Procházková začala Svetový pohár 21. miestom

Alena Procházková
Alena Procházková (Autor: SITA)
SITA|30. nov 2012 o 14:22

Björgenová sa presadila pred Jevgenijou Šapovalovovou a Anastasiou Docenkovou.

KUUSAMO. Nórska reprezentantka v behu na lyžiach Marit Björgenová s Rus Nikita Krjukov sa stali víťazmi šprintov klasickou technikou v rámci Svetového pohára vo fínskom Kuusame.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila na 1,4 km trati konečné 21. miesto a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísala prvých 10 bodov v novej sezóne.

Zverenka trénera Jána Valušku postúpila 12. najrýchlejším časom z kvalifikácie do štvrťfinále, v ktorom však obsadila posledné piate miesto so stratou 7,1 s na Fínku Monu-Lisu Malvalentovú.

"Alena bežala veľmi dobre kvalifikáciu aj štvrťfinále, problém bol v lyžiach. Vo štvrťfinále mala pomalé lyže v zjazde na takýto premrznutý sneh, ktorý mal teplotu -15 stupňov celzia. Je to škoda, pretože mala minimálne na semifinále," povedal pre TASR Valuška,

Björgenová sa presadila v A-finále pred Ruskami Jevgenijou Šapovalovovou a Anastasiou Docenkovou. Pre Nórku to bol v Kuusame piaty šprintérsky triumf za sebou. Krjukov v cieľovom finiši prekvapujúco zdolal favorizovaného Nóra Pettera Northuga, tretí skončil ďalší "viking" Eirik Brandsdaal.

V kvalifikácii mužského šprintu sa nedarilo Slovákovi Martinovi Bajčičákovi, ktorý obsadil až priečku so stratou 21,46 na Švéda Emila Jönssona.

Výsledky:

ŽENY:

1. Marit Björgenová (Nór.), 2. Olga Šapovalovová (Rus.), 3. Anastasia Docenková (Rus.), 4. Anne Kylönnenová (Fín.), 5. Krista Lahteenmakiová (Fín.), 6. Katja Višnarová (Slov.), ... 21. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR)

priebežné poradie SP (po 2 z 29 pretekov): 1. Björgenová 150 bodov, 2. Therese Johaugová (Nór.) 87, 3. Kikkan Randallová (USA) 84, 4. Docenková 56, 5. Kyllönenová 52, 6. Charlotte Kallová (Švéd) 50, ... 36. PROCHÁZKOVÁ 10

MUŽI:

1. Nikita Krjukov (Rus.), 2. Petter Northug (Nór.), 3. Eirik Brandsdaal (Nór.), 4. Dmitrij Japarov (Rus.), 5. Alexej Poltoranin (Kaz.), 6. Kalle Lassila (Fín.)

priebežné poradie SP (po 2 z 29 pretekov): 1. Poltaranin 117, 2. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 100, 3. Northug 82, 4. Marcus Hellner (Švéd.) 60, 5. Krjukov 50, 6. Matti Heikkinen (Fín.) 50