Murrayho nezastavil v Austrálii ani Federer, je vo finále

Andy Murray
Andy Murray (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|25. jan 2013 o 13:44

Britský tenista postúpil do finále Australian Open po päťhodinovej bitke s Rogerom Federerom.

Andy Murray postúpil na Australian Open tretíkrát v kariére do finále, keď vyradil Rogera Federera po výsledku 6:4, 6:7, 6:3, 6:7 a 6:2.

Brit sa dostal v Melbourne do finále tretíkrát v kariére, titul má zatiaľ len z US Open. Stále sa môže stať prvým tenistom v Open ére, ktorý by vyhral po premiérovom grandslame hneď ten nasledujúci.

Murray bol v semifinále o niečo lepší od začiatku zápasu. Dokázal dominovať aj pri víťazných úderoch, keď ich zahral 62, zatiaľ čo Federer len 43.

Skúsený Švajčiar však dokázal po dvoch prehraných setoch súpera dotiahnuť v tajbrejkoch. Vo štvrtom sete sa mu podarilo získať vedenie 4:1, Škót však priebeh otočil a za stavu 6:5 podával na postup. Federer sa však znova dotiahol a tajbrejk vyhral jasne 7:2.

V týchto chvíľach sa Murray výborne skoncentroval, zobral súperovi podanie a ujal sa vedenia 3:0. Federer sa snažil zápas ešte zvrátiť, ale svetová trojka si už postup do finále postrážila. Piaty set vyhral 6:2, keď využil druhý mečbal.

Prvýkrát ho zdolal Federer v päťsetovom súboji na grandslame. "Roger hral skvele v dôležitých momentoch, musel som bojovať. Prehral som tu veľa tesných zápasov.

Proti Rogerovi som nevyhral podobný zápas až do olympijských hier. Bol som nervózny, lebo hral výborne, dokázal som sa však vždy skoncentrovať," povedal Murray v rozhovore s Jimom Courierom.

Vo finále Brit vyzve Novaka Djokoviča, ktorý zničil v semifinála Davida Ferrera. "Novak hrá skvele, bude hrať o tretí titul. Bude to ťažké, veľmi sa na to teším. Som pripravený, že to bude bolieť. Novak je neskutočne odolný."

Pre Srba to bude boj pre šiesty grandslamový titul. Proti Murraymu má historicky nepriaznivú bilanciu 7:10