Trenčan Ondrej Otčenáš (vľavo) počas zrážky s Košičanom Marekom Kolbom. (Autor: TASR)

V 31. kole Extraligy nestačila Žilina na Poprad a prehrala 3:4.

• Zvolen - Piešťany 3:2 - viac
  • Skalica - Banská Bystrica 5:1- viac
  • Trenčín - Košice 3:9 - viac

Poprad ubránil víťazstvo

Domáci bez odchádzajúcej trojica Koskinen, Homa, Kramár, ale aj bez Vandasa so Suchým začali aktívne. Úvodný nápor Popradu vyústil hneď v 4. min do gólu Balána, ktorý sa najlepšie zorientoval pred bránkou. Poprad pokračoval v útočne ladenej hre, ale Tomas zoči voči Žigárdymu neuspel. Chvíľa popradského strelca prišla až v 16. min, keď po spolupráci s kapitánom tímu Kloudom zvýšil na 2:0.

Žilina nezložila zbrane a dokumentovala to bleskovým vstupom do prostredného dejstva. Najskôr po 18 sekundách hry Krajči naservíroval puk na prvý gól hostí Richardovi Hunovi a ešte pred koncom úvodnej minúty druhého dejstva Kokavec vyrovnal.

"Vlci" boli pri chuti a vypracovali si aj ďalšie šance, Američan Westlund ich však likvidoval. Na druhej strane zahrozil najskôr Vaic, po ňom znovu zaúradovala zohraná dvojica Klouda - Tomas a druhý menovaný poslal strelou z medzikružia "kamzíkov" opäť vedenia - 3:2.

Žilina mohla vyrovnať, ale svojou možnosťou v podobe presilovky piatich proti trom pohrdla. Vzápätí unikol Balán a Krajči ho fauloval len za cenu trestného strieľania, ktoré český útočník nekompromisne premenil - 4:2.

Tretiu časť síce začal aktívnejšie Poprad, ale svoje šance nevyužil a pykal za to. Krajči pekne našiel Róberta Hunu a Žilina strelila kontaktný gól. Hostia potom mali obrovskú šancu vyrovnať, Richard Huna však nezužitkoval trestné strieľanie.

Poprad sa pomaly začal zameriavať na pozorné bránenie stredného pásma a nepúšťal súpera do väčších príležitostí. V záverečnej minúte riadneho hracieho času si hostia vzali oddychový čas a stavili všetko na jednu kartu v podobe hry so šiestimi korčuliarmi, ale márne. Domáci si ustrážili tesné víťazstvo.

HK Poprad - MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Góly: 4. Balán (Špelda), 16. R. Tomas (Klouda), 28. R. Tomas (Klouda, D. Buc), 35. Balán (tr. strieľanie) - 21. Richard Huna (R. Krajči, D. Devečka), 21. M. Kokavec (T. Troliga, V. Škoda), 44. Róbert Huna (R. Krajči)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - Holienka, Zvrškovec, 1130 divákov

Poprad: Westlund - M. Šterbák, Špelda, Kovačevič, Jáchym, Fabian, Dinda, Gaborčík - Sabolič, Balán, Hvila - R. Tomas, Klouda, D. Buc - Matúš Paločko, Ľ. Vaic, Jabrocký - Gríger, S. Takáč, Gápa

Žilina: Žigárdy - Drábek, D. Devečka, I. Rúfus, O. Ďuriš, J. Dlouhý, Leško, Sekáč - Richard Huna, Róbert Huna, R. Krajči - M. Kokavec, V. Škoda, T. Troliga - Jozef Mihálik, Valášek, Drevenák - T. Sýkora, Horanský, K. Jass

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Som rád, že sme vybojovali dôležité víťazstvo aj s takým zložením mužstva, keď nám vypadlo niekoľko hráčov kvôli chorobám a naopak niektorí nastúpili so sebazaprením. Ustáli sme kritické momenty, keď sme v jednej minúte dostali dva góly, ale odskočili sme na 4:2, ubránili sme oslabenie o dvoch hráčov a brankár chytil trestné strieľanie."

Róbert Rehák, asistent trénera Žiliny: "V prvej tretine sme urobili množstvo chýb a nerobili sme to, čo sme si povedali. V druhej tretine sme však vyrovnali na 2:2, ale rozhodujúcim momentom bola presilovka piatich proti trom, ktorú sme zahrali zle a vzápätí sme dostali gól na 4:2."

Nitra si v Martine zastrieľala

Nitrania mali raketový vstup do zápasu: už v 34. sekunde prekvapil Hamrák strelou z uhla Šúreka a hostia viedli. Rýchly gól ovplyvnil priebeh prvej tretiny. Hostia boli aktívnejší. V 7. min mohol zvýšiť ich náskok opäť Hamrák, ale on ani Mašlonka neuspeli.

Domáci Martinčania sa dostali k slovu až počas svojej prvej presilovky. V 11. min nevyšla Markovičovi dorážka Zukalovej strely a potom Mikušovič zoči voči Lacovi nedal. O dve minúty však využil v oslabení Markovič pokĺznutie Ordzovenského na modrej čiare a nájazd chladnokrvne premenil - 1:1.

V pokračujúcej presilovke si dali Nitrania už lepší pozor a po obliehaní Šúrekovej bránky vrátil o 80 sekúnd Stümpel hosťom vedenie - 1:2. Navyše, po troch minútach pridal Mašlonka gólovú poistku, keď zužitkoval Hamrákovú prihrávku - 1:3.

Úvod druhej tretiny patril Martinčanom. V 22. min za 5 sekúnd využili presilovku - Petruška strelou z uhla vrátil "kosačky" do zápasu - 2:3. V 28. min mieril Stümpel zblízka iba do Šúreka a dorážka skončila na žŕdke. Na druhej Mikušovič trafil zblízka iba do Laca.

V 31. min platilo povestné "nedáš - dostaneš". Hollý neuspel, domáci potom vpredu zaváhali a následné prečíslenie ukážkovo zvládla dvojica Tománek, Kováčik - 2:4. O 47 sekúnd neskôr Piatak poslal Nitru už do trojgólového náskoku. Domáci sa však nepoddali ani za nepriaznivého stavu. V 35. min zaúradoval oslabovkový "fantóm" Markovič a svoj únik opäť premenil - 3:5. Minútu pred druhou sirénou spálil Mikušovič aj svoju tretiu tutovku.

Na začiatku tretej tretiny chytil Šúrek Hamrákov nájazd. Hostia potom pozorne bránili a čakali na brejky. Martinčania bojovali, ale hra "do plných" už nepriniesla aspoň kontaktný gól. Naopak, zápas definitívne zlomil presný zásah Piataka.

MHC Mountfield Martin - HK Nitra 3:6 (1:3, 2:2, 0:1)

Góly: 13. Markovič, 22. T. Petruška (M. Hollý), 35. Markovič (A. Themár) - 1. Hamrák (Mašlonka), 14.Stümpel (Nádašdi, R. Tománek), 17. Mašlonka (Hamrák), 31. M. Kováčik (R. Tománek), 32. E. Piatak (Podstavek, Vosátko), 53. E. Piatak (Ordzovenský)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Mašlonka (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 2:0, rozhodovali: T. Orolín - V. Smerek, Tornaj, 1600 divákov

Martin: Šúrek - A. Novotný, Zošiak, Zukal, S. Hriňa, Tupý, J. Perniš, M. Dvořák, R. Slávik - A. Themár, Markovič, Michal Važan - T. Petruška, M. Hollý, Mikušovič - I. Raček, Vilkoits, Murček - Hús, Dírer, Kentoš

Nitra: M. Laco - Rais, Ordzovenský, Nádašdi, P. König, Vosátko, F. Kuzma, Bene, Trefný - Jokila, Hamrák, Mašlonka - M. Kováčik, Stümpel, R. Tománek - Martin Segľa, E. Piatak, Podstavek - Pupák, Hrnka, Kmeč

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): "Rýchly úvodný gól nás dostal do kolien. Potom sme síce vyrovnali, ale doplatili sme na množstvo nepremenených šancí a aj na to, že sme neboli dobre mentálne pripravení na tento zápas. Prejavilo sa to najmä vtedy, keď sme dostali dva ´zlepené´ góly a súper získal trojgólový náskok, ktorý sa už ťažko doťahoval."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Išli sme ľahko do vedenia. Tento gól ovplyvnil priebeh prvej časti. Rozdiel medzi naším mužstvom a súperom bol v premieňaní šancí. My sme boli vysoko efektívni - na rozdiel od Martina. Stretnutie malo aj z nášho pohľadu dva mínusy. Tým prvým boli dva góly v oslabení a druhým to, že sme prišli o Hamráka, ktorý ma vykĺbené rameno."

Piešťany bojovali, ale v predĺžení bol lepší Zvolen

Zvolen hneď v začiatku zápasu nenechal nič na náhodu a nátlakovou hrou sa snažil usadiť v útočnom pásme hostí. Vo vyhranom buly z pravého kruhu sa dostal k odrazenému puku Lukáš Jurík a skóroval. V 7. minúte mal veľkú príležitosť Stupka, no rozvlnil len bočnú sieť domácej brány.

V 16. minúte hrali Piešťany svoju prvú presilovku, no domáci poctivo bránili a nepripustili hostí do vážnejších akcií. V poslednej minúte prenikli domáci Brabenec a Síkela po prihrávke Podkonického do útočného pásma a skvelou prihrávkou Síkela našiel Brabenca, ktorý v poslednej minúte skóroval.

V druhej časti sa hral opäť rýchly a kombinačný hokej s príležitosťami na oboch stranách. V 25. minúte skvele zakombinoval druhý útok Zvolena, no ideálnu prihrávku spomedzi kruhov a následnú strelu Muchu Tomek kryl. V 28. minúte hrali presilovú hru domáci rovnako neúspešne, lebo Tomek skvele zneškodnil dorážku Síkelu.

V 32. minúte pri strele brankár Šimko neudržal puk, ktorý mu vypadol a Stupka ho dorazil pod betónmi brankára. Hneď o minútu došlo k prečísleniu a bratia Ručkayovci si vymenili puk, do prázdnej brány skóroval Jakub Ručkay.

Domáci začali tretiu tretinu náporom, z čoho vyťažili ďalšiu presilovku, no príležitosti na skórovanie zneškodnil Tomek. S blížiacim sa záverom sa zvyšoval tlak na bránu hostí. V 52. minúte mali domáci veľkú príležitosť, Ďaloga, ani Méry neprekonali Tomeka.

V záverečnej minúte prenikol do útočného pásma Chovan, nahral Síkelovi, no jeho strelu Tomek vyrazil a Lukáš Jurík prestrelil bránu hostí. A tak sa na nerozhodnom výsledku v riadnom hracom čase už nič nezmenilo.

Nasledovalo predĺženie a v samom závere obrátili skóre na svoju stranu, keď Kamil Brabenec trafil pravý horný roh piešťanskej bránky.

HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany 3:2 pp (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)

Góly: 1. L. Jurík, 20., 65. Brabenec - 33. Stupka, 34. J. Ručkay. Rozhodovali: Bachúrik - Bednár, Gajan, vylúčení: 1:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2056 divákov.

Milan Klement, tréner Piešťan: "Zle sme začali. V prvej minúte sme dostali gól a v závere tretiny druhý. Druhú tretinu sme boli lepším mužstvom, podarilo sa nám vyrovnať. S výsledkom sme spokojní, získali sme jeden bod, hoci prehra v predĺžení mrzí."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "V prvej tetine som si myslel, že sme sa vrátili na pohodovú vlnu. V druhej sme prehrávali osobné súboje, vietor do plachiet dostali Piešťany. Nakoniec sa k nám priklonilo šťastie."

V Skalici rozhodla tretia tretina

Hneď v úvode si hostia zahrali presilovku, v ktorej sa na dvakrát nepresadil Handzuš a ani Sýkora. Ani ďalšia početná prevaha nevyšla Banskobystričanom podľa ich predstáv. Lipovský si postupne poradil s pokusmi Heizera, Richtera aj Stonera.

Skaličania sa dostali do premiérovej väčšej šance až v polovici prvej tretiny, ale Holovičovi či Konečnému sa nepodarilo prekonať Slipčenka. Otvárací gól padol až v 17. min a postaral sa oň v početnej výhode Lažo - 1:0.

V 24. min sa domáci vďaka dorážke Šáteka tešili z druhého gólu. O pár sekúnd neskôr mohli Záhoráci pridať tretí gól, Holovič však trafil len do žŕdky. V 30. min spálil veľkú šancu Skalice Gula. Po siedmich minútach v hre štyroch proti štyrom neuspel na opačnej strane Kubka.

V úvode tretej časti sa na dvakrát nepresadil Stieler. V 47. min Bobček v početnej výhode prepálil všetko, čo mu stálo v ceste - 3:0. O minútu neskôr si Lipovský poradil s Glassom, ale potom už nestačil na Handzuša. V 54. min sa v presilovke presadil Vyrúbalík a o piaty gól domácich sa po rýchlej výmene puku s Holovičom postaral Kutálek.

HK 36 Skalica - HC'05 Banská Bystrica 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Góly: 17. Lažo (Vyrúbalík, Pálffy), 24. Šátek (Gula), 47. Bobček (Pálffy, R. Konečný), 54. Vyrúbalík (R. Školiak, Lažo), 57. Kutálek (Holovič) - 50. Handzuš

Vylúčení: 5:10 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Homola, Hradil (obaja ČR) - Návratek, Stano, 2060 divákov

Skalica: M. Lipovský - Vyrúbalík, I. Jankovič, Bobček, Gula, Jaborník, Barák, Mikeska - Pálffy, R. Školiak, Šátek - Lažo, Stieler, Martin Sloboda - Kutálek, Holovič, R. Konečný - J. Jurík, Bezúch, Klejna

Banská Bystrica: Slipčenko - M. Richter, Stoner, Kubka, Bambúch, Novajovský, Biro, J. Predajniansky, Ketner - M. Hudec, Handzuš, Glass - Lukacevic, Heizer, Ján Sýkora - Lamper, T. Zigo, Marcinek - P. Kopecký, Petro, Michal

Svatopluk Kosík, tréner Skalice: "Zápas mal dobrú úroveň, hralo sa s nasadením. My sme dobrou a zodpovednou hrou získali tak prepotrebné body do tabuľky. Výborne zachytal Lipovský, dobre hralo celé mužstvo, myslím si, že sme zvíťazili zaslúžene."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Myslím si, že to bol divácky atraktívny zápas. Bolo veľa šancí na oboch stranách. My sme sa zbytočnými vylúčeniami pripravili o lepší výsledok. Dostali sme tri góly v oslabení, dopustili sme sa zbytočných faulov a keďže mala Skalica výbornú presilovku, tak to aj využila. Šance sme mali aj my, no góly sme nedali. Rozhodli presilové hry. Niektorí naši hráči zahrali hlboko pod svoje možnosti a tak gratulujem súperovi, pretože vyhral zaslúžene."

Trenčín schytal nádielku

Mužstvá vstúpili do zápasu svižne a s útočnou vervou, v 6. min domáci Mikula nastrelil hornú žŕdku. Trenčania sa mohli chytiť v polovici úvodnej tretiny počas presilovky, ktorú začali aktívne, ale napokon ju odohrali bez efektu. Ako treba na to ísť, to predviedli východniari v záverečnej fáze prvého dejstva - v 18. min Takáč tvrdou strelou v presilovke prestrelil všetko v ceste a sekundu pred odchodom do šatní Bulík zvýšil košický náskok na 2:0.

Hostia mali skvelý aj nástup do druhej tretiny, keď v rozpätí 12 sekúnd skórovali ešte dvakrát. Najskôr Pašek pohotovo spomedzi kruhov rozvlnil sieť a vyhnal Kristína z bránky, jeho nástupca Škrečko si ešte ani nesiahol na puk a umiestnenou strelou z uhla k žŕdke ho prekonal Boltun - 0:4.

V nasledujúcich dvoch minútach padli ďalšie dva góly. Najskôr Marosz znížil, ale čoskoro Jenčík potrestal zaváhanie súperovej defenzívy a vrátil stav na štvorgólový rozdiel - 1:5.

Strelecká smršť logicky vtisla pečať ďalšiemu priebehu stretnutia. Domáci síce neskladali zbrane, ale v 34. min Košice udreli počas vlastného oslabenia: po Kolbovej strele od modrej čiary do odkrytej bránky sa trenčianski gólmani opäť vystriedali.

Rozhodnutý zápas sa potom už len dohrával a ešte sa viackrát menilo skóre. V 46. min skorigoval z trestného strieľania Lelkeš, o štyri minúty hosťujúci Kolba delovkou od modrej zužitkoval presilovku - 7:2 pre Košice. V 54. min sa nekompromisne presadil Slovák na 8:2 pre hostí, zdecimovaní domáci ešte v závere využili presilovku, keď zblízka dotlačil puk do siete Klíma, ale dokonalý košický triumf zavŕšil v 59. min delovkou Novák.

Dukla Trenčín HC Košice 3:9 (0:2, 1:4, 2:3)

Góly: 24. Marosz (Jakub Gašparovič, Lintner), 46. Lelkeš, 58. T. Klíma (Marosz, Jakub Gašparovič) - 18. M. Takáč (P. Svitana, Cebák), 20. Bulík (P. Svitana), 22. Pašek (Jokeľ), 23. Boltun (Mlynarovič), 25. R. Jenčík (Štrbák, Bulík), 34. Kolba (Šeda, Pašek), 50. Kolba (Marek Slovák, Š. Novotný), 54. Marek Slovák, 59. Michal Novák (Marek

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc - Brath, P. Tvrdoň, 1480 divákov

Trenčín: Kristín (od 22. do 34. Škrečko) - T. Bokroš, E. Bednár, Lintner, Pozník, J. Koma, Imrich, Habšuda, Vizváry - Tybor, Lelkeš, Sojčík - Otčenáš, Marosz, Jakub Gašparovič - O. Mikula, F. Nemček, T. Klíma - Jakúbek, Broska, Martin Filo

Košice: Hylák - Cebák, M. Takáč, Kolba, Štrbák, Michal Novák, Šeda, od 41. M. Macejko - P. Svitana, Bulík, R. Jenčík - Š. Novotný, Marek Slovák, Matúš Chovan - Jokeľ, Pašek, Hinďoš - Martin Chovan, Boltun, Mlynarovič

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Začali sme aktívne, ale nedokázali sme premieňať šance, v ktorých sme sa ocitali. O zápase sa prakticky rozhodlo v závere prvej časti, kedy sme po zbytočnom vylúčení a hrubej individuálnej chybe dostali dva góly. Na začiatku druhej tretiny nám súper pridal ďalšie góly, a hoci sme si vzali oddychový čas a aj zmenili brankárov, už sa nám vôbec nič nepodarilo - pri vysokom náskoku Košíc sa hralo veľmi ťažko."

Milan Staš (tréner Košíc): "Vyšiel nám záver prvej a začiatok druhej tretiny, keď sme položili základ nášho vysokého víťazstva. Po získaní náskoku sme už v ďalšom priebehu poľavili a hral sa hokej v rytme vianočných kolied. Bol to však zaujímavý zápas s množstvom gólov. Musím naše mužstvo pochváliť za bojovný a kolektívny výkon, ktorým sme odčinili prehru z predchádzajúceho kola."