Z piatich zápasov extraligy vyhrali domáci len raz

Hokejisti HKM Zvolen pokračujú v slovenskej extralige v spanilej jazde, v nedeľu triumfovali v stredoslovenskom derby na ľade Banskej Bystrice 3:2.

NEAPOL vs. AC MILAN v talianskej Serii A naživo >>

BRATISLAVA.

Druhá Nitra si poradila s úradujúcim vicemajstrom z Košíc 2:0. Nováčik z Piešťany zvíťazil v Žiline 5:2, Skalica aj vďaka gólu Žigmunda Pálffyho triumfovala v Martine 5:1.

HK Nitra - HC Košice 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Góly: 35. Tománek, 38. König, Rozhodovali: Baluška - Návratek, Výleta, vylúčení: 6:6, vyššie tresty: Bača - Haščák (obaja 10 min za údery), presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2986 divákov.

Nitra: Laco - Nádašdi, König, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais, Bača, Árvay - Kováčik, Chrenko, Jokila - Mašlonka, Stümpel, Tománek - Podstavek, Hamrák, Segľa - Kadura, Kmeč, Pupák

Košice: Hylák - Šeda, Novák, Deyl, Kolba, Takáč, Macejko, Gajdoš, Martin Chovan - Spilár, Jenčík, Haščák - Matúš Chovan, Slovák, Novotný - Ri. Huna, Ró. Huna, Svitana - Pašek, Mlynarovič, Jokeľ

Prvýkrát od svojho príchodu nebude nechytal v domácom zápase v bráne Nitry Michal Valent, po prehre v Skalici sa n jeho miesto postavil Marek Laco. Hostia sa pod nitrianskym hradom predstavili bez Marcinka aj Bulíka.

Od začiatku bola hra oboch celkov postavená na pozornej obrane, najväčšiu šancu prvej tretiny nevyužil domáci Hamrák, keď z ostreho ihla netrafil odkrytú časť Hylakovej brány. V obrannom duchu sa apokračovalo aj po prvej prestávke a prvý gól padol až v 35. minúte, keď Jozef Stümpel adresoval prihrávku z rohu hracej plochy Romanovi Tománekovi a ten v pade namieril presne.

O tri minúty už viedli "corgoni" 2:0, keď sa po spolupráci s Podstavekom dostal do šance obranca König a využil ju. V úvode tretej tretiny zvýšili hostia pod vplyvom gólového stavu ofenzívu, no Pašek ani Haščák dobré príležitosti nevyužili, na opačnej strane vyriešil ďalším gólom hroziaci závar pred košickou bránou Hylák. V závere zápasu ešte skóroval Podstavek, ale gól rukou nemohol platiť, a tak Nitra vyhrala 2:0.

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Diváci videli kvalitný hokej, Košice nás v úvode zatlačili, no ustáli sme to. V druhej tretine sme hru vyrovnali a dostali sa do vedenia. V závere sme to už ustáli, a tak ďakujem chlapcom za dobý výkon."

Milan Staš, tréner Košíc: "Začali sme aktívne, vytvorili sme si strelecké príležitosti, no nevedeli sme ich zrealizovať. V druhej tretine sme mali výpadok a Nitra sa dostala do vedenia. V tretej tretine sme už gól nestrelili a bez neho nemôžeme pomýšľať na dobrý výsledok."

HCď05 B. Bystrica - HKM Zvolen 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Góly: 12. Handzuš, 12. Ján Sýkora - 39. P. Zuzin, 43. Puliš, 58. Mucha. Rozhodcovia Kubuš - Gajan, Gavalier, vylúčení 5:4, navyše Lamper (B. Bystrica) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky 2:2, v oslabení 0:0, 3518 divákov.

Susedské derby nabudilo od úvodnej sekundy lepšie domácich. Súpera ďobrábaliď zo všetkých takou intenzitou, že vznikla obava s otázkou, ako dlho takéto nasadenie vydržia. Vydržali celú prvú tretinu a žali úrodu. Strelili dva góly a lídra tabuľky zatlačili do hlbokej defenzívy.

Zvolenčania mali ťažké nohy, pomalšie korčuľovali a s energiou hospodárili úspornejšie, aj preto prehrávali o dva góly. Doplatili hlavne na mikroúsek so 44 sekundami, keď sa museli brániť v oslabení. V 12. min pri hre piatich na troch ako na tácke podal Hudec puk pred bránku a Handzušovi nebolo viac treba.

Onedlho sa zasa prihlásil o slovo búrlivák Ján Sýkora, presilovka o jedného hráča v nadväznosti na predchádzajúcu ešte trvala, keď presne zamieril pod hornú žŕdku. Najväčší rozdiel bol v disciplíne, ďrytieriď sa nechali vylučovať ako na bežiacom páse a keby ich ďbaraniď potrestali do tretine, keď si zahrali od 16. min dlhú štvorminútovú preislovku, asi by bolo po zápase. Druhá tretina priniesla obrat a nebyť vychýlenej mušky hostí, asi by sa skóre aj zrovnalo.

Trestnú lavicu začali zapĺňať domáci, Richter si trebárs na ňu sadol s osemsekundovým odstupom dvakrát za sebou a aj oddychový čas trénera Országha napovedal, že vycítil hrozbu. Tesne pred prestávkou v 39. min v presilovke P. Zuzin švihom po nahrávke od Brabenca znížil P. Zuzin a pred treťou tretinou do výborného dramatického zápasu pridal ešte viac adrenalínu.

Bystričania doma nad Zvolenom nevyhrali 20 mesiacov, no komplikácia pre nich nastala v 43. min, najskôr so šancou Ďalogu a vzápätí gólom zblízka Puliša. V skvelej atmosfére vypredaného štadióna sa postupom času lepšie cítili Zvolenčania. Ku koncu si vytvorili obrovský tlak, ktorý prerušili zvolenskí fanúšikovia rozliatím piva na ľadovú plochu.

Nebyť brankára Slipčenka, Ťavodova šanca v 55. min by už asi výsledkový rébus rozlúskla, potom Lamper zlikvidoval za zvolenskou bránkou Výborného, krv tiekla potokom a vyslúžil si 5 min trest a DKZ. Oslabenie domácich v najnevhodnejšom čase v nájazde takmer využil Chovan a onedlho sa presne strelou od modrej trafil Mucha a rozhodol. Domácim už nepomohol ani risk s odvolaním brankára 30 sekúnd pred koncom.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Veľmi dobre sme začali, aktívne, no štvorminútová presilovka nám uškodila, zbytočne sme vymýšľali. Zvolen prebral iniciatívu, zbytočnými faulami sme ho posadili na koňa a on to využil. Aj faul na konci zápasu Lampera zavážil, no nechcem ho posudzovať, pomôcť nám určite nepomohol."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Derby ako sa patrí, diváci mohli byť nadšení. Pre Bystricu sa zápas začal priaznivo, vybehla na nás, našťastie sme ustáli 4-minútové oslabenie a neprehrávali o tri. To bol dôležitý zlom, potom sme prebrali iniciatívu, ukázali charakter a zápas sme skončili tak, ako hráme v celej sezóne."

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 2:5 (1:4, 1:0, 0:1)

Góly: 19. Škoda, 40. Kokavec - 3. a 6. Lisoň, 8. H. Ručkay,), 13. Stupka 48. Melichárek. Rozhodovali: Goga - P. Korba, Rovenský, vylúčenia: 4:7 na 2 min, navyše: Krajči (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedania: 6. Žigárdy za Johanesa (Žilina), 1251 divákov

Žilina: Johanes - Rúfus, D. Devečka, Brcko, Harant, Dlouhý, Leško, Sekáč, Jaroslav Niník - Kokavec, Škoda, T. Varga - Krajči, Troliga, K. Jass - Valášek, O. Ďuriš, Drevenák - T. Sýkora, Staňo, Drábek

Piešťany: Tomek - Urban, Brňák, Drgoň, Filip, K. Grman, A. Kolník, A. Hruška, Bučka - Chylo, Melichárek, Haring - J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay - Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji - Lisoň, Mertel, Stupka

Piešťany, ktoré v predchádzajúcich dvoch vzájomných zápasoch so Žilinou neinkasovali, začali výborne aj pod Dubňom. Už v 3. minúte vypálil v pravom kruhu Lisoň a prestrelil Johanesa. Ten istý hráč sa presadil aj o 159 sekúnd neskôr, keď po úspešnom vhadzovaní Mertela z prvej rozvlnil sieť domácej brány. Gólmana Johanesa vystriedal Žigárdy, ktorý si čisté konto udržal len 84 sekúnd. Piešťany rozohrali efektnú akciu na jeden dotyk, na konci ktorej Henrich Ručkay zasúval puk už do odkrytej brány.

V 13. minúte viedli hostia 0:4, keď Lisoň prihral Stupkovi a ten prehodil padajúceho Žigárdyho. Pred prvou sirénou sa dočkali aj Žilinčania. Presilovú hru využil Škoda, ktorý dorazil puk do siete po strele Rúfusa. Prvá polovica prostrednej časti patrila vlkom. Krajči sa predral až pred Tomeka, ale nemal už dostatok priestoru na zakončenie.

Následne mali domáci výhodu 43 sekundovej presilovej hry o dvoch hráčov, v ktorej to skúšal najmä Jass. Obe nepríjemné strely spomedzi kruhov brankár hostí kryl. Piešťany mohli pridať ďalší gól v dvoch početných výhodách. Dopredu sa však za každú cenu nehrnuli a tak sa Žilinčania bez väčších problémov ubránili. Domáci sa v ďalšom priebehu v koncovke trápili, ale 34 sekúnd pred koncom tretiny sa predsa len dočkali. V presilovke pretlačil puk za Tomeka Kokavec.

Napriek tomuto momentu hostia neupustili zo svojho štýlu hry. Zodpovedne bránili a nepúšťali domácich do výraznejších príležitostí. Namiesto toho v 48. minúte napriahol Melichárek a Žigárdy nestihol zareagovať. V ďalšom priebehu sa už len dohrávalo a Žilina si súvislejší tlak nevypracovala. Po dvoch víťazstvách v rade tak tentoraz na svojho súpera nestačila a Piešťanom podľahla v pomere 2:5.

Ladislav Spišiak, tréner Žiliny: Dnes rozhodla prvá tretina. Zo štyroch gólov sme si prakticky tri dali sami. Hráči urobili nepochopiteľné chyby. V druhom dejstve sme po korekciách v zostave boli lepším tímom, bohužiaľ, strelili sme len jeden gól. V tretej časti hral súper takticky dobre, končili sme v strednom pásme. Prakticky siedmy zápas hráme na tri útoky, v rozhodujúcich chvíľach nám chýbajú sily.

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, pretože Žilina v posledných stretnutiach podala dobré výkony. Chceli sme hrať zodpovedne vzadu a využívať šance na strelenie gólu. V prvej tretine sa nám to podarilo v plnej miere. Neviem, či sme sa potom zľakli, ale vylúčeniami sme súpera postavili na nohy. Žilina dvoma gólmi zdramatizovala stretnutie. V tretej tretine sme našťastie pridali piaty gól a výsledok sme už kontrolovali. Na záver ďakujem divákom, ktorí sem prišli. Tri body si veľmi ceníme.

MHC Mountfield - HK 36 Skalica 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)

Góly: 25. Pukalovič - 1. Pálffy, 28. Klejna, 40. Ďatelinka, 45. Holovič, 49. Lažo. Rozhodovali: Jura - Snášel, Smerek, vylúčení: 7:7, navyše Slávik a Bezúch 5+10+DKZ, obaja za údery a zhodenie rukavíc, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, striedania: 49. Volentier za Šúreka (Martin), 2000 divákov.

Úvod duelu vyšiel hosťom, ktorí už v 38. sekunde viedli. Ďatelinka našiel úplne voľného Pálffyho na útočnej modrej a kanonier Skalice blafákom otvoril skóre. V ďalšom priebehu prvej tretiny nezužitkovali hostia trikrát výhodu o jedného hráča pri vylúčení domácich. Domáci si dávali v obrane väčší pozor a hostia sa už tak nedostávali do vyložených príležitostí.

V 6. min kontroval Markovič, Trenčan bol na mieste. V 11. min z dobrej pozície mieril nad Preisinger. O minútu neskôr ušiel v oslabení Markovič, ale blafák mu Trenčan chytil. V 15. min domáci poriadne uzavreli hostí pred ich bránkou, ale strelecky vyšli naprádzno. V 21. min sa vyznamenal Šúrek, keď zneškodnil sólo Pálffyho. Martin potom výrazne pridal a v 25. min zaslúžene vyrovnal Pukalovič.

Potom však chybovali pri rozohrávke a Klejna v 28. minúte opäť posunul dopredu Skalicu - 2:1. V 31. min sa nešťastne pri mantineli zranil hlavný rozhodca Jura. Napriek ošetreniu nebol schopný pokračovať a z ľadu ho musela odviezť záchranná lekárska služba. Ďalej už rozhodovali len Snášel a Smerek. Martin potom pritlačil, ale Petruška, Važan a Markovič stroskotali na Trenčanovi.

V závere druhej tretiny využili hostia presilovku o dvoch hráčov, keď Ďatelinka bombou prestrelil Šúreka a Skalica viedla dvojgólovým rozdielom. Martin bol už deprimovaný a skúsení hokejisti Skalice mali hru potom jednoznačne na svojich hokejkách. V 45. min pridal štvrtý gól Holohovič a piaty v 49. min Lažo. Domácim potom pomohla výmena brankárov, keď Šúreka vystriedal Volentier. Skóre sa už nemenilo a Záhoráci si pripísali na svoje konto vysoké víťazstvo.

Ján Galamboš, asistent trénera MHC: "Začali sme zle, prehrávali sme už v prvej minúte po zlom striedaní. Prvá tretina patrila hosťom aj preto, že po zbytočných fauloch v útočnej tretine sme hrali šesť minút v oslabení. Pred druhou tretinou sme si povedali, že budeme hrať bez faulov. Podarilo sa nám v presilovke vyrovnať. Ďalšie šance sme však nevyužili. Rozhodol tretí gól hostí. Pri našom dvojnásobnom oslabení v tretej tretine sme už nemali psychické ani fyzické sily so zápasom ešte niečo urobiť. Citeľne nám chýbal kapitán Beran, ktorého čaká operácia ramena a sezóna se pre neho skončila."

Martin Pešout, tréner Skalice: "V prvej tretine sme boli lepší. Našou nedisciplinovanosťou na začiatku druhej tretiny sme súperovi dovolili vrátiť sa do zápasu. Našťastie sme potom prežili tlak domácich. Po druhom góle sme už udávali tón hry my. V tretej tretine sme už bez problémov doviedli stretnutie do víťazného konca."

Dukla Trenčín - HK Poprad 2:3 pp a sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1) po samostatných nájazdoch

Góly: 10. Bokroš, 48. Klíma - 12. Šterbák, 55. Vandas, rozhodujúci samostatný nájazd Tomas. Rozhodovali: Konc, Gašparovič - Holienka, Zvrškovec, vylúčení: 5:7, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. 1370 divákov.

Popradčania nastúpili pod Matúšovým hradom pod evdením nového trénera Milana Jančušku. Úvod zápasu však patril domácim, keď Popradčania vážnejšie ohrozili brankára Škrečka až v 8. min. Trenčania potom hrali presilovku, ktorú síce nevyužili, ale 8 sekúnd po jej skončení Bokroš strelil úvodný gól zápasu.

Domáci sa však dlho z vedenia netešili, lebo hostia o necelé dve minúty v presilovej hre zásluhou Šterbáka vyrovnali. V druhej tretine vynikli obaja brankári, Škrečko a Sidor, takže sa skončila bez gólov. Nádej na víťazstvo v riadnom hracom čase vykresali domáci v polovici tretej tretiny zásluhou Klímu.

Hostia sa však nevzdávali, snažili sa vyrovnať, čo sa im napokon podarilo v presilovej hre vďaka presnej strele Vandasa. Do konca tretej tretiny a ani v predĺžení už diváci gól nevideli a tak o víťazovi zápasu museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich boli úspešnejší Tatranci, keď rozhodujúci nájazd premenil Tomas.

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Chýbajú nám obrancovia a z toho pramenia aj lacné góly v našej bráne. Tak isto nám chýba osobnosť, ktorá by rozhodovala zápasy, napríklad v samostatných nájazdoch."

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Dnešné dva body berieme všetkými desiatimi. Viac sme sa bránili, hlavne v úvodnej tretine,ale chlapci zabojovali, vyrovnali a nakoniec sme boli úspešnejší v samostatných nájazdoch."