AKTUALIZOVANÉ 20.23

V Nitre rozhodol Stümpel, Košice v Skalici neuspeli

V Martine sa hral nervózny hokej, Markovič a Novotný dostali po 10 minút, Obšut 5 plus do konca zápasu.

Piešťany sa na gól nezmohli

BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystričania ešte nenastúpili s novou posilou, Kanaďanom Stonerom. Obranca z NHL sledoval duel ako divák. Piešťany prišli pod Urpín bez Jánoša a Otčenáša, s ktorými po vzájomnej dohode rozviazali zmluvy.

Prvá tretina bola v réžii domácich, ktorí využili jedinú vyloženú šancu na strelenie gólu. V 12. min sa po prihrávke Handzuša spoza bránky presadil pred Tomekom Lunter, keď si puk prehodil na bekhend a presne zakončil. Hostia hrozili iba v presilovkách, ale bystrickí hokejisti ich ustáli.

Piešťany v druhej tretine ožili a už v jej úvode sa dostali do dobrej príležitosti. Z ľavej strany preveril Slipčenka J. Ručkay. Mierny tlak hostí trval iba sedem minút, v polovici zápasu už opäť dominovali domáci hokejisti, v trme - vrme pred bránkou sa nepresadil Lukacevic, keď Tomek stihol lapačkou puk prikryť pred čiarou.

V závere druhej časti hry však pohrozili aj piešťanskí hokejisti, v šanci sa ocitol Nemec, ktorého "vychytal" český gólmán v službách HC 05.

Na začiatku tretej tretiny mohli zvýšiť vedenie banskobystrickí hokejisti, ale Marcinek neposlal puk do odkrytej bránky. Piešťany sa dostali do vyloženej šance v presilovke, v 50. min prekonal S. Saliji brankára Slipčenka, ale v poslednej chvíli puk spred čiary poslal do bezpečia Novajovský.

V závere zápasu tlak hostí neprišiel, pretože na trestnú lavicu putovali Brňák a Melichárek, takže domáci si v presilovke o dvoch hráčov ustrážili jednogólové víťazstvo.

HC'05 Banská Bystrica - ŠHK 37 Piešťany 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 12. Lunter (Handzuš, Ketner)

Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Peter Lokšík - M. Korba, P. Korba, 1660 divákov

Banská Bystrica: Slipčenko - Richter, Ketner, Kubka, Bambúch, J. Predajniansky, Novajovský - M. Hudec, Handzuš, Lunter - Lukacevic, Heizer, Ján Sýkora - B. Jankovič, Češík, Juraj Sýkora - Šimun, Petro, Marcinek

Piešťany: Tomek - Brňák, V. Urban, Škadra, R. Filip, A. Hruška, Bučka, A. Kolník, K. Grman - Stupka, T. Melichárek, F. Hudec - J. Ručkay, Mišura, H. Ručkay - S. Saliji, V. Nemec, Lisoň - Haring, Mertel, Chylo

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Sme vďační v prvom rade za tri body, tie sú teraz najdôležitejšie. Mali sme zopár čistých gólových šancí, ktoré sme nepremenili, nebolo to z našej strany úplne ideálne. V posledných zápasoch máme trochu ťažšie nohy, ale ukázali sme charakter a v tretej tretine sme víťazstvo ubojovali."

Milan Klement (tréner Piešťan): "Z našej strany nešlo o zlú hru, ale nepodarilo sa nám streliť gól. Preto sme prehrali 0:1. Celý náš problém spočíva v tom, že nevieme dostať puk do bránky. Na tréningoch góly dokážeme strieľať, v zápase už nie. Treba na tom popracovať. Znova však musím zopakovať, že sme neodohrali zlé stretnutie."

Skalica uspela až po predĺžení

V Skalici sa hral od začiatku rýchly a bojovný hokej. Hosťom vyšiel lepšie začiatok prvej tretiny, keď sa už vo štvrtej minúte dostali gólom Jokeľa do vedenia. V nasledujúcich minútach mali Košice výhodu presilovej hry, no namiesto toho aby si upevnili vedenie inkasovali, čo ich herne zaskočilo. Domáci sa dostali do tlaku, čo vyústilo v presilovú hru a Stielerovým gólom sa dostali do vedenia.

V úvode druhého dejstva Skalica pokračovala v tlaku, z ktorého sa hostia vymanili až v presilovej hre, ktorú však nedokázali zužitkovať. V nasledujúcich minútach mali niekoľko šancí. Trenčan v bráne domácich s prehľadom všetko pokryl. V presilovej hre 3:4 sa skóre znovu menilo, keď Kolba tvrdou strelou od modrej čiary prestrelil všetko čo mu stálo v ceste a bolo vyrovnané.

V tretej časti hry obe mužstvá hrali zo zabezpečenej obrany. Skaličania však dostali súpera pod tlak a ten dokonale zužitkoval Sloboda, keď obišiel bránu a bolo 3:2. Neprešla ani minúta a Bulík pred bránou tečoval na 3:3. V závere zápasu mali domáci výhodu presilovej hry, ktorú však nevyužili a tak sa išlo do predĺženia, v ktorom boli domáci aktívnejší a tak gólom Jankoviča získali tri body.

HK 36 Skalica - HC Košice 4:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 11. Preisinger (R. Školiak, Vyrúbalík), 18. Stieler (Holovič), 50. M. Sloboda, 64. I. Jankovič (Stieler, L. Kozák) - 5. Jokeľ (T. Marcinko, Spilar), 38. Kolba (M. Takáč), 51. Bulík (Spilar)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák - Tvrdoň, Výleta, 2354 divákov

Skalica: Trenčan - Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Jaborník, M. Srnec, Trška - Kutálek, R. Školiak, Preisinger - Bezúch, Stieler, M. Sloboda - Kutálek (hral vo dvoch útokoch), Holovič, R. Konečný - Gula, Klejna, Kazinota

Košice: Hylák - M. Takáč, Michal Novák, Deyl, Kolba, Šeda, M. Macejko, Martin Chovan - R. Jenčík, Bulík, Marcel Haščák - Matúš Chovan, Marek Slovák, P. Svitana - Spilar, T. Marcinko, Jokeľ - Mlynarovič, Pašek, O. Gmitter

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Hral sa obojstranne dobrý hokej. Divákom sa musel páčiť. V prvej tretine sme boli lepší, v druhej to bolo horšie, chlieb sa lámal až v záverečnej časti. Mali sme šancu. Prišlo k predĺženiu, boli sme aktívnejší a tak sme zaslúžene zvíťazili a získali body. Pálffy a Lažo sú pod antibiotikami, preto na dnešný zápas nenastúpili."

Milan Staš, tréner Košíc: "Prvý rýchly gól nás nedokázal naštartovať, ba nás utlmil. Vedieme o gól a nedokážeme to udržať. V druhej tretine sme boli aktívni, strelili sme vedúci gól. V tretej to bolo z našej strany ustráchané. V predĺžení sme boli málo aktívni a súper zaslúžene vyhral."

V Nitre rozhodol Stümpel

Skóre otvorili domáci hráči v 8. minúte, keď Mašlonka potiahol akciu po pravej strane, Sedlačko vyrazil puk pred Romana Tománka, ktorý bekhendom skóroval.

V polovici prvej tretiny sa blysol domáci brankár Marek Laco, keď fínsky útočník Koskinen zakončoval do odkrytej bránky, Laco však ešte stihol nastaviť lapačku. Krátko na to mohol zvýšiť náskok domácich Stümpel, no v brejku sa rozhodol strieľať, ale bránku netrafil.

Blízko ku gólu boli Nitrania aj v 13. minúte, keď Ordzovenský obišiel bránku, no po jeho prihrávke trafil Podstavek iba obrancu hostí. Potom mal dve šance na skórovanie Mašlonka, no brankára Popradu neprekonal, a tak skóre úvodnej tretiny zostalo nezmenené.

V polovici druhej časti stretnutia mohol vyrovnať Paločko, ale dobrú prihrávku spoza bránky nezúžitkoval. V 36. minúte sa zožal potlesk divákov Tomáš Chrenko, keď si skvelou technikou poradil v strednom pásme s dvojicou Popradčanov, no zblízka proti Sedlačkovi úspešný nebol. Mašlonka sa ocitol v šanci aj úvode tretej tretiny, keď sa preštrikoval až pred Sedlačka, no opäť nedokázal skórovať. V 58. mnúte vyrovnal na 1:1 Balán, v predĺžení sa nerozhodlo, a tak prišli na rad samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešní iba domáci hráči.

HK Nitra - HK Poprad 2:1 pp a sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 8. R. Tománek (Mašlonka, Vosátko), rozhodujúci sam. nájazd premenil Stümpel - 58. Balán (Jabrocký)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - Valach, Tvrdoň, 2610 divákov

Nitra: M. Laco - Nádašdi, P. König, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais, M. Bača, Árvay - M. Kováčik, T. Chrenko, Martin Segľa - Mašlonka, Stümpel, R. Tománek - Jokila, Hamrák, Podstavek - Kmeč, E. Piatak, Pupák

Poprad: Sedlačko - M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, Jáchym, J. Špelda, M. Kurali, D. Kramár, M. Fabian - Vandas, Balán, Hvila - R. Tomas, Klouda, D. Buc - Matúš Paločko, Koskinen, Jabrocký - Gríger, S. Takáč, Homa

Karol Kolečáni (asistent trénera Nitry): "Neodohrali sme dnes najlepší zápas. Chýbal nám pohyb, bolo to kŕčovité. S jedným gólom sa ťažko víťazí. Dobre zachytal Marek Laco. Remíza bola zaslúžená. Sme radi, že máme dva body."

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Bol to vyrovnaný zápas, ktorý sa mohol skončiť našim víťazstvom, ale aj prehrou. Mali sme dobré aj slabšie momenty. Som rád, že sme to zvládli na horúcom nitrianskom ľade. Mohli sme mať viac, ale aj jeden bod je dobrý."

Trenčín bojoval, prehral po predĺžení

Začiatok stretnutia mužstiev z konca tabuľky bol opatrný. Prvú strelu vyslal v 3. min domáci Varga. V 8. min Kokavec z ľavej strany nastrelil žrď trenčianskej bránky. V 9. min mali Žilinčania pri vylúčení Bokroša svoju úvodnú presilovku, ktorú využil Valášek na otvorenie skóre, keď z ľavej strany mieril presne ponad lapačku Kristína - 1:0. Trenčín vyrovnal tiež v početnej výhode: v 16. min strelu Bokroša od modrej tečoval za Žigárdyho chrbát Bagin.

V úvode druhej tretiny bol vylúčený trenčiansky Biro a najlepší strelec Žiliny Škoda aj s pomocou žŕdky poslal vyrazený puk do bránky - 2:1. Oba tímy potom mali možnosti dať ďalšie góly pri početných výhodách, ale brankári kryli strely Tybora na jednej strane a Jassa na druhej.

V 38. min si Trenčín utvoril tlak a v skrumáži sa najlepšie zorientoval Broska, ktorý obkorčuľoval bránku a zasunul puk za Žigárdyho chrbát - 2:2. V záverečnej minúte tejto časti však Trenčania doplatili na vylúčenie za veľa hráčov na ľadovej ploche - sekundu pred koncom Jass efektívne tečoval strelu Mihálika - 3:2.

V tretej tretine sa Trenčania snažili od úvodných minút o vyrovnanie. Príležitosť na to mali pri troch presilových hrách, keď boli vylúčení Brcko, Devečka a Škoda. Početnú prevahu hostia využili až pri vylúčení Škodu, keď 25 sekúnd pred jeho naskočením na ľad stretlil gól Lelkeš - 3:3. Stav sa mohol znova zmeniť v 53. min, keď sa pred Kristínom ocitla nová akvizícia Žiliny Mihálik, ktorý však nedal. Podobne o dve minúty neskôr pochodil trenčiansky Broska.

Zápas sa napokon prehupol do predĺženia a hneď v jeho úvode mali príležitosti domáci Škoda i hosťujúci Lelkeš, ale rozhodnutie prišlo až v 62. min. Tybor najskôr nezakončil výbornú akciu Trenčína a žilinský útočník Drevenák prekonal z protiútoku Kristína a zabezpečil domácim ich prvé víťazstvo po predĺžení.

MsHK DOXXbet Žilina - Dukla Trenčín 4:3 po predĺžení (1:1, 2:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 8. Valášek (J. Dlouhý, D. Devečka), 24. V. Škoda (D. Devečka, J. Dlouhý), 40. K. Jass (J. Mihálik), 62. M. Drevenák - 16. E. Bagin (T. Bokroš, Sojčík), 38. Broska (E. Bagin), 51. Lelkeš (E. Bagin, Tybor)

Vylúčení: 8:5 na 2 min, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Kacej, Zvrškovec, 1093 divákov

Žilina: Žigárdy - Rúfus, D. Devečka, J. Dlouhý, Leško, Brcko, Harant, Jarab - M. Kokavec, V. Škoda, T. Varga - Valášek, O. Ďuriš, M. Drevenák - K. Jass, J. Mihálik, T. Troliga - T. Sýkora, Horanský, Drábek

Trenčín: Kristín - J. Koma, E. Bednár, T. Bokroš, Vizváry, E. Bagin, Biro, Habšuda, Imrich - Tybor, Marosz, Sojčík - Jakúbek, Lelkeš, J. Pardavý st. - Jakub Gašparovič, Broska, T. Klíma - P. Kopecký, Adamec, Šišovský

Róbert Rehák, asistent trénera Žiliny: "Po dlhšej dobe sme mali lepší vstup do zápasu. Opäť nám však chýbala disciplína, boli sme viackrát vylúčení a súper sa vždy dotiahol. V tretej tretine sme hrali trikrát v oslabení a prakticky sme sa len bránili. V predĺžení sa šťastie priklonilo na našu stranu. Sme radi aj za dva body."

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "V Žiline sa dnes hral šesťbodový zápas. Trikrát sme prehrávali, trikrát sme vyrovnali. V predĺžení sme išli dvakrát do prečíslenia, ktoré sme nevyužili. Namiesto toho sme z protiútoku nepokryli hráča, ktorý strieľal a Žilina vyhrala."

Nervózny zápas v Martine

V prvej tretine nasadili obe mužstvá vysoké tempo. Martinčania nahrádzali rozdiel v kvalite enormnou bojovnosťou. Zvolen mal viac z hry, ale nebezpečnejšie príležitosti boli na domácich hokejkách. Úvodnú šancu zápasu mal v 3. min Kentoš, o minútu neskôr Brabenec mieril z medzikružia iba do brankára Šúreka.

Sľubne vyzerali šance Zošiaka a Mikušoviča, ale otvárací gól padol na opačnej strane. V 11. min prešiel Mucha obranným pásmom ako nôž maslom a s prehľadom skóroval - 0:1. V tejto časti ešte zaujalo bekhendové zakončenie Horského, ale aj to našlo Šimka pripraveného.

V druhom dejstve kleslo tempo a v jej úvode sa zmenilo skóre. V 22. min z nenápadnej situácie pridal Puliš gólovú poistku - 0:2. V 29. min hrali Martinčania presilovku, obrancovia "kosačiek" si však nepostrážili návrat Ďalogu z trestnej lavice a ten elegantným blafákom zvýšil už na 3:0 pre hostí.

O minútu neprekonal Horský zblízka pozorného Šimka, hostia kontrolovali hru a Martinčania akoby nenachádzali dostatok psychických a ani fyzických síl niečo urobiť so stavom.

Po prestávke však nastúpili domáci ako pokropení živou vodou. V 41. min unikol Themár, tiesnený však nedotiahol svoj blafák do gólového efektu. Strelecká nemohúcnosť domácich sa prejavila aj počas 84 s trvajúcej presilovky 5 proti 3. V 47. min netrafil Themár prázdnu bránku, takže čakanie na prvý gól domácich pokračovalo.

V 48. min mali Martinčania opäť výhodu o dvoch hráčov a počas nej Murček svojim úvodným tohtosezónnym gólom prelomil 145-minútové strelecké "prekliatie" hokejistov z Turca. Eufóriu "kosačiek" pretavil potom v 54. min Mikušovič na kontaktný gól - 2:3.

Fatálnu chybu brankára Šúreka potrestal 110 s pred koncom tretej tretiny v oslabení Brabenec a vrátil hosťom dvojgólový náskok. Martinčania však záver neuveriteľne dobre zvládli. V power-play znížil Hollý a zápas zdramatizoval.

Dráma pokračovala a 15 s pred koncom tretej tretiny premenil Mikušovič trestné strieľanie - 4:4. Svojim tretím gólom poslal zápas do predĺženia. V ňom rozhodol v 63. min Škvaridlo počas presilovky o víťazstve lídra súťaže.

MHC Mountfield - HKM Zvolen 4:5 pp (0:1, 0:2, 4:1 - 0:1)

Góly: 50. Murček (Petruška, A. Novotný), 54. Mikušovič (A. Beňa), 59. M. Hollý (R. Pukalovič ml.), 60. Mikušovič (trestné strieľanie) -11. J. Mucha (Síkela), 23. Puliš (M. Jurík, Martin Ďaloga), 29. Martin Ďaloga (L. Jurík), 58. Brabenec, 63. Škvaridlo

Vylúčení: 7:11 na 2 min, navyše J. Markovič 10 min. za údery, A. Novotný (obaja Martin) 10 min. za nešp. správanie, Obšut (Zvolen) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:2, rozhodovali: Goga, D. Konc - Gajan, Gavalier, 1100 divákov

Martin: Šúrek - A. Novotný, Zošiak, R. Pukalovič ml.,Tupý, Zukal, S. Hriňa, A. Beňa - T. Petruška, J. Markovič, Michal Važan - Andrej Themár, M. Hollý, Mikušovič - Murček, M. Horský, M. Jonák - Hús, R. Slávik, Jozef Kentoš

Zvolen: Šimko - Obšut, P. Hraško, Ťavoda, J. Mucha, L. Pokovič, M. Výborný, Pichnarčík, L. Zuzin - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan - Puliš, M. Jurík, Martin Ďaloga - Síkela, P. Huňady, Méry

Róbert Pukalovič, tréner Mountfield-u: "Po vysokej prehre v Košiciach sme boli v ťažkej situácii. Prehrávali sme už 0:3, ale stále som veril, že je to o jedinom strelenom góle do siete súpera. Podarilo sa nám to a potom aj so šťastím sme vybojovali predĺženie. Vďaka za nesmiernu bojovnosť patrí celému mužstvu."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Počas dvoch tretín sme si vytvorili pohodlný 3-gólový náskok. V tretej tretine sme chceli ušetriť sily na ďalší zápas so Skalicou. Doplatili sme však na našu nedisciplinovanosť. Množstvo času v oslabení nám odčerpalo veľa síl. Súpera sme postavili na nohy a on ponúknutú šancu využil. Záver tretej tretiny sme vôbec nezvládli. Spokojný som len so ziskom dvoch bodov."