Lionel Messi
Lionel Messi (Autor: SITA/AP)
TASR|1. dec 2012 o 17:56

Barcelona vedie tabuľku Primera División, druhé Atlético Madrid má na konte 34 bodov.

MADRID. Argentínsky futbalista španielskeho klubu FC Barcelona Lionel Messi je po sobotňajšom stretnutí svojho tímu v rámci 14. kola najvyššej miestnej súťaže Primera División proti Athleticu Bilbao (5:1) znova bližšie k vyrovnaniu rekordného zápisu Nemca Gerda Müllera.

Bývalý nemecký zakončovateľ nastrieľal v kalendárnom roku 1972 v drese Bayernu Mníchov a reprezentácie 85 gólov. Juhoamerický ofenzívny klenot "blaugranas" má v aktuálnom roku na konte 84 presných zásahov, proti Bilbau sa presadil dvakrát.

Messi s 21 gólmi vedie poradie kanonierov Primera División 2012/2013, nasleduje Cristiano Ronaldo z Realu Madrid s 13 presnými zásahmi. Portugalský krídelník "bieleho baletu" pomohol v sobotu svojmu tímu k víťazstvu 2:0 nad Atléticom v mestskom derby, v 16. min otvoril skóre. Triumf Realu poistil v druhom polčase Mesut Özil.

Najlepší vstup

Barcelona sa okrem triumfu nad Bilbaom mohla tešiť aj zo stanovenia nového rekordu najlepšieho vstupu do ligovej sezóny v histórii Primera División.

Hráči katalánskeho tímu získali v úvodných štrnástich kolách 40 bodov za trinásť víťazstiev a jeden nerozhodný výsledok a zlepšili tým rekord Realu Madrid zo sezóny 1991/1992.

"Je skvelé, že sme dosiahli tento úspech. Viac ma však teší výkon mojich hráčov a fakt, že aj za stavu 5:1 v náš prospech sme pokračovali v aktívnej hre a snažili sme sa skórovať," povedal spokojný kouč Tito Vilanova a dodal: "Stále jestvujú aspekty, v ktorých sa môžeme zlepšovať."

Barcelona figuruje na prvej pozícii, druhé Atlético Madrid má na konte 34 bodov, o 6 bodov menej. Realu Madrid patrí tretia priečka so ziskom 29 bodov.

Gólový účet na štadióne Nou Camp začal písať v 22. min obranca Gerard Piqué, o tri minúty neskôr sa prvý raz presadil Messi. Polčasový výsledok 3:0 stanovil v 45. min zadák Adriano Correia.

Aj po zmene strán mali gólové hody tri chody, na rozdiel od úvodnej časti však skórovali v domovskom stánku Barcelony už aj hostia. Najprv v 57. min zvýšil na 4:0 pre domácich záložník Cesc Fábregas.

Jediný gól Bilbaa strelil o osem minút neskôr Ibai Gómez. Dvadsať minút pred koncom spečatil víťazstvo domácich svojím druhým presným zásahom Messi.

Na prvú domácu prehru doplatil tréner

Nedarilo sa Valencii a po sobotňajšej vysokej domácej prehre 2:5 so San Sebastiánom uvoľnila zo svojich služieb trénera Mauricia Pellegrina.

Štyridsaťjedenročnému argentínskemu kormidelníkovi nepomohol k zotrvaniu vo funkcii ani fakt, že priviedol mužstvo do osemfinálovej fázy prestížnej kontinentálnej Ligy majstrov.

"Diskutovali sme o tejto otázke a rozhodli sme sa ukončiť spoluprácu s Mauriciom Pellegrinom," povedal prezident klubu Manuel Llorente.

Neúspech proti San Sebastiánu je prvou domácou prehrou pre Valenciu v tejto sezóne vo všetkých súťažiach. Tímu patrí 12. priečka v tabuľke Primera División.

Výsledky:

Getafe - Malaga 1:0 (0:0)

Gól: 57. Lopo. ČK: 90.+4 Castro (Getafe), 9500 divákov.

Valencia - San Sebastian 2:5 (1:1)

Góly: 2. a 73. Soldado - 44. De la Bella, 57. Gonzalez, 64. Ifran, 83. Agirretxe, 90.+1 Vela (z 11 m). 37.000 divákov.

FC Barcelona - Athletic Bilbao 5:1 (3:0)

Góly: 22. Pique, 25. a 70. Messi, 45. Adriano, 57. Fabregas - 65. Gomez

Real Madrid - Atletico Madrid 2:0 (1:0)

Góly: 16. Cristiano Ronaldo, 66. Mesut Özil

Domov»Futbal»Španielsko»Barcelona stanovila nový rekord, má najlepší vstup do sezóny