Good Angels zdolali Šopron a sú lídrom B-skupiny

Basketbalistky deväťnásobného slovenského majstra Good Angels Košice zvíťazili vo svojom ôsmom vystúpení v B-skupine Európskej ligy na palubovke maďarského tímu Uniqa Euroleasing Šopron 69:64.

(Zdroj: TASR)

ŠOPRON.

Tento výsledok rozhodol o tom, že Košičanky prezimujú na čele svojej skupiny, keďže doterajší líder tabuľky talianske Schio zakoplo na palubovke ruského klubu Nadežda Orenburg (61:65).

Košičanky odohrali v Maďarsku veľmi vyrovnaný zápas, obidve družstvá sa v prvom polčase predbiehali vo vedení a ani jedno z nich sa nedokázalo súperovi výraznejšie bodovo vzdialiť. Hostkám sa podarilo odskočiť súperovi na rozdiel šiestich bodov až po tridsiatich minútach (53:47). Tento náskok zvýšili v 33. minúte po presnom zásahu Lacyovej až na rozdiel trinástich bodov - 49:62. Domáci tím dokázal manko znížiť (60:64), no na obrat to už nestačilo. V košickom drese sa blysla Alexandria Quigleyová, ktorá zaznamenala 24 bodov, z toho až päťkrát trafila spoza trojkového oblúka.

Zverenky Maroša Kováčika odohrajú ďalší euroligový duel až v stredu 9. januára v domácej Infiti aréne proti poslednému tímu B-skupiny francúzskemu Arras Pays d'Artois (18.00).

B-skupina EL 2012/2013:

Uniqa Euroleasing Šopron (Maď.)- Good Angels Košice 64:69 (31:32)

Najviac bodov Šopron: Milovanovičová 21, Fegyvernekyová 19, Holtová 10 - zostava a body GA: Quigleyová 24/5 trojok, Piersonová 20, Lacyová 8, Kulichová 4, Bojovičová 2 (Sverrisdóttirová 5, Krivačevičová 4, Kupčíková 2), TH: 13/11 - 8/7, trojky: 3:6, fauly: 18:19.

V úvode stretnutia dominovali obrany oboch tímov a úvodný kôš zaznamenala až na konci 2. minúty hosťujúca Kulichová. O minútu neskôr už Košičanky viedli 6:2, keď sa presadila Quigleyová. Domáce hráčky však pridali smerom dopredu a v 5. minúte zrovnala stav stretnutia Milovanovičová (6:6). Tá istá hráčka naklonila misky váh na stranu domáceho tímu o dve minúty neskôr, keď upravila na 11:8, 13:10 a 15:12. V košickom drese však namierila presne spoza trojkového oblúka Quigleyová a po nej sa nepomýlila z dvojbodovej pozície ani Sverrisdóttirová - 15:17.

Úvodnú desaťminútovku uzavreli dva úspešné trestné hody Fegyvernekyovej - 17:17. Aj v ďalšom priebehu pokračoval zápas ako na hojdačke a obidve družstvá sa striedali vo vedení, v 15. minúte vyhrával slovenský šampión najtesnejším rozdielom 26:25 a o dve minúty neskôr, po sérii nepresností na obidvoch stranách, zvýšila jeho vedenie Piersonová - 25:28. Maďarský tím však 42 sekúnd pred koncom prvého polčasu otočil vývoj zápasu vo svoj prospech (31:30), no na jeho konci svietil po Lacyovej dvoch bodoch na ukazovateli skóre stav 31:32.

Na začiatku druhého dejstva sa domáci tím dostal do vedenia (35:34), no hostky kontrovali trojkou Quigleyovej - 35:37. Za stavu 37:39 sa presadila spoza trojkového oblúka domáca Milovanovičová, na opačnej strane sa však z rovnakej pozície nepomýlila Quigleyová, ktorá v 27. minúte premenila i dva z troch trestných hodov a upravila na 40:44. O minútu neskôr už znova vyhrávalo domáce družstvo, keď aktívna Milovanovičová opäť predviedla presnú ruku spoza trojkového oblúka - 45:44. Tréner hostí si vzal oddychový čas a po ňom sa úspešnou trojkou predviedla i Sverrisdóttirová. Na 47:47 zrovnala domáca Holtová, po tridsiatich minútach však boli spokojnejšie Košičanky, ktoré vďaka Piersonovej štyrom a Lacyovej dvom bodom vyhrávali 53:47. V 31. minúte zvýšila vedenie hosťujúceho tímu Krivačevičová a na rozdiel desiatich bodov zvýšila Piersonová - 47:57. O minútu neskôr sa k nim pridala strelou za tri body Quigleyová (47:60) a zdalo, že slovenský šampión dovedie zápas do víťazného konca. Domáce družstvo ešte zdramatizovalo priebeh duelu, no napokon sa tešili "anjelky" po víťazstve 69:64, keď našťastie pre nich sa tri sekundy pred koncom zápasu za stavu 64:67 netrafila spoza trojkového oblúka Milovanovičová.