Mladí Slováci porazili Nemcov po predĺžení a o postup si zahrajú s Američanmi

Slovenský brankár Adam Nagy pochytal 17 z 18 striel nemeckého tímu.
Slovenský brankár Adam Nagy pochytal 17 z 18 striel nemeckého tímu. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|30. dec 2012 o 15:15

Hokejoví juniori zvládli svoj najdôležitejší zápas na majstrovstvách sveta do 20 rokov a Nemecko zdolali 2:1 po predĺžení.

Ak Slováci v záverečnom zápase skupinovej fázy porazia Spojené štáty, postúpia do štvrťfinále.

UFA. Mladí slovenskí zvládli svoj najdôležitejší zápas na majstrovstvách sveta do 20 rokov a Nemecko porazili 2:1 po predĺžení.

Napriek výraznej streleckej prevahe (Nemcov prestrieľali v pomere 42:18) po dvoch tretinách ešte Slováci prehrávali, predĺženie si však vynútili gólom Bruna Mráza na 1:1 a v nadstavení rozhodol v presilovke obranca Peter Čerešňák.

V pondelok od 11.00 SEČ budú bojovať v priamom súboji o postup do štvrťfinále proti USA. Slovákom nahral do karát výsledok prvého nedeľňajšieho zápasu - v zámorskom derby Kanada vyhrala nad Američanmi 2:1.

Slováci sú v tabuľke na štvrtom mieste s rovnakým počtom bodov ako USA, Nemci po prehre budú definitívne bojovať v skupine o záchranu.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša nastúpili na zápas bez obrancu Patrika Lužu, ktorý v zápase s Kanadou po tvrdom ataku Anthonyho Camaru utrpel ľahší otras mozgu.

Slovensko - Nemecko 2:1 po predĺžení
(0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 45. B. Mráz (Bagin, R. Mráz), 62. Čerešňák (Daňo, Reway) - 34. Rieder (Draisaitl, Kahun). Rozhodovali: Nord, Sjöqvist (obaja Švéd.) - Kaderli (Švajč.), Semjonov (Est.), vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 42:18.

SR: Nagy - Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Bajaník, Korím, Bajaník, Búri - Mikúš, Daňo, Matis - R. Mráz, Bíreš, B. Mráz - Kolena, Reway, Uhrík - Hudec, Fujerik, Rapáč

Nemecko: Cüpper - Meirandres, Kronthaler, Ketterer, Keller, Haase, Faber, Mebus, Bar - Draisaitl, Kahun, Rieder - Latta, Uvira, Ackermann - Kretschmann, Pföderl, Tiffels - Sekesi, Pauli, Reimer

1. Kanada 3 3 0 0 0 17:7 9
2. Rusko 3 2 1 0 0 12:3 8
3. USA 3 1 0 0 2 10:4 3
4. Slovensko 3 0 1 1 1 7:10 3
5. Nemecko 4 0 0 1 3 4:26 1

Už v tretej minúte sa slovenský tím dostal do prvej šance, keď sa pred gólmana Cüppera natlačil Kolena, ale v koncovke neuspel.

Vzápätí mali Nemci výhodu presilovky pri vylúčení Nechalu, výraznejšiu šancu si však nevypracovali.

Vyrovnaný duel mohol na nemeckú stranu nakloniť v 8. minúte Ketterer, jeho tečovaná strela skončila tesne vedľa bránky Nagya.

O dve minúty neskôr mal najväčšiu príležitosť prvého dejstva Pauli, slovenský gólman mu ju ale tvárou v tvár zneškodnil. Slováci mali potom možnosť dvakrát hrať v početnej výhode, skóre sa však nezmenilo.

Bojovný hokej pokračoval aj po prestávke, Nemci pozorne bránili a nepúšťali súpera do šancí. V 23. minúte vyskúšal pozornosť brankára Hudec a o tri minúty neskôr sa snažil presadiť zasunutím spoza bránky Kolena.

V polovici zápasu priniesla stupňujúca sa slovenská aktivita ďalšiu presilovku, v ktorej Mikúš po vydarenej kombinácii ani na dva pokusy nedokázal poslať puk do poloodkrytej bránky.

O chvíľu zamieril na trestnú lavicu Fujerik a hneď po ňom aj Daňo a Nemci dlhú početnú výhodu o dvoch hráčov využili po 65 sekundách zásluhou Riedera.

Nulu v kolonke strelených gólov Slováci nevymazali ani v závere druhej časti, hoci v presilovke mal najskôr veľkú šancu Richard Mráz, nebezpečne od modrej strieľal aj Bagin a Bírešov pokus zázračne do lapačky chytil brankár Cüpper.

Slováci viedli po dvoch tretinách na strely 28:14, napriek tomu museli doháňať náskok súpera. Tretie dejstvo odštartovali výrazným tlakom, z ktorého rezultoval vyrovnávajúci gól - v 45. minúte sa dostal po strele Bagina k odrazenému puku Bruno Mráz a zaznamenal svoj prvý presný zásah na šampionáte. Slovenský tím pokračoval v aktivite, ďalšiu šancu mal o chvíľu Matis.

Bruno Mráz si potom vykoledoval faul, ale presilová hra nepriniesla žiadny efekt. V 52. minúte takmer dostal mladých Nemcov do vedenia Latta.

Na druhej strane ale nedovolene bránil Ketterer, no Slováci ani svoju šiestu presilovku nevyužili. Štyri minúty pred koncom v dobrej pozícii zaváhal Richard Mráz, rozhodnutie mal na hokejke 145 sekúnd pred sirénou Nemec Tiffels, ale po 60 minútach to bolo 1:1.

V predĺžení priniesla aktivita Rewaya ďalšiu početnú výhodu pre Slovensko a na siedmy pokus to vyšlo, keď Čerešňák prestrelil nemeckého brankára a rozhodol o víťazstve.

Ernest Bokroš, tréner SR 20 (zdroj: SZĽH): "Odohrali sme ťažké stretnutie, veľmi náročné na psychiku mladých hráčov. Na našej hre bolo cítiť istú zviazanosť, ktorá vyplývala z prílišnej zodpovednosti a túžbe do dobrom výsledku. Cítili sme to v kabíne i na striedačke, no predovšetkým v zakončovaní. Dostali sme sa do potrebného počtu šancí, vyslali 42 striel, ale nemecký gólman bol skvelý. Inkasovaný gól pri dvojnásobnom oslabení našim zverencom na pokoji nepridal, aj keď práve v tejto fáze jasne prestrieľali súpera. V druhej prestávke sme s chlapcami v pokoji prebrali kľúčové veci, pripomenuli im, že je pred nimi ešte celá jedna tretina a poslali ich na ľad s istou zmenou v štýle hry. Vyťažili sme síce v tejto fáze iba jeden, ale mimoriadne dôležitý gól, ktorý nás posunul do predĺženia. V ňom sme sa pred rozhodujúcou presilovkou rozhodli pre oddychový čas. Hráči dostali jasný pokyn: neuponáhľať sa v pásme súpera, neurobiť chybu, mali príkaz držať puk na hokejke až do finálnej prihrávky a zakončiť akciu gólovou strelou. Sme šťastní z tohto víťazstva. Američanov máme dobre prečítaných. Videli sme všetky ich vystúpenia, patria medzi adeptov na zlato. Ukázali sme, že vieme hrať so súpermi tohto levelu, no odlišuje nás využívanie gólových šancí. Kým oni ich premieňajú ľahko, my sa na góly natrápime."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Mladí Slováci porazili Nemcov po predĺžení a o postup si zahrajú s Američanmi