AKTUALIZOVANÉ 19.24

Žampa mal vo Val d'Isere čas ako hviezdny Kostelič

Slovenský lyžiar dosiahol rovnaký čas ako hviezdny Chorvát Ivica Kostelič a druhýkrát v kariére bodoval.

Víťaz Pinturault.(Zdroj: SITA/AP)

VAL D'ISERE. Slovenský lyžiar Adam Žampa drukýkrát v kariére bodoval v alpskom Svetovom pohári.

V sobotňajšom slalome vo francúzskom Val dďIsere obsadil 16. miesto so stratou 1,81 s na víťazného Francúza Alexisa Pinturaulta a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal 15 bodov.

Koncom októbra skončil Žampa senzačne deviaty v obrovskom slalome v rakúskom Söldene, teraz prvýkrát prenikol medzi bodovanú tridsiatku aj v jeho obľúbenej disciplíne.

Po prvom kole bol slovenský reprezentant na 25. mieste so stratou 2,07 na vedúceho Rakúšana Marcela Hirschera.

V druhom kole pri umelom osvetlení predviedol Žampa jazdu na hranici rizika a polepšil si o deväť priečok.

Dosiahol rovnaký súhrnný čas ako hviezdny Chorvát Ivica Kostelič, za sebou nechal olympijského víťaza v slalome zo ZOH 2010 vo Vancouveri Taliana Giuliana Razzoliho, Rakúšana Benjamina Raicha či Francúza Stevea Missilliera.

"Som veľmi šťastný, že som získal svoje prvé slalomové body a dosiahol na stotinu rovnaký čas ako skvelý Ivica Kostelič. V druhom kole som bol dokonca šiesty najlepší, čo je vynikajúce. Na oslavy nie je čas, potrebujem si dobre oddýchnuť a pripraviť sa na zajtrajší obrovský slalom," uviedol na svojom facebookovom profile Adam Žampa.

Pinturault bol po prvom kole až na šiestom mieste, v druhom však predviedol fantastickú jazdu a vďaka najrýchlejšiemu času sa vyšvihol na najvyšší stupienok.

Francúz zvíťazil o 57 stotín pred Nemcom Felixom Neureutherom, Hirscher po viacerých zaváhaniach napokon skončil až tretí (+0,57.)

Výsledky - Svetový pohár 2012/2013 - Val d'Isére (Fr.) - slalom mužov:

1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:36,55 min, 2. Felix Neureuther (Nem.) +0,50 s, 3. Marcel Hirscher (Rak.) +0,57, 4. André Myhrer (Švéd.) +1,06, 5. Jens Byggmark (Švéd.) +1,09, 6. Manfred Pranger (Rak.) +1,10, ... 16. ADAM ŽAMPA (SR) +1,81

Poradie vo SP 2012/2013 v slalome (po 2 z 9 pretekov): 1. André Myhrer (Švéd.) 150 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 140, 3. Felix Neureuther (Nem.) 116, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 108, 5. Jens Byggmark (Švéd.) 105, 6. Manfred Moelgg (Tal.) 74, ... 25. ADAM ŽAMPA (SR) 15

Poradie vo SP 2012/2013 (po 8 z 37 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 400 bodov, 2. Ted Ligety (USA) 342, 3. Marcel Hirscher (Rak.) 280, 4. Manfred Moelgg (Tal.) 204, 5. Kjetil Jansrud (Nór.) 195, 6. Alexis Pinturault (Fr.) 153, ... 43. ADAM ŽAMPA (SR) 44