Šipulin úspech zo šprintu obhájil aj v stíhačke, jeho sestra Kuzminová nie

Anastasia Kuzminová skončila v Anterselve v stíhacích pretekoch až štrnásta.

Anastasia Kuzminová.(Zdroj: SITA/AP)

ANTERSELVA. Rus Anton Šipulin sa stal hrdinom 6. kola Svetového pohára.

V talianskej Anterselve po víťaznom šprinte triumfoval o deň neskôr aj v stíhacích pretekoch na 12,5 km.

Od druhého Slovinca Jakova Faka ho delilo 22,6 sekundy a od tretieho Rakúšana Daniela Mesotitscha 25,8 sekundy. V priebežnom poradí SP zostal na čele Francúz Martin Fourcade.

Slovenský biatlon mal trojnásobné zastúpenie, na 29. mieste finišoval Matej Kazár (+2:01,9), na 46. Martin Otčenáš (+3:55,9) a na 50. Dušan Šimočko (+4:45,3).

Zo žien zvíťazila líderka celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Nórka Tora Bergerová.

Druhá skončila Ukrajinka Olena Pidrušna, tretia Fínka Kaisa Mäkäräinenová.

Kuzminová nevyužila prvé miesto

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová a sestra Antona Šipulina nevyužila svoju pozíciu na štarte, keď na trať vybiehala ako prvá a skončila štrnásta, Janka Gereková uzatvárala elitnú dvadsiatku.

"Bežecky čas nebol zlý, cítila som sa pred pretekmi veľmi dobre, aj lyže mi pracovali. Bola som však premotivovaná, nabudená po mojom poslednom výkone i výsledku môjho brata. Dnes som sa chcela ukázať v dobrom svetle, potešiť fanúšikov i blízkych. Po dvoch nevydarených položkách sa preteky zlomili v mojej mysli, bola som unavená už aj fyzicky a jednoducho to ďalej nešlo. Bojovalo som, ale vo vnútri bolo niečo nalomené. Čím viac som sa snažila bojovať sama so sebou, tým viac sa mi nedarilo," povedala Kuzminová.

Tridsaťjedenročná Bergerová štartovala až ako štrnásta s vyše minútovým odstupom za víťazkou štvrtkového šprintu Kuzminovou.

Na štyroch streleckých položkách sa netrafila iba dvakrát, k tomu pridala tradične skvelý beh. Postupne sa posúvala dopredu, po poslednej streľbe už vybiehala zo štadióna na prvej pozícii.

V cieli sa tešila zo svojho 22. triumfu v kariére, vďaka ktorému si výrazne upevnila svoju pozíciu na čele priebežného poradia.

Druhá Pidrušná zaostala o takmer 19 sekúnd, vyrovnala si však svoje kariérne výsledkové maximum z decembrových pretekov vo švédskom Östersunde. Bronzová Mäkäräinenová bola o 25,4 s pomalšia.

Anastasia Kuzminová vybiehala na trať ako víťazka rýchlostných pretekov prvá so sedemnásťsekundovým náskokom pred Fínkou Kaisou Mäkäräinenovou.

Všetko pokazila streľba

Už na prvej streľbe v ľahu však nezostrelila jeden terčík a kým odbehla trestný 150 m dlhý okruh, bezchybne strieľajúca Fínka ju dobehla.

Na druhej položke opäť v ľahu však slovenská reprezentantka trafila piatimi výstrelmi iba dva terčíky a bolo po jej nádejach. Prepadla sa až na 13. miesto.

Na tretej položke - prvej v stoji - pridala ďalší trestný okruh, na poslednej dva. Celkovo si teda trať predĺžila o 1050 m, napriek vynikajúcemu bežeckému výkonu (siedmy najlepší čas) to stačilo iba na konečné 14. miesto. Za víťaznou Beregerovou zaostala o jeden a pol minúty.

Janka Gereková vybiehala na trať ako dvadsiata štvrtá. Na prvých troch streleckých položkách nechala po jednom terčíku, na poslednej dva. Iba vďaka kvalitnému behu skončila dvadsiata, keď bola o 2:26,5 min pomalšia ako víťazka.

Výsledky:

ženy

1. Tora Bergerová (Nór.) 31:21,8 min (2 trestné okruhy), 2. Olena Pidrušná (Ukr.) +18, s (1), 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +25,4 (4), 4. Oľga Viluchinová (Rus.) +29,6 (2), 5. Nadine Horchlerová (Nem.) +32,7 (1), 6. Ann Kristin Aafedt Flatlandová (Nór.) +51,7 (2), ... 14. Anastasia Kuzminová +1:30,6 (7), 20. Janka Gereková (obe SR) +2:26,5 (5)

muži

stáhacie preteky na 12,5 km: 1. Anton Šipulin (Rus.) 31:24,2 (2 tr. okr.), 2. Jakov Fak (Slovin.) +22,6 (1), 3. Daniel Mesotitsch (Rak.) 25,8 (1), 4. Martin Fourcade (Fr.) 38,5 (2), 5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 40,0 (4), 6. Jevgenij Garaničev (Rus.) 41,4 (3), 7. Dominik Landertinger (Rak.) 45,8 (3), 8. Sergej Sednev (Ukr.) 48,0 (0), 9. Jean Guillaume Beatrix (Fr.) 49,4 (2), 10. Andrej Makovejev (Rus.) 51,4 (2), ...29. Matej Kazár 2:01,9 (5), 46. Martin Otčenáš 3:55,9 (6), 50. Dušan Šimočko (všetci SR) 4:45,3 (4)

Priebežné hodnotenie SP (14 z 26 pretekov): 1. M. Fourcade 645, 2. Svendsen 583, 3. Ustiugov 475, 4. Malyško 461, 5. Fak 447, 6. Garaničev 433, ...49. Kazár 77, 62. Matiaško 34

SP v stíhacích pretekoch (5 z 8): 1. M. Fourcade 226, 2. Svendsen 210, 3. Garaničev 195, ...58. Kazár 12, 66. Matiaško 2