Banská Bystrica prehrala s Popradom 2:6

(Autor: TASR)
TASR|4. jan 2013 o 19:13

Líder slovenskej hokejovej extraligy zo Zvolena prehral v šlágri 34. kola na ľade druhej Nitry 3:5. Košice dominovali v Martine 4:2, Trenčín si až po predĺžení poradil s nováčikom z Piešťan 3:2.

HCď05 B. Bystrica - HK Poprad 2:6 (1:4, 1:1, 0:1)

Góly: 13. Kopecký, 37. Bambúch - 5. Vaic, 8. Klouda, 11. a 20. Hvila, 36. Balán, 47. Sabolič. Rozhodcovia D. Konc - Valach, Zvrškovec, vylúčení 5:7, presilovky 1:3, v oslabení 0:0, zmeny: 11. Košarišťan za Slipčenka (B. Bystrica), 1820 divákov.

Po úvodnej tretine by už nikto v stávkovej kancelárii na domácich nevsadil. Všetky okolnosti hrali proti nim, slabšia divácka kulisa, odchod všetkých troch Kanaďanov z NHL a navyše aj Michala Handzuša nepríjemne dopadli na sebavedomie ďbaranovď.

V 11. min prehrávali 0:3, Popradčania vyhnali z bránky nešťastného Slipčenka a aj keď Kopecký v 13. min znížili, ďalší gól do šatne 51 sekúnd pred klaksónom z hokejky Hvilu už jasne napovedal, že Popradčania pevne kráčajú za svojím štvrtým vzájomným víťazstvom v tejto sezóne.

Domácim ešte tlela nádej na začiatku druhej tretiny, keď si zahrali 54 sekúnd presilovku o dvoch hráčov a ak by Sýkora po famóznom spracovaní puku premenil v 29. min samostatný nájazd, mohli ešte život ďkamzíkovď na ľade znepríjemniť.

V 37. min Bambúchov gól strelou od modrej po ôsmich sekundách presilovky hostí nevyplašil, viedli o tri góly a zarobili si na bezproblémové trojbodové víťazstvo. V 43. min si Hvila v prečíslení takmer strelil hetrik a domácim záchranné lano nehodila ani následná presilovka.

O zápasovú chuťovku sa v 47. min postaral Sabolič, ktorému prekrásne naserviroval puk pred bránku Balán a bolo zrejmé, že sa jednoznačný zápas zaobíde bez väčšieho vzrušenia v závere.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Boli sme v oklieštenej zostave, no to náš výkon neospravedlňuje. Ťahúni odišli, ťarcha bola na druhých, my sme sa snažili, otvorili sme však aj zadné dvierka. Hráči, ktorí sa dostali do zostavy, nevyužili šancu. Bol to náš najhorší výkon v sezóne. Ťažko pochopiť, prečo podali všetci taký zlý výkon, keď sú schopní hrať o tri triedy lepšie. Takto si nepredstavujem, aby nakladali so stráveným časom na ľade. Privítal by som aj posily, no vina nie je v chýbajúcich hráčoch, ale v tých, ktorí dnes zahrali tak slabo."

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Chceli sme vyhrať, podarilo sa, od začiatku sme boli úspešnejší vo všetkých činnostiach. Dôležité bolo, že sme sa ubránili oslabeniu o dvoch hráčov na začiatku druhej tretiny, potom sme pokračovali bez väčších výkyvov a jednoznačne sme boli lepší."

MsHK DOXXbet Žilina - HK 36 Skalica 3:5 (2:1, 1:4, 0:0)

Góly: 4. Richard Huna, 6. Troliga, 32. Róbert Huna - 20., 30. Konečný, 21. Pálffy, 23. Kutálek, 25. Vyrůbalík. Rozhodovali: Lokšík - R. Bednár, Tornay, vylúčení: 5:7, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, striedania: 25. Mikoláš (Žilina) za Žigárdyho, 1501 divákov.

Žilinčania už s novým trénerom Slavomírom Chlebcom začali vo veľmi vysokom tempe. Horanský a Jass ešte neuspeli, ale po rýchlej kombinácii na jeden dotyk prestrelil Lipovského z bezprostrednej blízkosti Richard Huna. V 6. minúte Mihálik našiel prihrávkou spoza brány Troligu a ten nepokrytý zvýšil na 2:0. Domáci boli jednoznačne aktívnejší aj v ďalšom priebehu stretnutia.

Lipovský zlikvidoval postupne možnosti Devečku aj Sýkoru. Skaličania nestíhali pokrývať hráčov a v 15. minúte unikol Škoda, namieril však len do betónov hosťujúceho brankára. V závere zaváhala aj žilinská obrana a 29 sekúnd pred sirénou znížil už do odkrytej brány Konečný.

Hneď v úvode prostrednej časti v dohrávanej presilovej hre doklepol do siete odrazený puk Pálffy a naznačil, akým smerom sa bude zápas ďalej vyvíjať. V priebehu dvoch minút prestrelili Žigárdyho z podobnej pozície spomedzi kruhov Kutálek a Vyrůbalík a do žilinskej brány premiérovo nastúpil ešte len sedemnásťročný Maroš Mikoláš.

Ten vzápätí musel čeliť veľkému skalickému tlaku počas štvorminútovej početnej výhody, ktorú v polovici duelu zužitkoval nestrážený Konečný. V 32. minúte domáci znížili na rozdiel dvoch gólov, keď Krajči uvoľnil Róberta Hunu a ten svoj únik chladnokrvne zakončil.

V prvých sekundách tretieho dejstva unikol René Školiak, ale svoj blafák nedotiahol do úspešného konca. V ďalšom priebehu sa hral taktický hokej bez výraznejších príležitostí. Obe mužstvá mali k dispozícii presilové hry, skóre stretnutia sa však nemenilo. Definitívne mohol zraziť domácich do kolien v 54. minúte Kutálek, ale ani on pri svojom samostatnom úniku recept na Mikoláša nenašiel.

Poslednú možnosť s výsledkom niečo urobiť mala Žilina v samom závere, keď rozhodca Lokšík poslal na trestnú lavicu dvoch hráčov súpera. Skaličania sa drvivému tlaku domácich ubránili a po víťazstve 5:3 získali všetky tri body.

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Rozhodujúcim momentom v dnešnom stretnutí bol inkasovaný gól pred koncom prvej tretiny. Ešte počas nej sme nepremenili veľa šancí, čo sa nám vypomstilo v druhej časti a súper išiel do vedenia 4:2. Snažili sme sa s výsledkom niečo urobiť, vymenili sme brankára, ale dokázali sme už len skorigovať výsledok. V poslednom dejstve sme stiahli hru na dve päťky, ale presilovka päť na tri v samom závere ukázala jasný obraz našej nemohúcnosti. Čaká nás ešte tvrdá práca."

Martin Pešout, tréner Skalice: "Som rád, že sme potvrdili dobrú formu z konca minulého roku. Výsledok ale nezodpovedá predvedenej hre na ľade v prvej tretine. Nastúpili sme akoby sa nám nič nemohlo stať. Našťastie sme dokázali streliť kontaktný gól na konci dejstva. Do druhej časti sme už nastúpili tak, ako sme zvyknutí a zápas sme otočili. Škoda, že sme si to na konci vylúčeniami skomplikovali, ale patrí pochvala hráčom, ktorí výsledok ubránili."

HK Nitra - HKM Zvolen 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Góly: 5. Pupák, 34. Rais, 36. Jokila, 48. Ordzovenský, 56. Tománek - 16. Podkonický, 22. Mucha, 51. Brabenec. Rozhodovali: Baluška - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 5:8, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, 3068 divákov.

V šlágri dvoch celkov z čela tabuľky mali prvú tretinu pod kontrolou aktívnejší domáci hráči, ktorí sa na začiatku piatej minúty ujali vedenia, keď Miroslav Pupák dorazil puk za Šimka po strele Piataka.

Ďalšiu veľkú šancu Nitry mal Tománek, ktorý skúsil blafák na gólmana hostí, no puk v bráne neskončil. V 16. minúte však extraligový líder vyrovnal, keď Andrej Podkonický z ostrého uhla poslal puk do nitrianskej bránky.

Úvod druhej tretiny bol šťastnejší pre hostí, keď po strele Jána Muchu od modrej čiary využili presilovku a otočili skóre - 1:2. V ďalších minútach druhej časti zápasu sa hralo na jednu bránu a domáci hráči si vytvárali gólové príležitosti. V 26. minúte našiel Rais Hrnku, no ten zblízka Šimka neprekonal.

O ďalšie tri minúty sa do šance dostal Kmeč, no blafák mu nevyšiel. V 34. minúte Nitra vyrovnala, keď na strelu Matúša Raisa bol Šimko prikrátky. O dve minúty už domáci viedli, keď využili dvojnásobnú presilovku, prihrávku Königa zužitkoval Jarmo Jokila - 3:2.

Ani v tretej tretine Nitra z ofenzívy neupustila a výsledkom bol ďalší gól v Šimkovej bráne, keď v 48. minúte zavŕšil soluprácu Jokilu a Raisa Peter Ordzovenský. V polovici tretej dvadsaťminútovky hrali presilovku o dvoch hráčov hostia a Brabenec dokázal znížiť na rozdiel jediného gólu - 4:3.

V 56. minúte však Nitrania bleskovo využili presilovku, keď už po šiestich sekundách po strele Königa doklepol puk z uhla do brány Zvolena Tománek, a stanovil tak konečný výsledok 5:3.

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Na Zvolen sme sa zodpovedne pripravili, snažili sme sa súperovi vnútiť náš štýl hry. Vytvorili sme si obrovský tlak, otočili sme výsledok a zaslúžene sme vyhrali."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Chceli sme bodovať, no nevyšlo nám to. Nitra bola agresívna, bojovná a myslím si, že o zápase rozhodli presilovky."

MHC Mountfield - HC Košice 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Góly: 50. Markovič, 60. Vilkoits - 10. Haščák, 15. Š. Novotný, 26. Jenčík, 58. Kolba. Rozhodovali: Müllner - Junek, Smrek, vylúčení: 5:9, navyše: Novák (Košice) 5+DKZ za údery, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1200 divákov.

Súboj posledného s druhým v tabuľke priniesol v úvodnej tretine len priemerný hokej. V hre oboch mužstiev bol markantný rozdiel v obrane, ale najmä v útoku. Domáci sa aj párkrát dostali do šancí, ale nič z nich nevyťažili. Hostia boli od začiatku jasne lepší.

V 3. minúte však stroskotali Novák a Hinďoš na pozornom Volentierovi a neprekonal ho ani Slovák v 6. minúte. V 10. minúte však už Košice viedli, keď prvú strelu Jenčíka ešte Volentier vyrazil, ale na dorážku Haščáka už nemal. V 15. minúte sa tešili hostia druhýkrát, keď Novotný spomedzi kruhov trafil ľavý horný roh.

V 26. minúte sa vyznamenal domáci brankár, keď chytil trestné strieľanie Bulíkovi. O desať sekúnd neskôr už kapituloval po dobre zahratej presilovke hostí po strele Jenčíka. Martin sa snažil, mal v druhej tretine aj dobré strelecké príležitosti, ale v 33. minúte Hyláka neprekonali z vyložených šancí Mikušovič ani Petruška a nepodarilo sa to ani Vilkoitsovi v 39. minúte.

Hostia tak poľahky po dvoch tretinách vyhrávali 3:0. V tretej tretine to dlho vyzeralo na bezproblémové víťazstvo favorita. Ten hral len toľko, koľko potreboval. V 47. minúte Pašek netrafil z vyloženej príležitosti. Na druhej strane bol v 50. minúte úspešný najlepší strelec domácich Markovič a pri hre 5:4 znížil.

O zisku troch bodov pre hostí rozhodol v 58. minúte bombou od modrej Kolba. Nič na tom už nezmenil ani druhý gól Markoviča pri dvojnásobnej presilovke v 60. minúte. Ten istý hráč potom ešte trafil žrďku.

Róbert Pukalovič, tréner MHC: "Predstavovali sme si iný vstup do stretnutia. Kvalitnému súperovi sme však poľahky našimi individuálnymi chybami ponúkli vedenie 3:0. S týmto výsledkom bolo už potom ťažké niečo urobiť. Nakoniec sa nám podarilo trošku zdramatizovať stretnutie. Škoda štvrtého gólu Košíc, ktorý rozhodol."

Milan Staš, tréner Košíc: "Aj keď sme nemali najlepší vstup do zápasu, vyšli nám dve perfektné akcie, po ktorých sme skórovali. V ďalšom priebehu sme sa snažili udržiavať priaznivý výsledok. Kontrolovali sme hru, dlho nám všetko vychádzalo. Škoda nervózneho záveru, keď sme dvakrát inkasovali. Som rád, že sme do nového roku vykročili správnou nohou a verím, že to takto bude pokračovať aj naďalej."

Dukla Trenčín - ŠHK 37 Piešťany 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 10. Sojčík, 37. Lelkeš, 64. Tybor - 9. Filip, 30. Mertel Rozhodovali: J. Konc Brath, P. Tvrdoň vylúčení: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2690 divákov.

V Trenčíne sa na zápas s novou kockou pod strechou štadióna prišlo pozrieť 2690 divákov. V 6.minúte spálila Dukla svoju prvú šancu, keď z bezprostrednej blízkosti bránky neprekonal Tomáš Klíma Tomeka a domáci o tri minúty neskôr inkasovali. V presilovke napriahol od modrej Filip a Piešťany viedli.

Nie však dlho, keď využil v 10.minúte chybu v rozohrávke hostí Sojčík a sám pred Tomekom nezaváhal. Na ďalší gól si diváci museli počkať do polovice stretnutia. Dovtedy aktívnejší Trenčania nedokázali prekonať výborného Tomeka v bránke Piešťan a vedenia sa ujali opäť hostia.

Lisoň ešte nedokázal doviesť Šišovského akciu do gólového konca, Mertel strelou z otočky však už áno. Domáci zapli na vyššie obrátky a odmenou im bol druhý vyrovnávajúci gól. Tyborova prihrávka našla na osi klziska nekrytého Lelkeša, ktorý prestrelil Tomeka. V závere hostia spálili Haringom a Melichárkom dve gólové príležitosti, stav tak bol nerozhodný aj po druhej tretine.

Tretia časť prinášala od začiatku opatrný hokej, z ktorého sa následne dostávali viac do tempa Piešťany. Kristín však vo viacerých momentoch podržal svoj tím. Hra gradovala s blížiacim sa koncom tretiny a v permanencii museli byť obaja brankári.

V závere dostala Dukla možnosť zahrať si presilovku, ale proti Tyborovej gólovej strele vytiahol výborný semafor Tomek. V predĺžení si vybojovala o bod navyše domáca Dukla. Sojčík s Tyborom využili zaváhanie hostí a ukážkovú spoluprácu zakončil druhý menovaný do prázdnej bránky.

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Bol to dramatický zápas hraný vo výbornej atmosfére. Celé stretnutie sa nieslo v bojovnom duchu malého derby a som veľmi rád, že sa nám podarilo vyhrať. Rozhodlo sa až v predĺžení , kde sme využili rýchly protiútok a najkrajšou akciou stretnutia sme rozhodli o našom víťazstve."

Milan Klement, Piešťan: "Síce sme v zápase dvakrát viedli, myslím si, že v prvých dvoch tretinách boli lepší a dôraznejší domáci. Z našej strany bola najlepšia tretia tretina, v ktorej sme si dokázali vytvoriť aj gólové šance, ale nepremenili sme ich. V predĺžení rozhodla naša chyba na útočnej modrej, ktorou sme zápas prehrali."

Domov»Hokej»Slovensko»Banská Bystrica prehrala s Popradom 2:6