Súboj pohlaví? V streľbe museli ženy oddeliť, keď mužské ego dostalo ranu

Lindsey Vonnová.
Lindsey Vonnová. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|7. dec 2012 o 16:18

Americká zjazdárka Lindsey Vonnová sa nevzdáva túžby súťažiť v zjazde spolu s mužmi.

V inej ako exhibičnej podobe zrejme nemá šancu. Súboje pohlaví, ba aj ženské víťazstvá v nich však šport pozná.

BRATISLAVA. Lindsey Vonnová nemá medzi ženami v zjazde a superobrovskom slalome konkurenciu. Naposledy vyhrala v kanadskom Lake Louise dva zjazdy a jeden super G tesne po chorobe. Druhú v poradí predstihla v jednom zo zjazdov o 1,73 sekundy, čo je v iných prípadoch rozdiel minimálne desať miest.

Ak by bola americká olympijská víťazka zdravá, bol by odstup zrejme ešte väčší.

„Už dávno nemám dvadsať a nevymyslela som si boj proti mužom len zo zábavy. Snažím sa každého presvedčiť, že môžem absolvovať aj mužské preteky. Ukázala som, prečo chcem jazdiť s mužmi," povedala Vonnová pre televíziu CBC.

Svetová lyžiarska federácia je skeptická. "Musíme posúdiť pravidlá, či také niečo povoľujú. A uvážiť, či to má zmysel," povedal pre agentúru Reuters šéf Svetového pohára Nór Atle Skaardal.

Podľa odborníkov by bola Američanka aj na ľahšej zjazdovke najmenej o päť sekúnd pomalšia ako pretekári širokej špičky.

"Lindsey je medzi nami neporaziteľná, mali by jej to umožniť," tvrdí jedna z najväčších Vonnovej súperiek Nemka Maria Höfl-Rieschová.

Ktovie, ako to Rieschová, najprv veľká kamarátka Američanky, potom sokyňa, myslela - z prajnosti alebo škodoradosti? Vonnová skutočne dosť riskuje, mohla by skončiť aj zle. Nielen umiestnením, ale aj zdravotne.

Záleží aj na tom, na akej zjazdovke by súťažila. Ťažko si ženu predstaviť zjazdiť v plnej rýchlosti trate v Kitzbüheli, Wengene či Bormiu.

Tenisové bitky

Súboj pohlaví poznáme už dávnejšie, napríklad z tenisu. Legendárna Američanka Billie Jean Kingová, ktorá koncom 60. a v 70. rokoch vyhrala všetky gradslamové turnaje (Wimbledon štyrikrát), si v tridsiatke zahrala v roku 1973 proti 56-ročnému Bobbymu Riggsovi, wimbledonskému víťazovi z roku 1939. Vyhrala 6:4, 6:3, 6:3.

Stretnutie v Houstone sledovalo 30 492 divákov, pri televízoroch 50 miliónov v 37 krajinách. Dáma a starší pán súťažili o stotisíc dolárov, víťazka brala všetko.

Riggs predtým zdolal ešte slávnejšiu Austrálčanku Maragret Courtovú 6:2, 6:1. Kingová bola opačný prípad ako Vonnová. Do súboja sa nehrnula, prijala výzvu Riggsa.

Nie tak dávno, pred čosi vyše dvoma rokmi spestrila newyorský US Open exhibičná štvorhra - na jednej strane Austrálčan Cash a Švéd Wilander, na druhej strane kurtu stáli Švajčiarka Hingisová a Ruska Kurnikovová. Tenisti zvíťazili 7:5.

Muži majú svoje skalpy dôležitosti. Američan Jimmy Connors zdolal Martinu Navrátilovú. Ranu sebavedomým sestrám Williamsovým zasadil Nemec Karsten Braasch. Vtedajší 203. hráč svetového rebríčka, silný fajčiar, navyše po prehýrenej noci deklasoval Serenu 6:1 a Venus dovolil iba o hru navyše.

Na predvojnových olympiádach (do roku 1924) bol súčasťou tenisových súťaží mix. Po znovuzaradení tohto športu do programu OH (1988) ho vynechali. Trendom bolo nespájať obe pohlavia do jedného športu, dnes sa karta pomaly otáča, uvažuje sa nad miešanou štvorhrou.

V jazdectve víťazia ženy

Na olympijských hrách je jediný šport, v ktorom súťažia muži a ženy spolujazdectvo. Ženy sú zväčša úspešnejšie. Najmä v drezúre. Na OH v Londýne tohto roku obsadili v tejto disciplíne kompletný stupeň víťazov.

Aj v streľbe súťažili obe pohlavia spoločne, konkrétne v skeete a trape. No iba do olympiády 1992. Keď v Barcelone zdolala Číňanka Žang Šan kompletnú mužskú elitu, ich ego dostalo ranu. O štyri roky neskôr už v Atlante súťaže rozdelili.

Do mužského sveta sa doslova vrútila nemecká motoristka Jutta Kleinschmidtová. Už v roku 1988 absolvovala Rallye Dakar na motocykli, potom presadla do auta. V deväťdesiatom siedmom vyhrala prvý raz etapu, v roku 2001 celú súťaž.

Šéfkou tímu F1 Sauber je zase Rakúšanka s indickým pôvodom Monisha Kaltenbornová (41).

Jutta Kleinschmidtová.

Futbalové a hokejové hviezdy

Ženy sa zavše pokúšajú preniknúť i do "chránených" mužských domén. Hviezda mexického reprezentačného futbalového družstva žien z OH 2004 Maribel Dominguezová podpísala kontrakt s druholigovým klubom Celaya. Medzinárodná futbalová federácia jej zatrhla hrať v mužskom tíme.

Jedna z najkrajších svetových športovkýň, dvojnásobná olympijská víťazka, americká brankárka Hope Solová (30) tvrdí, že by futbalistky mali nastupovať v mužských súťažiach. Chorvátka Tihana Nemčičová (24) sa zasa nedávno stala prvou ženou - trénerkou mužského futbalového tímu, hoci iba v piatej lige.

Na Slovensku v žiackych súťažiach (do 15 rokov) hrajú dievčatá v chlapčenských družstvách. V kolektíve osemročných Seničanov strieľa väčšinu gólov dievča. Dokáže kopnúť do horných rohov azda z dvadsiatich metrov, na turnajoch získava ceny pre najlepšieho strelca.

Kanadská hokejistka Hayley Wickenheiserová, olympijská víťazka z roku 2002, začala rok po tomto triumfe pravidelne chytať v tretej najvyššej fínskej súťaži, ktorá je profesionálna.

Jej krajanka Manon Rheaumeová desať rokov predtým odchytala exhibičné stretnutie za tým NHL Tampa Bay Lightning.

Hayley Wickenheiserová.

Zmiešaná hra

Basketbalistky Ružomberka v časoch, keď zvíťazili v Európskej lige (1999, 2000) hrali často prípravné stretnutia s kadetmi Žiliny (15- až 16-ročnými).

"Boli to vyrovnané stretnutia. Čo chlapci lepšie zvládli silou, rýchlosťou, dynamikou, to sme my nahradili prehľadom, rozumom, taktikou. Ak by sme už hrali proti juniorom, jasne by nás zdolali. Nie som zástankyňou miešania pohlaví najmä v kolektívnych hrách," hovorila bývalá reprezentantka, účastníčka barcelonských OH a kapitánka Ružomberka Iveta Bieliková.

Olympijské športy medzi pohlaviami sú dnes už vyrovnané. Ženy napríklad boxujú i zápasia voľným štýlom. Majú menej disciplín najmä v silových športoch, ale rovnaký počet odvetví.

Nezápasia gréckorímskym spôsobom, muži zasa nemajú modernú gymnastiku. A ak berieme synchronizované plávanie ako samostatnú kategóriu, ani to.

Muž medzi akvabelami

Jestvujú aj úsmevné protipóly v snahe preniknúť do sveta druhého. V kanadskom tíme akvabel sa spolu s deviatimi ženami pripravoval jeden muž. Dosť ťažko si však predstaviť takého "akvabela" či nebodaj gymnastu cvičiaceho so stuhami.

Zaujímavé je porovnanie výkonov. Najlepšie to ide v najrozšírenejšom individuálnom exaktne merateľnom športe, v atletike.

Koncom minulého a začiatkom tohto storočia udivovali ženy rekordmi na vytrvalostných tratiach.

Výkony Číňaniek od 1500 m po 10-tisíc m majú silnú príchuť dopingu (hoci nedokázaného), ale úžasný maratónsky rekord Angličanky Pauly Radcliffovej 2:15:25 h z roku 2003 nespochybňuje nikto.

Dnes tridsaťosemročná mamička dcérky a syna by týmto časom vyhrala všetky olympiády medzi mužmi do roku 1968 s výnimkou Ríma 1960, kde by skončila tesne za legendárnym Bikilom.

V súčasnosti by bola slovenskou jednotkou aj medzi mužmi. S prehľadom by pokorila B- limit pre účasť na tohtoročnú olympiádu v Londýne medzi mužmi, za áčkovým by zaostala iba tesne.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Súboj pohlaví? V streľbe museli ženy oddeliť, keď mužské ego dostalo ranu