V Martine sa predlžovalo, Piešťany vyhrali s Popradom

Na snímke vpravo hráč Bystrice Radomír Heizer pred českým brankárom Košíc Alexandrom Hylákom (vľavo). (Autor: TASR)
TASR|22. jan 2013 o 19:14

Domáci v Martine po predĺžení vyhrali nad Žilinou.

HK Poprad - ŠHK 37 Piešťany 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)

Góly: 13. Vaic, 47. Vandas, 58. Vandas - 1. Melichárek, 16. Mertel, 35. Peško, 40. Saliji. Rozhodovali: Gašparík Valach, Zvrškovec, vylúčení: 4:6, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, 1256 divákov

Piešťanom na prvý gól stačilo len 12 sekúnd, Nemec priťukol Melichárkovi a Slipčenko kapituloval hneď z prvej strely. Popradčania odpovedali aktívnou celoplošnou hrou, vytvorili si tlak a po Jáchymovej strele napokon Vaic vyrovnal. Hostia si však vrátili požičané späť a Mertelom ešte pred prestávkou privodili vedenie na ich stranu.

Aj v prostrednej časti boli aktívnejší Popradčania, no stroskotávali na dobre organizovanej obrane hostí. V 22. min pohrozil Hvila, vzápätí Tomas nastrelil tyčku. Poprad sa nenadýchol ani v presilovkách, naopak v oslabení inkasoval, keď Drgoň namazal do dobrej pozície Peškovi. Domácich nepodarený priebeh hry frustroval a do konca druhej tretiny sa ich hráči len trápili. Letargia bielo-modrých vyústila ešte v Salijiho štvrtú trefu a v prestávke mal domáci tréner Jančuška o čom rozmýšľať.

V snahe zvrátiť nepriaznivý vývoj stretnutia sa podarilo druhý gól v 47. min streliť Hvilovi. Piešťany duel kontrolovali až do 57. min, kedy ich po zbytočných vylúčeniach arbitri poslali do troch a dvojnásobnú presilu na kontaktný gól zužitkoval Vandas. Poprad stavil všetko na jednu kartu, skúšil si hru bez brankára, no vyrovnať už nestihol.

Milan Jančuška, tréner Popradu: "To snáď ani nie je možné, dostať takýto rýchly gól. Snaha bola, ale obrovské chyby, zbytočné straty pukov a prehraté súboje nás stáli výsledok. Dva strelené góly v tretej tretine už na zvrat nestačili. Nie som vôbec spokojný, nášmu výkonu stále niečo chýba. Musíme byť dôraznejší a agresívnejší."

Milan Kliment, tréner Piešťan: "Prvý gól sme dali tak skoro, že sme s kolegami ani nestačili dôjsť na striedačku. Poprad bol však potom lepším mužstvom. Až keď sme strelili tretí gól, začali sme dominovať. Tlak domácich v tretej časti sme až na záverečné oslabenie ustáli."

FOTO - TASR

MHC Mountfield Martin - MsHK DOXXbet Žilina 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Góly: 13. Vilkoits, 65. Themár - 2. Ďuriš. Rozhodovali: T. Orolin - Korba, Smerek, vylúčení: 4:5, navyše: Troliga (Žilina) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 870 divákov

Posledný celok tabuľky nastúpil konečne so štyrmi päťkami, v ktorých sa objavili aj šiesti juniori. Skóre však otvorili už po 100 sekundách Žilinčania, keď Ďuriš na dvakrát prekonal Šúreka. Domáci sa snažili, bojovali o každý puk. Od 7. minúty síce nevyužili 4-minútovú presilovku pri vylúčení Slotu, ale v 13. minúte sa dočkali, keď vyrovanie zariadil Vilkovits strelou z ťažkého uhla, pričom Žigárdy nemal čisté svedomie. Hostia boli v útoku nebezpečnejší, pri šanci Drevenáka v 17. minúte sa zaskvel Šúrek.

V druhej tretine bolo na ľade veľa snahy od hráčov oboch mužstiev, ale aj veľa nepresností. V 26. minúte sa vyznamenal Žigárdy, ktorý zneškodnil umiestnenú strelu Hollého. V 30. minúte sa zaskvel Šúrek, pri príležitosti Krajčiho. Potom stroskotal Petruška a Vilkoits na Žigárdym a rovnako sa vodilo aj Troligovi a Drábekovi proti Šúrekovi. Hostia hrali v závere druhej tretiny presilovku, poriadne zatlačili domácich, ale Šúrek bol pozorný a Valášek v 39. minúte netrafil odkrytú bránku.

V tretej tretine mali viac z hry hostia. Boli rýchlejší, dobre kombinovali i strieľali. Všetky strelecké pokudy však pochytal výborný Šúrek a Brcko v 45. minúte len opečiatkoval žŕdku. Aj Žigárdy si poradil s pokusmi domácich. V riadnom hracom čase sa zápas skončil 1:1. V predĺžení rozhodol o víťazstve Martina a dvoch bodoch Themár v 65. minúte a prerušil tak neúspešnú sériu 11 prehier Martinčancov za sebou.

Róbert Pukalovič, tréner Martina: "Bolo to veľmi ťažké stretnutie. Mužstvo skladáme už druhýkrát v sezóne a je náročné do neho zabudovať aj šiestich juniorov, pričom sa do zostavy vrátili aj hráči po zranení. Konečne sme mali štyri kompletné formácie. Potrebovali sme vyhrať. Aj pre vyčistenie hláv hráčov, na ktorých doliehala séria neúspešných výsledkov. Opäť sme prehrávali a preto nás teší víťazstvo, aj keď až v predĺžení. Čaká nás veľa práce, hráči sú však ochotní na sebe pracovať."

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Do Martina sme prišli s cieľom bodovať. Získali sme však len bod, čo je málo. Z množstva vyložených šancí sme premenili len jednu a s jedným gólom nemôžeme u súpera vyhrať. Domáci príkladne bojovali a strhli víťazstvo na svoju stranu. Som nespokojný aj s nedisciplinovanosťou našich skúsených hráčov v predĺžení, kde sme dovolili súperovi hrať presilovku a práve tá rozhodla."

HK 36 Skalica - HK Nitra 4:3 pp a sn (0:1, 3:0, 0:2 - 0:0, 1:0)

Góly: 29. Kozák, 36. Školiak, 37. Konečný, rozhodujúci nájazd Konečný - 19. Piatak, 42. Tománek, 56. Jokila. Rozhodovali: Baluška - Tvrdoň, Ševčík, vylúčení: 4:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1462 divákov

Hant Aréna v Skalici privítala hostí z Nitry a od začiatku sa hral obojstranne bojovný hokej. Útoky sa striedali na oboch stranách, no brankári Laco i Lipovský riešili situácie s prehľadom. Domáci mali v závere viac z hry, hrali presilovú hru, no udrelo na druhej strane, keď v 19. minúte sa presadil Piatak a dostal hostí do vedenia.

Na začiatku druhej tretiny mali Skaličania výhodu presilovej hry, no pozorný Laco s prehľadom vykryl Pálffyho. V nasledujúcich minútach sa hra zrýchlila a pritvrdila, domáci si vytvorili tlak, čo prinieslo i rad chýb v obrane hostí a tieto dokonale využili a zápas zvrátili gólmi Kozáka, Školiaka a Konečného na 3:1.

Začiatok tretieho dejstva priniesol zaváhanie v domácej obrane a Tománek sa pohotovo zorientoval pred bránou a znížil na rozdiel dvoch gólov. Vzápätí delovka Raisa od modrej čiary opečiatkovala Lipovského žŕdku. Nitra prevzala v týchto minútach iniciatívu, lepšie kombinovala, no ich snaha skončila na pozornom Lipovskom. Prišla 56. minúta, bolo vyrovnané a zápas išiel do predĺženia. V predĺžení mali hostia viac z hry, dokonca i výhodu presilovky, no skóre sa nemenilo a tak v samostatných nájazdoch sa podarilo streliť gól len Konečnému.

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Po troch prehratých zápasoch bolo treba doma naplno bodovať. V prvej tretine sme mali šance, nespadlo nám to, no v druhej už áno. Do tretej tretiny sme išli s tým, že udržíme náskok, alebo ho zvýšime, no po chybách sme inkasovali. Nakoniec zisk dvoch bodov nás teší, za čo chcem chlapcom poďakovať, rovnako i brankárovi Lipovskému, že to tak ustál."

Karol Kolečány, asistent trénera Nitry: "Z našej strany to nebol dobrý výkon, pokračovali sme v nedôslednej hre z predchádzajúceho zápasu. Prvá tretina bola obojstranne útočná. Obe mužstvá mali šance a my sme skórovali. V druhej časti to bol od nás veľmi nezodpovedný výkon a v poslednej sme zvýšili aktivitu, dôraz a v predĺžení sme mali nevyužité šance. Keďže v nájazdoch sme nedali ani jeden gól a domáci dali, tak zaslúžene zvíťazili."

FOTO - TASR

HC Košice - HCď05 Banská Bystrica 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Gól: 58. Matis, 60. Haščák. Rozhodovali: J. Konc - Rovenský, Snášel, vylúčení: 7:8, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3379 divákov

Domáci hokejisti začali aktívne a už v 2. minúte sa dostal do dobrej šance Slovák, Chorošun však podržal svoj tím. Banskobystrický gólman si dal pozor aj o štyri minúty neskôr pri zakončení Haščáka, ktorý pálil z nebezpečnej pozície.

V ďalšom priebehu si "oceliari" zahrali dve presilové hry, no hostia ich nepúšťali do vyložených príležitostí. Do jednej z nich sa dostal v 13. minúte obranca Kolba, ale trafil iba dobre postaveného gólmana Chorošuna. Hostia odpovedali o dve minúty neskôr dvoma dobrými šancami Luntera a Lampera, no Hyláka neprekonali. Vybojovali si však početnú výhodu o jedného a 28-sekundovú výhodu o dvoch hráčov. Ani jednu z nich však nezahrali dobre.

Druhé dejstvo odštartovala v 25. minúte obrovská šanca Slováka, ktorý opečiatkoval pravú žŕdku Chorošunovej bránky a vzápätí mohol poslať i puk do jej odkrytej časti, no nestalo sa tak. O dve minúty neskôr v prečíslení dvoch proti jednému našiel Pašek voľného Spilara, brankár hostí sa zaskvel reflexívnym zákrokom.

O minútu neskôr sa ocitol pred Chorošunom osamotený Boltun, ktorý pálil iba do bystrického gólmana. V 37. minúte nedokázal zužitkovať ideálnu prihrávku Svitanu na otvorenie skóre duelu Matis.

Od začiatku záverečnej tretiny hostia predovšetkým pozorne bránili, dohrávali osobné súboje a rozohrávku oceliarov narúšali už v strednom pásme. Strelecké príležitosti na obidvoch stranách prichádzali iba z väčších vzdialeností po rýchlych kontrách či chybách súpera.

V 51. minúte nariadil hlavný rozhodca trestné strieľanie za zdvihnutie puku z bránkoviska, previnil sa Ketner. K puku sa postavil Jenčík, ale ponúknutú výhodu nevyužil.

Tri minúty pred koncom duelu sa ocitol v obrovskej šanci Pašek, Chorošun sa opäť vyznamenal. Košičania pokračovali v tlaku a o víťazný gól stretnutia sa postaral o minútu neskôr mladík Matis, ktorý zaznamenal svoj prvý extraligový presný zásah - 1:0. Poistku pridal v poslednej minúte do prázdnej bránky Haščák.

Milan Staš, tréner Košíc: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Súper bol veľmi húževnatý, úporne bránil, pričom defenzívu podporil veľmi dobrým výkonom brankár Chorošun. I keď sme si vytvorili dostatok šancí, tak na hokejkách chýbal pokoj a tá efektivita nebola taká, aká mala byť. Ešte dobre, že náš junior Matúš Matis sa presadil v súboji jeden na jedného a rozhodol tento duel."

Vladimír Országh, tréner Bystrice: "Do Košíc sme pricestovali trošku v oklieštenej zostave, no s túžbou potrápiť favorita. Zamerali sme sa na defenzívu, čo nám aj vychádzalo a veľmi dobre nám zachytal brankár Chorošun. Vyrážali sme do brejkov, ale dá sa povedať, že Košice boli po celý zápas hokejovejšie, mali viac z hry i viac šancí. Mrzí nás iba jedna vec, že nám defenzíva vychádzala celý zápas a inkasovali sme dve a pol minúty pred koncom zápasu."

HKM Zvolen - Dukla Trenčín 3:4 (1:3, 0:1, 2:0)

Góly: 18., 44. Podkonický, 48. Hertl - 8. Pardavý, 14. Mikula, 18. Sojčík, 25. Bednár. Rozhodovali: Lauff - Korba, Jobbágy, vylúčení: 3:6, navyše: 24. Juraško 5+DKZ za krosček na rozhodcu, 58. Brabenec 10 min za nešportové správanie (obaja Zvolen), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1752 divákov

Začiatok stretnutia bol opatrný, hra sa presúvala od brány súpera po bránu domácich. V 8. minúte Trenčín strelil gól pred nahodením puku z pravej strany klziska pred bránu, kde Pardavý tečoval. V 10. minúte hrali presilovku i domáci, v nej mal veľkú príležitosť Ľubor Zuzin, keď nadvakrát neprekonal Kristína.

V 14. minúte Trenčania strielili svoj druhý gól, keď Šimko vyrazil puk pred seba, Pardavý uvoľnil Mikulu a ten svoju šancu využil. V 18. minúte Andrej Podkonický po prihrávke Brabenca obkorčuľoval bránu Trenčína a bekhendom strelil prvý gól domácich. No v tej istej minúte urobil chybu v obrannom pásme Novajovský a Trenčania potrestali gólom Sojčíka po prihrávke Lelkeša.

V 23. minúte Juraško nepochopiteľne napadol kroščekom čiarového rozhodcu a dostal trest päť minút plus do konca zápasu. Hostia hrali päťminútovú presilovku a strelili svoj štvrtý gól v 25. minúte Bednárom.

V tretej časti urobil tréner domácich korektúry v zostave v snahe privodiť zvrat v stretnutí. Pri presilovej hre domácich znížil nepriaznivý stav Podkonický po prihrávke Výborného na 2:4.

Pri ďalšej presilovej hre v 48. minúte po prihrávke Zuzina dorazil Hertl v 48. minúte a znížil stav stretnutia na 3:4.

Pri záverečnom tlaku domácich rozhodca vylúčil Lukáša Juríka na dve minúty a za protesty Brabenca na 10 minút za nešportové správanie. A tak v závere stretnutia hostia hrali presilovú hru, no bez streleného gólu.

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Veľmi zlý výkon v prvej a druhej časti. Prvý a tretí gól sme dostali po hrubých chybách obrany. Hráčom sa podarilo záver zdramatizovať. Snaha bola až v tretej tretine. Šťastie sa nám otočilo chrbtom."

Róbret Kaláber, tréner Trenčína: "Začali sme sebavedome, viedli o dva góly. V druhej tretine sme upozorňovali hráčov na zodpovednosť v hre. V závere sme mali veľa práce, aby súper nevyrovnal. Tri body uvoľnili chlapcom ruky, triumf je zaslúžený."