Skalica prehrala doma s Trenčínom

HK 36 Skalica bez svojich opôr Žigmunda Pálffyho a Miroslava Laža nestačil v piatkovom zápase 39. kola hokejovej Tipsport extraligy na Duklu Trenčín, ktorej Záhoráci podľahli 1:4.

(Zdroj: SITA)

HK 36 Skalica - Dukla Trenčín 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Góly: 8. Vyrúbalík - 14. Vizváry, 15. Filo, 22. Markovič, 51. Lelkeš. Rozhodovali: J. Konc - Výleta, M. Junek, vylúčení: 2:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1760 divákov

Prvú gólovú šancu v zápase mal v 2. minúte Kutálek, no z uhla nezužitkoval dobrú prihrávku Holoviča. Ďalšiu šancu domácich v 5. minúte spálil Stieler, keď zblízka neusmernil puk do trenčianskej bránky. Nájazd Gašparoviča v 7. minúte zlikvidoval Lipovský.

Domáci sa ujali vedenia v 8. minúte, keď Školiakovu odrazenú strelu od mantinelu na 1:0 premenil Vyrúbalík. Následné vylúčenie hosťujúceho Bednára domáci nevyužili. Hosťom sa to podarilo pri vylúčení domáceho Bezúcha, keď na 1:1 dorážkou zblízka prekonal Lipovského po prihrávke Pardavého. Chybu domáceho obrancu Jaborníka na 1:2 pre hostí v 14. minúte využil Filo, keď po ľade prekonal domáceho gólmana.

Domáci možnosť na vyrovnanie nevyužili v presilovke pri vylúčení Pardavého. Paradoxne mal šancu hosťujúci Marosz, ktorý v hre v oslabení unikol domácim obrancom, no ani na dvakrát neprekonal Lipovského. Vyrovnať mohol domáci Stieler, no v dobrej pozícii netrafil poloodkrytú bránu hostí.

Do druhej časti zápasu vstúpili lepšie hostia, keď od modrej čiary nahodený puk skončil za Lipovským, ktorý mal zakrytý výhľad. Strelcom gólu bol Markovič. Domácim viazla kombinácia a nestačili rýchlosťou na hosťujúcich hráčov Trenčína. Skalici očividne chýbali potrestaní Pálffy a Lažo. Prvú gólovú šancu domácich v tejto časti hry spálil v 29. minúte Jankovič, ktorý bol vzápätí vylúčený. Hostia však početnú výhodu nevyužili.

Ani Šátek v 31. minúte nevyužil gólovú prihrávku Školiaka na kontaktný gól. Dobrú príležitosť spálil aj Kazinota, keď mu šancu pred Nagyom pripravil Šille. Hosťom sa tak darilo kontrolovať vývin zápasu, v ktorom okrem úvodných minút pôsobili kompaktnejším dojmom.

V tretej časti hry domáci o poznanie pridali na dôraze, no v koncovke im chýbala odvaha a presnosť. Jednu chybu domácej obrany nevyužil Sojčík. Napriek snahe v tejto fáze zápasu sa domácim nič nedarilo, mali skôr prejaviť väčší zápal pre hru a bojovnosť, tiež im akoby chýbala túžba po víťazstve pred domácim publikom. Za takýto prístup ich štvrtým gólom potrestal v 51. minúte Lelkeš po kombinácii so Sojčíkom.

V 58. minúte trafil Holovič v zúfalom nápore domácich len žŕdku Nagyovej bránky. V zápase priemernej úrovne si zo Záhoria tri body zaslúžene odvážajú hostia, keď premieňali svoje šance, boli rýchlejší na puku a na domácich to tentoraz stačilo.

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Do polovice zápasu to nebol dobrý výkon z našej strany. Dve hrubé chyby v obrane v prvej tretine, kedy sme inkasovali góly, viaznutie kombinácie, nedostatočná pohyblivosť našich hráčov, všade sme boli neskoro, to pre nás vo vývine zápasu neznamenalo nič dobré. V druhej časti sme si vypracovali šance, ale sme ich nepremenili, zásluhou gólmana hostí a našou nepresnosťou. V treťom dejstve sme sa snažili o zvrat v zápase, bol tam tlak z našej strany, no nepremenené šance a inkasovaný štvrtý gól znamenali zaslúžené víťazstvo Trenčína."

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "My sme prišli do Skalice hrať zo zabezpečenej obrany s dôsledným pokrývaním predného pásma a čakaním na chyby súpera. Inkasovali sme však prvý gól, no veľmi dôležitý moment zápasu bol, že sme dokázali v krátkej dobe vyrovnať a následne dať na 1:2, čo nás upokojilo a potom sme hrali to, čo sme si predsavzali a vytvorili sme si najprv dvoj a potom trojgólový náskok. Myslím si, že chalani dnes podali zodpovedný výkon a tri body si zaslúžime."

HK Nitra - MsHK DOXXbet Žilina 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)

Góly: 7. Mašlonka, 38. Hrnka, 44. Pupák, 54. Podstavek, 55. Bene - 2. Mihálik, 30. Rúfus. Rozhodovali: Müllner - Snášel, Šefčík, vylúčení: 5:11, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2303 divákov.

V Nitre videli diváci zaujímavý brankársky súboj, keď v domácej bráne stál Marek Laco a v hosťujúcej Štefan Žigárdy, teda v opačných ako začínali sezónu. Prvý kapituloval Laco, keď ho už po 103 sekundách prekonal ex-Nitran Mihálik. O päť minút však bolo vyrovnané, keď strelu Raisa tečoval za Žigárdyho chrbát Mašlonka.

V polovici druhej tretiny sa hostia dostali opäť do vedenia, keď Vosátko nepokryl pred bránkou Rúfusa a ten zblízka trafil pod hornú žŕď nitrianskej brány. V 33. minúte Žilinčania už dvíhali ruky, keď sa ocitol Kokavec sám pred odkrytou bránkou Nitry, no Lacova hokejka zasiahla v pravý čas. O päť minút však dvíhali ruky Nitrania, keď sa po obliehaní žilinskej bránky presadil Hrnka po asistencii Podstaveka - 2:2.

Vo 4. minúte tretej tretiny sa Nitra prvýkrát dostala do vedenia, keď Pupák po brejku prestrelil brankára "vlkov" Žigárdyho. O desať minút dostal Podstavek "rusnákovským" gólom "corgoňov" do dvojgólového vedenia a o necelú minútu stanovil konečný výsledok na 5:2 dorážkou Bene.

Karol Kolečáni, asistent trénera Nitry: "Dve tretiny sa niesli v duchu zahadzovania našich šancí, až napokon sa nám v závere zápasu podarilo pretrhnúť streleckú nemohúcnosť a zvíťazili sme."

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Diváci videli zaujímavý hokej, do stavu 3:2 sme dokázali s domácimi držať krok. Ak by sme dali tretí gól, priebeh by bol iný. Mojim hráčom nemôžem uprieť bojovnosť, hokejové umenie, no nevyjadrili sme ich golmi."

MHC Mountfield Martin - HCď05 Banská Bystrica 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)

Góly: 39. Pukalovič - 26. Češík, 27. Heizer, 31. Danton. Rozhodovali: Baluška - Gavalier, Smrek, vylúčení: 3:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, striedanie: od 27. do 31. Volentier za Šúreka, 1100 divákov

Pred stretnutím si na martinskom zimnom štadióne pripomenuli minútou ticha pamiatku Miloša Holeca, bývalého prezidenta MHC, ktorý zomrel v stredu 16. januára vo veku 59 rokov.

Domáci s totálne omladeným mužstvom a štyrmi juniormi, začali nebojácne a skúsenejším hosťom veľa toho v úvodnej tretine nedovolili. A pretože ani hostia nehrajú v oslnivej forme, nebolo sa veľmi na čo pozerať. Obe mužstvá sa vyžívali v osobných súbojoch a striel bolo len minimum.

Vo 4. minúte ohrozil Chorošuna z uhla Petruška. V 10. minúte na druhej strane strieľal M. Hudec. V 14. minúte domácich podržal Šúrek pri dorážke Dantona. V 17. minúte sa peknou individuálnou akciou predviedol Vilkovits, ale Chorošun bol na mieste. V 19. minúte len vybehnutím a futbalovým zákrokom zachránil Šúrek pred Jánom Sýkorom.

Hostia sa v druhej tretine prebrali z letargie a medzi 26. a 27. minútou získali bleskove dvojgólové vedenie. Najprv bol úspešným v oslabení Češík a o 21 sekúnd sa presadil Heizer. Brankára Šúreka potom vystriedal Volentier. Ten však v bránke vydržal len 4,5 minúty, v 31. ho prekonal Danton a Šúrek sa opäť vrátil do martinskej bránky.

V 39. minúte sa tešili domáci, keď Pukalovič bombou od modrej v presilovke 5:3 znížil na 1:3. V tretej tretine sa už len dohrávalo. Martin povzbudený gólom sa snažil, ale strelecky sa nevedel presadiť. Pokusy Petrušku a Vilkoitsa chytil pozorný Chorošun, Petruška v 56. minúte pri šanci netrafil ani bránku a tak sa Bystričania ani veľmi nemuseli snažiť, aby v Martine zvíťazili, kým domáci prehrali už desiate stretnutie za sebou.

Róbert Pukalovič, tréner MHC Mountfield Martin: "Po solídnom výkone sme si opäť za 21 sekúnd v druhej tretine prehrali tento zápas. Vtedy sme dostali dva góly a o chvíľu aj tretí. S takto okliešteným mužstvom bolo veľmi ťažké spraviť ešte niečo s výsledkom. Ale na to sa nevyhovárame. Hráme s tým, čo máme. Neustále zabudovávame neskúsených hráčov do zostavy. Osobne mám obavy, či budeme mať v ďalšom kole v nedeľu k dispozícii aspoň 14 hráčov."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme najmä bojovné stretnutie. Bojovnosť prevládala nad hokejovou kvalitou. Na ľade bolo množstvo osobných súbojov. Divák si určite neprišiel na svoje, ale sme spokojní s víťazstvom a tromi bodmi. Domáci hrozili hlavne z presilových hier, ale my sme si už víťazstvo nenechali vziať."

HKM Zvolen - HK Poprad 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 8. Podkonický, 25. Méry, 53. Ďaloga, 60. P. Zuzin - 58. Hvila, 59. Buc. Rozhodcovia P. Jonák - Kacej, Návratek, vylúčení 5:8, navyše Balán (Poprad) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky 1:1, v oslabení 0:0, zmeny: 12. bez Špeldu (Poprad), 2035 divákov.

Podľa tabuľky sa dalo usudzovať, že Zvolenčania svojho súpera prevalcujú, no na jednoznačný priebeh sa veľmi rýchlo zabudlo. Možno aj viaceré zranenia extraligového lídra trochu pribrzdili, po dvoch tretinách však viedol o dva góly a zápas si dobre rozohral.

V úvodnej dvadsaťminútovke sa v 8. min presadil strelou ponad lapačku v presilovke Podkonický a opäť korunoval známy signál rytierov spod Pustého hradu, s krížnou nahrávkou Brabenca. Zvolenčania sa pribrzdili hlavne vylúčeniami, Lukáš Jurík nazbieral až šesť trestných minút za sebou, no hostia vyšli strelecky naprázdno.

V 6. min zaujal z ich strany prienik Paločka a dorážka posily Smotrilu, v 10. min Štrbák zblízka márne pretláčal puk za bránkovú čiaru a Jáchyma o minútu neskôr vychytal nepriestrelný Šimko v bránke. Na druhej strane gólman hostí Westlund si taktiež poradil s niektorými komplikovanými situáciami, pomohla mu aj žŕdka, keď vzápätí v 8. min zázračne zlikvidoval dorážku Brabenca.

Druhá tretina zapôsobila chaoticky, Popradčania sa nechali vylučovať, čo bola voda na mlyn Zvolenčanom. V 25. min Méry popri vyrážačke pridal druhý gól, domáci sa pevne nasmerovali na trojbodové víťazstvo, piate vzájomné v sezóne, a hostia len márne dobýjali bránku.

Spytovať svedomie si mohol Klouda v 21. min, šancu na gól mal aj Balán v 29. min, Klouda potom mieril stojac voľný pri žŕdke nepresne a v 39. min tiesneného Buca uzemnil v nájazde brankár Šimko. V tretej tretine ďkamzíkomď nič iné nezostávalo, len čo najskôr streliť kontaktný gól.

Opticky pridali a Zvolenčania zasa čakali na účinný brejk. Trestnú lavicu si hostia opäť ďobľúbiliď, Brejčák a Klouda svojich oslabili, ubrali sa o štyri minúty nátlaku i o nádej viac súpera potrápiť. V 53. min takmer vrátil Porpad do zápasu Tomas, aj v tejto situácii sa ukázal Šimko a keď v 53. min Ďaloga odrazený puk po prihrávke M. Juríka namieril za chrbát Westlunda, bolo v podstate po zápase.

Čestný úspech strelil za hsotí v 58. min po individuálnom prieniku Hvila, čisté konto Šimka však zmazal príliš neskoro. Menšiu drámu v závere spôsobilo ešte vylúčenie Podkonického, navýšená o power play 108 sekúnd pred koncom. V 59. min ešte Buc znížil na rozdiel jedného gólu, no pri pokračujúcej power play spečatil víťazstvo Zvolena do prázdnej bránky P. Zuzin.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Samozrejme, že nešťastné chvíle spojené so zraneniami a s oslabením kádra sa podpísali pod náš výkon. V tejto situácii treba hráčom len poďakovať, že zápas doviedli do víťazného konca. Oproti súperovi sme boli hlavne strelecky efektívnejší. Mierime k prvému miestu v tabľke po základnej časti, ktoré bude pre hráčov najväčšou odmenou."

Milan Jančuška, kouč Popradu: "Záver bol dramatický, no naše góly prišli veľmi neskoro. Doplatili sme hlavne na šance v prvej tretine, ktoré sme nepremenili a naopak, pykali sme po vlastných chybách. Škoda, Zvolen vyhral hlavne preto, že dokázal vyťažiť z minima maximum.

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 3:2 pp a sn (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 9. Haščák, 41. Jenčík, rozhodujúci samostatný nájazd premenil Haščák - 42. H. Ručkay, 52. S. Saliji. Rozhodovali: T. Orolín - Kalina, Smrek, vylúčení: 3:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3821 divákov

Úvod stretnutia patril už tradične domácim hokejistom, ktorí zamestnávali brankára hostí Ondrejku početnými strelami. V 3. minúte bol blízko ku gólu Bulík, ktorý však nevyužil prihrávku Svitanu. O minútu neskôr sa ho snažil prekonať z otočky Spilár, no stav sa nezmenil. Hostia mohli skórovať v 5. minúte počas presilovej hry, ale Nemec v ideálnej šanci netrafil odkrytú časť Hylákovej bránky.

"Oceliari" však ponúknutú výhodu o jedného hráča zužitkovali v 9. minúte, keď Haščák šikovne tečoval strelu Cebáka - 1:0. O tri minúty neskôr sa dostal do úniku Matis, potom ako naskočil na ľadovú plochu z trestnej lavice, Ondrejka pohotovo zasiahol ľavým betónom. V závere prvej dvadsaťminútovky sa ocitol pred Hylákom osamotený Drgoň, no trafil iba dobre postaveného košického gólmana.

Druhé dejstvo odštartovala strela Slováka spoza obrancu hostí, piešťanský gólman reflexívne zasiahol. V 25. minúte napriahol z pravého kruhu Marcinko, ale zaúradovala Ondrejkova lapačka. Od 29. minúty si Košičania zahrali presilovú hru, v ktorej si z chuti zastrieľali, po góle volala predovšetkým tečovaná strela Štrbáka a Kolbova šanca z tesnej blízkosti, piešťanský brankár podržal svoj tím.

Hostia hrozili iba strelami z väčších vzdialeností, Hylák si však s nimi dokázal poradiť. V 37. minúte mohol predsa len vyrovnať Samir Saliji, ktorý zvolil namiesto prihrávky strelu, no brankár Košíc stihol stiahnuť betóny k sebe.

Vstup do záverečnej tretiny vyšiel domácim hráčom, keď Jenčík potrestal hrubú chybu obrancu Urbana a zvýšil na 2:0. Hostia však odpovedali z následného protiútoku, Henrich Ručkay doklepol odrazený puk od Hylákovho betónu a vrátil svoj tím späť do zápasu - 2:1. V 49. minúte sa dostal k zakončeniu ten istý hráč, no Hylák i keď s problémami skryl puk v lapačke.

V 52. minúte sa pohral s obranou domácich Samir Saliji, ktorý si zo súperových hráčov urobil prekážkovú dráhu a zrovnal na 2:2. V 56. minúte mohol počas presilovej hry strhnúť víťazstvo na stranu Košíc Haščák, puk z jeho hokejky trafil iba Ondrejku.

V riadnom hracom čase gól nepadol a na rad prišlo predĺženie, v ktorom rovnako diváci v Steel aréne gól nevideli. V samostatných nájazdoch rozhodol o víťazstve domácich v tretej sérii Haščák. Pred ním sa presadili za domácich Jenčík a za hostí Šišovský.

Milan Staš, tréner HC Košice: "Prvá tretina z našej strany bola dobrá. Začali sme náporom a získali jednogólové vedenie. V ďalšom priebehu sme sa zamerali aj na bránenie, boli sme opatrnejší a čakali na chybu súpera. Ten hral však veľmi dobre a organizovane v obrane. Chyba prišla až na začiatku tretej tretiny, keď sme zvýšili na 2:0. Žiaľ ľahkovážne sme si nechali streliť kontaktný a rovnakým spôsobom i vyrovnávajúci gól. Som rád za víťazstvo aj keď nie je trojbodové, desiate víťazstvo na domácom ľade potvrdilo, že sme doma silní. Môžem iba poďakovať chlapcom za tieto víťazstvá."

Milan Klement, tréner ŠHK 37 Piešťany: "Začiatok bol z našej strany rozpačitý, najmä v prvej tretine. Potom sme sa trošku rozbehli a keď zhodnotím zápas ako celok, tak si myslím, že sme neodohrali zlý duel. Prehrávali sme 0:2, podarilo sa nám vyrovnať, no a samostatné nájazdy to je náš veľký problém. Beriem i bod a sme s ním spokojní."