Česko 0:0 0:0, -:-, -:- OŠ z Ruska
Prestávka | Aktualizované o 09:18 | Sledujte naživo

Žampa v Záhrebe získal tri body za 28. miesto

Slovenskému lyžiarovi Adamovi Žampovi sa v nedeľu podarilo tretíkrát v kariére bodovať v pretekoch Svetového pohára.

(Zdroj: TASR/AP)

ZÁHREB.

V slalome v chorvátskom Záhrebe obsadil 28. miesto so stratou 5,78 s na víťazného Rakúšana Marcela Hirschera a do hodnotenia prestížneho seriálu si pripísal ďalšie tri body. Po prvom kole bol Žampa 24. a v druhej jazde atakoval prvú dvadsiatku, tesne pred cieľom však spravil chybu, ktorá ho stála lepší výsledok. Jeho slalomovým maximom v SP zostáva decembrová 16. priečka z francúzskeho Val dďIsere, koncom októbra skončil senzačne deviaty v obrovskom slalome v rakúskom Söldene.

Hirscher zvíťazil s náskokom 57 stotín pred Švédom Andrem Myhrerom, tretí skonči ďalší Rakúšan Mario Matt (+1,09). Obhajca veľkého glóbusu v chorvátskej metropole nadviazal na triumf z vlaňajška, keď sa išiel nočný slalom a pripísal si na konto 15. triumf v SP. Po prvom kole vedúci Švéd Jens Byggmark skončil po chybe v dolnej časti trate až 26. Chorvát Ivica Kostelič, ktorý stále čaká na prvé víťazstvo na "Medveďom vŕšku" bol ôsmy. Bývalý majster sveta bol v Záhrebe už trikrát druhý a štyrikrát tretí.

Žampa po úvodnom kole strácal na Byggmarka 2,89 s. "V prvej jazde som si dával pozor, aby som to príliš nenarovnával. Hlavne v dolnej časti totiž trať už nebola ideálna a preto bolo dôležité triafať sa do jám. Na vlastnej koži som sa presvedčil, že slalom v Záhrebe je dlhý a náročný na kondičku," povedal talentovaný slovenský reprezentant pre TASR. Aj v druhom kole išiel Zampa agresívne. Na prvých dvoch medzičasoch bol priebežne na čele a vyslúžil si pochvalu i od rakúskych televíznych komentátorov, ktorí prirovnali jeho štýl jazdy k hviezdnemu Hirscherovi. Päť bránok pred cieľom však prišla chyba.

"V hornej aj strednej časti trate sa mi išlo celkom dobre, napálil som to naplno a vyzeralo to nádejne. Tesne pred cieľom som však zostal vzadu a musel som do jednej z bránok došliapať, aby som vôbec preteky dokončil. Musím si tú jazdu ešte celú zanalyzovať, no určite z toho mohla byť prvá dvadsiatka. Teraz ma čakajú preteky SP vo švajčiarskom Adelbodene, kde absolvujem obrovský slalom i slalom," dodal Žampa.

Výsledky - Svetový pohár 2012/2013 zjazdárov - nedeľa - Záhreb (Chor.):

Slalom mužov: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1:56,17 min, 2. André Myhrer (Švéd.) +0,57 s, 3. Mario Matt (Rak.) +1,09, 4. Stefano Gross (Tal.) +1,15, 5. Felix Neureuther (Nem.) +1,31, 6. Alexis Pinturault (Fr.) +1,33, 7. Manfred Moelgg (Tal.) +1,73, 8. Ivica Kostelič (Chor.) +1,78, 9. Steve Missillier (Fr.) +2,34, 10. Patrick Thaler (Tal.) +2,38,... 28. Adam Žampa +5,79,... v 1. kole 40. Matej Falát (obaja SR) +5,12 - nepostúpil do 2. kola

Poradie vo SP 2012/2013 (po 16 z 36 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 740 b., 2. Aksel Lund Svindal (Nór.) 689, 3. Ted Ligety (USA) 552, 4. Felix Neureuther (Nem.) 441, 5. André Myhrer (Švéd.) 334, 6. Kjetil Jansrud (Nór.) 322,... 62. Adam Žampa (SR) 47

Poradie SP v slalome (po 5 z 11 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 420 b., 2. Felix Neureuther (Nem.) 296, 3. André Myhrer (Švéd.) 330, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 208, 5. Manfred Moelgg (Tal.) 155, 6. Jens Byggmark (Švéd.) 150,... 33. Adam Žampa (SR) 18