Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Český skokan Matura vyhral v Sappore aj v nedeľu

Jan Matura v sobotu zvíťazil v Svetovom pohári prvýkrát v kariére a o deň neskôr svoj úspech zopakoval.

Spokojný Jan Matura.Spokojný Jan Matura. (Zdroj: SITA/AP)

SAPPORO. Český reprezentant v skokoch na lyžiach Jan Matura vyhral na olympijskom mostíku HS-134 v japonskom Sappore aj druhé preteky.

V nedeľu triumfoval s náskokom 1,3 bodu pred Slovincom Robertom Kranjecom. Tretí skončil Nemec Severin Freud.

Onedlho 33-ročný rodák z Českého Krumlova Matura (nar. 29. 1. 1980) má za sebou najúspešnejší víkend v kariére, počas ktorého sa postavil prvýkrát na pódium pre najlepších a vždy hneď na najvyšší stupienok.

Nedeľňajšie preteky výrazne poznačilo počasie, keď veľmi husto snežilo a fúkal silný vietor. Medzi jednotlivými skokmi boli aj desaťminútové pretstávky.

Na chaos doplatil Japonec Daiki Ito, ktorý bol po prvom kole druhý. V druhom sa však spustil z veže ešte pred zasvietením zeleného svetla a rozhodcovská jury ho diskvalifikovala.

Vo veternej lotérii sa nedarilo favorizovanému Nórovi Andersovi Jacobsenovi, ktorý v prvom kole skočil iba 105 m a nepostúpil do elitnej tridsiatky.

Líderské postavenie vo Svetovom pohári si udržal Rakúšan Gregor Schlierenzauer, ktorý - rovnako ako niektorí ďalší špičkoví skokani (Morgenstern, Ammann, Freitag, Wellinger) - chýbal v Japonsku.

Druhý je s odstupom 119 bodov obhajca krištáľového glóbusu Anders Bardal z Nórska, na tretej priečke figuruje Nemec Severin Freund (601 b.). Slovensko nemalo zastúpenie.

Výsledky:

1. Jan Matura (ČR) 247,0 bodu (132,5 m/133 m), 2. Robert Kranjec (Slovin.) 245,7 (131/134), 3. Andreas Wank (Nem.) 241,0 (131/134), 4. Tom Hilde (Nór.) 237,7 (126,5/134,5), 5. Kamil Stoch (Poľ.) 228,6 (133,0/127,5), 6. Jurij Tepeš (Slovin.) 223,6 (130,5/128,5)

Poradie vo Svetovom pohári 2012/2013 (po 15 z 28 pretekov jednotlivcov):

1. Gregor Schlierenzauer (Rak.) 840 bodov, 2. Anders Bardal (Nór.) 721, 3. Severin Freund (Nem.) 601, 4. Anders Jacobsen (Nór.) 596, 5. Andreas Kofler (Rak.) 470, 6. Kamil Stoch (Poľ.) 459

Poradie v Pohári národov 2012/2013 (po 18 z 35 pretekov /dosiaľ sa uskutočnilo 15 súťaží jednotlivcov, 2 súťaže mužských tímov a 1 súťaž miešaných tímov/):

1. Rakúsko 3015 bodov, 2. Nemecko 2888, 3. Nórsko 2803, 4. Slovinsko 1822, 5. Poľsko 1320, 6. Japonsko 914.