Cibulková porazila Kvitovú a postúpila do 2. kola turnaja v Sydney

(Autor: TASR/AP)
TASR|6. jan 2013 o 08:20

Cibulková za 64 minút porazila Kvitovú. Na súperku si počká zo zápasu Lepchenkova - Voskobojevova.

SYDNEY. Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v austrálskom Sydney (dotácia 690.000 dolárov).

Prvýkrát v kariére zdolala piatu nasadenú Češku Petru Kvitovú, ktorú za 64 minút porazila 6:1 a 6:1.

Cibulková zničila bývalú svetovú dvojku agresívnou celodvorcovou hrou od základnej čiary s množstvom víťazných úderov. Kvitová spravila až 34 nevynútených chýb a ani raz sa jej nepodarilo zobrať Slovenke servis.

Cibulková nastúpi v 2. kole proti víťazke súboja medzi Kazaškou Galinou Voskobojevovou a Američankou Varvarou Lepchenkovou.

Pikantériou duelu medzi Cibulkovú a Kvitovou bol fakt, že slovenskú jednotku od novembra minulého roka trénuje Matej Lipták - bývalej kouč českej reprezentantky.

Cibulková od začiatku mala zápas pod kontrolou, od stavu 1:1 získala päť gemov za sebou a prvý set získala jednoznačne vo svoj prospech. Svetová pätnástka neustále tlačila súperku do defenzívy, bodovala z forhendu i obojručného bekhendu.

Na začiatku druhého setu síce Cibulková nevyužila tri brejkbaly, no ďalších šesť hier sa stalo jej korisťou a za potlesku publika si zabezpečila postup do 2. kola.

Po úspešnom dobehnutí stopbalu premenila za stavu 5:1 pri podaní Kvitovej hneď prvý mečbal a upravila vzájomnú bilanciu na 1:4. Cibulková má v Sydney už istú prémiu 9340 dolárov a 60 bodov do svetového rebríčka WTA.

Cibulková bola po skvelom vstupe do turnaja v Sydney spokojná. "Z prvého víťazstva nad Petrou Kvitovou mám veľkú radosť a veľmi si ho vážim. Do zápasu som išla s tým bojovať o každú loptičku a snažiť sa na dvorci robiť to, na čom sme s trénerom Maťom Liptákom robili počas prípravy. V tejto sezóne som ešte nevyhrala zápas, o to väčšiu som mala dnes motiváciu. Hrala som od začiatku až do konca super, veľmi solídne. Blokovala som Peti prvé dve-tri loptičky, ktoré sa snažila napáliť a potom som ju dokázala pretlačiť vo výmenách. Dostala som ju pod tlak a nútila robiť chyby. Keď som zaútočila, tak nie bezhlavo, ale s rozumom, tak ako som mala. Ona sa snažila o víťazné returny, no ja som výborne kontrovala, takmer vždy som jej to vrátila," povedala.

Podanie bolo pre Slovenku v nedeľňajšom dueli veľkou zbraňou. "S Maťom sme počas prípravy pracovali na zlepšení servisu, trochu sme ho zmenili a zatiaľ to funguje. V dôležitých momentoch som si dokázala pomôcť podaním. Dúfam, že to pôjde v takomto duchu aj v ďalších zápasoch. Dnes bolo na dvorci veľmi teplo, no dokázala som sa s tým vyrovnať. V ďalšom kole to bude pre mňa opäť dobrý test pred Australian Open, či už narazím na ruskú ľaváčku Makarovovú alebo Lepchenkovú. Vynasnažím sa nadviazať na kvalitný výkon z duelu proti Kvitovej," dodala Cibulková.