Armstrongovi odobrali olympijský bronz zo Sydney

(Autor: SITA/AP)
TASR|17. jan 2013 o 10:23

Olympijský výbor žiada cyklistu, aby nielen priznal doping, ale aj povedal, ako obišiel testovanie a či mu niekto pomáhal.

NEW YORK. Medzinárodný olympijský výbor potrestal amerického cyklistu Lance Armstronga za dopingový škandál odobratím bronzovej medaily z OH 2000 v Sydney.

Informovala o tom agentúra AP.

Dvaja funkcionári potvrdili, že MOV poslal v stredu Armstrongovi list s otázkou, či môže vrátiť olympijskú medailu.

Medailu má dostať Španiel Olano

Vedenie MOV sa rozhodlo pre tento krok na základe toho, že Armstrong sa už neodvolal v stanovenom termíne proti dopingovým obvineniam Americkej antidopingovej agentúry (USADA).

"Po rozhodnutiach USADA a UCI ohľadom súťažných výsledkov Lancea Armstronga ho MOV dodatočne diskvalifikoval z pretekov, v ktorých štartoval na olympijských hrách 2000 v Sydney. Konkrétne ide o preteky v cestnej cyklistike mužov s hromadným štartom, kde skončil na 13. mieste, a časovku, v ktorej bol tretí a získal bronzovú medailu," uvádza sa vo vyhlásení MOV.

V ňom sa tiež spomína, prečo k odňatiu medaily prišlo až teraz: "Rozhodnutie v zásade padlo už na decembrovom zasadnutí výkonného výboru, ale s jeho uplatnením sa muselo počkať až do uplynutia lehoty na prípadné odvolanie."

Armstrong nevyužil svoje právo a proti sankciám UCI sa neodvolal na Športovom arbitrážnom súde (CAS).

Armstrongov časovkársky bronz by mal pripadnúť štvrtému v poradí Abrahamovi Olanovi Manzanovi so Španielska, ale o tom ešte musí rozhodnúť MOV.

Armstrong, ktorý medzičasom vymenil cyklistiku za triatlon, dostal od UCI doživotný zákaz aktívnej športovej činnosti, pričom mu anulovali všetky výsledky od roku 1998 a odobrali mu aj všetkých sedem titulov z Tour de France.

Armstrong: Nech posúdia diváci, či som bol úprimný

Armstrong v stredu vyhlásil, že samotní diváci by mali posúdiť nakoľko bol jeho rozhovor s televíznou moderátorkou Oprah Winfreyovou úprimný.

"Vyložil som karty na stôl a keď to televízia odvysiela, potom sa môžu ľudia rozhodnúť," povedal pre agentúru AP Armstrong, ktorého reakcie spustili lavínu reakcií.

Predstavitelia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) uviedli, že Armstrong musí vypovedať pod prísahou v záujme zmiernenia doživotného dištancu v športe za svoje dopingové prehrešky.

Podľa viceprezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha by mal poskytnúť kompletnú výpoveď pre WADA alebo Americkú antidopingovú agentúru USADA.

"Toto nie je nič nové. Ak povie, že užíval zakázané látky, nijako tým nepomôže v boji proti dopingu. Mal by prezradiť, ako obišiel testovanie a či mu niekto pomáhal. Pre mňa bude dôležité, keď príde a povie ,chcem pomôcť očistiť šport," uviedol.

Rovnako aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI) dôrazne požiadala Lancea Armstronga, aby vypovedal pred jej nezávislou komisiou o jeho dopingovej minulosti.

Armstrong v rozhovore s hviezdnou moderátorkou Oprah Winfreyovou priznal, že užíval zakázané podporné prostriedky, aby vyhral slávne preteky Tour de France.

Interview odvysiela televízna stanica Oprah Winfrey Network vo štvrtok 17. januára. Armstrong prehovoril na verejnosti po prvý raz od odňatia všetkých siedmich titulov z Tour de France a udelenia doživotného zákazu činnosti.

Pre Tour de France je Armstrong história

Riaditeľ Tour de France Christian Prudhomme vo štvrtok povedal, že Lance Armstrong a jeho dopingové podvody patria už do minulosti cyklistických pretekov.

Ako povedal v Paríži pri prezentácii úvodných troch etáp Tour de France 2014 vo Veľkej Británii, prekvapilo ho, že Američan vyšiel s pravdou von a vo štvrtok zaznie jeho priznanie v televíznej talkšou Oprah Winfreyovej.

"Pred pár týždňami si nikto nedokázal predstaviť, že by sa Armstrong verejne priznal k tomu, že užíval doping. Je to veľká vec, ale nemôžem vám k tomu povedať viac, ako už viete. Netuším, čo povedal. Lance Armstrong je pre nás zabudnutá kapitola," povedal Prudhomme.

Tour de France tento rok oslávi jubileum, na ostrove Korzika odštartuje 100. ročník "La Grande Boucle".

Usporiadatelia pozvali do Paríža na oslavy po záverečnej etape okolo 500 bývalých hrdinov podujatia.

Pri otázke, či je medzi nimi aj Armstrong, Prudhomme skamenel. "To mi v tejto chvíli pripadá byť nemiestne," dostal zo seba.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) v októbri minulého roku potvrdila Armstrongov doživotný dištanc od Antidopingovej agentúry USA (USADA) a anulovala všetky jeho výsledky od augusta 1998, čím prišiel aj o všetky prvenstvá na Tour de France.

Bývalý šéf cykloúnie obhajuje svoje financie

WENGEN. Čestný prezident Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) Hein Verbruggen nevidí konflikt záujmov vo svojej investícii do maklérskej firmy, ktorá mala prepojenie na majiteľa bývalého tímu Lancea Armstronga.

Počas svojho pôsobenia v pozícii prvého muža svetovej cyklistiky spolupracoval s maklérom Jimom Ochowiczom.

Verbruggen potvrdil informácie zverejnené The Wall Street Journal. "Dal som Jimovi menší balík financií, aby mi ich spravoval. On tieto aktíva presunul pod správu Thoma Weisela," povedal Vebruggen.

Ochowicz v polovici 90. rokoch 20. storočia vlastnil tím Motorola, za ktorý jazdil aj Lance Armstrong. Weisel bol zasa majiteľom tímu sponzorovaného U.S. Postal Service, v ktorom vybojoval Američan triumfy na Tour de France.

Obvinenia zo strany šéfa Antidopingovej agentúry USA Travisa Tygarta sú podľa Verbruggena cynické. Tygart tvrdí, že obchodné vzťahy medzi funkcionárom UCI a majiteľmi Armstrongových tímov "smrdia na sto honov".

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Armstrongovi odobrali olympijský bronz zo Sydney