Pálffy dosiahol päť bodov, Handzuš strelil dva góly

(Autor: SITA)
TASR|23. nov 2012 o 19:44

Hlavnou postavou piatkových zápasov extraligy bol Žigmund Pálffy.

BRATISLAVA. Líder slovenskej najvyššej hokejovej súťaže HkM Zvolen zvládol v 23. kole domáci súboj s predposledným Trenčínom a po výhre 2:0 má na čele už 20-bodový náskok.

Dôvodom je prehra druhej Nitry v Skalici, tím spod Zobora nedokázal využiť priaznivý stav 3:1 po prvej tretine a prehral na Záhorí 5:6.

Ako pravá posila pre Banskú Bystricu sa prejavil v piatok Michal Handzuš, skúsený center otočil v druhej tretine dvomi gólmi za 14 sekúnd stretnutie s košickým vicemajstrom a zabezpečil všetky body pre domácich "baranov" po výhre 3:2.

Žilina zostala na poslednom mieste, ale po trojbodovom úspechu v Martine (4:2) ju delia od Trenčína už len tri body.

HK 36 Skalica - HK Nitra 6:5 (1:3, 3:0, 2:2)

Góly: 10. Preisinger, 28. Pálffy, 34. Konečný, 34., 45. Ďatelinka, 41. Školiak - 4., 60. Mašlonka, 17. Segľa, 20. Kováčik, 59. Tománek. Rozhodovali: T. Orolin - Bednár, Snášel, vylúčení: 2:3, navyše: 8. Lažo (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 40. Trenčan za Kotvana (Skalica), 1527 divákov.

Domáci nastúpili do zápasu s odhodlaním prerušiť neutešenú sériu prehier, no ich snahu hneď v úvode zmaril Mašlonka, keď blafákom dostal favorizovanú Nitru do vedenia. Prišla presilová hra domácich a po Pálffyho žŕdke Preisinger pohotovo zasunul puk do brány. Skaličania sa snažili s Nitrou udržať krok, no urobili niekoľko chýb v obrane a Nitra sa zásluhou niekoľko presných zásahov Segľu a Kováčika dostali do trojgólového vedenia.

V druhej časti mužstvá hrali ako vymenené. Skalica zrýchlila hru, narúšala kombinačnú hru hostí. Prišla 28. minúta, obrana Nitry pozabudla na Pállfyho, ten pohotovou strelou pod žrď znížil na 2:3. Hostia znervózneli, začali robiť chyby, čo Skaličania využili na dokonalý zvrat v zápase a dostali sa do vedenia.

V tretej tretine hneď v úvode zaútočila prvá formácia Skalice a bol z toho gól z hokejky Školiaka. V nasledujúcich minútach hrala Skalica presilovú hru, tú dokonale využili a stav sa menil na 6:3. V tejto časti hry Nitra strácala, na ich hokejkách bola nervozita, to prinášalo i nepresné zakončenia.

Chytili sa až v závere stretnutia, keď sa rýchlymi gólmi dostali späť do zápasu, no ani odvolanie brankára im už nepomohlo na strelenie vyrovnávajúceho gólu. A tak domáci nakoniec vydretou výhrou prerušili sériu prehier z minulých kôl.

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Náš vstup do zápasu nebol dobrý. Hneď na začiatku sme inkasovali, no druhú časť sme odohrali dobre, mrzí nás však záver. Body zostávajú doma a to nás teší."

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Prvú tretinu sme odohrali dobre, dostali sme sa do vedenia už vo 4. minúte. V druhej časti sme nekoncentrovanou hrou po hrubých chybách prišli o vedenie. A v tretej časti Skalica pridala góly. V závere sme výsledok skorigovali, no to nestačilo. Za prístup k hre v druhej tretine sme si ani body nezaslúžili."

MHC Mountfield - MsHK DOXXbet Žilina 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Góly: 11. Zošiak, 25. Hollý - 14. Valášek, 36. Ďuriš, 56. Škoda, 60. Rúfus. Rozhodovali: Lokšík - Brath, Valach, vylúčení: 2:6, navyše: Devečka (Žilina) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1700 divákov

Súboj ôsmeho s desiatym v tabuľke priniesol od začiatku zaujímavý hokej. Rýchle akcie sa striedali na oboch stranách. Hriňa a Petruška vyskúšali pozornosť Johanesa, Devečka a Rúfus zase Šúreka. V polovici prvej tretiny mali domáci viac ako dve minúty výhodu o dvoch hráčov.

V 11. minúte sa presadil nový hráč Martina Zošiak, ktorý po strele Novotného zblízka otvoril skóre stretnutia. O minútu mal smolu na hokejke Petruška, keď trafil len do žŕdky. Následne sa potvrdila okrídlená veta nedáš-dostaneš. V 14. minúte potrestal chybu domácich Valášek a bolo vyrovnané.

Aj v ďalšom priebehu sa bolo na čo pozerať. Brankári oboch mužstiev sa viackrát vyznamenali pri pokusoch strelcov. V 25. minúte sa Martin tešil druhýkrát, keď úplne voľný Hollý vymietol pavučinu v ľavom hornom rohu. Martin mal viac z hry, ale strely Novotného, Važana a Hollého skončili u Johanesa.

V 36. minúte stálo druhýkrát pri Žilinčanoch štastie, keď Horského strela skončila na žŕďke. Z nenápadného protitúku ešte v 36. minúte vyrovnal Ďuriš. To už hral Martin bez zraneného kapitána Berana. V tretej tretine pokračoval urputný boj o každý puk.

Martin mal prevahu i viac streleckých pokusov, ale Johanes bol veľkou oporou hostí. Nakoniec o zisku troch bodov pre hostí v tomto dôležitom stretnutí rozhodol Škoda v 56. minúte. Výsledok ešte prikrášlil osem sekúnd pred koncom Rúfus pri neúspešnej hre domácich bez brankára.

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): "Zhoreli sme v koncovke. Škoda, že sa nám nepodarilo dostať sa za stavu 1:0 a 2:1 do dvojgólového náskoku. Citeľne nám potom chýbali zranení Beran a Vartovník. V závere sme už nemali pokoj na hokejkách."

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): "Diváci videli veľmi dobrý útočný hokej, najmä v prvých dvoch tretinách. Kľúčovým momentom zápasu bola presilovka Martina piatich proti trom, v ktorej súper strelil iba jeden gól. V druhej tretine sme zmenili herný systém, čo nám pomohlo. Ozdobou duelu boli obaja brankári. Som rád za víťazstvo a dôležité tri body do tabuľky."

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 1:2 po pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 50. Hvila - 35. Filip, rozhodujúci nájazd premenil Saliji. Rozhodovali: Lauff - Kalina, Smrek, vylúčení: 7:9, navyše: Haring (Piešťany) 5+DKZ za krošček, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1305 divákov

Poprad sa v úvode schuti zahryzol do svojho súpera, keď vyslal na bránku sériu striel, s ktorými si však Tomek poradil. Aktívny forčeking hostí však postupne otupil ostrie popradskej aktivity a k slovu sa začali dostávať aj Piešťanci. Úvodné dejstvo veľa gólového vzruchu neprinieslo.

Dôsledná defenzíva eliminovala nebezpečné akcie na minimum a to málo čo prešlo pred bránku, pochytali obaja gólmani. Domáci nedokázali nič vyťažiť ani z presilovky o dvoch hráčov, ktorú hrali v závere tretiny.

Ani prostredné dejtvo divákov nenadchlo. Hre chýbalo vzrušenie a potrebné tempo, keď najmä u domácich bol badateľný úbytok síl po štvrtkovom stretnutí so slovenskou dvadsiatkou. Gólový moment prišiel v 35. minúte, keď strelou od modrej využil presilovku Filip a získal pre hostí vedenie.

Aj v tretej tretine sa Tomekovi po dlhú dobu darilo držať čisté konto a privádzať do zúfalstva popradských strelcov. Jeho čaro prelomil až Hvila v 50. minúte, keď vyrovnal v presilovke jedovatou strelou zo svojej obvyklej pozície z ľavého kruhu.

Krátko na to sa domácim po druhýkrát naskytla presilovka o dvoch hráčov, ktorú však opäť nedokázali pretaviť na gól. Napriek finišujúcej snahe Popradu sa skóre do konca tretiny nezmenilo. Rozhodnutie priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých Saliji získal druhý bod pre hostí.

Jozef Škrak, tréner Popradu: "Ak nevyužijete presilové hry piatich proti trom, tak si nezaslúžite vyhrať. Snaha z našej strany bola, ale boli sme málo dôrazní v zakončení. Napriek tomu, že sme súpera výrazne prestrieľali, nedokázali sme streliť víťazný gól."

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Mali sme veľmi slabý vstup do zápasu. Takisto sme mali slabý pohyb a viazla nám kombinácia. Chlapcom sme cez prestávku dohovorili, ale naša hra sa aj tak nezlepšila. Avšak bojovnosťou a výkonom brankára Tomeka sme dokázali uhrať dobrý výsledok."

HKM Zvolen - Dukla Trenčín 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 21. Podkonický, 48. Mucha. Rozhodovali: Goga, J. Konc - Jobbágy, M. Korba, vylúčení: 3:7, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 31. Šiška za Šimka (Zvolen), 2448 divákov.

Zvolenčania začali stretnutie s nasadením a kombinačnou hrou si vytvárali šance na skórovanie. Svoju prvú presilovku v 8. minúte však nevyužili, keď mal veľkú šancu Podkonický, ktorý po strele Hraška neprekonal ležiaceho Škrečka. Potom nebezpečne zaútočili hostia. Pardavý z pravého kruhu prudkou strelou spoza obrancu len tesne minul vzdialenú žŕdku.

V 11. minúte sa zaskvel po strele švihom Podkonického brankár Škrečko svojou lapačkou. V 13. minúte hostia hrali svoju prvú presilovú hru, no dopustili sa faulu a pri hre 4:3 mali veľkú šancu skórovať, keď strelu bekhendom Brosku zneškodnil Šimko.

Hneď v druhej tretine na úvod sa podaril prienik Zuzina po krídle, prihrávkou našiel Brabenca, ktorý na seba naviazal obrancu i brankára, skvele nahral Podkonickému, ktorý bol voľný a ten z ťažkého uhla skóroval takmer do prázdnej bránky. Zvolen si naďalej vytváral šance no neskóroval.

V 35. minúte hostia pri vylúčení Pokoviča mali možnosť hrať svoju druhú presilovú hru, no domácich ohrozovali len strely obrancov a brankár Šimko bol proti. Potom nasledovala presilovka domácich, no Trenčania nedovolili domácim usadiť sa v útočnom pásme. Veľkú šancu pri tejto presilovke mali domáci, keď prudko vystrelil Zuzin, Škrečko strelu vyrazil a opakovanú strelu v páde vytlačil lapačkou mimo bránky.

Záverečná tretina sa vyznačovala kombinačnou hrou. Útoky sa striedali na oboch stranách. V 48. minúte z hranice ľavého kruhu poslal puk za chrbát Škrečka švihom Mucha. V 53. minúte únik na súperovu bránku nezužitkoval Puliš. Hostia v závere zápasu odvolali brankára, ale gól v power-play už nepadol a tak Zvolen pokračuje vo víťazných zápasoch.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Začali sme vlažne. Ťažko sme sa dostávali do zápasu. Veľmi nám pomohol gól na začiatku druhej tretiny. Dnes nám chýbala ľahkosť, komunikácia i hra s pukom. Trenčania mali niekoľko ťažkých striel, ktoré brankár Šimko vychytal."

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "Vycestovali sme k mužstvu, ktoré hrá v pohode. Chceli sme ukoristiť aspoň bod. Mužstvu nemôžem nič vyčítať, azda len to, že sme mali viac vylúčených a potom sa ťažko hrá."

HCď05 B. Bystrica - HC Košice 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Góly: 12. Heizer, 34. Handzuš, 35. Handzuš z tr. strieľania - 1. Matúš Chovan, 18. Haščák. Rozhodcovia D. Konc - M. Junek, P. Šefčík, vylúčení 3:2, navyše Slipčenko (B. Bystrica) 10 min za nešportové správanie, 1669 divákov.

Na banskobystrický zimák zavítal s Košičanmi tréner Staš, ktorý štyri roky pôsobil pod Urpínom, aj táto skutočnosť popri neskorom začiatku zápasu o 19.30 zapôsobila na divákov. Košičania udávali od začiatku tempo, domáci sa doťahovali, a tak sa na ľade rodilo množstvo dramatických momentov.

Prvá tretina bola v rukách Košíc hlavne preto, že im ostrými do streleckej hlavne nabili domáci hráči. Pri úvodnom góle chybu Bambúcha po 53 sekundách zužitkoval Matúš Chovan, pri druhom v 18. min zasa zbytočne v strednom pásme stratil puk Ján Sýkora a Haščák hrúbku potrestal.

Našťastie pre baranov v 12. min po krásnej nahrávke od Lukacevica pred bránkou uplatnil svoj nos na góly Heizer, a práve jeho gól udržal domácich na kontakt. Druhá tretina bola jednoznačne v znamení Handzuša. Jeho dva góly počas 14 sekúnd spôsobili, že v skóre nastal radikálny obrat.

V 34. min odrazený puk elegantne lobíkom prehodil za chrbát ležiaceho Hyláka a v podstate hneď po vhadzovaní ho v nájazde fauloval Kolba a trestné strieľanie zakončil strelou medzi Hylákove betóny. Pred treťou tretinou bolo otázne, čo vymyslí Staš na dobre známu hru domácich, ktorú im vštepoval dlhé roky od postupu do extraligy.

Košičania tlačili, Bystričania občas zatlačili a na rozuzlenie sa netrpezlivo čakalo. V 52. min Heizerovu strela stočil Hylák takmer do bránky, na druhej strane sa šance nerodili, sni počas 56-sekundovej power play, a Bystričania bez väčších problémov zastavili súpera v jeho víťaznom predchádzajúcom ťažení.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Dosť som sa od Milana Staša naučil, bol som pri ňom tri roky, veľa vecí som od neho prebral, no nejakú rivalitu som nevnímal. Nebol to náš súboj, to určite nie. Košičania boli veľmi aktívni, my sme inkasovali po hrubých chybách, a potom prišla chvíľa Miša Handzuša, ktorá robí veľkého hráča veľkým. Bol to z našej strany zdpovedný výkon, po kolísavých sa opäť prejavilo srdiečko hráčov, zaslúža si pochvalu."

Milan Staš, kouč Košíc: "Bol to súboj medzi dvoma mužstvami, takto som to vnímal, nie medzi mnou a Vladom Országhom. Chceli sme vyhrať, všetko tomu podriaďovali, no niekoľkosekundový výpadok nás stál bodový zisk, z toho sa musíme poučiť. Vyšiel nám úvod zápasu, kontrolovali sme priebeh, paradoxne v druhej tretie, keď sme mali strelecky najviac navrch, súper otočil zápas. Bola to strata koncetrácie a rozhodujúci moment zápasu. Chýbali nám aj niektorí hráči, ktorí súďpre tento tím rozhodujúci."