Hokejisti zdolali Nórov po nájazdoch, rozhodol Záborský

Pred dvoma rokmi bol slovenský tím tretí, vlani sa nehralo.

(Zdroj: TASR)
REAL MADRID vs BORUSSIA DORTMUND na 4 dni tu >>

AROSA. Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v piatkovom úvodnom stretnutí na turnaji Arosa Challenge vo švajčiarskej Arose nad výberom Nórska 3:2 po samostatných nájazdoch.

Slováci dosiahli vo štvrtom tohtosezónnom reprezentačnom vystúpení druhé víťazstvo a v sobotu nastúpia vo finále Arosa Challenge.

Finálovým súperom Slovákov bude domáce Švajčiarsko, zápas sa bude hrať o 15.45 h.

Slováci proti Nórom dosiahli v dvadsiatom vzájomnom súboji šestnáste víťazstvo. O slovenské góly sa v piatok postarali v riadnom hracom čase Rastislav Špirko a kapitán Tomáš Starosta, v lotérii nájazdov rozhodol Záborský.

Slovensko už teraz vylepšilo umiestnenie z premiérového turnaja Arosa Challenge, ktorý sa hral v roku 2010 v Herisau.

Slovensko - Nórsko 3:2 po samostatných nájazdoch (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 33. Špirko (Marek Hovorka, Marcel Haščák), 35. Starosta (Záborský, Vandas), rozhodujúci sam. nájazd Záborský - 31. Zuccarello Aasen (Ask, P. Thoresen), 32. P. Thoresen (Ask)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Prugger, Weigand - Kohler, Wüst (všetci Švaj.), 463 divákov

Sam. nájazdy: Záborský dal - 1:0, P. Thoresen nedal - 1:0, Marek Hovorka nedal - 1:0, Zuccarello Aasen nedal - 1:0, Marcel Haščák dal - 2:0

Slovensko: Staňa - Starosta, Valábik, K. Sloboda, Mezei, Švarný, Stehlík, J. Mikuš - Vandas, Surový, Záborský - Marcel Haščák, Marek Hovorka, Špirko - Tybor, R. Školiak, Ján Sýkora - Majdan, Matúš Chovan, Lušňák - Zagrapan

Nórsko: Haugen - Bonsaksen, Östli, Kaunismäki, Solberg, Sörvik, Rindal, Ödegaard - Zuccarello Aasen, Ask, P. Thoresen - K. A. Olimb, M. Olimb, Fröshaug - S. Thoresen, Djupvik Lövlie, Rosseli Olsen - Lystad Jacobsen, Blakseth Huse, Stene - Roest

Slováci od začiatku zápasu hrali pozorne v obrane. Už v 2. min získali výhodu presilovej hry, ktorú však nevyužili. V polovici prvej tretiny potom prežili oslabenie. V 17. min Nóri nepremenili na gól 48-sekundovú možnosť presilovky štyroch proti trom.

Severania boli strelecky mierne aktívnejší, ale brankár Rastislav Staňa bol pozorný. V úvode druhej tretiny nevyužili Slováci dlhú hru v početnej prevahe, 54 sekúnd aj o dvoch hráčov. Udrelo na opačnej strane, keď Staňu prekonal po pol hodine hry skúsený Zuccarello Aasen.

V 32. min sa pri presilovke presadil najskúsenejší Nór Patrick Thoresen - 2:0. Slováci nespanikárili, už o 23 sekúnd znížil po spolupráci s Haščákom a Hovorkom Rastislav Špirko. V 35. min trafil presne od modrej v závere presilovky aj Tomáš Starosta a opäť sa začínalo odznova.

Oba tímy si v tretej časti hry vytvorili viaceré šance, ale brankári boli oporami svojich tímov. Zlomové chvíle nastali v 55. min, keď naraz putovali na trestnú lavicu Stehlík s Mezeiom. Severania však z tlaku nič nevyťažili, Slováci sa ubránili a v závere riadneho hracieho času mali oni pre zmenu možnosť rozhodnúť. Skóre sa už nezmenilo a zápas sa musel predlžovať.

Gól nepadol ani v nadstavenom čase, v lotérii nájazdov boli úspešní Tomáš Záborský a Marcel Haščák a spolu s brankárom Staňom zabezpečili Slovákom víťazstvo.

Druhý zápas:

Švajčiarsko - Bielorusko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 19. Gardner (Stancescu), 29. Plüss (Schnyder, Rüthemann) - 35. Kaznadej (Ugarov), 60. Rüthemann (Gardner, Plüss)

Ďalší program:

sobota:

finále, 15.45 h: Švajčiarsko - Slovensko

o 3. miesto, 19.45 h: Bielorusko - Nórsko

Vladimir Vůjtek (tréner SR): "Veľa sme korčuľovali, mali viac z hry, dobre sme bránili stredné pásmo. V závere zápasu sme ubránili presilovku o dvoch hráčov, čo bol kľúčový moment. Presilovky z našej strany neboli ideálne, ale dnešný hokej aj je taký. Sme radi, že sme vo finále, lebo je to vždy lepšie ako hrať o tretie miesto. V sobotu bude podľa dohody chytať Hudáček a nastanú aj nejaké zmeny v zostave. Zatiaľ nevieme, čo je s Valábikom."

Otto Sýkora (generálny manažér reprezentácie, zdroj: szlh.sk): „Úvodných desať minút zápasu sme boli lepším tímom na ľade, Nóri na našu bránku vystrelili prvýkrát až v desiatej minúte. V úvode druhej časti hry sme nevyužili presilovku o dvoch hráčov a v polovici stretnutia nám Nóri v rozpätí minúty strelili dva góly. To našich hráčov ešte viac „nakoplo“ a v priebehu ďalších dvoch minút sme dokázali vyrovnať. V priebehu zápasu sme mali viac vyložených šancí - Surový dvakrát netrafil odkrytú bránku, Tybor a Majdan nastrelili žŕdku nórskej bránky a preto si myslím, že naše víťazstvo je zaslúžené. Mužstvo v dnešnom zápase pôsobilo ďaleko „živšie“ ako na Nemeckom pohári, hralo lepšie, pohyblivejšie.“

Rastislav Staňa (brankár SR): "Som rád, že to bol pri návrate do reprezentácie po dvoch rokoch pre mňa víťazný zápas. V prvej tretine som niečo pochytal, v druhej som nemal až tak veľa roboty, ale dostal som dva góly. Musím sa poďakovať chalanom, že zo stavu 0:2 to nevzdali a vyrovnali. Keď Thoresen nedal svoj nájazd, už som si veril. Ukázali sme, že aj s mladým mužstvom vieme zdolať Nórov, ktorí nie sú síce v najsilnejšom zložení na tomto turnaji, ale ich prvá päťka je veľmi kvalitná. Na nájazdy nechodím ani v klube, tak som sa dnes trocha vyhecoval. Som rád, že to napokon takto dopadlo. Teším sa na finále."

Tomáš Starosta, kapitán SR: "Myslím si, že sme odohrali vynikajúci a vyrovnaný zápas. Pribrzdil nás prvý gól a vzápätí sme dostali druhý. Dôležité však bolo, že sme sa hneď v ďalšom striedaní dostali do hry a potom sme vyrovnali. V závere sme mali aj kúsok šťastia a nájazdy už boli lotéria."

Radoslav Tybor, útočník a najlepší hráč SR: "Nebol to ľahký zápas. Hlavne v tretej tretine nás motali v našom pásme, no ustáli sme to. V nájazdoch je to už o šťastí. Rišo super zachytal a my sme dali góly."

Branislav Mezei, obranca a najlepší hráč SR: "Nebol to ľahký zápas. Hlavne v tretej tretine nás motali v našom pásme, no ustáli sme to. V nájazdoch je to už o šťastí. Rišo super zachytal a my sme dali góly."