ňom mohol znížiť Peško, ale Chylovu vyrazenú strelu nedokázal dostať do prázdnej brány. Na konci dejstva sa nepresadila ani bratská dvojica Ručkayovcov a domáci po štyridsiatich minútach prehrávali dvojgólovým rozdielom.

V tretej tretine hostia bránili svoj náskok a nepúšťali Piešťany do žiadnych šancí, až v poslednej päťminútovke mohol aspoň znížiť Mertel, ale jeho tečovaná strela skončila v bránkovisku, odkiaľ ju Zvolenská obrana stihla zneškodniť. V záverečnej hre bez brankára stanovil Podkonický do prázdnej brány konečné skóre na 0:3, čím potvrdil zaslúžené víťazstvo Zvolena.

Milan Klement, tréner Piešťan: "Tento zápas ovplyvnili dve veci. Naša strelecká impotencia a individuálne chyby, ku ktorým sa pridali aj nejaké zdravotné problémy. Dnes sme bojovali do konca. Keď sa do budúcnosti budeme vyvarovať hlúpych chýb, budeme úspešnejší."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Proti Piešťanom sa nám nehrá príliš dobre, disponujú dobrou korčuliarskou technikou. My sme sa dnes zamerali na dobrú defenzívu, ktorá nám vychádzala. Držali sme súpera na dištanc a zaslúžene sme zvíťazili."