V šprinte 5. kola Svetového pohára v biatlone skončila Gereková šiesta

Víťazka Nemka Miriam Gössnerová.
Víťazka Nemka Miriam Gössnerová. (Autor: TASR/AP)
TASR|11. jan 2013 o 19:46

Jane Gerekovej vyšiel medzi 99 ženami šprint ideálne.

RUHPOLDING. Nemka Miriam Gössnerová zvíťazila v šprinte 5. kola Svetového pohára v biatlone. Na 7,5 km trati ju v nemeckom Ruhpoldingu delilo od druhej Bielorusky Darji Domračevovej 7,1 sekundy a od tretej Fínky Kaisy Mäkäräinenovej 17,5 sekundy.

Veľmi dobrý výkon sprevádzal aj slovenskú zástupkyňu Janu Gerekovú, ktorá obsadila 6. priečku so stratou 37,8 sekundy, za očakávaním zaostala 42. Anastasia Kuzminová (+1:52,5), 57. dobehla Terézia Poliaková (+2:24,3), 83. Martina Chrapánová (+3:30,4) a 95. Natália Prekopová (+5:00,5). V priebežnom hodnotení SP vedie aj naďalej Nórka Tora Bergerová.

Jane Gerekovej vyšiel medzi 99 ženami šprint ideálne. Na trať naskočila so štartovným číslom 26 a v streľbe dokonale vybielila všetkých desať terčov. Aj strelecká rýchlosť bola pozoruhodná, ležku zvládla síce ďlenď za 32 sekúnd, čiže presne ako víťazná Gössnerová, no stojku expresne za 26 sekúnd. V záverečnom okruhu vydala zo seba všetky sily, v cieli lapala po dychu a odmenou jej bol výsledok, ktorým si vyrovnala kariérne maximum z tohtoročného šprintu v Östersunde a piatykrát figurovala v top desiatke.

Od 42. Anastasie Kuzminovej (1-2) sa čakalo viac, strelecky si však zapísala tri chyby, v ležke netrafila prvý terč, v stojke druhý a štvrtý. Na strelnici vládli veľmi dobré podmienky, nefúkalo a tri trestné okruhy vo vyváženom počasí, s miernym mrazom, ju pripravili o cennejšie umiestenie. Ďalšie tri slovenské biatlonistky na výraznejšie umiestenie nesiahli, 57. statočne bojujúcu Teréziu Poliakovú (0-1) poslúchali menej lyže, 83. Martinu Chrapánovú (0-3) so štartovným číslom jedna zradila streľba stojmo, keď netrafila druhý, tretí a štvrtý terč, 95. Natáliu Prekopovú (1-2) nepodržala ani streľba.

O nemeckú radosť sa postarala 22-ročná Gössnerová vcelku poľahky, dovolila si aj jeden trestný okruh navyše, v stojke minula tretí terč, dopriali jej aj súperky, Fínka Mäkäräinenová s nevybieleným ležkovým terčom, Bieloruska Domračevová so stojkovým, Nórka Bergerová s tretím a piatym stojkovým, a tak sa mohla tešiť tretiemu triumfu v kariére i v tejto sezóne.

Jana Gereková si šprintérsky večer v Ruhpoldingu pochvaľovala vetami: "Bolo to ťažké na trati, s nasneženým snehom, no na strelnici som sa cítila super, nebola hmla, ani vietor. Bolo treba dobre streliť i bežať, jedno s druhým. Máte pravdu, v ležke mi vždy buď streľba vyjde, alebo urobím chyby, preto som opatrne mierila, stojka mi sadla dokonale a vidieť to aj na streleckom čase. Po Oberhofe som si chcela napraviť náladu, snažila som sa o dobrý výsledok, cítila som napätie, no bez stresu. Od začiatku som sa tak rozbehla, aby bolo dobre a mala dôvod na radosť."

Šéf realizačného tímu Milan Gašperčík mohol po pretekoch spokojne skonštatovať: "Janka konečne strelila nulu, myslím, že druhýkrát v živote na takýchto pretekoch, takže šieste miesto berieme so všetkými desiatimi. Bol to naozaj pekný výkon, vo finiši sa vytrápila a vyrovnala si svoje maximum. Po výpadku v Oberhofe som opakoval, že sa to stáva a ona to dokázala. Streľba bola aj rýchla, v stojke za 26 sekund, riskla to, a oplatilo sa. Risk tentoraz priniesol zisk, treba ísť odvážne do pretekov, no nie bezhlavo, mali sme dobré lyže, síce päť žien bolo rýchlejších, no aspoň máme ďalšiu výzvu pred sebou."

Domov»Zimné športy»V šprinte 5. kola Svetového pohára v biatlone skončila Gereková šiesta