Skalica porazila Poprad 8:4, Košice Zvolen 7:4

V šlágri piatkového programu 28. kola hokejovej Tipsort extraligy vyhrali Košice doma nad neohrozeným lídrom tabuľky Zvolenom 7:4.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. V šlágri piatkového programu 28. kola hokejovej Tipsort extraligy vyhrali Košice doma nad neohrozeným lídrom tabuľky Zvolenom 7:4 a zaknihovali tak prvý triumf nad týmto súperom v prebiehajúcej sezóne.

Banská Bystrica s početnou zámorskou enklávou potešila divákov víťazstvom 3:1 nad Žilinou, v drese Skalice sa pod jasný triumf 8:4 na popradskom ľade podpísal štyrmi gólmi i asistenciou Rastislav Konečný.

HK Poprad - HK 36 Skalica 4:8 (1:2, 1:4, 2:2)

Góly: 15. Klouda, 23. Hvila, 52. Jabrocký, 60. Suchý - 2. Sloboda, 13., 60. Kutálek, 24., 32., 33., 37. Konečný, 56. Preisinger. Rozhodovali: Lokšík - Valach, Holienka, vylúčení: 4:3, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 37. Sedlačko za Westlunda (Poprad), 1286 divákov.

V bránke Popradu po prvý krát nastúpil americký brankár Alex Westlund, ktorému však obrancovia pripravili nemilý úvod, keď nepokryli dôsledne skalických útočníkov a tak Sloboda po dorážke už v 2. minúte otvoril skóre. Aktivita však zostala na hokejkách Popradčanov, ktorí sa často objavovali pred skalickou bránkou. V 9. minúte mohol vyrovnať Buc, ale jeho únik v oslabení Kotvan vystihol.

Sebavedome hrajúci Skaličania zvýšili na 2:0 v 13. minúte, keď Konečný s Kutálekom učebnicovo zakončili dravý protiútok. Domáci však dokázali rýchlo odpovedať, keď o dve minúty na to rozobral skalickú obranu druhý popradský útok a Klouda dorazil puk do opustenej bránky.

Presilovku v úvode prostrednej časti využili domáci na vyrovnanie, keď sa ujala jedovatá strela z hokejky Hvilu. Keď však Popradčania krátko na to nevyužili akciu troch na jedného, prišlo na rad hviezdne predstavenie skalického útočníka Konečného. Ten čistým hetrikom za 9 minút schladil snaživých domácich dokonalou studenou sprchou a úplne rozložil ich sebavedomie.

Jeho góly boli výsledkom šikovných kombinačných akcií a fatálnych chýb domácej defenzívy. V 37. minúte pridal excelentný Konečný svoj štvrtý gól, ktorým ukončil nešťastnú premiéru brankára Westlunda, ktorého nahradil Sedlačko.

V záverečnej časti sa Skaličanom s prehľadom darilo otupovať posledné zvyšky úsilia domácich o lepší výsledok. V 52. minúte sa podarilo strelou z otočky znížil Jabrockému, ale to bolo z ich strany všetko, čo dokázali s vývojom stretnutia ešte urobiť.

V dokonalej pohode hrajúca Skalica dokonala svoje predstavenie ešte dvoma gólmi. Štyri minúty pred koncom zvýšil na 7:3 efektným blafákom Preisinger a v poslednej minúte pridal ôsmy klinec do rakvy domácich Kutálek. Osem stotín pred koncom upravil divoké skóre na konečných 4:8 Suchý.

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Je to pre mňa obrovské sklamanie. V prvom rade sa chcem ospravedlniť našim fanúšikom za dnešný výkon. Sklamali sme najmä v defenzíve, kde sme robili obrovské individuálne chyby. Hráči absolútne nepomohli jednému ani druhému brankárovi. Spokojný som akurát s prvou päťkou, ktorá si uhrala svoj mikrozápas proti najlepšej päťke Skalice."

Michal Pešout (tréner Skalice): "O osude zápasu podľa mňa rozhodlo to, že sme sa od druhej tretiny zlepšili v obrane. Konečne sme využili šance, ktoré sme mali. Trošku nás mrzí, že sa nepresadil prvý útok, ktorý je zvyčajne nositeľom produktivity, ale nahradila ho druhá formácia, ktorá dala šesť gólov."

HCď05 B. Bystrica - MsHK Žilina 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 12. Hudec, 35. Stoner, 59. Handzuš - 60. T. Sýkora. Rozhodcovia Lauff - Smrek, Gavalier, vylúčení 4:9, navyše Krajči (Žilina) 10 min za nešportové správanie, presilovky 3:0, v oslabení 0:0, 1850 divákov.

Divákov na štadión lákala ponuka štyroch Kanaďanov, z toho troch so zmluvami v NHL. Spolu s Handzušom nesporná úderka mala roztrhať, ľudovo povedané, Žilinčanov na franforce. Jeden z nich Glass ešte nenastúpil, unavený po dlhom zaoceánskom prelete a v prvej tretine sa nadvláda domácich prejavila len poskromne.

Barani sa blysli iba jedným gólom, v presilovke sa pred bránkou po strele Handzuša presadil šikovným tečom Hudec a trochu uvoľnil napätie po množstve nepresností a neucelených akcií. Žilinčania veľa neukázali, často sa len úporne bránili a okrem slušne zahratej presilovky hneď v úvode sa len málo pretlačili k streľbe.

V 16. min po Bambúchovej strele usmernil Juraj Sýkora puk do hornej žŕdky, na druhej strane zasa Horanský v 19. min spálil jedinú tutovku Žilinčanov prvej tretiny. Druhú časť hry poznačili viaceré vylúčenia. Žilinčania ich naakumulovali v krátkom čase až tri, ponúkli domácim najskôr dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov a vzápätí 55-sekundovú.

V tej prvej bombou pod žŕdku si otvoril banskobystrický účet Kanaďan Stoner a upozornil súpera, že ak bude plniť húfne aj naďalej trestnú lavicu, doplatí na nedisciplinovanosť ďalšími gólmi. V tretej tretine Tomáš Sýkora v prečíslení trafil len brankára Slipčenka a ak by túto vyloženú šancu v 44. min premenil, vniesol by do zápasu oveľa viac dramatickosti.

Domáci na výraznejší odpor nenarazili, možno okrem veľkej možnosti T. Sýkoru v 56. min, súpera jasne prestrieľali a ďkanadskú éruď odštartovali tým najdôležitejším, trojbodovým víťazstvom, ktoré stihol ešte prikrášliť ukážkovým blafákom v presilovke Handzuš. Čisté konto Slipčenka 55 sekúnd pred koncom narušil T. Sýkora a odmenil tak Žilinčanov aspoň za snahu a bojovnosť.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Ťažšie sme sa rozbiehali, problém nám robil defenzívny štýl Žiliny. Potom sme viac začali korčuľovať, výkon šiel hore, góly sme strieľali v presilovkách, ktoré boli rozhodujúce. Máme posily zo zámoria, treba sa im aklimatizovať, verím, že výkony pôjdu hore."

Ladislav Spišiak, tréner Žiliny: "Aj by som hráčov pochválil za výkon, dodržali systém až do bodky, bohužiaľ disciplína nebola najlepšia, dostali sme všetky tri góly v oslabení, na škodu konečného výsledku. Domáci však boli lepší, treba im zablahoželať k víťazstvu."

HC Košice - HKM Zvolen 7:4 (1:1, 5:1, 1:2)

Góly: 13., 42. Jenčík, 24. Spilar, 32. Gmitter (tr. str.), 34. Slovák, 36. Gmitter, 38. Jokeľ - 3. Ďaloga, 30. Michal Chovan, 46. L. Jurík, 46. Puliš. Rozhodovali: Bachúrik, Baluška - M. Korba, Rovenský, vylúčení: 8:5, navyše: Novák 10. min. za napadnutie hlavy a krku - Obšut 10. min. za nešportové správanie a Michal Chovan 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 1:0, striedanie: 30. Méry (Zvolen) zapojil sa do hry, 4872 divákov.

V košickej Steel aréne začali aktívnejšie hostia, v 2. minúte sa ocitol v dobrej šanci Škvaridlo, no o minútu neskôr už prekonal Hyláka Ďaloga - 1:0. Domáci pohrozili v 5. minúte, no strelu Novotného spomedzi kruhov Šimko pohotovo zneškodnil. "Oceliari" mohli vyrovnať už o minútu neskôr, no Jenčík a po ňom ani Cebák neprekonali hosťujúceho gólmana.

V ďalšom priebehu sa hralo predovšetkým pred bránkou Zvolena, vyrovnávajúceho gólu sa domáci priaznivci dočkali až v 13. minúte, keď Jenčík dorazil vyrazený puk po strele Marcinka - 1:1. Hra sa postupne vyrovnala a šance sa striedali na obidvoch stranách. V 16. minúte nebezpečne pálil hosťujúci obranca Hraško, stav sa však nezmenil.

Na začiatku druhej tretiny sa dostal po chybe košickej obrany k puku Michal Chovan, po jeho "premiešaní" však skončil iba na konštrukcii Hylákovej bránky. Na opačnej strane v 23. minúte vyskúšal pozornosť Šimka Jenčík, no prekonať sa ho podarilo až Spilarovi o minútu neskôr, keď zužitkoval početnú výhodu o jedného hráča - 2:1. Od tohto momentu obidve mužstvá pritvrdili hru a dohrávali takmer každý súboj.

V polovici stretnutia využil presilovú hru hostí Michal Chovan a zrovnal stav stretnutia na 2:2. V 32. minúte zastavil nedovolene unikajúceho Gmittera hosťujúci obranca Ťavoda a hlavný arbiter nariadil trestné strieľanie. Gmitter čakal do poslednej chvíle na pohyb brankára a potom nechytateľnou strelou poslal Košice znova do jednogólového vedenia - 3:2.

Zvolenčania inkasovali štvrtý gól o dve minúty neskôr, paradoxne keď sedel na trestnej lavici domáci Novák, Slovák vyťažil zo spolupráce s kapitánom Jenčíkom a bekhendom prekonal Šimka - 4:2. To nebolo zo strany Košíc všetko a v 36. minúte po najkrajšej akcii stretnutia zvýšil na 5:2 Gmitter, ktorý zužitkoval ideálnu prihrávku Svitanu. Dve minúty pre koncom druhej dvadsaťminútovky pridal ďalší gól "oceliarov" Jokeľ a v Steel aréne sa začalo predčasne oslavovať - 6:2.

Košičania pridali ďalší presný zásah aj na začiatku tretieho dejstva, v 42. minúte pridal svoj druhý gól v stretnutí Jenčík, keď využil zmätok pred Zvolenskou bránkou - 7:2. Vzápätí mal gól na hokejke Svitana, ktorý rozvlnil iba bočnú sieť Šimkovej bránky.

Zvolen znížil nepriaznivý stav stretnutia v 46. minúte, keď najprv Lukáš Jurík využil presilovú hru a o niekoľko sekúnd neskôr prekonal Hyláka v rovnovážnom stave i Puliš - 7:4. V 55. minúte sa ocitol na útočnej modrej čiare domáci Bulík, ale jeho následná strela v oslabení neskončila v bránke hostí. Stav sa do konca stretnutia nezmenil a "oceliari" zaknihovali prvé víťazstvo nad Zvolenom v prebiehajúcej sezóne.

Milan Staš, tréner Košíc: "Prívlastok šláger kola si myslím, že bol naplnený do bodky. Diváci videli pekný pohľadný hokej, plný osobných súbojov, pekných kombinácií a najmä gólov. Základ nášho víťazstva bol položený v druhej tretine, keď sme v krátkom časovom úseku strelili štyri góly. Chlapcom môžem iba poďakovať za pekný výsledok a som veľmi rád, že sme pokorili lídra súťaže."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Na to, že hrali dve vyrovnané mužstvá, tak zápas skončil divokým výsledkom. Myslím si, že Košice vyhrali zaslúžene, najmä v druhej tretine nás rozobrali a boli efektívne. Dopustili sme sa dosť výrazných chýb, s ktorými sme nepočítali, no do 30. minúty sme dokázali s tým výsledkom niečo robiť a držali Košice na dištanc. Druhá tretina rozhodla o výsledku."

ŠHK 37 Piešťany - MHC Mountfield 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Góly: 27. Chylo, 46. Nemec - 39. Themár, 44., 59. Važan, 60. Markovič. Rozhodovali: Rantala, D. Konc - J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:7, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:2, 1599 divákov.

Už v druhej minúte mohol otvoriť skóre domáci Mišura, ale jeho dobrú strelu dokázal Šúrek vyraziť. Na druhej strane sa do samostatného nájazdu dostal Raček, ale jeho strela mierila nad bránu. Ďalší zaujímavý moment prišiel až v 11. minúte, keď Kentoš prekonal Tomeka, ale hlavný rozhodca jeho gól neuznal pre postavenie hráčov v bránkovisku. Kentoš si to mohol vynahradiť na konci tretiny, ale Tomek jeho strelu chytil.

V druhej časti boli aktívnejší domáci. V 23. minúte Filip od modrej čiary napálil do žrde a o pár sekúnd na to Hudec z dobrej pozície bránu ani len netrafil. Prvý gól tak nakoniec prišiel až po spolupráci Mertela s Chylom, ktorú druhý menovaný zakončil presnou strelou.

Domáci mohli zvýšiť v 30. minúte, ale Filip z dobrej pozície Šúreka neprestrelil. V závere tretiny si Piešťany nedali pozor na Themára, ktorý sa v oslabení dostal do úniku a so šťastím na dvakrát prekonal Tomeka a vyrovnal na 1:1.

V treťom dejstve mohlol domácich dostať do vedenia Stupka, ale nepodarilo sa mu prestreliť ležiaceho Šúreka a práve naopak skórovať sa podarilo hosťom, keď Važan dorážal Markovičovu strelu v presilovej hre. O dve minúty ale v presilovke bolo vyrovnané zásluhou Nemca. Do vedenia domácich opäť mohol poslať Stupka, ale tentokrát trafil iba do žrde.

V 59. minúte o všetkom rozhodol Važan, keď využil chybu domácej obrany a v oslabení prestrelil Tomeka. Skóre zápasu potom ešte uzavrel do prázdnej bránky Markovič a upravil na konečných 2:4.

Milan Klement, tréner Piešťan: "Od začiatku sme mali tlak a boli sme lepší. Podarilo sa nám streliť aj vedúci gól, ale na konci druhej tretiny sme vo vlastnej presilovke zbytočne inkasovali. Taká istá situácia sa zopakovala v závere zápasu, čo vlastne rozhodlo o výsledku. Dnes sme hosťom ponúkli až príliš veľa šancí po našich chybách, ktoré využili."

Róbert Pukalovič, tréner Mountfieldu: "V prvej časti sme sa dostali pod veľký tlak. Od 30. minúty ale môžeme byť spokojní s našim výkonom. Mrzí ma však veľký počet vylúčení, v ktorých sme ale našťastie dali dva góly a nakoniec sme vyhrali."

Dukla Trenčín - HK Nitra 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly: 22., 58. Klíma - 13. Stümpel. Rozhodovali: Müllner - Snášel, Šefčík, vylúčení: 4:3, navyše: 47. Rais (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1390 divákov.

Domáci vstúpili do stretnutia aktívnejšie. Najskôr v dobrej pozícii puk dobre netrafil Mikula, následne sa pri Tyborovom nájazde vyznamenal gólman Laco. Nitra sa postupne dostala do zápasu a v 13. minúte otvorila skóre. Autorom presného zásahu v presilovej hre bol Stümpel, keď zblízka prekonal Kristína. V závere tretiny vyrovnanie odmietol Tybor, keď puk poslal iba na vyrážačku hosťujúceho brankára.

Lepší vstup do druhej časti hry mali Trenčania. V 22. minúte spomedzi kruhov napriahol Tomáš Klíma a vyrovnal. Dukla pridala na obrátkach a Baginova strela brankárovi Lacovi vypadla z lapačky. Hokej sa rozbehol na oboch stranách, hralo sa pred oboma bránkami, no gól už v prostrednej časti nepadol. V závere tretiny sa neujala ani Kadurova tvrdá strela, ktorá iba tesne minula žŕdku Kristínovej brány.

V záverečnej časti hry mohol misky váh na domácu stanu nakloniť Mikula, avšak puk za ležiaceho brankára neposlal. Na opačnej strane sa cez obranu presadil Podstavek, jeho kľučku do ľavej strany Kristín zneškodnil. V 45. minúte mala Nitra výhodu trestného strieľania, Segľa ho však nepremenil. Rozhodnúť mohol tri minúty pred koncom Marosz, avšak jeho pokus obrancovia tečovali.

Víťazný gól Trenčína strelil o minútu Tomáš Klíma, keď si obhodil obrancu a pomedzi Lacove nohy stanovil skóre na 2:1. Hostia v závere ešte odvolali brankára, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "Prvá časť nebola taká ako sme očakávali. V druhej časti hry sme urobili korektúry a začali hať iba na tri formácie. Hneď v úvode sa nám podarilo vyrovnať, vďaka čomu sme sa upokojili. Veľmi dôležitým momentom bolo trestné strieľanie spolu s gólom, ktorý padol dve minúty pred koncom. Body si ceníme."

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Diváci videli bojovný zápas, ktorý mal vysoké tempo. Do Trenčína sme prišli uhrať iný výsledok. S jedným gólom sa však vyhráva ťažko. Niečo také ako inkasovať gól dve minúty pred koncom by sa nám nemalo stávať. Za predvedený výkon sme si zaslúžili aspoň bod."