Dvadsiatka sa zachránila, Lotyšov zdolala 5:3

Víťazný gól vsietil Bíreš, výhru poistil strelou do prázdnej bránky Daňo.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

UFA, BRATISLAVA. Fú, to boli nervy. Slovenskí hokejisti po dráme zvládli v ruskej Ufe kľúčový zápas o záchranu v A-kategórii majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov, s Lotyšskom vyhrali 5:3. Aj o rok budú hrať na šampionáte v elitnej desiatke tímov.

Hokej pod tlakom

Slováci hrali pod veľkým psychickým tlakom. Zakopnutie v tomto stretnutí by prvý raz od roku 1996, odkedy hrajú v A-kategórii, mohli zaplatiť zostupom do „béčka“.

Lotyši od 2. minúty viedli, ale Bíreš ešte do prvej prestávky vyrovnal. Mikúš s Daňom v strednej časti obrátili skóre na 3:1.

O všetkom sa rozhodovalo v tretej tretine. „Po zbytočnom vylúčení a góle súpera na 3:2 v našom oslabení sa na hokejky našich chlapcov vrátila zviazanosť, čo využil Lotyš Kulda na vyrovnanie,“ opísal najdôležitejšie minúty na webovej stránke SZĽH tréner Ernest Bokroš.

„Od stavu 3:3 nabral zápas infarktový scenár s nastrelenými žŕdkami na oboch stranách. Pri hre štyroch proti štyrom sme sa znovu dostali do vedenia. Tento impulz nás upokojil a vrátil k umnej a dobre organizovanej hre.“

Víťazný gól strelil v 55. minúte Bíreš.

V závere slovenský tréner stavil na mentálne najodolnejších hráčov. Daňo poistil víťazstvo gólom do prázdnej bránky pri power play Lotyšov. Slovensko záchranou splnilo základný cieľ na tomto šampionáte.

Príprava sa vyplatila

„Päťmesačná drina tohto výberu v projekte Slovensko 20 priniesla svoje ovocie,“ pripomenul Bokroš dlhodobú prípravu tímu aj v rámci Tipsport extraligy.

„Bez nej by sme ťažko fungovali v topkategórii. Taká je realita.“ V piatok hrá Slovensko svoj posledný zápas o 7. miesto s Fínskom (14.00 SEČ).

Ernest Bokroš, tréner SR 20 (zdroj SZĽH): "Po zbytočnom vylúčení a kontaktnom góle súpera na 3:2 v našom oslabení sa na hokejky našich chlapcov vrátila zviazanosť, čo využil šikovný Lotyš Kulda na vyrovnanie. Od stavu 3:3 nabral zápas infarktový scenár s nastrelenými žŕdkami na oboch stranách. Pri hre štyroch proti štyrom, keď lotyšský hráč nasledoval na trestnú lavicu po štyroch sekundách nášho, sme sa znovu dostali do vedenia. Tento impulz nás upokojil a vrátil k umnej i dobre organizovanej hre. V závere sme vsadili na psychicky najodolnejších mládencov, ktorí dokázali naplniť náš základný cieľ na tomto svetovom šampionáte. Sme nesmierne radi, že sme udržali výber dvadsiatky medzi svetovou elitou. Tvrdá päťmesačná drina tohto výberu v projekte SR 20 priniesla svojej ovocie. Bez nej by sme ťažko fungovali v top-kategórii. Taká je realita."

Slovensko - Lotyšsko 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)

Góly: 15. Bíreš (Korím, R. Mráz), 31. Mikúš (Matis, Uhrík), 34. Daňo (Nechala), 55. Bíreš (Daňo, Čerešňák), 60. Daňo - 2. Ozolinš (Bukarts), 46. Jevpalovs (Blugers, K. Lipsbergs), 51. Kulda (Siksna, Jevpalovs)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jablukov (Nem.), Levonen (Fín.) - Haster (Švéd.), Sivov (Rus.), 800 divákov

SR: Nagy - Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Korím, Bajaník, Búri - Mikúš, Daňo, Matis - R. Mráz, Bíreš, B. Mráz - Kolena, Uhrík, Reway - Hudec, Fujerik, Rapáč

Lotyšsko: Merzlikins - Rosinskis, K. Lipsbergs, Siksna, Zvirbulis, Nimanis, Skuratovs, Augstkalns - Kulda, Blugers, Jevpalovs - R. Lipsbergs, Kuzmenkovs, Jelisejevs - Bukarts, Ozolinš, Kurmis - Siksnis, Ševčenko, Rancev