V skiatlone suverénna Kowalczyková

(Autor: SITA/AP)
SITA|16. dec 2012 o 20:25

Poľka Justyna Kowalczyková neuveriteľne suverénne triumfovala v nedeľňajších pretekoch žien v skiatlone na 7,5+7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom v rámci pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach v kanadskom Canmore.

CANMORE.

Zvíťazila systémom štart - cieľ, keď od štartového výstrelu zobrala réžiu do svojich rúk a išla si svoje vlastné preteky nechajúc súperky bojovať už iba o pozície za ňou. Druhá skončila Fínka Anne Kyllönenová tesne pred Vibeke Westbye Skofterudovou z Nórska. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Šesťdesiatčlenné štartové pole sa už v prvom zo štyroch okruhov najmä zásluhou na čele mimoriadne aktívne pracujúcich Poľky Justyny Kowalczykovej a Nórok Vibeke Westbye Skofterudovej a Kristin Störmer Steirovej poriadne natiahlo.

Po úvodných štyroch kilometroch sa Kowlaczyková so Steirovou poľahky vzdialili všetkým súperkám. Ani Nórka však tempu trojnásobnej majiteľky veľkého krištáľového glóbusu nestačila a na prezúvanie lyží po klasike na skejtovú časť pretekov už prišla Kowlaczyková s 11-sekundovým náskokom pred Steirovou, ďalšia päťčlenná skupinka mala už vyše dvadsaťsekundový odstup.

Steirová uvedomujúc si fakt, že sama stíhať Poľku nemôže, počkala na skupinu idúcu za ňou. Odstup Kowalczykovej však neustále narastal. Na dvanástom kilometri už bol takmer minútový. Až potom poľská lyžiarka zmiernila svoje tempo. Po dobehu na štadión si v cieľovej rovinke už vychutnávala ovácie tribún. V strhujúcom finiši si striebro vybojovala Fínka Anne Kyllönenová, keď o jedinú desatinu sekundy zdolala bronzovú Vibeke Westbye Skofterudovú.

Pre 29-ročnú rodáčku z Limanovej Justynu Kowalczykovú to bol 23. triumf v pretekoch tohto rangu v kariére, druhý v aktuálnej sezóne. Okrem toho už vyhrala aj dvanásť etáp viacdielnych seriálov SP. Keby Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) počítala aj tieto víťazstvá, mala by Kowalczyková na svojom konte už 35 prvenstiev.

Medzi mužmi vyhral Francúz

Víťazom nedeľňajších pretekov mužov v skiatlone na 15+15 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom v rámci pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach v kanadskom Canmore sa stal Francúz Maurice Manificat. Druhý skončil Talian Roland Clara, bronz bral líder hodnotenia tzv. dlhých behov Nór Sjur Röthe. Slováci v pretekoch neštartovali.

Prvých desať kilometrov sa súperi strážili a dopredu sa nikto nehrnul. Potom to skúsila dvojica Rusov Alexander Bessmertnych a Jevgenij Belov. Na prezúvanie lyží po prvej klasickej pätnástke prišli s náskokom necelých 13 sekúnd pred veľkou skupinou prenasledovateľov. Už po pár sto metroch sa k nim dotiahol Ivan Babikov v drese Kanady. Ich únik však nemal dlhé trvanie. Bessmertnych v prudkom zjazde spadol a dvojicu už na 20. kilometri dobehli ďalší súperi.

Od 23. kilometra sa začalo naozaj súťažiť. Nástup striedal nástup. Nádejne vyzeral pokus Nóra Pettra Eliassena necelé štyri kilometre pred cieľom, ale ani ten nedotiahol svoj únik do konca. Rozhodovalo sa nakoniec v hektickom špurte početnej skupiny, v ktorej ukázal najviac prehľadu a síl Maurice Manificat z Francúzska.

Dvadsaťšesťročný rodák zo Sallanches sa tešil zo svojho druhého triumfu v kariére. O 7 desatín sekundy pomalší bol Talian Roland Clara, pre ktorého to bol najlepší individuálny výsledok v pretekoch SP. Bronzový Nór Sjur Röthe si upevnil pozíciu na čele hodnotenia tzv. dlhých behov. Prvých trinásť bežcov v cieli sa vo výsledkovej listine zmestilo do deviatich sekúnd.

Výsledky - skiatlon žien na 7,5+7,5 km:

1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 42:51,5 min, 2. Anne Kyllönenová (Fín.) +34,9 s, 3. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +35,0, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +35,8, 5. Masako Išidová (Jap.) +35,9, 6. Valentina Ševčenková (Ukr.) +36,2

Výsledky - skiatlon mužov na 15+15 km:

1. Maurice Manificat (Fr.) 1:17:47,3 h, 2. Roland Clara (Tal.) +0,7 s, 3. Sjur Röthe (Nór.) +1,7, 4. Tobias Angerer (Nem.) +1,9, 5. Eldar Rönning (Nór.) +2,7, 6. Andrej Larkov (Rus.) +2,9